Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt przetwornicy 230AC->+/-75V 1000W

13 Sie 2006 22:59 85144 259
  • Poziom 41  
    Zbuduję przetwornicę pełno mostkową z dławikiem na wyjściu i sterowaniem mosfetów za pomocą driver-ów IR2110. Jako sterownik zastosuję UC3846 ale projekt będzie umożliwiał zmianę na inny. Postanowiłem zrobić przetwornicę tak dużej mocy ponieważ wcześniej zacząłem projektować wzmacniacz 1000W i stwierdziłem w pewnym momencie że nie będę miał jak go zasilić. Projekt wzmacniacza będzie musiał poczekać aż skończę ten. Najpierw zrobię na płytce uniwersalnej z trafem i stroną wtórną poza płytką a następnie gdy wszystko będzie OK zaprojektuję płytkę. Trafo docelowo ETD49 jeśli zmieszczą się uzwojenia a dławik na ETD34.
  • PCBway
  • Poziom 42  
    Miej sumienie i użyj większego rdzenia. Naprawdę w amatorskiej konstrukcji wyciskanie kHz jest tylko i wyłącznie sztuką dla sztuki. Większy rdzeń istotnie rozmiarów przetwornicy nie zwiększy, a umożliwi znaczne zejście z częstotliwością.
  • Poziom 27  
    Witam!
    Ten projekt to niezła gratka dla całej elektrody...
    Sam, gdybym się nie bał napięć 200-400V, to odważył bym się takie coś zbudować.

Myślę, że trafo na rdzeniu ETD49 spokojnie wystarczy. Chyba, że chcesz tym wzmacniaczem ogrzewać pokój lub słuchac generatora f :D

Pozdrawiam!
  • Poziom 41  
    Liczyłem trochę i ETD49 nie starczy do ciągłego obciążenia 1000W ale mam dobrą wiadomość ETD49, ETD54 i ETD59 mają ten sam rozstaw nóżek więc zaprojektuję płytkę tak że którykolwiek z powyższych będzie pasować.
    Zapomniałem napisać na jakiej częstotliwości będzie przetwornica, myślę że 100kHz jest jak w sam raz.
  • PCBway
  • Poziom 42  
    Na ETD59 możesz zejść spokojnie do 30 kHz i uniknąć całego mnóstwa kłopotów, jakie są związane z dużą częstotliwością.

Nie rozumiem tekstu o rozstawie nóżek... Owszem - odstępy pomiędzy nóżkami są takie same - 5 mm (nie 200 mils!) ale już ilość nóżek i odstęp między rzędami się nie zgadzają.
  • Poziom 41  
    Na stronie Ferroxcube karkasy do tych rdzeni mają tą samą odległość między rzędami równe 1600mils a między nóżkami jest 200mils. Być może podróbki mają inne rozstawienia :D . W prototypie użyję innego rdzenia - U64 x2 komplety bo na razie takie mam. Podwójny rdzeń U64 ma Ae=580mm² więc bez problemu wyciągnę na nim 1000W a może więcej :D .
    A oto parę elementów jakie już przygotowałem:
  • Poziom 42  
    Według katalogu Ferroxcube 2005, który mam w ręku rozstaw rzędów dla ETD49 - 40.64 mm, ETD54 - 45.72 mm, ETD59 - 50.8 mm.
    Identyczne dane znajdziesz w plikach Ferroxcube: etd49.pdf, etd54.pdf i etd59.pdf, pochodzących z plytowego wydania katalogu.

Oryginalne karkasy Ferroxcube są bardzo drogie i słabo dostępne - powszechnie używa się karkasów Weisser - rozstawy takie same.
    Specjalnie wyciągnąłem z zapasów ETD59 z karkasem Weisser Wz7954 oraz ETD49 Wz7932. ETD54 diabeł nakrył ogonem i nie mogę znaleźć.

