Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alan 78+ - dymek. Co mogło się uszkodzić? Jak naprawić?

14 Sie 2006 10:52 1332 11
  • Poziom 15  
    Witam!
    Przez pomyłke podpiołem na odwrót zasilanie w Alanie 78+ i poszły dymy. Teraz nie chce sie wlączyć. Co mogło się uszkodzić przez to pomyłkę i jak to naprawić?
  • Poziom 19  
    Otwórz obudowę i podaj jakieś szczegółowe informacje. Nie wiem jak to jest zbudowane. Sprawdź: bezpiecznik, kondensatory w zasilaniu (czy nie są opuchnięte, nie wyciekły itp.), stan transformatora, diód itp. Podaj później wyniki obserwacji lub jakieś fotki detali i prześlij jak możesz. Życzę powodzenia. No końcówka mocy również mogła pójść, ale trzeba zacząć od zasilania skoro się nie uruchamia...
  • Poziom 15  
    hym... prawdopodobnie spalilem układ zasilajacy ponieważ na wiekszosci czesci pry zasilaniu masa styka sie z "+". A kondensatory wygladaja na cale co mam robic ??
  • Poziom 19  
    Najlepiej jakbyś miał do niego schemat z rozpisanymi napięciami, chyba że ma napięcia rozpisane na płytce. Musisz wtedy sprawdzać od początku napięci i dojdziesz do punktu, w którym będzie coś nie w porządku, wtedy wymieniasz element i jest ok.
  • Poziom 19  
    Też myślę, że coś w zasilaniu. Sprawdź tą diodę.
  • Poziom 24  
    Witam!
    Od kiedy koncowka 2SC2078 jest najdrozsza czescia w radiu??Sprawdz napiecia na Q211 powinno byc ok 9V na R225 powinno byc ok 13V , Q415 powinno byc ok 5.5V oprocz tego sprawdz zasilanie koncowki mocy w.cz i m.cz -tranzystorQ214.
    POzdrawiam Arek
  • Poziom 15  
    dzieki chlopaki to byla ta dioda :) ale mam nastepne pytanie :) niediała wysylanie tzn to co mowie .. ja słysze wszystko ekstra ale w druga storne niestety nie :/ ostatnio wymienialem koncowke 4028 ta ktora mi ktos kazal i niestety to tezn ie pomoglo co dalej sprawdzac ??
  • Poziom 22  
    michcio997 napisał:
    uszkodziłeś w 99% końcówke mocy najdroższą czesc w radiu

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...+pro+510&sid=8eb5ca10eb3fe8311f050c2a5559ee3a

tu masz schamety radyjek

Od kiedy po odwrotynym podłączeniuzasilania spali sie końcówka mocy skoro napiecie idzie na nią przez diode 1N 4007 i zabezpiecza końcówke i driver przed takimi skutkami weś sie koleś zastanów 2 razy zanim coś napiszesz bo takie głupoty piszesz jakbyś sie wogule na radiach nie znał.
    A co do twojego problemu toczy jak wciskasz gruszke na nadawanie to czy na wyświetlaczu widać skale czy nic, jeśli widac skale a dalej cie nie słychać to sprwać przewód mikrofonowy ( ciągłość żył ) lub wkładkę elektretową w mikrofonie.
    Pozdarwiam brać CB
  • Poziom 15  
    kolego oki188 nie napisalem ze przez to nie działa wysyłanie w tym radiu. Ono było uszkodzone wczesniej i najpierw tamta usterke usuwalem ale gdy podpiolem radio odwrotnie powstala ta nowa z dioda diode wymienilem i usterke nie zalanczania sie usunolem. Grucha jest sprawna i wychyla sie od wysyłania wskaznik. Narazie został tylko wymieniony C2078 a dzisija jeszcze wymienie driver i wtedy sprawdze czy acznie dobrze dzialac radio.

pozdrawiam
  • Poziom 22  
    słuchaj jeśli wskaźnik od nadawania wyhyla sie to nie wymieniaj drivera bo to ci nic nie da (jakby końcówka lub driver były padnięte nic by sie nie wychylało a jeśli sie wychyla to końcówka i driver masz sprawne w 100%) znaczy sie że masz samą nośną bez modulacji według mnie jpowinienneś dokładnie sprawdzić tor mikrofonowy w tym radiu.
    Pozdrawiam.