Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kto chce zrobic interface do Autronica Al700

Tinny1 12 Paź 2005 21:20 217877 350
    mkos1
    Poziom 29  
    Ależ Ty jesteś uparty !
    Czarny kabelek wcale nie jest masą a tylko Rx
    Brązowy to Tx a żółty to "masa".
    Przeczytaj dokładnie wątek !
  • Relpol przekaźniki
    sliver1
    Poziom 22  
    witam ponownie.
    podlaczylem interfejs ale nie moge uzyskac komunikacji z centralka lpg:(
    czy polaczenie powinno juz byc po przekreceniu stacyjki czy dopiero po zapalaniu silnika???? przy zapalonym nie probowalem.
    po samym przekreceniu stacyjki sprawdzalem i zasilanie na wtyczce(taka sama jak ta ktorej foto zamiescil "TarzaN") pojawia sie ale tylko na kabelku zielonym(12V) i brazowym(5V), zolty to niby masa a na czarnym nic nie ma.
    ukladzik mam wg. schematu podanego przez "Nasu" (RS--LPG i wtyczki.jpg).
    Tx i Rx po stronie centrali najpierw podlaczylem tak jak jest na schemacie a pozniej zamienilem miejscami ale nie dalo to nic.
    moze cos jest nie tak z tym schematem?? macie jakis inny dzialajacy na bank z AL-700????
  • Relpol przekaźniki
    viruskill
    Poziom 2  
    WITAM MAM PROBLEM BO ZAKUPILEM INSTALACJE OD KOLEGI KTORY MIAL POZAR W SAMOCHODZIE I SPALILA MU SIE WTYCZKA OD CENTRALKI LPG al-700 I NIEMAM WTYCZKI POTRZEBUJE OPIS PINÓW PO KOLEJI MOZE BYC KOLORAMI BYLBYM BARDZO WDZIECZNY
    A I JESZCZE JEDNO DA SIE JAKOS ZROBIC PRZELACZNIK BO TEZ SIE SPALIL TEN KTORYM SIE PRZELANCZA GAZ-BENZYNA
    malum
    Poziom 23  
    michal_wawa napisał:

A więc zrobiłem i działa - jedna uwaga masz zamieniony TX z RX'em na schemacie po stronie TTL.

Czy mogę prosić o wersję polskojęzyczną powyższego opisu? A poważnie, to jestem raczej laikiem i nie bardzo wiem gdzie zostały zamienione te TX i RX. Mogę prosić o poprawiony schemat?
    maximuz
    Poziom 2  
    A da się przerobić ten schemacik na usb zamiast rs232? POmocy
    mkos1
    Poziom 29  
    maximuz napisał:
    A da się przerobić ten schemacik na usb zamiast rs232? POmocy

Zadając to pytanie podejżewam, że zapewne nie posiadasz portu COM a jedynie dysponujesz USB.
    W takim przypadku jedynie Cię ratuje "konwerter" USB <=> COM a układu nie da się zbytnio przerobić lub będzie to nieopłacalne.

Powodzenia !
    malum
    Poziom 23  
    Co do konwertera jest problem.
    Posiadam interfejs, ale w laptopie nie mam gniazda COM.
    Zacząłem więc szukać innego rozwiązania.
    Skontaktowałem się więc z producentem interfejsu i dowiedziałem się, że jeśli w komputerze jest USB 2.0, a dzisiaj to już raczej standard, interfejs nie zadziała z taką przejściówką.
    Jestem jednak niedowiarkiem. Przetestowałem kilka różnych przejściówek i rzeczywiście nie działają.
    Nie dało nic odinstalowanie sterowników USB 2 czy stosowanie przejściówek, które działają tylko na USB 1. Efekt był zawsze identyczny - BRAK KOMUNIKACJI Z CENTRALKĄ.
    Podobno jedyne rozwiązanie w takiej sytuacji to kupno specjalnej przejściówki na PCMCIA, która kosztuje jednak tyle, co używany laptop starszej generacji nadający się do takiej regulacji idealnie.
    Szukam więc laptopa i tyle!
    mkos1
    Poziom 29  
    malum napisał:
    .....Podobno jedyne rozwiązanie w takiej sytuacji to kupno specjalnej przejściówki na PCMCIA, która kosztuje jednak tyle, co używany laptop starszej generacji nadający się do takiej regulacji idealnie.
    Szukam więc laptopa i tyle!

Kartę PCMCIA z portem RS232 kupisz chyba jednak taniej od jakiegokolwiek sprawnego laptopa.
    Zobacz przykładowo to:allegro
    Nie jest to co prawda tanie rozwiązanie :cry:
    malum
    Poziom 23  
    mkos1 napisał:

Kartę PCMCIA z portem RS232 kupisz chyba jednak taniej od jakiegokolwiek sprawnego laptopa.

