Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz regulowany: co myślicie o tym schemacie?

neo_dc 12 Aug 2006 15:06 1982 6
    neo_dc
    Level 32  
    Znalazłem linka w sieci:

http://www.redcircuits.com/Page36.htm

czy to to nadaje się do czegoś ? wygląda na układ prosty, ograniczenie prądu i napięcia...

Budował ktoś ? Jakieś opinie ?

Pozdrawiam !
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    Będzie działać chyba że się zacznie wzbudzać jak źle zaprojektujesz płytkę. Rezystor R5 przy 2A będzie się nieźle grzał a tranzystor Q4 wymaga olbrzymiego radiatora.
    neo_dc
    Level 32  
    To akurat nie jest problemem, oni piszą tam o trafach 40 V dajmy na to, czy 40 V to pomiedzy krancowymi koncami uzwojen [ 20 + 20 V ] czy 40 + 40 V ? Wydaje mi sie ze to pierwsze, ale nie jestem do końca pewien.
    Dar.El
    Level 40  
    20+20 powinno wystarczyć, przy większych napięciach będzie większa moc strat na Q4.
    neo_dc
    Level 32  
    Jakby tak się zastanowić to w sumie powinien mi wystarczyć transformator z jednym uzwojeniem, nie ? tutaj i tak tylko 20 V z trafa wchodzi a symetryczne uzwojenie to chyba na diodach oszczedzali :P
  • Helpful post
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    Oczywiście masz rację, z jednym uzwojeniem też może być ale potrzebny jest mostek diodowy. Moc strat na diodach wzrośnie podwójnie i stracisz 0,6V na dodatkowej diodzie, ale to nie jest wiele i przy wyższych napięciach może być. Mostek możesz zrobić na diodach SCHOTTKYego które mają niższe napięcie przewodzenia przez co mniej będą się grzać.
    neo_dc
    Level 32  
    To akurat mogę pominąć te 0,6 V mam jakiś mostek na 10 A więc spokojnie wystarczy. Dzięki :)