Natomiast pomyliłem się do do jednego - metryczny rozstaw mają tanie karkasy do rdzeni EE.
  • Poziom 41  
    Na stronie Ferroxcube rysunki określające rozstaw nóżek jest taki sam dla tych trzech rdzeni i wynosi 8 kratek po 200mils każda. Karkasy ETD29 i ETD34 maję też równe odstępy rzędów równe 5 kratek po 200mils. Trzeba iść do sklepu i po przymierzać dla pewności :D .
    ---------------------------------
    Jednak masz rację. To co to są za rysunki pokazujące otwory pod trafo?
  • Poziom 42  
    Zapewne tylko przykłady... Karkas ETD34 Weisser Wz7899 ma dwa rzędy po 7 nóżek i 25.4 mm pomiędzy rzędami.
  • Poziom 41  
    Witam
    Nareszcie zrobiłem schemat :D . Jest to wersja 0.1 więc jeszcze może dużo się zmienić. Zastosowałem pomiar prądu w mostku którego jeszcze nie widziałem, ciekawe co w nim jest źle skoro nikt z takiego nie korzysta ?. Jak widzicie jest to duży projekt i nie każdy da sobie rade nawet jak będzie to układ już uruchomiony z płytką i dokładnym opisem :cry: . Czytałem że powyżej 1kW nie trzeba dawać PFC :D .
    -------------------------
  • Poziom 42  
    PFC obowiązuje od 75W.
  • Poziom 39  
    Ja już widziałem taki sposób pomiaru prądu - w amatorskiej spawarce z "EP", niestety sprawiał problemy...
    Na Twoim schemacie brakuje zasilania układów IR.
  • Poziom 41  
    IR są zasilane za pomocą linii V15. A problemy z pomiarem prądu mogą być spowodowane ujemnymi szpilkami przy wyłączaniu kluczy. Dałem diodę schottky żeby ograniczyć do -0,3V, jeśli nie mieli takiej diody w spawarce z EP to scalak dostawał zbyt ujemne napięcie względem masy.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Faktycznie jest tam zasilanie, zmyliło mnie coś innego: Vdd powinno być połączone z Vcc zamiast z Vs. Anody diod D2 i D3 też należy podłączyć do Vcc.
  • Poziom 41  
    Faktycznie, błędne połączenia przy IR2113 dzięki za podpowiedź. Podmienię ten sam załącznik żeby nie zawalać błędnymi schematami ELEKTRODY :D .
  • Poziom 39  
    Zamiast IR2113 (2A, 600V) spokojnie możesz użyć trochę tańszego IR2110 (2A, 500V), chociaż róznica w cenie jest poniżej 1zł...
    Dla zasilaczy pomocniczych powinieneś zrobić dodatkowe uzwojenia cienkim drutem na transformatorze, a nie na dławiku. Czemu dajesz 2 mostki na wyjściu?
  • Poziom 41  
    Dwa mostki żeby można było zastosować diody na niższe napięcie, mają lepsze parametry od tych wysoko napięciowych. Właśnie zmieniłem diody w schemacie na schottky 100V bo z wyliczeń wyszło że starczą. Bardzo lubię stosować te diody bo są najmniejsze kłopoty z nimi :D . IR2113 bo akurat takie mam. Uzwojenia dodatkowe na trafie nie zwolnią mnie od nawinięcia dodatkowych na dławiku więc zastosowałem uproszczoną konstrukcję. Jeśli główne napięcie będzie obciążone bardziej od tych dodatkowych to powinno działać prawidłowo, zresztą jest to prototyp i wszystko wyjdzie w praniu :D .
  • Poziom 43  
    Witam,
    PFC i to aktywne w nowych konstrukcjach już obowiązuje.
    Tam jedna z wielu not aplikacyjnych:
    http://www.st.com/stonline/products/literature/an/6273.htm
    Tu natomiast cały zbiór not na ten temat:
    http://www.st.com/stonline/products/literature/ds/5109.htm

Słówko do autora projektu; chcąc zastosować aktywny PFC powinieneś przyjąć wartość napięcia stałego zasilającego mostek przetwornicy 400V.
    Wynika to z faktu, iż napięcie stałe uzyskiwane z prostownika z PFC powinno być większe od największej wartości amplitudy napięcia sieci energetycznej o kilkanaście %.
    Policzmy; 1,15•230V•√2=375V :D

P.S. Do moderatora; proszę przenieść ten post do tamtego tematu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic563823.html
    Znalazł się on tu przez moją pomyłkę :cry:

Moderowany przez -RoMan-:

Wydzielanie jednego posta z 10-stronicowego tematu jest kłopotliwe - pilnuj się!

