Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV Unitra Wenus - brak koloru

Djeight 11 Sie 2006 17:42 2164 13
  • #1 11 Sie 2006 17:42
    Djeight
    Poziom 13  

Witam , mam problem w telewizorze , jest on wiekowy ale jakość obrazu była niezła i mi wystarczał do oglądania, telewizor polskiej produkcji ale na zachodnich częściach , wszęch obecne kondensatory Siemens-a i scalaki philipsa, został on 10 lat temu przerobiony na pilota , chodził do niedawna bez zastrzeżeń .

Natomiast problem jest następujący , obraz jest , pilot działa ,tylko zniknął kolor !!! ale nie z kineskopu bo używając pilota pojawiają się zielone znaczki [symbole] kolor zniknął w programach , , jak wyświetlam jakiś film obojętnie który kanał wybiorę zawsze obraz jest czarno biały , i TVN i jedynka i Polsat oglądam od niedawna czarnobiałe,

Co może być przyczyną ?? czyżby dekoder PAL-u ??
    A może wystarczy jakaś regulacja ,

Moderowany przez Jaś Kula:

Poprawiłem tytuł - wpisałem model TV .

Pozdrawiam

0 13
  • #2 11 Sie 2006 18:02
    eprom
    Poziom 25  

Możliwe że dekoder PAL,spróbuj pokręcić trymerkiem w dekoderku może to pomoże

0
  • #3 11 Sie 2006 18:06
    mirex
    Poziom 43  

Witam.
    Najprawdopodobniej uszkodzenie masz w dekoderze.
    Musisz jednak podać dokładnie nazwę tego sprzętu. Inaczej porady mogą być tylko ogólne typu: koło kwarcu 4.43 /8.86/ jest zapewne trymer - pokręć nim może kolor zaskoczy. Jeśli nie, możesz wymienić kwarc i znów doregulować trymerem. Mogą też być inne przyczyny.
    Dobrze by bylo, abyś przed kręceniem zapamiętał obecne położenie trymerka.

0
  • #4 11 Sie 2006 19:11
    Djeight
    Poziom 13  

Oki postaram się wam zrobić zdjęcie tego TV i podam dokładny symbol, mogę również zrobić zdjęcie wnętrza i co może ułatwi wam wskazanie tego trymerka do kręcenia

zaraz zrobie fotki

oto one

0
  • #7 11 Sie 2006 19:45
    zuhrtvavisat
    Poziom 24  

Na drugiej płytce, widoczna linia opóźniająca (niebieska), na tej płytce trymer obok kwarcu. Ewentualnie pr, zaskok Pal.

0
  • #8 11 Sie 2006 21:16
    Djeight
    Poziom 13  

zajrzałem na płytkę i nie znalazłem tam trymera , jest tylko kwarc pare kondenastorów , dwa potencjometry , układ scalony , dwie cewki nawinięte na rdzeniach z regulacją i parę rezystorków

spróbowałem regulować potencjometrami i odziwo wskoczył ale kolor zielony , pokręciłem też cewkami ale obraz się wogóle nie zmieniał ,

Czekam na dalsze propozycję , może w tym układzie zamiast trymera jest stały kondensator i zmienił swoje parametry z wiekiem ??

Co oznacza jak wskoczy zielony kolor ??

0
  • #9 11 Sie 2006 22:14
    mirex
    Poziom 43  

Szkoda, że tyle nakręciłeś, teraz może być kłopot.
    A na wstępie było - podmień kwarc.
    Starzenie kondensatora oczywiście też możliwe i od tych dwóch elementów należało zacząć.
    Zieleń może wskazywać, że impulsy H na ten moduł dochodzą i to jest ok.

0
  • #10 11 Sie 2006 22:24
    Djeight
    Poziom 13  

OK czyli mogę spróbować z kwarcem i kondensatorem , rozumiem że kondensator ustala częstotliwość drgań kwarcu i to on musi mieć wartość taką samą ,a czy kwarc musi być taki sam ?? czy jak znajdę w gratach to mogę podmienić na model z innym oznaczeniem ??

Czy nóżki kwarcu są jakoś polaryzowane czy nie ma różnicy jak go wlutuję ??

regulacją się nie przejmuje , jakoś dojdę do pożądku , ustawiłem wszystko podobnie jak przed regulacją :)

0
  • #11 11 Sie 2006 22:46
    awy
    Poziom 19  

Na pilocie lub klawiaturze lokalnej nie masz czasem przełącznika systemów, może ktoś przełączył.

0
  • #13 13 Sie 2006 21:09
    Djeight
    Poziom 13  

Hmmm wlutowałem nowy kwarc i dalej nic , zmieniłem kondensator też nie pomogło :/ czy możliwe że to układ scalony?? tyle że tam nie ma napisane na nim symbolu :/ , jakie układy występowały w tych dekoderach pal ?? do czego służyły te cewki które przestrajałem ??
    ..........................................................................................................

Nie mogę niestety podać symboli elementów ponieważ na płytce nie ma nadruku widać że była ona dorabiana , nie mam już pojęcia jak sobie z tym poradzić koloru jak nie ma tak nie ma , zmieniłem wszystkie elektolity oraz zamiast kondensatora umieściłem obok kwarcu trymer , oznakowanie na kondensatorach porcelanowych to 3 i 18 były dwa połaczone równolegle , jak wnioskuje z tego to mają one 3 i 18 pF

0
  • #14 19 Sie 2006 10:04
    Djeight
    Poziom 13  

Zasięgnełem porady specjalisty itp. i się okazuje że Telewizor ma nazwę Wenus,

Specjalista pomierzył scalaka i wkońcu powiedział mi symbol TDA3510
    i problem jest taki że na jego 20 nóżce napięcie jest o połowę mniejsze i zamiast 10V , wynosi 5 V

20 nóżka to wejśćie impulsu SSC

0