Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

komputer a pobór prądu

andrzej55 13 Sie 2006 12:03 17567 41
  • #1 13 Sie 2006 12:03
    andrzej55
    Poziom 34  

Niestety nie posiadam miernika true RMS a rachunki za prąd zaczynają mnie niepokoić.Proszę kolegę posiadającego miernik (lub licznik) i podobną konfigurację o pomiar. Komp zasuwa przez nocki i nie tylko, przy małym obciążeniu procka(kilka procent),+zaawansowane oszczędzanie energii w XP prof.
    konf.. to:P4x2 3GHz+graf GF FX5500
    reszta standard

0 29
  • #2 13 Sie 2006 12:16
    kpodstawa
    Poziom 31  

Obecnie typowe stacjonarne komputery biurowo-domowe mają zasilacze
    o mocy czynnej rzędu 300 W (moc czynna). Dobrze skonfigurowany
    komputer powinien pobierać z zasilacza połowę z tego (zapas mocy jest
    wskazany dla niezawodności użytkowania) do 200 W. Biorąc pod uwagę
    sprawność zasilacza impulsowego, to maksymalnie dociążony komputer
    nie powinien pobierać z sieci więcej niż 400 W. To są oczywiście obliczenia
    szacunkowe tylko dla jednostki centralnej bez monitora oraz innych
    peryferiów

Zatem znając czas pracy jednostki centralnej komputera stacjonarnego
    można oszacować zużycie energii i koszt jego użytkowania w okresie
    rozliczeniowym. Weryfikacja licznikiem energii jest jak najbardziej
    wskazana, ponieważ jak pisałem wcześniej, ze względów bezpieczeństwa
    przyjmuje się wartości szacowane w góre

Nie wiem czy to moje wymądrzanie coś Ci pomogło, ponieważ w poście
    właściwie nie zadałeś pytania

0
  • #3 13 Sie 2006 12:19
    GALILEO
    Poziom 18  

licząc skromnie że komputer czyli 250 W pracuje cały czas a monitor 100W z doskoku czyli 5 godzin , no to trezba się liczyć skromnie powtarzam skromnie z 50/ 80 zł dodatkowo , wiem po sobie :), ale tu przyłacze się do postu kolegi trzeba mieć konkretne dane co do poboru mocy posiadanego sprzętu, bo narazie rozpatrujemy przeciętny normalny koputer i jego niecodzienny czas pracy :)

0
  • #4 13 Sie 2006 12:33
    adikbo
    Poziom 25  

Witam,

Post może nieco nie na temat, ale przyszedł mi na myśl pewien pomysł na ograniczenie poboru mocy. Oszczędzanie energii dotyczy głównie pracy w nocy, a jak wiadomo w nocy komputer służy głównie jeżeli nie tylko do ściągania plików z emule itp. I tu pojawia się właśnie pomysł:
    w emule trafiłem w konfiguracji na fragment dotyczący wielkości pamięci podręcznej w RAM do której kopiowane są dane ściągnięte z internetu. Pomyśł polega na maksymalnym powiększeniu tego obszaru. Oszczędność energii będzie polegała na tym, że twardy dysk będzie pracował w minimalnym stopniu i tylko co jakiś czas (zależnie od szybkości zapełniania cache). W windows XP można ustawić, żeby dysk był wyłączany po 5 minutach. Zapis nie będzie częście niż co pół godziny (Zależy od łącza). Dodatkowo należałoby na noc poodłączać wszystkie urządzenia USB nie potrzebne do ściągania. Tak samo z innymi elementami wyposażenia komputera.

