Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór multiswitcha - aktywny czy pasywny ?

14 Sie 2006 22:24 7425 7
  • Poziom 16  
    Hi.

A więc:

Najdłuższa nitka instalacji ant. wynosi 20m. Tłumienie przewodu DG-113 wynosi przy f=200MHz 7,6 dB/100metrów.
    Czyli na 20 metrach przewodu jest 1,52 dB + tłumienie gniazda Axing ~ 2 dB = 3,5 dB tłumienia na jednej nitce instalacji.

Zakładając że nitek (gniazd końcowych) mam 5 szt. , to czy uśrednione tłumienie mnożę x 5, i dobieram wzmacniacz szerokopasmowy pod 5x3,5 = 17,5 dB , plus ewentualne tłumienie na multiswitchu ????

Jeśli chodzi o producenta wybiorę ze względu na cenę Viper S.143.AP lub S.143.CP
    Który multiswitch jest bardziej optymalny dla małej instalacji w domku 1 rodzinnym ?

- pasywny czy aktywny ?
    - z tego co widzę na stronie Viper`a wersja aktywna różni się od pasywnej:

Aktywna nie tłumi wysokich częstotliwości (SAT) , a także ma niższy poziom sygnału wejściowego z terrystycznej. Pasywna ma tłumienie 5dB dla wysokich częstotliwości – tłumienie niskich częstotliwości dla wersji pasywnej i aktywnej jest takie samo. Czyli sygnał stacji naziemnych na wyjsciu z wersji pasywnej i aktywnej jest identyczny, a różnice są tylko na wysokich częstotliwościach- sat ??

Więc rozumując w ten sposób doszedłem do tego że wzmacniacz szerokopasmowy może okazać się przydatny przed multiswitchem aktywnym jak i pasywnym ??

Czy istnieje taka możliwość iż przy użyciu multiswitcha pasywnego (tłumienie 5dB dla sat) wyniknie konieczność zastosowania „wzmacniaczy satelitarnych” ??

Ps. Antena terystyczna to szerokopasmowa ASR z przedwzmacniaczem 25dB

Ps. 2 Potencjometry na Viperach to regulacja sygnalu wejsciowego z konwertera ??

z Góry dzieki za pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Witam

20m - to nie jest dużo.
    To czy ma być aktywny czy pasywny, zależy od poziomu sygnału jaki otrzymasz z anteny naziemnej - także ciężko odpowiedzieć.

Jednak nic się nie stanie, jeżeli sygnał zostanie lekko podbity przez multiswitch.

Pzdr
  • Poziom 16  
    Ok :) to juz troszkę mi się rozjaśnia.

Moja antena naziemna to ASR z przedwzmacniaczem 25dB. Przy podłączeniu 1 tv do tej anteny sygnał jest na tyle dobry że moge oglądać w dobrej jakośći: TVP1, TVP2, Polsat, TVN, tv regionalną. Przy podłaczeniu 2 TV z użyciem pasywnego rozgałeźnika obraz troszkę sie pogarsza i pojawia sie troszkę śniegu.

Więc domyślam się iż w tym przypadku lepiej będzie kupić Multiswitch aktywny ?

Jeśli przy użyciu switcha aktywnego i włączeniu 5 TV sygnał z terystycznej będzie miał za niski poziom moge go wzmocnić jakimśwzmacniaczem szeroko pasmowym ? Czy używając wzmacniacza szerokopasmowego wpiętego między multiswitcha a antene naziemną muszę używać nadal przedwzmacniacza, czy może wystarczy sam symetryzator w antenie ?

Jak się ma sprawa z sygnałem z konwerterów ? TV sat zadziała bez problemowo z 5 tunerami bez użycia wzmocnienia ??

Pozdrawiam i dziekuję za pomoc.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    viperPL napisał:
    Ok :) to juz troszkę mi się rozjaśnia.

Moja antena naziemna to ASR z przedwzmacniaczem 25dB. Przy podłączeniu 1 tv do tej anteny sygnał jest na tyle dobry że moge oglądać w dobrej jakośći: TVP1, TVP2, Polsat, TVN, tv regionalną. Przy podłaczeniu 2 TV z użyciem pasywnego rozgałeźnika obraz troszkę sie pogarsza i pojawia sie troszkę śniegu.
    Więc domyślam się iż w tym przypadku lepiej będzie kupić Multiswitch aktywny ?
    Jeśli przy użyciu switcha aktywnego i włączeniu 5 TV sygnał z terystycznej będzie miał za niski poziom moge go wzmocnić jakimśwzmacniaczem szeroko pasmowym ? Czy używając wzmacniacza szerokopasmowego wpiętego między multiswitcha a antene naziemną muszę używać nadal przedwzmacniacza, czy może wystarczy sam symetryzator w antenie ?

