Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kit AVT2309 jak przerobić do ładowania aku 6V?

13 Sie 2006 12:56 8102 13
  • Poziom 19  
    No właśnie pytanie jak w temacie chciałbym to użyć do ładowania aku. 6V 12Ah, które elementy zmienić i na jakie? Czy dla aku. 6V napięcie wyłączenia ładowania ma być 7,5V czy inne?
    pozdro Irek G
  • IGE-XAO
  • Poziom 43  
    Witam,
    IREKG napisał:
    No właśnie pytanie jak w temacie chciałbym to użyć do ładowania aku. 6V 12Ah, które elementy zmienić i na jakie? Czy dla aku. 6V napięcie wyłączenia ładowania ma być 7,5V czy inne?
    pozdrawiam Irek G

skoro chcesz uzyskać tu pomoc, to wypadałoby ewentualnym chętnym to ułatwić, a więc przynajmniej postawić tu linkę do schematu i opisu tego zasilacza. Coprawda wiem gdzie to szukać, ale nie chce mi się tego robić :cry:

Pozdrawiam
    Greg
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Witam,
    dziękuję za linkę. Na schemacie (Rys.1), "na dzień dobry", zauważyłem dwa poważne błędy. Dlatego też muszę dokładnie przeanalizować i przeliczyć cały obwód, a to musi trochę potrwać.
    Oczywiście adaptacja dla akumulatora 6V jest jak najbardziej możliwa.
    Dziwię się tylko, iż taki "knot" wyszedł spod ręki Naczelnego EdW :cry:

Pozdrawiam
    Greg
  • Poziom 19  
    Jeden błąd to połączenie minusa aku. z rezystorem R12 powinno być z drugiej strony tego rezystora, płytka drukowana jest narysowana bez tego błędu, a gdzie jest drugi błąd?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Witaam,
    IREKG napisał:
    Jeden błąd to połączenie minusa aku. z rezystorem R12 powinno być z drugiej strony tego rezystora, płytka drukowana jest narysowana bez tego błędu, a gdzie jest drugi błąd?

Prawda, czyli to tylko błąd na schemacie ideowym, rysunku płytki nie analizowałem, ponieważ go w artykule nie ma.
    Błąd drugi, to brak diody włączonej w szereg z akumulatorem: katoda diody dołączona do plusa akumulatora, natomiast anoda, w miejscu powstałego przecięcia obwodu. Dobrze by była to dioda Schottky'ego na odpowiedni prąd i napięcie wsteczne (tu wystarczy 20V).
    Przecież braku zasilania tej ładowarki z sieci wykluczyć nie można, a wtedy żegnaj LM317, ponieważ napięcia z akumulatora zniszczy go.
    Pozostałe zmiany obiecuję podać później.

Pozdrawiam
    Greg
  • Poziom 19  
    Czy mogę liczyć na podpowiedz jak to przerobić?
    Irek
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Witam,
    oto przerobiony schemat:

Kit AVT2309 jak przerobić do ładowania aku 6V?

Podałem zmianione wartości rezystorów, przystosowując ten układ do buforowego ładowania akumulatora 6V.
    Napięcie na wyjściu (przy podłączonym obciążeniu zastępczym w postaci rezystora, czy żarówki na ok. 50mA) należy ustawić na wartość 6,90V maksymalnie w przypadku ciągłego ładowania buforowego.
    Dla ładowania cyklicznego, to napięcia można podnieść maksymalnie do 7,50V.
    Proszę skonfrontować te wartości z parametrami dla danego akumulatora.
    Ograniczenie prądowe proszę sobie dobrać według opisu z KIT'u.
    Sprawdzić można to poprzez włącznie zamiast akumulatora innego obciążenia, ale o rezystacji R mniejszej od R≤6V/Iogr i pomiar wartości tego prądu,
    gdzie Iogr, to wartość prądu ograniczającego w amperach.
    Proszę jednak nie zwierać bezpośrednio zacisków wyjściowych, ponieważ w takim przypadku wynik pomiaru prądu może być błędny.
    Powodzenia...

Pozdrawiam
    Greg
  • Specjalista elektronik
    Witam mam małe pytanie do kolegi GregBa.
    Jakie będzie napięcie na wyjściu gdy akumulator nie jest podłączony czy to będzie coś w okolicy 13V.
  • Poziom 43  
    Witam,
    jony napisał:
    Witam mam małe pytanie do kolegi GregBa.
    Jakie będzie napięcie na wyjściu gdy akumulator nie jest podłączony czy to będzie coś w okolicy 13V.

nie, po zmianie rezystorów tyle być nie powinno. Napięcie to powinno być zależne od położenia suwaka potencjometru i zawierać się w granicach od 6.0V do 7,5V.
    Przecież wstępnym obciążeniem stabilizatora jest obwód sprzężenia zwrotnego z rezystorami R1, R2, oraz pozostała część obwodu z diodą LED D6, oraz tranzystorami T1 i T2.
    Skoro po zmianie rezystorów jest więcej, to nie jest to prawidłowo. Sprawdź jaka jest wartość napięcia na wyjściu po podłączeniu rezystora ok. 10Ω pod zaciski przeznaczone dla akumulatora.
    Daj znać o wynikach pomiaru.

Pozdrawiam
    Greg
  • Specjalista elektronik
    Moim zdanie wszystko jest dobrze tylko musiałeś pomylić się w obliczeniach.
    Ja to widzę tak.
    Gdy nie ma podłączonego akumulatora mamy następującą sytuacje.
    Prąd płynący przez R1 równy ok. 5.7mA płynie dalej przez R2 i wywołuje na nim spadek 4.7V co oznacza że napięcie na bazie T1 w stosunku do wyjścia Vo będzie wynosić 6V.
    Czyli na rezystorze R3 i części PR1 też będzie te 6V i prąd płynący przez rezystancji R4 wywoła na nim napięcie 7V które da nam na wyjściu te 13V bez akumulatora.
    Jeśli włączę rezystor 50om to napięcie oczywiście spadnie do wartości U= (R*Iog)+0.6=3.1V dla R=50 i Iog=50mA i podobne wartości pokazują pomiary.
    Więc jedyne wyjście to zmniejszenie R2.

Więc gdzie jest błąd :?:
  • Poziom 43  
    Witam,
    błąd znalazł się, zobacz teraz na schemat, zapomniałem nanieść poprawną (zmiejszoną) wartość rezystora R2, ma być 360Ω.
    Za zaistaniałe przeoczenie przepraszam.
    Sam nie wiem jak to się mogło stać, ale nie myłi się tylko ten, co nic nie robi ... :D

Pozdrawiam
    Greg
  • Poziom 19  
    Zmontowałem układ przerobiony na 6V i niemogę ustawić nap. mniejszego niż 8,1V. Czy trzeba jeszcze zwiększyć wartości R3 i R4? czy może wartość R2
    pozdro Irek
  • Poziom 42  
    Wykaż się odrobiną samodzielności. Spróbuj zrozumieć działanie układu, poeksperymentuj a nie jęcz o gotowe rozwiązanie.