Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cewka tesli, pytanie o kondensator WN (jaka wytrzymałość ?)

popiop 12 Sie 2006 16:19 1672 3
  • #1 12 Sie 2006 16:19
    popiop
    Poziom 11  

Buduje cewke tesli. Mam trafo 10kV 58mA. Program Tesla Coil Designer wyliczył mi że max napięcie na kondensatorze wynosić będzie 28kV.

Mam następujące pytanie: jak wytrzymały kondensator mam zbudować (na ile kV?)

1. Czy na te 28kV jak mi TCD wyliczył? (ale stałego, zmiennego czy przemiennego ten program podaje?)
    2. Czy na 10kV prądu przemiennego sugerując się napięciem transformatora.
    3. Czy może jeszcze inaczej....

I tak przy okazji: Z różnych źródeł pozyskiwałem informacje o wytrzymałości dielektrycznej (kV/mm) dielektryków do kondensatora i nie wiem czy podawane tam wartości są dla prądu stałego czy przemiennego?

0 3
  • #2 13 Sie 2006 17:01
    marcin_oizo
    Poziom 28  

No napewno nie buduj kondensatora na 10kV bo to za mało. Pamiętaj że ten kondensator będzie pracował w warunkach impulsowych więc program wyliczył Ci dobrą wartość (no może trochę większą nawet). Jak wiadomo elementy pracujące w warunkach impulsowych muszą mieś dobrą sprawność więc musisz solidnego sprzęta złożyć. Nie znam się do końca na budowaniu takich rzeczy ale życzę powodzenia! :)

0
  • #3 13 Sie 2006 20:39
    popiop
    Poziom 11  

Ok, rozumiem ale jak program Cap Solve 2.0 wylicza przy opcji butelka lejdejska max napięcia kondensatorów to na którą wartość mam patrzeć:
    "max napięcie stałe", "max napięcie zmienne"czy "max napięcie przemienne" ??? Bo istotnie różnią się wartościami..... Wydaje mi się że przemienne ale to by było trudne zbudować tak wytrzymały kondensator. Ścianka takiej butelki musiałaby mieć ok 7mm więc musiałbym połączyć kilka dla rozłożenia napięcia, ale to okropnie dużo butelek.... Przy kondensatorze warstwowym dielektryk z folii PE musiałaby mieć grubość ponad 3mm! To też sporo.....

0
  • #4 19 Gru 2006 23:48
    jasszczur
    Poziom 10  

pomarudze trochę i powiem, że folia ogrodnicza (w idealnym stanie) wytrzymuje 24kV/mm więc jeśli do obliczeń przyjmiesz 16kV/mm to powinno zabanglać

0