Pozdrawiam
    Greg
  • Poziom 41  
    Nie będzie PFC w tej konstrukcji, zasilacz nie jest projektowany do celów komercyjnych. Może kiedyś coś takiego popełnię :D .
    --------------------------------------------------------------
    Chyba wiem dlaczego nie działa taki sposób pomiaru prądu w większości konstrukcji, to się odnosi do uwagi lechoo. Problem polega na tym że TL494 lub SG3525 mierzą średni prąd bo są kontrolerami napięciowymi a w tym układzie mamy prąd szczytowy. UC3846 jest kontrolerem prądowym i wymaga prądu szczytowego więc jest duża szansa że taki układ wystarczy.
  • Poziom 43  
    Witam,
    narysowałeś na schemacie obwód, jak niżej, do pomiaru prądu pobieranego ze źródła prądu stałego przez mostek.

Rzecz w tym, iż czy stać Ciebie na marnotrawstwo energii w tej (0.1Ω) rezystancji? A i sam rezystor tanim nie jest.

Uważam, iż lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie Pasa Rogowskiego (toroidalny transformatorek prądowy), o którym tu gdzieś na tym Forum byłem pisałem.
    Ten transformatorek powinien swe uzwojenie pierwotne (jeden zwój) mieć włączone szeregowo w obwód uzwojenia pierwotnego transformatora przetwornicy.
    Natomiast uzwojenie wtórne do właściwych pinów układu UC384x. Jak to jest zrobione, to popatrz sobie w schematach zasilaczy komputerowych formy AT, gdzie taki UC384x występuje.

Druga uwaga, to dławik bifilarny filtru zrobiłbym na rdzeniu toroidalnym, ale większym jak w zasilaczach komputerowych (rdzeń do nabycia u Forester'a i nie tylko). Uzyskasz wtedy mniejsze rozproszenie magnetyczne.
    Przecież tu już nawijasz jednym drutem, więc nie jest to takie kłopotliwe.
    Odzysk energii z tego dławika i zasilanie z niego obwodów pomocniczych należy starannie przeanalizować i przeliczyć, ponieważ to pogarsza filtrację, szczególnie przy niesymetrycznym poborze prądu z tych pomocniczych zasilaczy ! ! !

Pozdrawiam
    Greg
  • Poziom 42  
    Przekładnik prądowy nie przenosi składowej stałej!

Na rezystorze 0.1 om przy zakładanych parametrach wydzieli się poniżej 1.6W, co stanowi 0.16% mocy przetwornicy.
  • Poziom 43  
    Witam,
    -RoMan- napisał:
    Przekładnik prądowy nie przenosi składowej stałej!

prawda, ale z Pasem Rogowskiego daje się ową składową stałą w sposób podobny odtworzyć.
    Poza tym elementy: R8, C15 powodują uśrednienie wartości napięcia uzyskiwanego na R6, a kontrolowanego przez układ UC3846.

Składowa stała (na dodatek uśredniona) w przewodzie zasilania o niczym istotnym nie informuje z powodu istnienia diod odwrotnie równoległych w tranzystorach MOS i istnienia w związku z tym przepływu zwrotnego prądu uzwojenia pierwotnego, ale o tym Twoje narzędzie nie informuje, więc jednak ... syfulator? :D

Moderowany przez -RoMan-:

Kolejna taka niemerytoryczna wycieczka skończy się ostrzeżeniem!

-RoMan- napisał:
    Na rezystorze 0.1 om przy zakładanych parametrach wydzieli się poniżej 1.6W, co stanowi 0.16% mocy przetwornicy.

Moje obliczenia wskazują na wartość mniejszą, ale nie będę kruszył kopii ... :D

Pozdrawiam
    Greg
  • Poziom 42  
    Elementy RC nie służą uśrednianiu a tylko i wyłącznie łagodzeniu przepięć oraz szpilek powstałych w momencie ładowania bramek MOSFETów. Wystarczy sprawdzić stałą czasową tego obwodu, żeby nie mieć co do tego najmniejszych wątpliwości.
    UC3846 kontroluje szczytową a nie średnią wartość prądu na podstawie spadku napięcia na rezystorze.
    Ujemne impulsy podczas wyłączania MOSFETów nie mają znaczenia dla działania układu.

