Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szkolenia SonelSzkolenia Sonel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przebudowa instalacji elektrycznej

11 Sie 2006 23:26 10260 23
  • Poziom 28  
    Mam do Was pewne pytanie na które nie mogę znaleźć sposobu w taryfach ZE - chodzi o przebudowę instalacji. Sytuacja jest taka - starsza kobieta kupiła mieszkanie w bloku i nie chce mieć gazu w nim, a uparła się na kuchenkę elektryczna trójfazową, a do mieszkania doprowadzona jest instalacja jednofazowa (1 piętro). Główna rozdzielnia jest w piwnicy. Z tego co mi się wydaje, to do podciągnięcia instalacji trójfazowej jest niezbędny projekt wykonany przez uprawnionego projektanta. Kto może wykonać fragment instalacji od głównych zabezpieczeń budynku (liczniki w mieszkaniach) - uprawniony elektryk czy ZE ? Jeśli ZE, to jakich kosztów można się spodziewać i ile szacunkowo mógłby kosztować projekt i czy wymaga on wyłącznie akceptacji ZE czy także Wydziału Architektury UM (czyli tak, jak jest przy nowych budynkach)
  • Szkolenia SonelSzkolenia Sonel
  • Poziom 22  
    Według mnie,najlepszym sposobem na odpowiedzi na Twoje pytania jest wizyta w ZE.Tam wszystkiego się dowiesz.Myślę,że bez projektu się nie obędzie.Co do wykonania instalacji to może wykonać ją każdy.Tak już u nas jest niestety.Jednak już na zgłoszeniu do odbioru przez ZE musi być podpisana osoba z odpowiednimi uprawnieniami.Pamiętaj jednak że każda ingerencja w instalację (tą zaplombowaną)musi być zgłaszana do ZE.
  • Szkolenia SonelSzkolenia Sonel
  • Poziom 32  
    ja tam nie chce się mądrzyć, ale z reguły kuchenki 3n mogą pracować na 1 fazie, z tym że trzeba mostki porobić....

a sam chciałem pociagnac 3 fazy na 2 pietro w bloku.... nie dla mnie te koszty
  • Poziom 28  
    ekaand - w ramach mieszkania to z wykonaniem instalacji niema problemu, problemem jest podciągnięcie 3 faz z głównej rozdzielni i zastanawia mnie kto to ma wykonać.
    neo_dc - jakie to były przybliżone koszty ?
  • Poziom 22  
    Tak samo.Najlepiej jednak niech zrobi to ktoś kto się na tym zna.
  • Poziom 14  
    wykonanie instalacji 3 fazowej wymaga zmiany licznika energii elektrycznej dlatego najlepiej udać sie do ZE tam podadzą waruki techniczne i koszty (własne) poźniej należy uzyskać zgodę właściciela budynku ( zarząd, zarządca) następnie udać się do wykonawcy najlepiej firma, moze byc elektryk z działalnoscią gospodarczą (powinien posiadać niezbędne uprawnienia) istotne jest aby wykonawca posiadał uprawnienia do pomiarów, bo takowe trzeba będzie wykonać. Z wykonawcą spisać umowę na piśmie w której określić: zakres prac, koszt wykonania, okres gwarancji, wykonanie pomiarów, oraz uaktualnienie dokumentacji obiektu budowlanego. ostatnie dwa wymagane są przez Prawo budowlane. orientacyjny koszt to ok 200 złotych ( może być wyższy w zależności od ceny miedzi, rodzaju budynku i miejsca ułożenia przewodu) bez kosztów ZE zaq zainstalowanie i oplombowanie licznika
  • Poziom 30  
    Granicą stron między ZE a administracją budynku są zaciski na stojaku dachowym ewent. w złaczu kablowym. Do tego punktu robi ZE, od niego już ich nie obchodzi. Byle to co przed licznikiem było oplombowane. Czyli musisz mieć zgodę administracji budynku na robotę i ZE na rozplombowanie. ZE ma swoje listy uprawnionych wykonawców, od wizyty w ZE musisz zacząć. A wykonawcy ceny mają najróżniejsze. Materiał możesz kupić sam, tylko nie każdy wykonawca na to idzie bo do swojego materiału ma prawo doliczyć koszty zaopatrzenia (zwykle rzędu 18%). W bloku pion powinien być 3 fazowy, chyba że to bardzo stara kamienica z równie starą instalacją.

