Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Widmowy wyświetlacz.

Pth 12 Sie 2006 00:03 13415 31
  • Widmowy wyświetlacz.
    Wreszcie udało mi się zaprojektować i zrobić samemu pierwszy dobrze działający układ na mikrokontrolerze! :)

Jest to widmowy wyświetlacz.
    Sterowanie diodami zrealizowałem na mikrokontrolerze ATTiny2313

Do zbudowania układu użyłem
    5 niebieskich diod
    attiny2313
    kwarc 4MHz
    Klika diod prostowniczych 1N4148
    podstawki dil20 i dil16
    tranzystor npn
    kilka kondensatorów
    cichy silniczek ze starego radia
    trochę kabelków
    płytka PCB
    kilka rezystorów + złącze goldpin do programowania przez UART

W ogóle problemem było zasilanie układ bo przecież wszystko się kręci! :) Okazało się jednak że na wale obracający jest masa wiec problem jednego kabla zasilającego miałem już z głowy.
    Plus zasilania zwierany jest do plusa układu tylko na ułamek sekundy za każdym razem podczas jednego obrotu w ten sposób przez diodę prostownicza ładowany jest duży kondensator który zasila cały układ i jest doładowywany co jeden obrót.

Układ działa następująco po załączeniu zasilania silniczka kondensator ładuje się i już po chwili wyświetla obraz / napis.
    napis zostaje wyświetlony tylko jeden raz. po jednym obrocie układ resetuje się (wtedy kiedy przez ułamek sekundy doładowywany jest kondensator) i napis zaczyna się wyświetlać ponownie dokładnie w tym samym miejscu. i tak w kółko.

Poniżej zamieszczam dwa zjecia + filmik

Czekam na Wasze opinie :)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Pth
    Poziom 26  
    .:: Bo jeśli ma płonąć Babilon, musi się zjarać schemat ::.
    Pth napisał 1080 postów o ocenie 37, pomógł 9 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2005 roku.
  • PCBwayPCBway
    milik
    Poziom 23  
    Witam
    Myślałeś nad tym żeby dodać kilka LEDów? Można by nawet pokusić się o dwu lub trzy kolorowe. Efekt był by pewnie jeszcze lepszy. Jak wyważyłeś ramię? Czy układ wibruje podczas kręcenia się?
    vankej
    Poziom 16  
    jak dla mnie jest to fajny barej tylko zastanawiam sie jak sa zasilane te LED-y i jeszcze raz jak to wywazyles jeszcze jedno jak mozesz to wstaw schemacik
    kitor
    Poziom 34  
    Ogólnie super. Może podrzucisz schemat?
  • PCBwayPCBway
    Pth
    Poziom 26  
    nie wywazałem tego tam po stronie procka jest troche cieżższe i troche to wibruje. shemat wrzuce jak bede miał chwilke czasu

jesli chodzi o zasilanie tt do silniczka przyczepiłem drucik na któym jest plus zasilania tego silniczka. z płytki układu wystaje pin który zwiera sie co obrót z drucikiem wystajkącycym od silnicznka.
    Paweł007
    Poziom 22  
    Witam.

Fajna konstrukcja skąd wytrzasnołeś taki silniczek skąd można taki silniczek skombinować lub podobny.

pozdrawiam Paweł.
    kloose
    Uczeń
    Pth napisał:

mi się wydaje że podobne są w drukarkach ale nie jestem pewnien...Niech autor się wypowie..
    Ja doczytałem się tego:
    Pth napisał:

ale w jakiego typu radji??

Dodano po 2 [minuty]:

a myślałeś nad obudowaniem tego?? Nakręciłeś mnie i chyba coś podobnego wykombinuje..
    A i jeszcze jedno jaki był całkowity koszt zrobienia takiego czegoś??

