Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Potrzebna pomoc przy trawieniu płytek PCB

Cinekas 18 Aug 2006 00:10 6499 43
Altium Designer Computer Controls
    neo_dc
    Level 32  
    Lakier do paznokci bynajmniej u mnie nie wchodzi w grę, nie umiem sie do tego dobrać :/

Ostatnio skończył mi się pisak do plytek, a musialem maly duperel zrobic wiec uzylem.... markera ktory kupilem w markecie za 2.50 4 sztuki.. i sam sie zdziwilem bo swietnie pokryl miedz, niewiele nierownosci ( to wina tego ze rece mi sie trzesa troche a linijki nie mialem :P ) wiec mowie jedno - sam probuj czym malujesz :)
  • Altium Designer Computer Controls
    kwierzyk
    Level 15  
    Ale mi nie chodzi o malowanie w celu zabezpieczenia przed trawieniem tylko po wytrawieniu zeby zabezpieczyc miedź przed zasniedzeniem
    Cyrus
    Level 15  
    Musisz zrobić roztwór kalafonii w denaturacie i tym pomalować płytkę po wytrawieniu. :)
  • Altium Designer Computer Controls
    neo_dc
    Level 32  
    A to to ja uzywam tez kalafonii z dynksem ;) A lakier szczerze mówiąc nie spotkałem się, ale może spróbuj - może tańsza alternatywa czy coś... :)
    J_ros
    Level 20  
    kwierzyk wrote:
    a jakiekolwiek inne metody ? bo mam troche lakieru, a zeby kalafonie specjalnie kupować...

Nie przesadzaj - kalafonia nie jest taka droga. A z drugiej strony to nie wyobrazam sobie nie miec jej w zestawie...
    Cyrus
    Level 15  
    Ja za kalafonię w proszku, chyba 2 zł zapłaciłem. Nie pamiętam dokładnie ile bo to dawno było :D

A i tak jeszcze tego dużo mam.
    kwierzyk
    Level 15  
    No wiecie, gdybym mial mozliwosc kupna na miejscu, ale njblizszy elektroniczny cos okolo 40 km ode mnei i jechac po pudelko kalafoni albo kupowc na allegro, 1 szt sie nei opłaca raczej... dlatego szukam tanszej alterantywy :D np lakier
  • Helpful post
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    dorzucę i ja swój kamyczek do tego ogródka, jako że, mogę tak powiedzieć, własnoręcznie wytrawiłem w swoim życie z kilkanaście metrów kwadratowych płytek... I wszystkie udane.
    Korzystałem z metody negatywowej i emulsji białkowej uczulanej związkami chromu.
    Pierwsza i zasadnicza sprawa, to bezwzględna czystość powierzchni miedzi na laminacie.
    A więc wstępne oczyszczenie gąbką z korundem (ściera drobniej od najdrobniejszego papieru ściernego), do czysta i pod wodą (nie należy dopuszczać do utlenianiającego działania powietrza.
    Potem, dokładne przemycie wapnem palonym (tlenek wapnia), które powinno być bez dodatków w postaci grudek mogących porysować powierzchnię.
    Oznaką dobrego umycia płytki, jest rozlewanie się wody na całej powierzchni, bez tworzenia się skropleń.
    Po intensywnym suszeniu, powierzchnia płytki pokrywana była, rzeczoną wyżej, emulsją i następnie umieszczania była w wirówce w celu usunięcia nadmiaru emulsji, gdzie podlegała jednocześnie suszeniu.

Podobną technologię przygotowania powierzchni płytki należy stosować również dla metody pozytywowej, która staje się coraz popularniejszą.

Pozdrawiam
    Greg
    Cinekas
    Level 17  
    Po dość długim czasie udało mi się wytrawić płytkę ;)!! Od razu powiem że troszkę miedzi zostało ale to chyba nie przeszkadza ( nie chciałem żeby ścieżki się wytrawiły mocno). Myślę że nawet nawet mi to wyszło jak na 3 albo 4 wytrawianie... ;) I od razu powiem że lakier jest równie dobry co marker ;) I opiszę jak zrobiłem płytkę:
    Bardzo dobrze wyczyściłem ją papierem wodnym 900, przepłukałem w mydle (nie dotykając miedzi... ) po czym rysowałem bardzo ostrożnie i również nie dotykałem płytki palcami ;) płytkę połozyłem pod lampką biurkową żeby marker wysechł po czym wrzuciłem do gorącego roztworu trawiacego (Tego białego proszku [nie mylić z narkotykami!!]) Po 15 minutach wyszło jak widać... i dodam że oczywiście wywierciłem otwory i po lutowałem elementy ;) działa bardzo ładnie jestem zadowolony ;) Przepraszam za słabą jakość ale foto robione z telefonu ;(
    Cyrus
    Level 15  
    Już mogłeś zostawić, żeby dotrawiła się, ścieżek by nie pod trawiło jakbyś z 5-10 minut dłużej zostawił... tak myśle.
    Ja ostatnio nie podgrzewałem. Płytkę wrzucam na godzinkę i nawet nie podtrawia dużo.

No ale w końcu wytrawiłeś płytkę :spoko:
    Po kilku płytkach dojdziesz do wprawy. I będą wychodzić jak "talala" :D
    Cinekas
    Level 17  
    Mam nadzieję ;) ale spotkałem się juz z komentarzami beznadziejnymi ;/ których na elce jest bardzo dużo.... ;) i muszę się nauczyć projektować w protelu i eagle ;/
    biscent12
    Level 15  
    ja robie lakierem do skóry specjalną pincetą (zwykła pinceta gdaieś na dole śrubka pomiędzy nóżkani na pincecie , na śrubce.Potem trzeba to dokręcić w zależności od grubości ścieżek moczę w lakierze pincetę maluje , czekam 10 min i do kwasu
    dj-krzysiek
    Level 11  
    A nie prościej zapoznać się z metoda fotochemiczną....To naprawdę nie skomplikowane...

Potrzebna pomoc przy trawieniu płytek PCB

Moderated By trymer01:

Regulamin, pkt 3.1.19.