Kol. neo_dc: na jedną fazę możesz podłączyć i 20 kW odbiornik, ale co na to powie instalacja? Są przepisy ograniczające moc odbiorników 1-faz - jest to bodajże ok. 3 kW. Norma wg której oblicza się instalację przewiduje zdaje się 4,5 kW / mieszkanie. Kuchnie elektr. sumę mocy mają większą i dlatego są 3-fazowe. Dlaczego chciałeś ciągnąć 3 fazy aż z TG? Wlz w bloku to zwykle 4 x min. 10 mm kw. Wlz jednofazowy spotyka się tylko w kamienicach ze starą instalacją.
  • Poziom 32  
    Mnie sie pytaj dlaczego z zki przed blokiem.... tak mowila Szanowna Pani w ZE... obecnie jak narazie stracilem zapal do prowadzenia dialogow z ta instytucja :/

Co do kuchenek nie bede sie klocil, ze wszystkie sie tak da, bo nie znam wszystkich, akurat ja mam w domu ( i znam kilka podobnych ) tak pomostkowane i kuchenka nieraz chodzila na max (2 "palniki" i piekarnik) moc zdaje mi sie ( nie chce mi sie szukac instrukcji) cos kolo 3 kW moze ciut mniej i instalacja zyje :]

Pozdrawiam i zycze udanej walki z ZE ;)
  • Poziom 24  
    a po co tej kobicie trój fazowa instalacja? jest tyle dobrych kuchenek jedno fazowych a przy okazji nie są aż tak drogie 1000zł>~. trzy fazy w bloku to nielada wyzwanie, pieniązków kobicie ubędzie troszkę. pierwsze kupic kuchenkę. drugie zapoznać się z instrukcją, tam powinno być napisane jaki bezpiecznik powinien być w obwodzie np 10A i jakim grubym przewodem pociągnąć instalację.wtedy wystarczy do skrzynki z licznikiem wpiąć odpowiedni bezpiecznik, pociągnąć od niego kabel w scianie do puszki w której bedzie gniazdko. gniazdko musi byc w okolicach kuchenki bo takich sprzętów nie łączy sie przedłuzaczami, gdyz powierzchnia styku we wtyczkach jak i grubosc przedłużacza moze byc zamala i wtedy będzie się to strasznie grzało a w rezultacie moze sie coś spalic. drugi przewód niebieski ciągniemy do neutralnej szyny w rozdzielni. uziemiamy łącząc w gniazdku bolec uziemienia z przewodem niebieskimzerowym za pomocą grubego izolowanego przewodu. całość instalacji powinna byc wykonana przewodem podwójnie izolowanym. co do rozplombowania rozdzielni i właściwego podłączenia kabli to nalezy juz wezwac osobę uprawnioną z ZE.
    pozdrawiam.
  • Poziom 28  
    Moim zdaniem to co chce ta kobieta jest bez sensu, bo ma w mieszkaniu gaz, co jest dużo tańsze, ale się uparła i chce żeby wszystko było na prąd, bo boi się gazu. Będe jeszcze próbował ją przekonać, żeby została przy gazie i po to założyłem ten temat, żeby zebrać argumenty.
  • Poziom 23  
    Szanowni koledzy; a może bysmy tak porozmawiali o przydziale mocy
    przez ZE dla odbiorcy - bo to od tego parametru zależy wszystko ;
    czy wydoli trafo główne ,czy przekroje na sieci właściwe,czy przekroje wewnątrz budynku odpowiednie.Przeciążona sieć dla ZE to nieopłacalny
    kłopot.
    Uzytkownik zaczyna potrzeby od piecyka 1kW, pózniej dopina piec 3-płytowy,na końcu podgrzewacz łazienkowy 18kW , watuje bezpieczniki i jest wielkie bum!!! lub pożar.
    To z powodu takich zjawisk energetyka ogranicza przydział mocy dla odbiorcy i nadzoruje dyspozycją odbioru mocy, kontroluje wartości zabezpieczeń głównych łącznie z ich plombowaniem.
    Przebudowa instalacji jedno na trójfazową to kosztowna impreza osiąga
    koszty ok3 - 5 tysięcy zł, a niekiedy wielokrotnie więcej,znam przypadki
    konieczności wymiany trafo i lini przesyłowych - wszystko zależy od zapotrzebowania na moc.