Pozdrawiam i przepraszam za offtop.
    adikbo

0
  • #5 13 Sie 2006 12:43
    andrzej55
    Poziom 34  

Nie chodzi mi o teorie wolałbym pomiar mocy na żyjącym podobnym urządzeniu bez monitora. Tydzień temu miałem zmieniony licznik na elektroniczny PAFALA i to cudo podobno miało wskazywać moc bieżącą. Niestety jego wskazania powinny się nazywać----> moc bieżąca z poprzedniego tygodnia! i nie mogę się tym podeprzeć. Bardzo proszę jeszcze raz o empiryczne podejście do problemu i pozdrawiam nieserdecznie inż. z PAFALA(może coś odpiszą?po co taka duż stała szasowa???????? i jeszcze jedno-klasa pomiaru 1 !jak na dzisiejszą technike to poniżej pasa -ja w przemyśle do śmiesznych wskazań nie biore się powyżej 0,5 a tu do rozliczeń 1!).

0
  • #6 13 Sie 2006 19:35
    Ryszard3000
    Poziom 10  

Też się kiedyś wkurzałem poborem prądu kompa i rachunkami za prąd. Sam tylko komp bez monitora o konfiguracji Athlon Mobile 2160MHz + Geforce3 Ti 200 + 512MB ramu +1HDD +1DVDRW pobierał 100W-110W. Czyli przez 24h wychodzi ponad 2,4kW!. Obniżyłem napięcie zasilania procka do 1.75V, mnożnikiem zjechałem częstot. procka do 480MHz, grafikę riva tunerem dałem GPU i pamiatki na najmniejsze wartości i wyszło mi o ile pamiętam 64W. Jeżeli komp chodzi non-100p trochę prądu napali. Monitory CRT 17` biorą średnio od 55W-100W.

Obciążenie procka ma średni wpływ na pobór prądu, chyba że mamy wersję procka w którym napięcie zasilające i częstotliwość zmieniają się dynamicznie zależnie od obciążenia.

Co do pomysłów na ograniczenie poboru prądu to ja np. do ściagania używam laptopa o poborze mocy 7W !! (z wyłączoną matryca) czyli 168Wh przez dzień zamiast 2,4kWh -oszczędność oczywista 2,2kWh

0
  • #7 14 Sie 2006 00:30
    Diabolix
    Poziom 16  

najlepszym rozwiązaniem jest kupienie jakiegoś starego kompa z byle grafiką i słabym zasilaczem (250W chyba dałby radę) i ten sprzęt podłączać na noc aby ściągał pliki.
    Jedyne co powinno być dobrego to dysk twardy.

0
  • #8 14 Sie 2006 00:39
    chru
    Poziom 17  

Witam.problem zużyciaenergii to nie tylko problem kompa .Spotkałem sie z listwą która grzejąc sie niemiłosiernie doiła ok80W[w skład listwy wchodzą kondki cewki niekiedy warystorki].Poniważ listwa wg.mnie to niezbędna koniecznośc to może warto sie i temu przyjrzeć.

0
  • #9 14 Sie 2006 09:41
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda

Andrzej, będzie ciężko znaleźć kogoś kto ma identyczny sprzęt i miernik :D. W dodatku musiałby mieć podobny zasilacz, dysk napędy itd. Masz pecha z tym licznikiem, gdybyś miał "zwykły" to sugerowałbym wygonienie rodziny na spacer, wyłączenie w domu wszystkiego i policzenie, przez np 10 minut ilości obrotów tarczy licznika - przy włączonym wyłącznie komputerze.
    Ostatecznie można kupić licznik (takie coś z kształtu podobne do złodziejki) - 30 zł.

Diabolix - myślałem że to tylko ja mam takie pomysła. U mnie do ciągnięcia służy P166, pobór mocy 19W :D.

0
  • #10 14 Sie 2006 13:29
    Diabolix
    Poziom 16  

forestx napisał:
    Diabolix - myślałem że to tylko ja mam takie pomysła. U mnie do ciągnięcia służy P166, pobór mocy 19W :D.

ważne że spełnia swoją funkcję. A jak potrzeba poszaleć to można zżeracza prądu włączyć (czyt. normalny komputer ;))

0
  • #11 16 Sie 2006 11:46
    MiL999
    Poziom 26  

Nieobciążony komputer średniej klasy pobiera jakieś 70-100W. Gorzej gdy obciążony jest procesor i karta graficzna (np. w grze). Wtedy bierze dużo więcej.
    Ja używam komputera głównie do oglądania telewizji przez tuner i też przydałoby mi się jak najbardziej ograniczyć pobór prądu. Próbowałem wyłączać dysk itp. ale windows ma to do siebie że i tak coś będzie chciał odczytać więc dysk się włączy. Co prawda dysk dużo nie pobiera ale zawsze coś.