Kilka dni temu poszedł sprawny w 100% i kompletny Pentium 75MHz za 81 zł i Pentium 100MHz za ciut ponad 100zł.
    Do tego przesyłka ok 25zł i mamy komputer z Windowsem 95 albo nawet 98, twardym dyskiem ponad 1GB i wszystkimi potrzebnymi gniazdami.
    Jak dla mnie to wolę takie rozwiązanie niż PCMCIA za 150zł z przsyłką.
    badyl4
    Poziom 14  
    moze by ktos dozocil rozrysowane plytki do tych schematow AL700 i OBD
    pozdrawiam
    maximuz
    Poziom 2  
    Nie pocieszyliście mnie ale wielkie dzięki za odpowiedz
    r_gustaw
    Poziom 12  
    drodzy forumowicze - czy któryś z kolegów podłączał centralkę AL 600 poprzez soft a-mon ? było wcześniej podobne pytanie ale zostało bez konkretnej odpowiedzi
    TomPi
    Poziom 20  
    AL-600 nie pójdzie na a-mon'ie - do tego tylko tester (3 diody LED i kilka rezystorów. Tam nie ma co ustawiać . Mam gdzieś taki tester oryginalny - mogę zeskanować płytke i dać na forum.
    mkos1
    Poziom 29  
    TomPi napisał:
    ...... Mam gdzieś taki tester oryginalny - mogę zeskanować płytke i dać na forum.

Pobawiłbyś się może nieco i zrysował schemat do tego "ustrojstwa" ?
    Szukałem tego schematu juz od dawna i ... jak dotąd cisza.

Pozdrawiam !
    r_gustaw
    Poziom 12  
    TomPi dzisiaj mamy sobotę czyli troszku czasu masz wolnego no i masz już dwóch kibiców trzymających kciuki by Ci to skanowanie wyszło , a jak by dobrze policzyć to i do trzymania kciuków dołączył mój skorpiak z taką centralką AL 600 !
    Pozdrawiam
    TomPi
    Poziom 20  
    Skoro jest zapotrzebowanie - to siądę i zeskanuję to ustrojstwo.
    Wieczorkiem powinno się coś udać zrobić.
    nonicoos
    Poziom 10  
    witam

zakupilem gotowy interfejs... firmy www.viaken.pl. Niestety ni cholery nie moge uzyskac komunikacji.

Zamienialem juz Rx z Tx po stronie centralki... probowalem testu na hyperterminalu i nic... podalem na interfejs 12V z kompa... wtedy non stop jest na RX-TX +5V.

Co moze byc nie tak???

Wtyczka od centralki to ta sama sytuacja jak u tarzana i silvera1...

Centralka AL-700... Amon 1.6..... jakies sugestie???

Jak sprawdzic to Hyperterminalem.. bo przy zwarciu rx z tx nie wraca nic do mnie...

A pomiar napiecia na centralce dal nie 12 V tylko od 15 do 16V.

Przy czym lpg dziala w porzadku... w sensie pracuje na gazie.. choc nie tak, jakbym sobie tego zyczyl :)

Bede wdzieczny za wszelkie sugestie...
    mkos1
    Poziom 29  
    nonicoos napisał:
    ...zakupilem gotowy interfejs... firmy www.viaken.pl. Niestety ni cholery nie moge uzyskac komunikacji.

Zamienialem juz Rx z Tx po stronie centralki... probowalem testu na hyperterminalu i nic... podalem na interfejs 12V z komputera... wtedy non stop jest na RX-TX +5V.

Co moze byc nie tak???
    ....
    Jak sprawdzic to Hyperterminalem.. bo przy zwarciu rx z tx nie wraca nic do mnie......

Witaj !
    Sprawdź na początek czy masz sprawny port RS'a i czy masz "echo" na terminalu po zwarciu RX'a i TX'a w samym gnieździe portu.
    A dopiero później będziemy szukać ew. przyczyn niedziałania interface'a.

Pozdrawiam i Życzę Wesołych Świąt !
    nonicoos
    Poziom 10  
    Witam mkos1

Wzajemnie wesolych i spokojnych swiat...

Echo na terminalu mam...

Sprawdzilem rowniez razem z kablem... tez mam echo....

Przy okazji sprawdzilem czy w kablu nie sa zamienione Rx z Tx - tez w porzadku....