Pozdrawiam.

Dodano po 8 [minuty]:

W trosce o zdrowie w/w Pani zaproponuje instalacje czujnika gazu -są
    teraz uprawnione firmy do instalacji takowych (koszt ok. 300zł) i
    wynikną z tego następujace korzyści - wyda mniej pieniędzy na elektryke,
    przestanie się bać niewyłączonego kurka z gazem ;trzeba ją do tego jeszcze przekonać.
    Pozdrowionka
  • Poziom 28  
    " W trosce o zdrowie w/w Pani zaproponuje instalacje czujnika gazu -są
    teraz uprawnione firmy do instalacji takowych (koszt ok. 300zł)" - tak właśnie myślałem, a dokładnie myśle o czujnikach gazu połączonych z elektrozaworami odcinającymi gaz przed urządzeniami grzewczymi (bo nieszczelność połączeń rurowych raczej rzadko występuje, przeważnie są nieszczelności w samych urządzeniach grzewczych). Myślałem także nad czujnikiem tlenku węgla w łazience, tylko nie wiem jaka jest ich czułość i czy odpowiednio wcześnie zdążą wykryć kumulacje tlenku węgla.
  • Poziom 24  
    Z klientką należy porozmawiać rzeczowo i powinna ona udzielic odpowiedzi na pytania:
    - jesli kuchenka el. to ile ma mieć palników (lub model) (3000W)
    - czym ma byc ogrzewana woda do: (10000W)
    * zlewozmywaka w kuchni
    * wanny/prysznica w łazience
    * umywalki
    - czy uzywa automatyczna pralkę elektryczną ) (2000W)
    - jaką moc ma jej odkurzacz (np. 1200W)
    - czy uzywa suszarki do włosów (np. 1000W)
    - inne odbiorniki el.

Jeśli wszystko ma byc zasilane pradem to wyjdzie nam zapotrzebowanie na moc na poziomie 20kVA (nalezy ja dokładnie zbilansować).
    Czy ZE wyrazi zgodę na takie przyłacze to juz jest problem właściciela mieszkania a nie wykonawcy instalacji. Klience nalezy powiedzieć jakiej bedzie potrzebowac mocy i jeśli ZE wyda warunki techniczne należy również okreslić koszty wykonania nowej instalacji.
    Klient zadecyduje czy wydać kasę czy pozostać przy gazie.
    PS
    Jaki sens ma eliminacja gazu w jednym mieszkaniu skoro uzywaja go wokół sąsiedzi i zagrożenie pozostaje nadal.
    Pozdrawiam:D:D:D
  • Poziom 27  
    Moze jest to starsza pani, ktora moze kiedys zapomniec zakrecic gaz albo odkrecic bez zapalania? w kuchence elektrycznej to pol biedy
  • Poziom 32  
    Może dla oszacowania kosztów pomoże opis takiego przypadku, jak niżej

