Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kto chce zrobic interface do Autronica Al700

Tinny1 27 Jun 2003 00:11 221036 350
Optex
    Tinny1
    Level 13  
    Potrzebuje interface'u za pomocą którego podłączę autronica do komputera. Oczywiście zapłacę.
  • Optex
    elektronik12
    Level 13  
    elektronik12 wrote:
    Ja kupiłem orginalny interfejs z programem w firmie, która jest dystrybutorem Autroników kożystam z tego na codzień i działa OK. Wkońcu to orginał program przesyłałem wcześniej

W tym dniu wysłałem również schemat ale go nie widzę tak więc powtarzam przesyłkę jeśli gdzieś jest to niech Webmaster wykasuje tą informacje.
  • Optex
    krzysio1972
    Level 1  
    Do schematu przydalo by sie jeszcze rozrysowanie wtyczki interfejsu, zaoszczedzi to troche czasu przy podlaczaniu.

Pozdro,
    Krzysio.
    mkos1
    Level 29  
    Czy możesz napisać czym to co oferujesz się różni od "A-mon", który jest zamieszczony kilka postów powyżej ?
    mi5i3k
    Level 11  
    dzieki za programik do autronica. a jak wtyczke zrobic?
    michal_wawa
    Level 12  
    A ja zadam lamerskie pytania :(

Zabieram się do lutowania interface LPG i tak mnie naszła wątpliwość;

jeden schemat podaje wartość elektrolitów jako 1 uF, drugi 15uF/16V
    Sprawdziłem aplikację w Maximie - też podają 1uF
    Akurat mam pod ręką 15-tki a 1-ki wyszli :-(
    To jak w końcu ma być??

Drugie pytanie: skąd wziąć +5 w schemacie SA673~1.JPE?
    Rozumiem że przez 7805, ale skąd brać fizycznie napięcie; zapalniczka? LPG ma wyjście?

I ostatnie; gdzieś wyczytałem (u któregoś producenta interfejsów) że by zlokalizować piny we/wy instalacji wystaczy "zwykły miernik" OK - mógłby ktoś rozwinąć temat? Zaoszczędziłoby to dyskusji o wtyczkach i pinoutach :-)

Z góry ogromne dzięki (głównie za odpowiedź na pierwsze pytanie)
    mkos1
    Level 29  
    Co do pojemności tych kondensatorów to jest ona zależna od wersji układu MAX232.
    Przykładowo wg katalogów producenta "zwykły" MAX232 wymaga 1uF, zaś z literą "A" (np.MAX232ACPE) już tylko 0.1uF
    Nie wiem czy jest wskazane stosowanie 15uF - wolę uzyć taką wartość, jaką zaleca producent.

+12V masz na złączu sterownika LPG
    michal_wawa
    Level 12  
    OK, dzięki - tak własnie przypuszczałem - nic to, jutro Wolumen :-)

Zastanawiam się jeszcze nad zasilaniem; czy nie praktyczniej będzie wziąć napięcie z CTR/DTR RS'a przez 2 diody i 7805? Jak podam na stabilizator +12 to może się nieźle podgrzać....
    Czy pobranie napięcia nie zakłóci pracy portu?
    mkos1
    Level 29  
    Bez przesady !
    MAX wcale aż tak dużo prądu nie potrzebuje aby stabilizator miałby się zagrzać.
    W oryginalnym układzie widziałem zastosowany stabilizatorek serii 78L05 i on w zupełności wystarczał więc ...po co "kombinować" ?
    nasu
    Level 22  
    Schemat SA673~1.JPE pochodzi z firmowego chyba BINGO i nie bardzo mi się podoba ze względu na zasilanie.
    Zamieszczam schemat i wtyczki interfejsu LPG, który zbudowałem i działa od roku z AL700
    Powinien również działać z innymi np.:
    LEONARDO
    VOILA PLUS
    MILLENIUM
    BINGO
    NICOLAUS
    TARTARINI
    LOKATO
    LANDI
    Wartość kondensatorów zależy od typu MAX232, noty katalogowej stosowanego układu w większości interfejsów jest 0,1-10uF.
    Użyłem ST232CN producent zaleca 0,1uF nie miałem założyłem 1uF i działa.
    Raz musiałem wymienić MAX-a, bo mu coś zaszkodziło brak komunikacji.
    Różni producenci rożne wtyczki ten sam sposób komunikacji UART/USART, a interfejs to po prostu konwerter poziomów napięć TTL-RS232