Dodano po 11 [minuty]:

A nie myślałeś nad zrobieniem że tylko ledy i silniczek są na jednej płytce a rezystory mikroporocesor itak dalej na oddźielnej...?? i wtedy dajsz więcej ledów np: na całą płytke i programujesz na np: całe zdania...
    Pth
    Poziom 26  
    kiedyś udało mi sie zdobyc miniwierze samsunga z zepsutym CD. był tez tam odtwarzacz kaset i właśnie z tamtąd wziałem ten silniczek na 12 V.
    Silniczek zasilam z 12 V wiec chodzi praktycznie bez szumu.

koszt? hm... 20-25 zło chyba ale jeszcze potem podlicze.
    vankej
    Poziom 16  
    sliniczki tego rozmiaru znajduja sie w kazdym radiomagnetofonie a jak ktos nie ma dostepu do takiego sprzetu to koszt takiego sliniczka wynosi okolo 5-6zl wiec nie jest tak zle a co do obudowy to mozna by bylo cos pomyslec ale jest to dodatkowy koszt jak dla mnie nie potrzebny prosil bym o zrobienie zdjecia tego pinu do zasilania :)
    Mariusz Wiśniewski
    Poziom 14  
    Pth napisał:

Plus zasilania zwierany jest do plusa układu tylko na ułamek sekundy za każdym razem podczas jednego obrotu w ten sposób przez diodę prostownicza ładowany jest duży kondensator który zasila cały układ i jest doładowywany co jeden obrót.

Bardzo sprytnie rozwiązałeś problem przekazania napędu, może się pokusze o przerobienie mojej konstrukcji... Układ fajny, ale pomyśl może nad jakąś obudową, może w postaci wentylatora - tak jak ja to rozwiązałem.

Pozdrawaim

Dodano chwilę później:

Nie doczytałem do końca, rozumiem, że Twój układ synchronizuje się za pomocą resetowania, a nie lepsze byłoby rozwiązanie z fototranzystorem? Mógłbyś wyświetlać animacje...
    Pth
    Poziom 26  
    Poniżej zamieszczasm schemat układu, listening i zdjecie styków zasilajach uklad.

No własnie specjallnie wczoraj kupiłem sobie kikla fototranzystorów i jak podłaczyłem jeden z nich pomiedzy reset a mase to nie chciał sie resetowa procek po zasłonięciu fototranzystora...

Myśle też nad zrobieniem takiego wyswietlacza w rowerku :) Takie coś w stylu http://www.ladyada.net/make/spokepov/ :D tylko ze bedzie mniej ledw i jeden scalak etc :)

Code:

' Program widmowy wyswietlacz LED
    Config Portb = &B11111111       'wszystkie porty B jako wyjścia
           Portb = &B00000000       'stan niski na porcie B
    Config Portd = &B1111111 'wszystkie porty D jako wyjścia
           Portd = &B0000000 'wszystko wyłaczone
    Dim A As Integer

A = 0

Do
       Portd = Lookup(a , Ex)
       Waitus 1000
       Portd = &B0000000
       A = A + 1
       If A = 23 Then Goto Koniec       ' napis wyswietla sie tylko raz po zresetowaniu
       Loop

Koniec:
    Do
    Loop
    End

Ex:
    Data 3 , 127 , 19 , 19 , 19 , 127 , 3 , 3 , 3 , 67 , 67 , 127 , 67 , 67 , 3 , 3 , 3 , 115 , 83 , 83 , 83 , 127 , 3
    ' kody poszczegolnych kolumn napisu

vankej
    Poziom 16  
    dzieki z schemat i za zdjatko

Dodano po 1 [minuty]:

jeszcze mam jedna prosbe do Ciebie jak bys mogl podliczyc to wszystko wlacznie z silniliem i drukiem dzieki:)
    Pth
    Poziom 26  
    W sumie wyszłło tyle.