Potrzeba zrobić instalację gniazdka z zerowaniem w łazience dla pralki
    automatycznej. Odległość gniazdka od licznika w mieszkaniu wynosi
    do 5 m.b. Zrobiłem telefoniczny konkurs ofert w prywatnych warsztatach
    i koszt całkowity tej instalacji bez wyzwalacza różnicowo-prądowego
    może wynosić od 120 do 200 zł.
  • Poziom 24  
    ale po co kuchenka na trzy fazy?co ona kuchnie publiczną otwiera?w większosci są to kuchenki jednofazowe, polecam wybrac się do jakiegos sklepu z AGD.jak dla mnie to o trzech fazach w bloku to nie ma nawet mowy bo za to mozna kupic całą kuchnie wraz z remontem
  • Poziom 19  
    Należy zastanowić się nad tym że jest to samotna Pani więc w 90% nie będzie wączała wszystkich urządzeń domowych gotowała na wszystkich palnikach i piekła z maksymalną mocą jednocześnie bo w praktyce nawet w rodzinach wieloosobowych tak się nie zdaża.
    Jeśli tak by było to jak ktoś zakładał ( pobór np 20 KW i więcej ) każda instalacja domowa musała by być wykonana dytem np 6 mm lub większym ,wybudować własną elektrownię;przecież można włączyć jednoćześnie 5 żelazek i 5 suszarek do włosów + piekarnik + inne . Jeśli się ktoś uprze na wymianę kuchenki na elektryczną to można na początek przygotować podłączenie 3 fazowe układając odpowiedni kabel (oczywiście jeśli jest to konieczne istniejący mały przekrój przewodów)i zastosować bezpiecznik zgodnie z założonym poborem przez producenta i przydziałem mocy przez ZE a dopiero gdy to będzie za mało można myśleć o przebudowie zasilania na 3 fazy , a nie odrazu pakować się w koszty . Osobiście proponuję zakup kuchenki gazowej z dobrym zabezpieczeniem przeciwwypływowym a z piekarnikem elektrycznym do której wystarczy 1 faza.
  • Poziom 14  
    W dodatku do pisma Elektro info znalazłem kosztorys takiego prokjektu:
    1. kuchenka-2000zł
    2.projekt -600zł
    3.materiały-1980zł(wyłacznik róznicowoprądowy, ochronniki przeciwprzepięciowe,właczniki nadmiarowe,rozdzielnica, szafka licznikowa,przewody)
    4.robocizna-1400zł
    5. pomiary i dokum.powykonawcza-400zł
    kosztorys pochodzi z 2004 r. dla porównania podłączenie dwóch latarni ulicznych(projekt, oprawy, kabel,montaz na słupach,kopanie rowów,pomiary, dokumentacja powykonawcza) wykonano za ok 2000zł w br.
    najlepiej zebrać kosztorysy ofertowe od kilku wykonawców, przeanalizować ceny materiałów i koszt robocizny, w rozmowach z wykonawcami uzyskać najkorzystniejszą cenę za kompletną usługę od projektu do dokumentacji powykonawczej.
  • Poziom 32  
    napioo chyba ciut przesadziles z tymi kosztami materialow, ochronniki przeciwprzepieciowe ? rozdzielnica ? szafka licznikowa? po co ?

Chyba tablice licznikowe o ile sie orientuje to sa takie same dla licznikow 1 i 3 fazowych wiec po co zmieniac szafke.. U mnie w mieszkaniu dolozony zostal tylko 1 bezpiecznik ( 1 fazowa kuchenka ) i pociagniety przewod do kuchni. 3 fazowa to pewnie tylko by mi jeszcze przewod w mieszkaniu doprowadzili jakistam 5 x 2,5mm² do kuchenki i tyle.

A ciekawe jak tam nasz zalozyciel tematu wywalczyl cene...
  • Poziom 21  
    Witam.
    Czasami miejsce po liczniku 1-faz jest za wąskie na licynik 3-faz ,
    Koszty , materiał 600 zł , plan 300zł , wykonanie 500-800zł ,
    pomiar 200zł , pozwolenie ZE różnie
    woj lublin ale cennik zależz od wykowawcy i jest różny
  • Poziom 21  
    SQ9MEM napisał:
    Mam do Was pewne pytanie na które nie mogę znaleźć sposobu w taryfach ZE - chodzi o przebudowę instalacji. Sytuacja jest taka - starsza kobieta kupiła mieszkanie w bloku i nie chce mieć gazu w nim, a uparła się na kuchenkę elektryczna trójfazową, a do mieszkania doprowadzona jest instalacja jednofazowa (1 piętro). Główna rozdzielnia jest w piwnicy. Z tego co mi się wydaje, to do podciągnięcia instalacji trójfazowej jest niezbędny projekt wykonany przez uprawnionego projektanta. Kto może wykonać fragment instalacji od głównych zabezpieczeń budynku (liczniki w mieszkaniach) - uprawniony elektryk czy ZE ? Jeśli ZE, to jakich kosztów można się spodziewać i ile szacunkowo mógłby kosztować projekt i czy wymaga on wyłącznie akceptacji ZE czy także Wydziału Architektury UM (czyli tak, jak jest przy nowych budynkach)