Na razie nie mam wiecej pomyslow...
    master22221
    Poziom 11  
    Witajcie!
    Dzisiaj uruchomiłem interfejs i program Amon v.1,6. Po uruchomieniu programu i włączeniu stacyjki w pozycję zapłon nic sie w programie nie dzieje (a powinien podać komunikat: "połączony").

Po włączeniu silnika pojawia się wreszcie ten komunikat "połączony" i pozornie wszystko działa, diody na interfejsie mrugają (mam wersję z Led-ami), ale po kilku minutach ledy przestają migotać i komunikacja z samochodem zrywa się (komunikat "niepołączony"). Po ponownym uruchomieniu silnika sytuacja się powtarza, co może być tego przyczyną?
    Dlaczego program podłącza się do auta dopiero po uruchomieniu silnika? W instrukcji stoi, że powinien już po przekręceniu kluczyka w 1 pozycję.

Może zbyt długie przewody i straty sygnału? Z kompa do interfejsu ma ok. 1,5 m, ale z interfejsu do auta ok. 3,5 m. Może to za dużo?

A może zła wersja Max232? Mam "MAX 232N".

Elektrolity wstawiłem po 1µ/50V, może powinny być 10µ, albo 0,1µ?

Kabelków raczej nie pozamieniałem, bo by się wcale nie łączył, prawda?

Poradźcie coś...

Pozdrawiam.
    mkos1
    Poziom 29  
    master22221 napisał:
    ....Może zbyt długie przewody i straty sygnału? Z komputera do interfejsu ma ok. 1,5 m, ale z interfejsu do auta ok. 3,5 m.
    .....
    A może zła wersja Max232? Mam "MAX 232N".

Elektrolity wstawiłem po 1µ/50V, może powinny być 10µ, albo 0,1µ?

Kabelków raczej nie pozamieniałem, bo by się wcale nie łączył, prawda?
    ....

Witaj !
    Jakbyś miał nawet i 20 mb kabla to powinno bez problemów chodzić.
    Zobacz na ustawienia portu RS232.
    Co do kondensatorów to popatrz na notę aplikacyjna zastosowanego u Ciebie układu i ... zastosuj wartości zalecane przez producenta.
    Kabli napewno nie pozamieniałeś - wówczas nie nawiazałby połączenia. Ale ja u siebie zwykle program uruchamiałem przy włączonej stacyjce i nie miałem żadnych problemów z komunikacją.

Pozdrawiam !
    master22221
    Poziom 11  
    Dzięki mkos1 za odpowiedź. Co to kondensatorów, to dla układu MAX 232 zaleca się 1µ, dla MAX 232A - 0,1µ. Sądziłem, że mój MAX 232N to "zwykły" MAX 232, więc zastosowałem 1µ.

Co do ustawień portu COM to są standardowe: 9600 i reszta fabryczne. Chyba są dobre, bo podłączałem do niego również interfejs OBD2 do Opla i łączy się bezproblemowo i szybko. Ale i tak poeksperymentuję z buforowaniem portu, może trzeba zmniejszyć FIFO? Albo zmniejszyć prędkość? Bądź zwiększyć? A może ktoś ma inne pomysły lub spotkał się z podobnym objawem?

Acha, jeszcze jedno! We wtyku do komputera przewody są połączene tylko do linii 2,3 i 5. Pozostałe są wolne. Może trzeba pomostkować pozostałe? Widziałem taką wersję gdzieś na forum: 1-6-5 razem oraz 7-8 razem, 9 - wolne.

Mkos1 - a jak u Ciebie jest?

Pozdrawiam.
    mkos1
    Poziom 29  
    master22221 napisał:
    ... Co do ustawień portu COM to są standardowe: 9600 i reszta fabryczne. ....
    We wtyku do komputera przewody są połączene tylko do linii 2,3 i 5. Pozostałe są wolne. Może trzeba pomostkować pozostałe? Widziałem taką wersję gdzieś na forum: 1-6-5 razem oraz 7-8 razem, 9 - wolne....

Witaj !
    Ja (podejzewam, że i tak samo wiekszość) mam też tylko wykorzystane piny 2,3 i 5 portu RS'a no i .... wszystko działa jak należy.
    Co do ustawień to ... tez mam "standart" - 115.2k, 8 bitów, brak parzystości, 1 bit stopu, sterowanie przepływen Xon/Xoff

Pozdrawiam !

P.S. Sprawdź zasilanie MAX'a
    master22221
    Poziom 11  
    Witaj Mkos1!