0
  • #12 17 Sie 2006 08:23
    forestx

MiL999 napisał:
    Nieobciążony komputer średniej klasy pobiera jakieś 70-100W.
    - dookładnie tak. Mój sempron 2200 bierze 110-120 wat (mierzone licznikiem energii).

0
  • #13 17 Sie 2006 08:43
    MiL999
    Poziom 26  

forestx - jezeli masz jeszcze ten licznik to gdyby ci się chciało to zmierz pobór z obciążeniem np. podczas jakiejś gry i bez tego. Podaj też swoją konfigurację to będzie można sobie porównać.

0
  • #15 17 Sie 2006 23:40
    andrzej55
    Poziom 34  

Witam!
    Chwilka nieuwagi a tutaj temat zaczął żyć swoim życiem.Nie mam nic przeciwko "Sempronom i i innym nieobciążony komputer średniej klasy", ale temat był założony konkretnie pod P4 ~3GHz + xp prof(super chiper zaawansowane zarządzanie energią i inne bzdety microsoftu) i miałem nadzieję na konkretne pomiary.W domu jakiś celeron z dużym dyskiem by się znalazł ale przesiadka grozi melancholią i pracą 2-ch komputerów!. Z braku takowych konkretnych pomiarów proszę moderatora o zamknięcie tematu. pozdr . Andrzej!
    ps.można było zrobić temat z porównaniami....ale te pomiary, straszny ból jak nie ma czym wiarygodnym.

0
  • #16 18 Sie 2006 07:46
    TONI_2003
    Moderator

:arrow: ... to dlaczego go nie zamknąłeś kolego andrzej55 :?:
    :arrow: ZAMKNIJ MNIE komputer a pobór prądu
    Już możesz to zrobić sam :D ba nawet powinieneś to zrobić sam :!:

0
  • #17 18 Sie 2006 08:41
    MiL999
    Poziom 26  

Ale po co zamykać temat jeżeli ktoś ma jeszcze coś do powiedzenia? Jeżeli już Cię to nie interesuje to nie czytaj i już.

Moderowany przez TONI_2003:

Proszę uważnie czytać posty kolego MiL999, a następnie na nie odpowiadać (w temacie postu) wszelkie prywatne uwagi nadają się tylko na PW od następnego razu !

PS.
    :arrow: Mój post dotyczył się tego tekstu powyżej mojego i była to uwaga moderacyjna natomiast nie wiem co Ty masz do tego co ja czytam i czy mnie się chce czy nie to czytać !
    Takim postępowaniem wprowadzasz destrukcję w temacie i piszesz nie na temat, a to już podchodzi pod regulamin i za to dostajesz ostrzeżenie #2 !

andrzej55 napisał:
    Z braku takowych konkretnych pomiarów proszę moderatora o zamknięcie tematu. pozdr . Andrzej!

0
  • #18 18 Sie 2006 09:17
    andrzej55
    Poziom 34  

Toni_2003 przepraszam! Więcej takiej gafy nie popełnię - obiecuję!
    Tematu nie zamykam- MIL999.W przeciągu kilkudni będę się starał zrobić pomiary we własnym zakresie -wyniki przedstawię.

0
  • #19 18 Sie 2006 10:27
    cackoarek
    Poziom 25  

Swoją drogą komputert potrafią naciągnąć kupe prądu. U mojego sąsiada jest taka sytuacja że jeden komputer udostępnia łącze drugiemu komputerowi w pokoju obok. Z faktu że jeden chodzi non-spot a drugi też prawie tyle samo to rachunki przychodzą głównie za komputery po 160 zł + reszta urządzeń. STRASZNIE !