W centralce sterującej LPG.
    GDN wiadomo masa
    +12V też wiadomo około 12V zasila interfejs
    K około 5V
    L około 5V
    Najpierw podłączamy interfejs, uruchamiamy soft, włączamy zapłon i uruchamiamy silnik.
    Najlepiej najpierw zapisać ustawienia centralki różne-plik-zapisz na HDD, a później można mieszać do woli, zastrzeżone wiadomo Ctrl+Alt+F7.
    Czasem staram się coś poznać, zrozumieć i zrobić jak należy, choć różnie to wychodzi.
    Powyższe spostrzeżenia są wynikiem subiektywnych obserwacji i doświadczeń.
    Ciekaw jestem jak innym to wychodzi, szczególnie to mieszanie w ustawieniach?
    ansu(malpa)polbox.com
    nasu
    Level 22  
    Pytanie do znawców, elektroników, profesjonalistów specjalistów i amatorów.
    To w końcu, jakie mają być te kondensatory?
    Na różnych schematach widziałem nawet 47uF, dlaczego duże wartości?
    Henry(k)
    Level 30  
    Dasz 10uF będzie dobrze. I nie przejmuj się tym.
    Problem byłby gdybyś chciał jak najmniejsze gabarytowo to zrobić w wersji SMD. To wtedy ma znaczenie, czy dasz 10uF czu 0.1uF w zależności od producenta.
    michal_wawa
    Level 12  
    nasu wrote:

Zamieszczam schemat i wtyczki interfejsu LPG, który zbudowałem i działa od roku z AL700
    Powinien również działać z innymi np.:
    (ciach)
    Powyższe spostrzeżenia są wynikiem subiektywnych obserwacji i doświadczeń.
    Ciekaw jestem jak innym to wychodzi, szczególnie to mieszanie w ustawieniach?

A więc zrobiłem i działa - jedna uwaga masz zamieniony TX z RX'em na schemacie po stronie TTL.

Co do "mieszania" w parametrach - jak coś osiągnę to się pochwalę ;-)

Jeszcze jedno - próbowałeś się łączyć tym układem z OBD2?
    nasu
    Level 22  
    Jak mieszać to najfajniej w zastrzeżonych Ctrl+ Alt+ F7.
    TTL po stronie procesora, czyli centralki RX TX i jest OK.
    Interfejs OBD2 jest trochę podobny, ale tylko troszeczkę.
    Stan HI- napięcie około 12V.
    Stan LO- napięcie bliskie 0V.
    Wspólna linia K L, choć nie zawsze.
    Na linii transmisji Kpin7 panuje napięcie niższe od napięcia zasilania pin16 o około 1V.
    Jest to stan prawidłowy, każdy sterownik ustawia wyjście diagnostyczne w stanie wysokim HI.

Jak kupię sobie jeszcze kawałek kabla i wtyczkę podłączę LPG i OBD jednocześnie to sobie dopiero pomieszam :D :D podwójnie.
    Nie będę musiał przekładać kabla.
    Poprzez OBD możne zobaczyć, jaki ma wpływ instalacja LPG na układ wtryskowo-zapłonowy np. emulacja sondy, MAP sensora itp.

Oto schemat interfejsu ODB, który działa u mnie z programami VAG-COM i VWTool innymi pewnie też.
    michal_wawa
    Level 12  
    Z RX/TX - nie upieram się :-) Podłączenie w Landi na którym testowałem było odwrotnie - ale nie ważne; może akurat centralka tak miała...
    Ten schemat OBD mam; w sumie aplikacja prawie identyczna (zresztą co tu można wymyślić nowego :D ) z tym że ze schematu mojego ECU wynika że są dwie linie diagnostyczne (akurat Saxo tak ma) na kostce 7 i 15. Do tego nie mam ani grama pewności czy to OBD czy ISO czy w końcu jakiś wewnętrzny standard... Nic, kiedyś zbiorę się na odwagę i podłączę...