Proszę o radę w sprawie zrywania łączności z fejsem. Dokonałem przeglądu połączeń centralki Autronic AL-700 i znalazłem błąd instalatora, który powoduje, że łączę się z centralką dopiero po włączeniu silnika: czerwony przewód powinien być podłączony do +12V "po stacyjce" a został podłączony do kostki modułu zapłonu pod jego zasilanie, ale przecież tam +12V pojawia się dopiero po włączeniu silnika poprzez przekażnik pompy paliwa (K16 na schemacie)!!!!!!!

Czy powinienem podłączyć się do prawdziwego +12V po stacyjce?

Proszę o szybką odpowiedź ze wględu na wyjazd.
    Pozdrawiam.
    mkos1
    Poziom 29  
    master22221 napisał:
    ....znalazłem błąd instalatora, który powoduje, że łączę się z centralką dopiero po włączeniu silnika: czerwony przewód powinien być podłączony do +12V "po stacyjce" a został podłączony do kostki modułu zapłonu pod jego zasilanie, ale przecież tam +12V pojawia się dopiero po włączeniu silnika poprzez przekażnik pompy paliwa (K16 na schemacie)!!!!!!!
    Czy powinienem przełączyć ten przewód we właściwe miejsce? Znalazłem pudełko z przekaźnikiem i układem scalonym oraz Led-em "made in Italy" z wyprowadzeniami:....

A dlaczego tam się podłaczasz pod zasilanie konwertera ?
    +12V masz przecież wyprowadzone na kostce z AL700 i jest tam napięcie przez cały czas (cały czas jest tez wymagane zasilanie konwertera).

master22221 napisał:
    ....Czy to jest element instalacji gazowej? A może element odcięcia zapłonu? ...

Nie mam pojęcia do czego to ma służyć.
    master22221 napisał:
    ... czy mogę tu podłączyć czerwony przewód - do styku "+12V CS"? ...

Podłącz konwerter tak jak najczęściej inni podłaczają czyli pod kostkę sterownika LPG i nie ma co wiecej "kombinować".

Pozdrawiam !
    master22221
    Poziom 11  
    Chyba mnie niezbyt dobrze zrozumiałeś. Ja się interfejsem do autronika podłączam do jego 4 pinowej kostki, prawidłowo. Tylko to Autronik jest źle podłączony do samochodu przez instalatora instalacji gazowej!!!! Ten czerwony przewód z Autronika powinien być połączony do plusa po stacyjce, a jest podpięty do "plusa po włączeniu silnika", czyli do zasilania pompy paliwowej, modułu zapłonu, wtryskiwaczy itd. W rezultacie Autronik "nie wie", że przekręciłem kluczyk w stacyjce i nie podłącza się w tym czasie do interfejcu i PCta, dopiero, gdy włączę silnik!!! A ponieważ zostaje źle podłączony (z uruchomionym silnikiem) więc się rozłącza, dobrze rozumuję? Podłączę ten przewód tam, gdzie powinien i powinno działać, prawda?
    Pozdrawiam.
    TomPi
    Poziom 20  
    praktycznie to może to być tak podłączone - w zasadzie autronica się reguluje na pracującym silniku.

do mkos1 - mam uszkodzony skaner i narazie nie mam jak zeskanować płytki testera - może podczas długiego weekendu siądę do tego.
    master22221
    Poziom 11  
    Do TomPi: być może masz rację, że to nie ma znaczenia, kiedy autronik dostaje +12V, ale ponieważ mam problemy z utrzymaniem połączenia PC z autronikiem podczas regulacji, a nie wiem, co jest tego przyczyną, PC, fejs czy autronik chcę podłączyć wszystko wg instrukcji:
    A. Autronik do samochodu
    B. PC do autronika, w kolejności:
    1-program amon
    2-włączyć zapłon - nawiązuje połączenie
    3-uruchomić silnik
    4-przełączyć na LPG
    5-regulować....
    Ale jeśli znasz się na zagadnieniu to przeczytaj moje poprzednie wypowiedzi i spróbuj mi podpowiedzieć co jest nie tak, połączenia nawiązuje a po ok. 2 minutach zrywa. Napięcie na maxie +5V stabilizowane, MAX 232N, elektrolity 1µ/50V, parametry portu com - zmieniane na wszystkie strony - prędkosci, sterowanie przepływem, buforowanie FIFO, przewód między fejsem, a autronikiem 3,5m nieekranowany. Może to napięcie zasilające z modułu zapłonu jest zakłócone, np. są spadki lub przerwy w zasilaniu? Może zwiększyć wartość kondensatora filtrującego (mam 4,7µ/25V przed i za 7805)?
    Pomóżcie!