Code:

attiny2313   5,4
    pcb   2
    kondensatory   3
    rezystory   1
    kabelki   0,5
    dil 20   0,2
    konekt.   2
    diody LED   2,5
    kenektory   5
    cyna   0,2
    diody pr.   0,3
    tranzystor   0,2
    kwarc   0,6

RAZEM :   22,9
    Marcin_126
    Poziom 16  
    Pth ten fototranzystor nie miałby na celu resetowania procka tylko wystawienia mu impulsu do synchronizacji np. jak przerwania.
    Wtedy możesz wyświetlać coś więcej a tak procek ci się zeruje i wyświetla ci się ciągle to samo od początku.
    Możnaby zrobić coś takiego (program w załaczniku)
    El Diablo
    Poziom 20  
    kiedys cos takiego bylo w jakiejs elektronicznej gazecie tylko ze tam trzeba bylo machac reka okregi i tez wyswietlal sie jakis tam napis...
    Granat :)
    Poziom 34  
    Witam,

fajne wykonanie, zwłaszcza z tym pinem zasilającym :D
    tylko program troche nazbyt urozmaicony :idea:
    lepiej od razu wyrabiaj sobie dobre nazywki, bo może to się przydać przy dłuższych programach ;)

Code:

' Program widmowy wyswietlacz LED
    Config Portb = &B11111111       'wszystkie porty B jako wyjścia
           Portb = &B00000000       'stan niski na porcie B
    Config Portd = &B1111111 'wszystkie porty D jako wyjścia
           Portd = &B0000000 'wszystko wyłaczone
    Dim A As byte 'jak na zmienną wystarczy jeden bajt to nie trzeba od razu integera

A = 0

Do
       Portd = Lookup(a , Ex)
       Waitus 1000
       Portd = &B0000000
       A = A + 1
       If A = 23 Then exit do       ' napis wyswietla sie tylko raz po zresetowaniu
       Loop
    End

Ex:
    Data 3 , 127 , 19 , 19 , 19 , 127 , 3 , 3 , 3 , 67 , 67 , 127 , 67 , 67 , 3 , 3 , 3 , 115 , 83 , 83 , 83 , 127 , 3
    ' kody poszczegolnych kolumn napisu

Pozdrawiam :D
    kokodin
    Poziom 21  
    a ja takie widziałem w jojach i nawet kiedyś kupiłem takie wielgachne jojo (14 cm średnicy) i podłączyłem połówkę do silniczka rysowało piękne obrazki grzyby, biohazard , logo wormsów :D i wiele wiele innych a miało tylko 5 diód było nawet wyważone :D

w następnym projekcie proponuje przymocować diot do plastikowego tależa najlepiej przezroczystego a prąd przekazywać poprzez metalowe pierścienie płytke natomiast pozostawić "na ziemi" będzie znacznie łatwiej wyważyći nic nie popsuje :D

ogólnie bardzo mi sie podoba
    Tomekddd
    Poziom 23  
    Przez jaki port sie to podłącza do komputera??
    Marcin_126
    Poziom 16  
    kokodin nie zgodzę się z robą żeby dawać płytkę poza wirującą częścią - za dużo styków (rośnie skomplikowanie i zawodność układu).
    Pth
    Poziom 26  
    były by zbyt duże drgania stków zeby tak przekazywać prąd do diod...
    dobrze jest tak jak jest

łączność z kompem jest przez uart czyli da się podłączyć przez LPT.
    Tomekddd
    Poziom 23  
    a czym sie to programuje (jaki jest program komputerowy do tego)
    Pth
    Poziom 26  
    Ja programuje w BASICU w programie Bascom AVR DEMO v1.11.8.3

myślałem jeszcze o zasilaniu układu poprzez coś w rodzaju "transformatora" czyli uzwojenie pierwotne po stronie silniczka zasilane było by jakoś napięciem zmiennym 2/3 V a wtórne uzwojenie kręciłoby się razem z ramieniem i tam by było już prostownik etc... ale to wtedy trzeba mieć zasilanie napięciem zmiennym , prostownik etc.. za dużo komplikacji...
    Tomekddd
    Poziom 23  
    widziałem w sklepie internetowym taką płytkę do chyba testowania i programowania układów scalonych firmy AVR czy tym tez mozna zamiast komputera
    Pth
    Poziom 26  
    jak to zamiast komputera?! przecierz komputer jest poto zeby napisac, skompilowac i wysłąć program do procka....