Witam

Czyli sygnał nie jest za mocny, w takim razie potrzebne będzie wzmocnienie. Jak najbardziej będziesz mógł zastosować wzmacniacz szerokopasmowy (np Vector, Telmor)
    Nie możesz zrezygnować z przedwzmacniacza w antenie - prawdopodbnie odbiór kilku programów mógłby się znacznie pogorszyć (nawet na jednym telewizorze). Jeżeli chcesz się przekonać załóż symetryzator i eksperymentalnie podłącz pod jeden TV.

viperPL napisał:

Jak się ma sprawa z sygnałem z konwerterów ? TV sat zadziała bez problemowo z 5 tunerami bez użycia wzmocnienia ??

Pozdrawiam i dziekuję za pomoc.

Powinno działać bez problemu, oczywiście ważna jest też średnica anteny, jakość konwertera.

Powodzenia
  • Poziom 16  
    Jutro chcę zamówić multiswitch: zamówić w tym przypadku aktywny czy pasywny ?

Tłumienie dla aktywnego
    40-863 MHz - 5dB
    Tłumienie dla pasywnego
    5-862 - 17dB

Więc skoro przy podłączeniu 2 tv do anteny poprzez rozgałeźnik pasywny (3,5dB tłumienia) występowało śnieżenie, to wnioskuję iż do multiswitcha aktywnego który ma tłumienie 5dB także będzie potrzebny wzmaczniacz szerokopasmowy ?

Wieć zamawiac multiswitch aktywny czy pasywny skoro do jednego i drugiego będziue potrzebny wzmacniacz szerokopasmowy ?

Którego zamówić :) ? Aktywny czy pasywny ??

Pozdrawiam i dziekuję za pomocną dłoń.
  • Poziom 23  
    Witam, obliczenia dla tłumienia kabla są nie potrzebne ponieważ częstotliwośc jaka ciebie interesuje jest w paśmie ponad 200 MHz , a sprawdzaj przy np. 800 MHz a tu będzie 15-20 dB / 100 m , a co do multiswitcha to daj aktywny ( nie zaszkodzi ) a co do anteny naziemnej to coś takiego : http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=120383568 i po problemie , przedwzmacniacz w antenie zostaje , a to działa niezależnie ( regulacja wzmocnienia ) . Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    W moim rejonie jest dosyć duża róznica w poziomach sygnałów na poszczególnych kanałach UHF. Sądze tak iż przy zamontowanym przedwzmacniaczu antenowym (antenka szerokopasmowa ASR) 15 dB mam dobry odbiór tvp1, tvp2, regionalna, polsat, TVN - nie do oglądania (śniezy i szumi). W momencie kiedy zmienie przedwzmacniacz na 25dB pojawia się TVN w dobrej jakości , tvp1,tvp2,polsat.

Z lektury Dipola wyczytałem iż nie powinno się stosować multiswitchy aktywnych w przypadku kiedy są duże róznice w poziomie sygnału na poszczególnych kanałach.

Z dokumentacji multiswitchy Viperta wynika iż pasywne mają wyższy poziom sygnalu wejsciowego z anteny terystycznej. Obawiam się iż przy zastosowaniu przedwzmacniacza 25dB w połączeniu z multiswitchem aktywnym (15dB nie moze być ze względu na mierną jakość TVN) wystąpi przesterowanie na kanałach reszty programów których jakość jest juz dobra na przedwzmacniaczu 15dB (jakość tvp1 jest rewelacyjna)

TVP1 nadawana jest w VHF ?
    Czy są wzmacniacze szerokopasmowe z 2 regulacjami - pasmo VHF i UHF ?
    Czy mogą takie wzmacniacze współpracować z antenami szerokopasmowymi

trochę problematyczny ten wybór multiswitcha ... może uda mi sie trafić do osoby która by mi zmierzyła poziom sygnału na poszczególnych kanałach naziemnej.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    viperPL napisał:
    W moim rejonie jest dosyć duża róznica w poziomach sygnałów na poszczególnych kanałach UHF. ......

Czy są wzmacniacze szerokopasmowe z 2 regulacjami - pasmo VHF i UHF ?
    Czy mogą takie wzmacniacze współpracować z antenami szerokopasmowymi
    .

mogą
    W Twoim przypadku najlepszy byłby taki wzmacniacz - niestety drogi:
    http://www.telmor.pl/WK/Karta?gr=188&deal=Telmor

W ostateczności taki - ma osobne regulacje VHF i UHF:
    http://www.telmor.pl/WK/Karta?gr=90&deal=Telmor