Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chaos komputer, 8 bitowy procesor 2650.

gulson 14 Sie 2006 12:37 11096 31
  • Chaos komputer, 8 bitowy procesor 2650.
    Budowa komputera Chaos nastąpiła w roku 1977 po otrzymaniu podarunku w postaci 8 bitowego procesora 2650. Nazwa komputera może przy pierwszym wrażeniu wydawać się dziwna, jednak wszystko staje się jasne po obejrzeniu fotografii. Powstały dwie wersje - Chaos 1 oraz Chaos 2. Budowę Chaos 2 zapoczątkowano w roku 1983.

Chaos 1 posiadał: nośnik w postaci kasety, kartę graficzną, dwie karty po 16k RAM, koprocesor. Dodatkowo była fabryczna drukarka, klawiatura.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = =

Karta graficzna komputera Chaos 1:
    Interfejs do podłączenia magnetofonu:
    A także trochę RAMu 16k:

Chaos 2 był kompatybilny z Chaos 1, cechował się następującymi parametrami: procesor Signetics 2650, 6k pamięci ROM, 32k pamięci RAM, 20M dysk, stacja dyskietek

Kontroler dysku:

Płyta główna Chaos2 z procesorem:

Chaos czy przemyślane rozwiązanie? :D

Źródło:
    http://koo.corpus.cam.ac.uk/chaos/

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    Administrator Systemowy
    gulson napisał 17987 postów o ocenie 1548, pomógł 61 razy. Mieszka w mieście Kielce. Jest z nami od 2001 roku.
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Computer Controls
    Jasiek690
    Moderator na urlopie...
    Rewelacja, brakuje tylko tu chłodzenia cieczą - WC
    morph13
    Poziom 25  
    Bardzo ciekawa konstrukcja
    Chetnie zapoznałbym się ze schematami grafiki i kontrolera dysku.
    shadow03
    Poziom 14  
    LOL fajne. Prawdziwy chaos Tylko jak się połapać w tej ploątańnie kabli:D:D:D
    ffajans
    Poziom 2  
    Brakuje tylko pudełka po butach
    jumbo8
    Poziom 16  
    łezka się w oku kęci jak sobie przypomnę moje ZX81 z 1kB RAMu i cordridge na 16kB ! ... Do Gulsona.... co można było robić na chaosie! I na jakim asemblerze bazował ten procesor (czy to był ZX...?)
  • Computer Controls
    ::::::Kornel:::::
    Poziom 13  
    wszystko na uniwersalu, ale no cóż to było prawie 30 lat temu. Jak bym żył w tamtych czasach i zobaczył coś takiego to uważał bym to za 8 cud świata, ale teraz...... Technika idzie cały czas do przodu a za 30 lat ludzie będą patrzeć na nasze kompy jak my teraz na CHAOS :)
    Pozdro
    Krzysztof33
    Poziom 15  
    Ktoś musiał mieć głowę, żeby takie coś wymyślić w tamtych czasach, ale dlaczego nie mięli wytrawiarek, tylko robili na uniwersalach???:D

Dodano po 3 [minuty]:

Naprawdę ciekawy sprzęt, ale jak on sobie radził z obliczeniami:?:
    jumbo8
    Poziom 16  
    Warto zaglądnąć do źródła:
    http://koo.corpus.cam.ac.uk/chaos/
    Tam fotki są jeszcze lepsze.
    A co do mocy obliczeniowej : 800kbps (800tys obliczeń na sekundę - to dla młodych adeptów :-) )! Struktura podobna do Intelowskiej 8080!

Dodano po 2 [minuty]:

[quote="Krzysztof33"]Ktoś musiał mieć głowę, żeby takie coś wymyślić w tamtych czasach, ale dlaczego nie mięli wytrawiarek, tylko robili na uniwersalach???:D

[size=9][color=#999999]Wtedy dominowały płyty 1-warstwowe i do tego maski robiono ręcznie ;-) a spray-e typu Positiv nawet się nie śniły!
    papaj
    Poziom 19  
    Smiechy, chichy, ale mało kto z was pamięta czasy kiedy "na komputer" chodziło się do kumpla, a była to atrakcja:|:|:D. ZX 81 , a co lepsi Spektrum. EHHHHHHHHHH :cry::cry::cry::D:D
    !Krak
    Poziom 17  
    Ja miałem i jeszcze mam Atari. Pół klasy przychodziło na komputer. Najpierw z godzinkę w ciszy czekało się aż gra się wpisze,bo nie było jeszcze Turbo2000 czy innych AST. Żeby nie czekać następnej godziny, to grało się w jedną grę do upadłego. Ale żeby to pamiętać to trzeba mieć prawie trzydziestkę.
    kokodin
    Poziom 21  
    hehe moja myszka wygląda w środku podobnie tam też jest chaos ale ja zrobiłem płytkę tylko niektóre połączenia są kablami tamtych czasów nie pamiętam za mały jestem :D ale nawet za mojego dzieciństwa całe chmary chodziły grać w "pegazusa" co prawda co dróga osoba posiadała ale to też było coś (nie to co teraz każdy klika sam a jak w kupie to już znaczy że lan party :D)