Co do mocy strat - napisałem wyraźnie: poniżej.
  • Poziom 41  
    Nie wytrzymałem
    GregBa najpierw policz a potem chwal się wiedzą teoretyczną, wiem że masz zabytkowy kalkulator ale mówi się trudno i liczy się dalej. Elementy R8 i C15 nie uśredniają pomiaru prądu i powinieneś o tym wiedzieć. Proszę cię o dłuższe zastanawianie się nad tematem, czyli najpierw myśl a potem pisz a nie odwrotnie.
    ---------------------
    RoMan mnie ubiegł :D
  • Poziom 43  
    Witam,
    Dar.El napisał:
    Nie wytrzymałem
    GregBa najpierw policz a potem chwal się wiedzą teoretyczną, wiem że masz zabytkowy kalkulator ale mówi się trudno i liczy się dalej.

taa... i owszem, mam mam taki zabytkowy kalkulator, ale jest to mój osobisty kalkulator biologiczny ... wspomagany liczykiem spod windy :D
    Plus, oczywiście moja wiedza, kiedyś nabyta.

Dar.El napisał:
    Elementy R8 i C15 nie uśredniają pomiaru prądu i powinieneś o tym wiedzieć. Proszę cię o dłuższe zastanawianie się nad tematem, czyli najpierw myśl a potem pisz a nie odwrotnie.

Czasem piszę na zasadzie Advocatus Diaboli ... by rozwiać wątpliwości nie mających tu śmiałości o coś zapytać innych czytelników.
    Taką mam wredną naturę, iż zawsze szukam (również w swoich projektach, a może przede wszystkim w swoich) "dziury w całym", ale w końcowym efekcie szukania owych dziur bilans rozwiązania bywa dodatni, ponieważ wiele niespodzianek daje mi się uniknąć już na drodze przemyśleń, zamiast zauważenia ich dopiero przy badaniu modelu.

Pozdrawiam
    Greg

Dodano po 1 [godziny] 21 [minuty]:

Witam,
    ja w kwesti zapytania:
    GregBa napisał:
    Witam,
    [ ... ]
    Składowa stała (na dodatek uśredniona) w przewodzie zasilania o niczym istotnym nie informuje z powodu istnienia diod odwrotnie równoległych w tranzystorach MOS i istnienia w związku z tym przepływu zwrotnego prądu uzwojenia pierwotnego, ale o tym Twoje narzędzie nie informuje, więc jednak ... syfulator? :D

-RoMan- napisał:
    Kolejna taka niemerytoryczna wycieczka skończy się ostrzeżeniem!

Chciałbym jednoznacznie wiedzieć czego ma tyczyć owa wycieczka niemerytoryczna
    W powyższej wypowiedzi poruszyłem kilka kwestii, czy wszystkie są beee?
    Poza tym, jak zwykle, jak za komuny; władza na prawdę (tę prawdziwą prawdę) ma tylko restrykcje i kary ... :cry: :evil: :?

[ ... ]

Pozdrawiam
    Greg
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 41  
    Witam
    Prace posuwają się powoli do przodu, właśnie skończyłem nawijać trafo. Zrobiłem go na jednym komplecie rdzeni ponieważ wyszło z obliczeń wystarczająco dużo miejsca na drut a do tego unikam mechaniki jak ognia (musiałbym te rdzenie połączyć). Zamieszczam zdjęcie trafa.

A tutaj zbliżenie 140 drucików Φ0,1mm których nie trzeba skrobać :D ale sa izolowane.

• Użytkownik obserwowany
    :) Prawie jak lica no niemożliwe staje się możliwe!
    Czy ty nawinąłęś odizolowanym kabelkiem ten trafo?
  • Poziom 41  
    Zapomniałem napisać że te wszystkie druciki są izolowane i jest to lica. Izolacja tych drucików znika podczas lutowania, więc nie trzeba ich skrobać.
    Ta lica nadaje się prawie do 2MHz.