Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak poustawiać IP i DNS w małej sieci

11 Sie 2006 22:47 1350 3
  • Poziom 11  
    Mam taki problem. Mała sieć domową i kilka problemów z nią. Może nie najlepsze rozwiązanie ale mnie wystarczało. Chodzi to tak. Internet wchodzi do komputera z windą XP kartą radiową (IP karty w tej sieci 192.168.1.27) Komputer ten ma też połączenie z netem przez SDI ale wolę radiówkę bo jest trochę szybsza jak działa a jak nie działa to chciałbym mieć awaryjnie przez SDI. Tu pierwsze pytanie, jak to zrobiź by móc to przełączać w prosty sposób.
    Dalej wygląda to tak. Z tego komputera Internet wychodzi do routera z WiFi Digitus DN-7012. Do routera mam podpięty jeszcze jeden komputer kablem (laptop z Win 98) a po radiu odbieram to na innym komputerze (z XP) w innym pokoju bezpoťrednio z tego routera.
    Dziś miałem klopot z internetem radiowym i zachciało mi się spróbować przekonnfigurować główny komputer na połączenie z internetem przez SDI i zawaliłem ustawienie całej sieci.
    Adres LAN w routerzem mam 192.168.0.254 i pingi z głównego komputera z XP dochodzą na adres routera (192.168.-254) ale inne komputery się nie widzą.

Proszę o pomoc w ustawieniu DNSów, bram, IP w tej sieci a także jeślli by ktoś miał pomysł jak zrobić by ten główny komputer z XP mógł przełączać internet z wewnŕtrznej karty radiowej na SDI w jakiś prosty sposób. Kiedyś kombinowałem i udało mi się zrobić tak że oba połączenia (radiówka i SDI) byóy aktywne i można było włączać i wyłączać a windows cały czas miał net lecz wtedy nie miałem routera ani innych komputerów.
    Proszę o rozpiskę , takie małe HowTo jak mają być poustawiane te adresy bo wszystkie komputery się widziały. Mam długie doświadczenie w windowsem ale z TCP IP żadnego.

A.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Ustaw wszystkie adresy IP i DNS tak jak masz nakazane przez dostawce, a łącze wybieraj ustawiając trase domyślną.
    Osobiście uważam że taka konfiguracja przy użyciu windowsa to proszenie się o kłopoty.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Cały wybór polega na ustalniu domyślnej trasy routingu.

Wystarczy mały plik BAT z odpowiednim wpisem

route delete 0.0.0.0
    route add 0.0.0.0 mask 0.0.0.0 ip_bramy

2 takie pliki i masz przełączanie.

Wpisy na obu łączach takie jak podaje dostawca.

Na pozostałych komputerach brama i DNS - IP komputera udostępniającego 192.168.0.1.
    Sprawę komplikuje użycie routera, ale jest ot do zrobienia.
  • Poziom 11  
    Dziekuję, już trochę mądrzejszy jestem. Łapię powoli o co w tym wszystkim chodzi. Wczoraj dość dużo czasu zajęło mi uruchomienie tej sieci i zorientowanie się że mimo że niby w XP nie trzeba przebootowywać komputera po zmianach w konfiguracji to jednak jest to konieczne bo albo zajmuje mu dość dużo czasu nim się windows połapie że coś zostało zmienione lub wogóle tego nie zauważy nim nie przeładuje się systemu. Na razie działa, teraz się dokształcę i powoli zacznę to modernizować i przygotowywać na to jak zmienię SDI na Neo. Szkoda że ten router a właściwie to AP nie ma funkcji klienta sieci WiFi bo to uprościło sprawę. Chyba ze jest inaczej a ja tego nie rozumiem. Jakby ktoś mądry zerknął do instrukcji i sprawdził to czy można go zalogować od razu w sieci radiowej z której dostaję net.
    http://www.digitus.de/scripts/digdetail.asp?artnr=DN-7012

A.