Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Programowanie EEPROM-ow poprzez karte sieciowa

trike 26 Jun 2003 20:20 3440 13
    trike
    Level 11  
    Slyszalem ze jest to mozliwe, czy ktos sie tym zajmowal.
    Jesli tak to prosze o jakiesz informacje na ten temat
    gmp
    Level 19  
    trike wrote:
    Slyszalem ze jest to mozliwe, czy ktos sie tym zajmowal.
    Jesli tak to prosze o jakiesz informacje na ten temat

Hm... tak to mozliwe :), jak sie polaczysz z moim kompem za pomoca sieciowki a ja podlacze do niego swoj programator to sie uda :)...
    A moze chcesz programowac eepromy za pomca karty muzycznej?
    Zartowalem... moze chodzilo ci o zmine zawartosci eepromu na karcie sieciowej? robilem to po to zeby miec dwa jednkowe numery MAC karty...
    Tomek11r
    Level 22  
    Eee, ktoś ci jakiś kit pocisnął, może jeszcze przez BNC :D . Można by teoretycznie przez złącze PS2 klawiatury lub myszki ale po cholerę? Przecież jest tyle prostych programatorów składających się praktycznie z wtyczki i podstawki do portu COM lub LPT.
    trike
    Level 11  
    A wlasnie ze jestem pewien ze sie da poprzez sieciowke przynajmniej poprzez Realteca, sciaglem juz do tego programik do zapisu
    Tomek11r
    Level 22  
    Jestem bardzo ciekawy jak to działa. Wrzuć ten programik albo lepiej link.
    dex
    Level 27  
    da sie bo jakos trzeba zmieniac maci zawyczaj to 93c46

http://www.digit-life.com/articles/livetolive51/
    tutal koles wykorzystuje taka metode do 93c46 , jest tez gdzies zip na srodku strony.

jak masz na realteku to poszperaj tez na ich strnie w jakis toolsach czy czyms takim.
    trike
    Level 11  
    W sieciowce Realteca ( niewiem jak w innych bo nie posiadam) znajduje sie wolna podstawka i w to miejsce mozna wlozyc EEPROM, ze strony Realteca mozna sciagnac programik RTFLASH, plik binarny mozna zapisac, jeszcze tego nie testowalem ale ta osoba ktora mi o tym mowila przeprogramowywala Bios-y w ten sposob
    dex
    Level 27  
    ta duza podstawka(dip28?) to do bootowania kompa z serwera, gdy komp nie ma hdd wtedy to sie uzywa .
    Tem rtflash to chyba jest tylko do eeproma 93c46(musialbys podstawke sobie wmontowac dip8) , a ty chyba mowisz o eprom-ie tyym duzym, do tego chyba jest cos innego.
    Tomek11r
    Level 22  
    A więc tak na prawdę chodzi o programowanie EEPROMU na karcie sieciowej a nie jak w temacie cyt: "Programowanie EEPROM-ow poprzez karte sieciowa". To chyba zupełnie różne rzeczy, tak to zrozumiałem.
    :arrow: dex - fakt, sprawdziłem link. Ciekawa metoda wykorzystania sieciówki.
    elektryk
    Level 42  
    Tomek11r wrote:
    A więc tak na prawdę chodzi o programowanie EEPROMU na karcie sieciowej a nie jak w temacie cyt: "Programowanie EEPROM-ow poprzez karte sieciowa". To chyba zupełnie różne rzeczy, tak to zrozumiałem.
    :arrow: dex - fakt, sprawdziłem link. Ciekawa metoda wykorzystania sieciówki.
    To jest możliwe i moim zdaniem temat też jest zapisany poprawnie. Chodzi o programowanie tej kości z której komp będzie się uruchamiać, w zasadzie jest to bardzo wygodne, bo ani nie trzeba programatora ani wyciągać kości z karty. O ile mi wiadomo nie wszystkie karty realtec mają taką funckje. Chyba tylko jakaś określona wersja 8139. Na stronie realteka są jakieś programy do tego: http://www.realtek.com.tw/downloads/downloads1-3.aspx?series=16&Software=True
    tzok
    Moderator of Cars
    Też mnie to zainteresowało mam taką kartę na RTL8029 i jest tam podstawka DIL28 pod Boot ROM. Swoją drogą to ciekawe, czy można by w tym celu użyć płyty głównej, program taki jak UniFlash powinien chyba pozwolić na wpisanie czegokolwiek do kości na płycie... Wadą obydwu rozwiązań jest niestety to, że jeśli w ogóle, to da się programować jedynie kości jednego typu i kilku określonych producentów.
    elektryk
    Level 42  
    tzok wrote:
    Też mnie to zainteresowało mam taką kartę na RTL8029 i jest tam podstawka DIL28 pod Boot ROM. Swoją drogą to ciekawe, czy można by w tym celu użyć płyty głównej, program taki jak UniFlash powinien chyba pozwolić na wpisanie czegokolwiek do kości na płycie...
    Doczytałem w sieci, flashowanie w podstawce tylko dotyczy układów w wersji RTL8139B i C. Napewno jest ono bezpieczniejsze niż wyciąganie na żywca kości z płyty głównej. W opisach nie podają żadnych innych parametrów poza rozmiarem do 128kB oraz czasu (dostępu albo zapisu, ja ich nie rozróżniam), więc powinno działać z wieloma kośćmi.
    trike
    Level 11  
    Z tego co wiem to nie tylko 28 pinowe pamieci mozna programowac, ale i w mniejszych obudowach, tylko trzeba odpowiednio wlozyc ja do podstawki
    Diodak.fm
    Level 17  
    A jakie eepromy chcecie programowac poprzez ta karte, przeciez standardowe owczesnie uzywane BIOSY sa 32 a nie 28 pinowe.
    Uklady 28 PIN typu 27 C XXX juz dawno wyszly z uzytku wraz z era komputerow 486. Czy nie lepiej zaopatrzyc sie w programator. No chyba ze chodzi o programowanie, aby pozniej mozna bylo zastosowac BOOT ROM w tejze karcie.
    Programowalem kiedys eeprom 93C46 do realteka RTL 8029 AS, ale w programatorze i poto by namieszac troche w adresie MAC tejze karty (czyste eksperymenty), wyniki dosyc ciekawe...