Po prostu meczy mnie "odbijanie" silnika krokowego przy hamowaniu silnikiem - przyczyny nawet ASO nie jest w stanie ustalić - błędów ECU brak, parametry w normie....

Przy okazji - z ciekawości zrobiłem wesję kabla z użyciem 5uF zamiast 1uF i działą znakomicie - więc pojemność 1uF chyba należy traktować po porstu jako minimalną. To by wyjaśniało różnice w schematach...
    Henry(k)
    Level 30  
    Post przeniosłem, tutaj bardziej pasuje.
    kkolodziej
    Level 11  
    no dobrze mamy interfejs nawet działa ale jakie ustawić parametry (autronic al 700) jak przeprowadzić kalibrację (fiat siena )
    mkos1
    Level 29  
    kkolodziej wrote:
    no dobrze mamy interfejs nawet działa ale jakie ustawić parametry (autronic al 700) jak przeprowadzić kalibrację (fiat siena )

Kalibrację ustawień program sam przeprowadza - trzeba tylko wybrać tą funkcję w programie i .....postępować zgodnie z tym co jest wyświetlane na ekranie.
    Poza tym jest jeszcze przecież manual do ściągnięcia i poczytania.

Sorki ale dziwi mnie trochę czasem chęć "kręcenia" nastawami aby "polepszyć" pracę silnika - jeśli instalowała sterownik osoba z pewnym doświadczeniem to ....niewiele uda się już polepszyć a już napewno można pogorszyć !!
    Dlatego zalecałbym jednak przed próbami "kręceniem wszystkim co się da" lekturę jakiejś literaturki odnośnie samego sterownika i oczywiście .... instalacji LPG.
    Piszę tak bo widzę, że za regulację chcą się brać osoby, które nie mają większego pojęcia.

Pozdrawiam !
    picusiek
    Level 11  
    Znajomy zrobił mi tkai interfejs jest w nim 10uF i ma problem :(

Po pierwsze miałęm na odwrut 2 wtyczki od komunikacji :(

Poprżłożeniu ich podłanczniu do kompa odczytuje mi dane i rozłancza i tak cialge po kazdym włączniu zapłonu :( czasem sensowne są wartości a czasem koslomos. Nic nie moge ustawic :(

Za co by sie wziąśc?? bo komunikaja jest ale zaklucona czymś :(

Pomocy
    eprom
    Level 25  
    Witanko mam pytanie zwiazane z tym interfejsem ,czy podejdzie on do Autronica 600.Czy posiada ktoś program diagnostyczny do tej instalacji???
    mkos1
    Level 29  
    AL600 nie znam ale ...AL604 programuje się za pomoca "testera" bez podłączania jego do komputera a przynajmniej tylko z takim rozwiązaniem się spotkałem.
    Software do AL700 oczywiście nie będzie współpracować z AL604.
    eprom
    Level 25  
    właśnie taka instalacje mam założoną
    panjabi-mc
    Level 12  
    Witam
    Zastanawiam sie dlaczego te uklady nie biorą napiecie na zasilenie siebie z portu przeciez tak tez mozna np sa identyczne konwertery w kablach do telefonow .Sprawdze czy pasuja prady tx rx jesli tak to bedzie mozna kupic od dowolnego tel kabel za 8 zł gdzie uklad jest elegancko zatopiony obciac koncowke do tel i zalozyc sobie do gazu :)
    nasu
    Level 22  
    Program A-MON nie może się połączyć czy całkiem padł i silnik nie precuje na LPG.
    Jeśli nie ma komunikacji czasem pada MAX232 wymień.
    Jak będę coś robił w aucie spróbóję odczytać eeprom.
    Ustawienia dla każdego auta będą inne nawet po małym przebiegu się zmieniają, dlatego robi się przeglądy.
    ansu(malpa)polbox.com