Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NAD 3020i. Buczy trafo. Na jakie wymienić?

12 Sie 2006 19:24 2335 9
  • Poziom 10  
    Mam problem ze swoim "nowym" wzmacniaczem. Mianowicie buczy mi trafo. Nie jest to jakis glosny dzwiek, ale troche wkurza i chcialbym zlikwidowac problem. Najlepszym wyjsciem chyba bedzie wymiana trafo. Pojawia sie teraz tylko pytanie na jakie, bo nie mam zielonego pojecia jakie znajduje sie wewnatrz. Prosze o jakiekolwiek rady. Jestem tez ciekawy ile takie trafo moze kosztowac razem z wymiana u elektronika.
  • Poziom 35  
    Zanim wymienisz trafo, to najpierw spróbuj go wymontować i polakierować lakierem izolacyjnym. Prawdopodobnie gdzieś jest jakas ruchoma część i ona drga w rytm zmieniajacego sie napięcia w sieci.
  • Poziom 15  
    Jeżeli wewnątrz [uzwojenia] buczy to moze pomóc zanurzenie trafa w rozgrzanym wosku na chwile lub w rzadkiej żywicy poliestrowej
  • Poziom 17  
    Witam

Czasami wystarczy dobrze poskręcać wszystkie metalowe elementy.
    Któryś może drgać od pola magnetycznego transformatora.

Pozdrowienia
  • Poziom 28  
    o ile dobrze pamiętam to siedzi tam trafo EI, więc łatwo będzie go poskręcać i usztywnić. broń boże nie wymieniaj i nie kombinuj. to naprawdę bardzo dobry wzmacniacz i wymieniając trafo na inne można mu tylko zaszkodzić.
  • Poziom 10  
    mariann napisał:
    Zanim wymienisz trafo, to najpierw spróbuj go wymontować i polakierować lakierem izolacyjnym. Prawdopodobnie gdzieś jest jakas ruchoma część i ona drga w rytm zmieniajacego sie napięcia w sieci.

Tzn mam pomolowac jego uzwojenia tak ??
  • Poziom 28  
    uzwojeń to ty raczej nie pomalujesz bez sciągnięcia osłon. najpierw spróbuj przy zdjętej obudowie ręką (UWAGA na 230V) chwytać i dociskać pracujące trafo z różnych stron - być może znajdziesz gdzieś jakieś ewidentnie poluzowane miejsce. raczej nie sądzę, ale warto sprawdzić. potem zobacz w jaki sposób zmontowany jest transformator, czy blaszki skręcone są śrubami, czy jest założona opaska z blachy, czy może jest tylko sklejone. w zależności od rezultatów oględzin musisz podjąć kroki mające na celu usztywnienie całej konstrukcji. jeśli to trafo z rdzeniem zwijanym lub toroid (mogę się mylić ) to niestety niewiele jesteś w stanie zdziałać w domu. w ostateczności mozna próbować zamontować je jakoś elastycznie i też powinno się trochę uciszyć.
  • Spec od drukarek
    Witam.
    Czytałem ten temat i przyszło mi do głowy że to trafo może być nieoryginalne i nie warto sobie nim zawracać głowy (może to jakaś kiepska "samoróba" i warto ja wymienić) - Crusio może zamieściłbyś fotkę tego transformatora ? może ktoś będzie to w stanie stwierdzić.
    Dodam że do impregnacji uzwojeń można użyć gotowego preparatu w aerozolu - np. lakier poliuretanowy kontakt chemie - nie pamiętam niestety jaką cyfrą jest oznaczony ten pojemnik.
    Pozdrawiam.
  • Spec od car audio
    Pewnie orygianlne, tylko NAD to chińska składanka tak naprawdę i po kilku latach daje to o sobie znać. Trafo jednak trzeba sobie zalakierować i powinno mniej buczeć - wiele razy już taki temat był poruszany na forum w przypadku różnych urządzeń.

Dodano po 49 [sekundy]:

Pewnie oryginalne, tylko NAD to chińska składanka tak naprawdę i po kilku latach daje to o sobie znać. Trafo jednak trzeba sobie zalakierować i powinno mniej buczeć - wiele razy już taki temat był poruszany na forum w przypadku różnych urządzeń.
  • Poziom 25  
    alnus napisał:
    uzwojeń to ty raczej nie pomalujesz bez sciągnięcia osłon. najpierw spróbuj przy zdjętej obudowie ręką (UWAGA na 230V) chwytać i dociskać pracujące trafo z różnych stron...

Tak i sprawdź językiem albo poślinionym palcem czy może przestanie buczeć. To że druty są lakierowane to nie oznacza że można sobie dotykać od tak sobie. One są owszem lakierowane aczkolwiek z powodu oszczędności słabo, a pozatym one nie są przystosowane do łączenia ich bezpośrednio z ziemią, napięcie pomiędzy 1 okrążeniem wokół rdzenia, ma niską wartość nawet jakby było przebicie, (0,5V albo kilka woltów) i tyle ta izolacja wytrzymuje a co chwilę jest przełożone to uzwojenie izolatorem.
    Więc to co napisałeś jest niebezpieczne dla życia i niezgodne z przepisami bhp, bo nawet z uprawnieniami można grzebać tylko do 24V AC, a przy 48V AC były wypadki śmiertelne.

nico45 napisał:
    Jeżeli wewnątrz [uzwojenia] buczy to moze pomóc zanurzenie trafa w rozgrzanym wosku na chwile lub w rzadkiej żywicy poliestrowej

Co się stanie gdy trafo będzie pracowało w temp 100C albo i więcej podejdzie troche kurzu którym będzie usmarowane trafo?

Owszem czasami się trafo moczy w lakierze żeby się trzymało i nie brzęczało ale nie w wosku!

To już chyba tyle świetnych pomysłów.

A żeby nie było to dodam jescze:
    Crusio napisał:
    Pojawia sie teraz tylko pytanie na jakie, bo nie mam zielonego pojecia jakie znajduje sie wewnatrz. Prosze o jakiekolwiek rady. Jestem tez ciekawy ile takie trafo moze kosztowac razem z wymiana u elektronika.
    Wnioskuję z tego że Crusio nie jest elektronikiem ani elektrykiem w swoim zawodzie i nic nie wie na temat tego trafa i nie ma zielonego pojęcia...

A co do jescze jednego postu:
    djlj24 napisał:
    Pewnie orygianlne, tylko NAD to chińska składanka tak naprawdę i po kilku latach daje to o sobie znać. Trafo jednak trzeba sobie zalakierować i powinno mniej buczeć - wiele razy już taki temat był poruszany na forum w przypadku różnych urządzeń.

Post nic nie wnosi nowego do tematu, to że trzeba polakierować było napisane dużo wcześniej A że djlj24 twierdzi że Chińskie = złe to jego osobista sprawa. Gdyby nie Chiny to byś teraz nie siedział na elektrodzie.

"Są dwie rzeczy nieskończone, wszechświat i ludzka głupota ale co do tego pierwszego nie mam pewności."
    Pozdrawiam