Jeszcze dwa pytania:

A. do czego w Astrze II 1600 ccm 16V powinien być podłączony brązowy przewód z Autronika AL-700 (sygnał prędkości obrotowej):

1 - do wyjścia z komputera wtrysku na sterowanie świecą I cylindra?
    2 - do sygnału czujnika obrotów wału korbowego?
    3 - do sygnału prędkości obrotowej idącego do wyświetlacza - wskaźnika obrotów?

Który z tych sygnałów powinien być podłączony?

B. do którego styku w TPS w Astrze II 1600 ccm 16V powinien być podłączony czarno-żółty przewód - TPS ma 3 przewody, na schemacie oznaczone A,B,C? Dwa z nich są wspólne z innymi sensorami, a jeden idzie tylko do ECU, to ten?. Czy ten przewód podłączamy bezpośrednio, czy poprzez np. diodę lub układ na kondensatorze, który niweluje zakłócenia w przypadku uszkodzonego miejscami potencjometru TPS (mam schemacik takiego układu)? Pytam, bo u mnie instalator "zapomniał" podłączyć TPS, a sądzę, że powinien być podłączony.

Pozdrawiam.
    TomPi
    Poziom 20  
    Przewód brązowy - czyli tzw. obroty podłącz do przewodu sterującego pierwszą cewką. TPS najprościej sprawdź voltomierzem na włączontm zapłonie - jak będizesz dodawał "gazu" to będziesz miał zmianę napięcia - od około 0V do około 5V. Ja nigdy nie dawałem żadnych układów filtrujących na TPS.
    master22221
    Poziom 11  
    Dzięki TomPi! Tak mam podłączony sygnał obrotów, ale chciałem sie upewnić, czy to dobrze. Czy parametr "typ sygnału obrotów" w programie A-Mon w zakładce Przełącznik ma coś z tym podłączeniem wspólnego? U mnie chyba jest 3 cylinder, ale teraz już nie pamiętam. No a TPS, przecież to oczywiste i proste sprawdzenie, sam powinienem na to wpaść, ale dzięki za potwierdzenie.
    Sprawdzam, czy wszystkie połączenia są poprawne, aby znaleźć przyczynę zrywania połączenia Autronica z PCtem.

Obecnie ustaliłem, że gdy silnik nie jest włączony, ale kluczyk w pozycji zapłon, połączenie trwa i się nie zrywa. Podczas pracy silnika, połączenie jest zrywane po 2-3 minutach i trzeba się łączyć od nowa. Nie ma znaczenia, czy silnik jest zimny, czy ciepły. Z tego powodu zacząłem podejrzewać samochód, a właściwie połączenie Autronika z autem.

Przetestowałem fejs na 2 różnych komputerach: laptopie i stacjonarnym - zrywa połączenia. Próbowałem zmieniać parametry portu com: prędkość, sterowanie przepływem oraz buforowanie FIFO - bez zmian. Znaczy to, że komputer jest niewinny.

Wymieniłem w interfejsie kondensatory z 1µ na 10µ - bez zmian
    Zwiększyłem pojemność kondensatorów filtrujących napięcie zasilania +12V i za układem 7805 5V - bez zmian.

Pozostaje mi tylko jeszcze wymiana kondensatorów z 1µ na 100n, wymiana MAX232 oraz skrócenie przewodu między fejsem a samochodem (teraz ma 3.5 m).

Moje wątpliwości budzi również dziwne zachowanie się wskaźnika napięcia sondy lambda i wskaźnika mieszanki w programie A-Mon w zakładce Monitor. Otóż wskaźniki te nie oscylują blisko jakiejś stałej, średniej wartości np. 0,5V (praca na biegu jałowym), tylko skaczą od poziomu "Bogata mieszanka" ok. 0,7V do wartości 0,000V i zniknięcie zielonego paska przy ubogiej mieszance. Te skrajne wartości powtarzają się w cyklu ok. 5-7 sekundowym. Jest to bardzo dziwne, nieprawdaż? A może przewody: fioletowy i siwy z Autronika są odwrotnie podłączone do sondy lub raczej zwarte ze sobą (tych jeszcze nie sprawdzałem)? Czy wtedy silnik pracowałby poprawnie na benzynie i na LPG? Mój pracuje, poza tym, że jest mułowaty przy ruszaniu, jak się nagrzeje do temp. pracy 90 st. C. Może sonda uszkodzona? Co właściwie pokazują te wskaźniki: sygnał z sondy, czy z emulatora? Bo wygląda, że z emulatora przebieg prostokątny 0-0.7V, co przecież nie ma sensu.

Sorki, za tyle pytań, ale mam tu dużo wątpliwości, proszę o odpowiedzi i pomysły.

Pozdrawiam.