0
  • #20 18 Sie 2006 10:46
    forestx

cackoarek napisał:
    Z faktu że jeden chodzi non-spot a drugi też prawie tyle samo to rachunki przychodzą głównie za komputery po 160 zł + reszta urządzeń. STRASZNIE !
    - faktycznie straszny. Jest brak zdrowego myślenia. Jak rozumiem jeden z komputerów pracuje non stop po to by udzielać łacza drugiemu. Drugi pracuje 24h/dobę (pewnie po to aby coś ciągnąć z sieci - przecież ludzie śpią czasami). 14 sierpnia Diabolix coś pisał o sciąganiu. Za 30 zł kupujesz komputer klasy P166-200 i robisz z niego ruter. Może on również służyć do ściągania. Przy takich rachunkach "inwestycja" zwraca się po tygodniu.

0
  • #21 18 Sie 2006 14:49
    MiL999
    Poziom 26  

TONI_2003 - może to tak wygląda ale poprzedniego posta nie pisałem do Ciebie. Zauwazyłem że na Elektrodzie bardzo szybko tematy są zamykane chociaż czasami dużo jeszcze można w nich powiedzieć.

A co do poboru prądu przez komputery to przydałoby się coś w rodzaju rankingu czyli konfiguracja i ile prądu pobiera. Nie wiem czy to wypali bo mało kto ma odpowiedni miernik. Ja postaram się zmierzyć zwykłym domowym licznikiem po wyłączeniu wszystkich urządzeń.

0
  • #22 18 Sie 2006 22:46
    andrzej55
    Poziom 34  

:arrow:forestx za 30 zł kupujesz komputer klasy P166-200 i robisz z niego ruter---nie wszystko to takie proste!
    1.Komputer pracujący 24h musi być urządzeniem niezawodnym-włącz wyobraźnię i zobacz powrót do domu z pracy a tu zgliszcza bo zasilacz się zapalił (stary zasilacz nie wchodzi w rachubę---koszty)
    2.stare kompy bez dynamicznej regulacji obrotów wentylat. strasznie hałasują i wszystkie (stare)zużyte wentylatory powinno się wymienić na nowe---koszty.
    3.komputery klasy p166 nie obsługiwały dużych dysków ,można to obejść kartą na pci ale ----koszty
    4.posiadając tak archaiczny sprzęt pozostaje (nie koniecznie) instalacja W98 który jak działa to raczej większość kolegów wie...
    5.deser---typ połączenia z netem-sporo ludzi posiada neostradę(modem do usb i jak pamiętam ten typ portu to miały raczej kompy od celeronów w górę(p166-200 odpada-można kartę na pci ale znowu koszty)-ci co nie stać na tpsa mają radiowo i taka karta wewnętrzna też ma wymagania co do sprzętu p166 nie przejdzie(zewnętrzna to znowu kasa)....czyli kasa,kasa,kasa. pozostaje czysty lan, ale to się tak powszechnie nie zdarza.
    Na tych 30 zeta to się raczej nie kończy!

0
  • #23 19 Sie 2006 00:52
    forestx

Zgadza się Andrzej, czasami zapominam, że to tylko u mnie (po 7 latach pracy w branży) leży stos starych PC, włącznie z działającym AT (ciekawe czy wiecie co to jest :D)
    1. Dokładnie takie 166 stoi sobie u mnie na drewnianym strychu jako ruter. Ma piękny zasilacz 180W (nie chce mnie się po nocy sprawdzać marki) i gwaran ci tuje, że śpię spokojnie, bo 10 lat temu robili 3 razy lepsze zasiłki niż dziś. Ile razy widziałeś palący się żywym ogniem komputer?
    2. Tak to prawda - stare wentylatory hałasują i szybko się zużywają przy pracy 24h/dobę. Dlatego wywaliłem z tego komputera wszystkie :D. Na procesorze jest przycięty radiator z P500, a zasilacz letni (nawet bez wentylatora) przy takim poborze mocy.
    3. Fakt, filmów za bardzo nie pościągam w dużych ilościach. Ale 3,4 sztuki na tego mojego seagate 8,4G wejdą
    4.