jako że interesuje się troche komputerami interesuje mnie jaki był soft na ten wynalazek czy coś takiego jak pong już chodziło :D a może tylko edytory tekstu typu napisz i zapisz :D
    trol.six
    Poziom 31  
    Taaak.. to były czasy, twierdzono że 640 Kb pamięci co DOS obsługuje to sie nie wykorzysta, tak jej wiele. A potem był Moor, i powiedział prawa rządzące światem PC i tak tez sie stało ;) No i mamy już po 512 Mb, i zapowiedzi czterordzeniowców.
    Messiash_
    Poziom 13  
    no jak by powiększył do rozmiarów mojego pokoju ... to taki sam burdel:) graty dla kogoś komu chciało się tyle lutowac:)
    grabek_radek
    Poziom 21  
    heheh najlepsza metoda budowy ukladow na pajaka ;)
    Jasiek690
    Moderator na urlopie...
    Cytat:
    Ale żeby to pamiętać to trzeba mieć prawie trzydziestkę.

Te same lata, ten sam komputer atari 800xe
    jimmy1976
    Poziom 11  
    Super komp pamietam czasy zx spektrum , atari ,comodore 64 potem amiga itd . Ale najfajniejsze czasy to Pecety chodziłem do szkoły średniej i miałem porytego informatyka co to wymyślał bajery do zrealizowania i zaliczać trzeba było jemu jego wymysły. Miałem kompa w domu od zawsze więc peceta terz dostałem, no i na nauki przychodziły domnie kolerzanki czasem jedna czasem sześć aż miło po wspominać te czasy:D:D:D:D
    Oli ;)
    Poziom 12  
    Współczuję serwisantom ;) bo trudno w takiej plątaninie znaleźć np. jeden zepsuty kondensator :D
    darekry
    Poziom 12  
    Każdy, kto chodź raz próbował lutowac procesory do płytki uniwersalnej wie, że kabelki są nieuniknione. i tak nie jest ich tak duzo... sowja drodą: popatrzcie na swoje płyty główne. Gdyby nie to ze ścieszki są 10x cieńsze kazdy PC wyglądał by tak samo
    kaczy99
    Poziom 23  
    Mam też takiego starego kompa(nie aż tak)posiada 1024kb ram, chyba 256kb ram na grafice, procesor jakiś dziwny bo pisze na nim i AMD i intel(rok produkcji 1983 Malezja), dysk twardy miał zawrotną pojemność 41MB, a monitor był na dwu-żędowej wtyczce sygnałowej, wszystko dziala, kiedyś na dysku miałem win 3.1 instalowanego z chyba 6-9 dyskietek 5,25", niestety dysk sie spalił , ale wszystko inne działa, działała nawet taka gra jak Historyk, noralnie kocham jak te cudo sprawdza ram aktualizując dane na monitorze co 128kb:D, oczywiście nie ma co tego równać z komputerem wykonanym własnoręcznie, to nie jest możliwe do zrealizowania w dzisiejszych czasach, nowoczesne kompy majom kilkupoziomowe płyty główne, jakby te ścierzkii zamienić na druciki to by płyty głównej nie było widać:P
    Cinekas
    Poziom 17  
    Super pograć w takie stare giery na takim PC.... Bajka... nie wspominając tu o super nie zapomnianym PEGAZAUS'ie!! ;)
    bobeke
    Poziom 15  
    A co by sie stało gdyby jeden z kabelków się oderwał? Nie wiem kto by to wtedy naprawił (chyba tylko producent) Po obejżeniu zdięć wiem już dlaczego nazwa CHAOS ;-)
    you-zek
    Poziom 15  
    Wyobrażam sobie jakim mirem cieszył się posiadacz takiego cuda techniki!!!!!
    jaglarz
    Poziom 23  
    Ha, a pamięta ktoś system CA80 Pana Gardynika z procesorem Z80?
    Pamięć RAM, EPROM, porty, generator kwarcowy podłaczone do procesora.
    To była radocha kiedy można było wyświetlić napis lub po prostu zmusić go aby wykonał to co się chciało. Ech, programowanie w języku maszynowym (gdzie te czasy?? :D ).
    Dziś już nawet P4 3 Ghz tak nie cieszy (przynajmniej ja tak mam :D :D :D ).

Marek Jaglarz
    !Krak
    Poziom 17  
    Ja pamiętam. W Radioelektroniku reklamowali. Chyba była wersja do samodzielnego montażu i już zmontowana. Z braku odwagi nie kupiłem.
    syriuszblack
    Poziom 22  
    A ja dalej od czasu do czasu podłączam mojego ZX Spectrum z pękniętą płytą główną i lutowaną na kabelki....