Witam
    Tu potrzebny jest zdrowy rozsądek. Jeżeli ta pani nie prowadzi działalności gospodarczej i nie uzasadni we właściwy sposób swoich potrzeb, to trzech faz nie dostanie. Wyczuwam, chociaż sytuacji nie znam, że raczej niech sobie da z tym spokój. Kuchenka to nie silnik trójfazowy i nie potrzeba jej trzech faz. Należy tylko zrobić odpowiednie mostki i napisać krótka instrukcję obsługi dla starszej pani aby nie włączała wszystkiego na raz. U mnie nie włącza się piekarnika elektrycznego jeżeli musi pracować pralka i to chyba normalne, wszyscy w domu o tym wiedzą. Po kilku podejściach z bezpiecznikami nauczyli się. Sądzę że starsza pani jest oszczędna i również pojmie jak należy używać prąd, zwłaszcza gdy się nie ma gazu. Starsi ludzie są bardzo oszczędni, a z gazem mamy wszyscy złe doświadczenia, tylko raczej o tym niechętnie mówimy. "Łazienkowy piecyk gazowy" ma sporo dzieci (i nie tylko) na sumieniu, niektórzy mu jednak wierzą, ja go dawno wyrzuciłem.
    Pozdrowienia
  • Poziom 11  
    Rozumiem, że starsza osoba boi się gazu, ale teraz są kuchenki gazowe z zabezpieczeniem przeciwwypływowym gazu i w razie zalania dyszy lub odkręcenia kurka gaz się nie ulatnia bo nastepuje natychmiastowe odciecie dopływu. Sam kupiłem taką ze względu na dzieci i czasem na własne niedopatrzenie i juz kilka razy sie przydało to zabezpieczenie.
    Może to będzie jeden z argumentów, ale podstawowym powinien być koszt eksploatacji kuchni elektrycznej mimo rosnących cen gazu to i tak wychodzi duzo taniej niz energia elektryczna, a jak zapomni sie wyłączyć taką kuchnię to licznik zasuwa jak wariat. Cos na ten temat wiem, bo wczesniej jechałem na elektrycznej i koszty jej eksploatacji były spore.
  • Poziom 21  
    Witam
    W dzisiejszych czasach nie wolno uzależniać się tylko od jednego medium. Awaryjność prądu jako medium jest mała, ale uciążliwa, przebudowana instalacja kosztuje bardzo drogo i nie ma uzasadnienia ekonomicznego, zatem trzeba czynić tak jak to robią inni - mają gaz i prąd i spokojnie sobie żyją, zwłaszcza jak mają nowe, bezpieczne kuchenki i instalacje. Może potrzebna jest tu siła przekonywania i argumenty za i przeciw tej instalacji 3-fazowej, której raczej nie uda się przeforsować.
    Pozdrowienia
  • Poziom 28  
    Finał sprawy był taki, że kobieta zdecydowała się wziąść jakiegoś marnego elektryka i za 500 zł wymienił przewody do kuchni i łazienki (kuchenka elektryczna, bojler). Oczywiście (!) zainstalował dwa przewody, mimo że do mieszkania jest doprowadzony przewód ochronny, w gniazdkach zmostkował przewód zerowy z bolcem, nie zastosował także różnicówki. Podłączenie trzech faz, mimo ich obecności w głównej rozdzielni okazało się niewykonalne ze względu na protesty administracji. Nie wróżę tej instalacji prawidłowego i długiego działania ze względu na wymienione wyżej błędy oraz fakt zastosowania do kuchenki i bojlera (łącznie) przewodu 1.5 mm2.