Cytat:
    posiadając tak archaiczny sprzęt pozostaje (nie koniecznie) instalacja W98 który jak działa to raczej większość kolegów wie...
    - jako ciekawostkę napiszę, że dopiero całkiem niedawno NASA wymieniła w teleskopie Hubble'a systemy mikrokomputera pokładowego oparte o procesor Intel 80386 na nowsze - bazujące na Intel 80486. Ta wymiana kosztowała 400 mln :D Marsjański "rover" misji "Pathfinder" wykorzystywał mikroprocesor Intel 80C85 z zegarem 2 MHz :D
    Win98SE ma swoje latka i jeszcze sporo pociągnie. Dla przykładu na mojej stronie ma w statach 28%, a XP 59% (w tym roku). Przetuptałem na nim 5 lat i myślę że jeszcze parę lat będę się z nim spotykać. Całkiem niedawno używałem go do gierek, bo XP za dużo zasobów zjadał.
    5. Z sieciówką radiową żadnych problemów nie mam + normalne windowsowe udostępnianie połączenia sieciowego.
    USB na PCI kosztuje 10zł (na Allegro) :D

Fakt: przez ostatni rok powiesił się ze 4 razy. Ale sąsiedzi nie narzekają. Żałuje tylko, że nie znam dostatecznie linuksa.
    Zgadzam się, że troszeczkę kombinacji trzeba. Ale takie jest życie. A na płacenie 80zł miesięcznie mnie nie stać.

Pozdrawiam

0
  • #24 19 Sie 2006 16:41
    jaarex
    Poziom 15  

Bradzo zainteresowal mi Wasz temat. Komputer mam od 1993roku a tak na powaznie od 1997r sory ale nie zauwazylem aby przychodzily mi wyzsze rachunki za prad. Na komputerze pracuje dziennie po 10godzin mniejwiecej. Po okresie +/-2 lat nie zauwazylem zmian kosztow za energie elektryczna. 2 lata temu zmnienilem komputer na Pentiuma 3.0 geforce 5600tx 2 hdd po 80gb 2 napedy DVD-R drukarka, skaner, UPS.
    Jezeli chodzi o skaner to jest to Primax d600. Drukarka IP3000.

Osobiscie nie znam osoby ktora mialaby wlaczony komputer przez 24h (chodzi mi o caly zestaw) i nie sadze aby ktorys z wasz mial wlaczony komputer nos-stop przez 48h. Okolo 8 mce temu wymienilem lodowke Polara 2 agregatowa na jedno agregatowa i rachunki sie zmniejszyły o 50zł.

0
  • #25 19 Sie 2006 22:41
    forestx

MiL999, pomiary dla ciebie:
    Co w moim komputerze siedzi:
    Nazwa płyty głównej: ASRock K7VT4A Pro
    Typ procesora Unknown, 1500 MHz (9 x 167) 2200+ (coś pokręciłem znowu z prockiem, ale to sempron :D)
    RAM: 512Mb
    HDD: Samsung 40GB + WD 80Gb
    Karta graficzna: NVIDIA GeForce2 MX/MX 400
    Napędy: CD + CDR
    Dwa dodatkowe wentylatory 80mm
    PSU: GPS-300AB-100L

Pomiar mocy pobieranej z sieci za pomocą licznika energii (link do foty wyżej :D) na 1kWh wchodzi 600 obrotów tarczy.
    Mierzyłem czas sześciu obrotów i:
    Pusty WinXP (po starcie systemu, gdzie włącza się tylko obsługa radiówki i gg) licznik zrobił 6 obrotów w 5minut 41sekund 75 setnych sekundy - co (po mozolnych obliczeniach) odpowiada mocy pobieranej z sieci 105,57W
    Po odpaleniu (na obrazku widać):
    1. Gry AmericasArmy
    2. Winamp ciągnie bajkę z cd
    3. Bestplayer ciągnie "Za linią wroga" z CDRW
    Czas sześciu obrotów tarczy=4minuty 54sekund 43setnych sekundy ->144,5W

Pomiar czasu za pomocą Noki3110

P.S.
    Nie wiedziałem, że po naciśnięciu PrtScr i wklejeniu do Paint’a film z bestplayera leci w paincie nadal looool.