Dodano po 3 [minuty]:

z resztą : programator do trgo procka czyli attiny2313 skłąda sie z :
    1. wtyczki DB-25
    2. podstawki dil 20
    3. kwarcu
    4. dwóch kondensatorów
    6. kabelka
    7. czterech rezystorków
    czyli w sumie jest 10 części + ewentualna płytka PCb ale łatwiej skrecić w pająku...
    Jarema
    Użytkownik obserwowany
    Witam,
    Mam pytanie do autora tematu.
    Mianowicie jest to kolejny tego typu projekt i zastanawia mnie dlaczego po raz n-ty zamiast zastosować trafo wirujące (można podglądnąć jego zasadę działania w każdym magnetowidzie) do zasilania układu powstają kombinacje z wirującymi stykami.
    Podpowiem, że trafo takie można wykonać poprzez nawinięcie 2 uzwojeń na rurkach (np. z PVC-U lub PP) tak by jedna wchodziła w drugą.
    Po stronie pierwotnej można zastosować jako generator NE555 sterujący mosfetem - po stronie wtórnej wystarczy jedna dioda schottky'ego.
    Swego czasu wykonałem takie trafo przymierzając się do budowy podobnego projektu lecz z ramieniem o długości ok 45cm i odczytem poziomym.
    Pth
    Poziom 26  
    móglbyś coś wiecej powiedziec o tym trafku>
    tylko dwa uzwojenia?! can't be... :)
    Jarema
    Użytkownik obserwowany
    Witam,
    Miłej lektury:
    http://www.vtol.org/pdf/62vd.pdf
    http://www.geocities.com/tjacodesign/propclock/propclock.html

P.S.
    To tylko dwa linki z bardzo wielu, które dostarcza www.google.com - wystarczy tylko chcieć poszukać...

Tutaj można zobaczyć, że takie trafo jest wykonalne:
    http://home.versatel.nl/edithenwilliam/william/energie.htm

P.S. 2:
    Dodam, że wszelkie elementy metalowe takie jak śruby czy osie silników w bardzo dużym stopniu zmniejszają sprawność takiego transformatora.
    mrrudzin
    Poziom 39  
    Tego typu rozwiazania stosuje się też np w przypadku zasilania kolejek z poduszką magnetyczną.

Problemem jest zawsze szczelina powietrzna, która ma dużą reluktancję (stanowi duży opór magnetyczny). Żeby osiągnąć w miare przyzwoite efekty (duża sprawność i przekazywana moc przy stosunkowo dużej szczelinie) stosuje się kondensatory włączane szeregowo i równolegle z cewkami (aby osiągnąć rezonans) oraz układ pobudza stosunkowo wysoką częstotliwością.

To tak gdyby ktoś potrzebował przesyłać większą moc czy uzyskać lepszą sprawność.

Kiedyś na forum pojawił się projekt zegara działającego w bardzo podobny sposób. Tam autor źródło zasilania umieścił na wirującym "śmigle" i odpowiednio dokładnie wyważył.
    zupik15
    Poziom 11  
    witam mam tu filmik ukazujocy ten wyswietlacz w szamochodzie.http://www.metacafe.com/watch/96716/wheel_images
    filip1331
    Poziom 16  
    Witam!
    Projekt bardzo mi się podoba! Wykonanie nie jest co prawda najlepsze, ale efekt bardzo dobry!
    Mam tylko jedną proźbę: Czy mógłbyś wrzucić schemacik bez programatora, bo chciałbym sam zrobić coś podobnego? Zrobiłbym sam, ale na schemacie nie kropek w łączeniach. Przepraszam za kłopot i dzięki za pomoc! ;)