0
  • #26 19 Sie 2006 23:08
    313846
    Użytkownik usunął konto  
  • #27 21 Sie 2006 01:34
    andrzej55
    Poziom 34  

Witam wszystkich śledzących temat i nie tylko!!!
    Nadeszła niedziela i nareszcie nadarzyła się okazja do przeprowadzenia wnikliwych pomiarów. Jako urządzenie pomiarowe musiałem (z braku innych możliwości) zastosować niedawno zainstalowany elektroniczny licznik Pafala typ 16EC3gpw klasa pomiarowa 1.
    Swoje pomiary postanowiłem podzielić na trzy grupy- a mianowicie :
    1. Komputer bardzo słabo obciążony bez monitora(osiol)
    2. Komputer bardzo słabo obciążony z włączonym monitorem
    3. Komputer dociążony grą 3D (jakieś Bakusie-ale to nie istotne)-oczywiście z włączonym monitorem.
    Na badany zestaw składa się:
    - monitor flatron samsunga 17''
    -komp P4 2x3GHz, graf GF5500 + nagrywarka, dysk 160G, zasilacz 350?W-(na razie daje radę a gwarancja jeszcze ponad rok).
    Wstępnie swoje pomiary postanowiłem oprzeć na wskazaniu wartości bieżącej ww licznika (parametr Pb). Niestety wskazania licznika w przeciągu 15 minut pływały pomiędzy 0 a 100W i cała sytuacja powtórzyła się kilkakrotnie - pan "naukowiec" z programu NDW(nie do wiary) całą historię skwitował by komentarzem (oczywiście przestępując z nogi na na nogę):w stylu- pomimo zastosowania najbardziej zaawansowanych technik pomiarowych, wykonanych przyrządami wiodącej światowej firmy, niestety nie udało nam się udowodnić faktu pobierania lub nie prądu przez to urządzenie więc z czystym sumieniem możemy je uznać za perpetum -mobile.
    Niestety ja tak łatwo nie daję za wygraną i do dalszych pomiarów wykorzystałem mrugającą do mnie z licznika diodę LED przy opisanym założeniu - 1500 impulsów = 1KWh - czyli jak błyska co 2,4s to mam obciążenie 1000W.
    1-grupa pom. średnio 25,7s co daje wynik 93W
    2-grupa pom. średnio 16,6s co daje 145W
    3-grupa pom. średnio 11,84s co daje 203W
    Wnioski końcowe czyli kasa:
    Komp pracujący non stop bez monitora koszt(2 miesiące to 136KWh) w moim zakładzie en. 65.28zł!
    Grając 3h dziennie w gry to 37KWh na dwa miesiące 24.61złCzyli na nowoczesnych blaszakach grać i nie tylko można jak najbardziej natomiast do pracy 24/dobę jednak trzeba poskładać coś specjalnego-zwróci się przez kilka miesięcy!
    :arrow:Forestx proszę podaj czy pomiary z monitorem(jakim),czy bez!
    ps.bardzo proszę o sprawdzenie poprawności moich obliczeń.

0
  • Pomocny post
    #28 21 Sie 2006 07:46
    forestx

Pomiar dotyczył tylko "skrzynki" (bez monitora)

0
  • #29 21 Sie 2006 14:28
    313846
    Użytkownik usunął konto  
  • #30 21 Sie 2006 14:42
    andrzej55
    Poziom 34  

Sprawdzę w dokumentacji typ tego pentium wieczorem.Mam w planach pomiar zestawu na celeronie300MHz może być ciekawie bo ten skubaniec praktycznie się nie grzeje!

0