Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec CO I Ogrzewanie Wody

TheWiktus 15 Sie 2006 14:55 10252 17
  • Piec CO I Ogrzewanie Wody
    Odrazu mówię że pomysł nie jest mój pochodzi on od trzech osób mojega dziadka ,ojca no i mnie :D
    Pomysł narodził się kiedy to przyszedł nam kolejny rachunek za prąd(zasobinik z wodą ogrzewany prądem)
    Po pewnym czasie remontowaliśmy łazienkę i wywaliliśmy z tamtąd zasobnik pomysł był taki aby to cudo było ogrzewane słońcem albo piecem po pewny czasie oba rozwiązania wprowadziliśmy w życie poniższszy schemat wszystko wyjaśni:
    A więc w lecie woda grzeje się za pomocą paneli słonecznych, a w zimie za pomocą pieca CO w okresach przejściowych wodę grzeje się elektrycznie(czyli takich w których się nie pali w piecu ale na dworze jest jeszcze za zimno)
    Instalacja pieca jest ciśnieniowa z obiegiem wymuszonym a ogrzewanie zasobnika w piwnicy przeprowadzane poprzez rurkę miedzianą(podłączoną jak grzejnik) wspawaną do środka.
    Panele słoneczne są zbudowane z grzejników panelowych(x2) połączonych równolegle i dodatkowo osłoniętych czarną folią która mocowana jest na ramie drewnianej uszczelnianej sylikonem
    W czasie upałów temperatura na zewnątrz osiągała 60 do 80 stopni a więc raczej wystarczająco woda przepływająca przez grzejniki jest tą którą mamy w kranie a więc trzeba ją spuszczać na zimę
    Projekt jest już raczej martwy ponieważ w tą zimę zapomnieliśmy spuścić wodę co spowodowało wyrwanie zaślepki z trójnika i nikt nie ma czasu poprawić zresztą niewiadomo co stało się z grzejnikami a trzeba by dołorzyć jeszcze jedą folię poniewarz ta stara wyblakła

Zaraz dam fotki jak mi na maila przyjdą(z telefonu)
    Jestem otwarty na wasze wypowiedzi może gdy się naprawi instalację dołorzę sterowanie uC czy cuś

No nareszcie są fotki jakość słaba ze względu na aparat w telefonie

Tu są panele(widać wyblakłą folię)

Zbiornik na strychu

To zdjęcie w piwnicy niestety kipskiej jakości brak światła

A to sterownik to pieca

Miłego oglądania

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    TheWiktus
    Poziom 18  
    TheWiktus napisał 378 postów o ocenie 6, pomógł 9 razy. Mieszka w mieście Lublin. Jest z nami od 2006 roku.
  • Fabryka prądu
    mike21
    Poziom 29  
    Troche sie spuzniles bo ten system jest juz dawno wykorzystywany w instalacjach z kolektorem slonecznym.Pozdrawiam!

Ale czekam na fotki jestem ciekaw jak to wyszlo:D
  • Fabryka prądu
    vankej
    Poziom 16  
    osobiscie polaczyl bym te grzejniki szeregowo moim zdaniem dalo by to wiekszy efekt estetyka wykonania 3/6

pozdrawiam
    Messiash_
    Poziom 13  
    mike21 napisał:
    Troche sie spuzniles bo ten system jest juz dawno wykorzystywany w instalacjach z kolektorem slonecznym.Pozdrawiam!

a może masz schemat takiej instalcji??
    Paweł007
    Poziom 22  
    vankej napisał:
    osobiscie polaczyl bym te grzejniki szeregowo moim zdaniem dalo by to wiekszy efekt estetyka wykonania 3/6

pozdrawiam

No to jest lepsze niż wszystkie tematy Na wesolo to chyba ma grzać a nie wyglądać lub to niejest wzmacniacz który stoi w pokoju i poza graniem ma wyglądać. Chociaż tu też wyglad ma znaczenie ale rozbawiło mnie to.

Pozrdawiam:)
    Messiash_
    Poziom 13  
    osobiście mysle ze najlepsze rozwiaznie to mocowanie na dachu
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Witam

Albo sie gdzieś przesłyszałem albo jest to prawda ale takie kolektory słoneczne powinno się montować pod kontem 45stopni np. na dachu!!! a nie pionowo 90stopni.

Ps.Proszę mnie poprawić jak sie mylę.

Pozdrawiam
    Krzysztof33
    Poziom 15  
    A ja ten kolektor bym zamontował na dachu właśnie pod kątem 45" i dołożył do niego sterownik, który obracał by kolektor zgodnie z kierunkiem słońca zasilany układem z fotodiodą która automatycznie "szukałaby" słońca. z takim czymś to można na elektrodę. póżniej może wyślę schemacik z tą fotodiodą
    TheWiktus
    Poziom 18  
    Ehh na dachu to tego raczej nie zamocujesz z obracaniem sie ciekawe co z wodą można zastosować węże gumowe ale biorąc pod uwage że urządzenie będzie robiło 200 pare stopni dziennie to węże się zniszczą.
    Pozatym działa kiedyś myślałem o tym aby dać jeszcze 2 grzejniki na dach ale nie było takiej potrzeby :D
    Krzysztof33
    Poziom 15  
    Otórz gdyby Pan tak na dachu zamontował ten kolektor to by to coś było, na rysunku widać, że pod kolektorem jest przekładnia, która jest napędzana układem z fotodiodą. rysunek może nie staranny, ale ciekawy
    Krzysztof33
    Poziom 15  
    a oto wspomniany wcześniej schemat
    Jest zasilany niewielkim prądem, ale końcówki można podpiąć do elektromagnesu, który załączałby silnik.

Owszem, można założyć na dachu, ale płaskim, albo w ogrodzie w niezacienionym miejscu
    Krzysztof33
    Poziom 15  
    Przepływ wody można zastosować podobnie jak w wężach ciśnieniowych przy koparkach, w nich takrze występują duże temperatury związane z wytwarzaniem ciśnienia. a skoro jeśli już tak to awaria takiego węża nastąpiła by dopiero po paru latach użytkowania, i już po kłopocie
    mike21
    Poziom 29  
    Messiash_ napisał:
    mike21 napisał:

Nie ale wystarczy poszukac na necie.
    Messiash_
    Poziom 13  
    mike21 napisał:
    Messiash_ napisał:
    mike21 napisał:

Nie ale wystarczy poszukac na necie.

znalazłem same 'skomplikowane' moze zna ktoś prosta metode coś podobnego co podał autor topicu
    orcan.bp
    Poziom 14  
    Do takich instalacji stosuje się zasobnik z 2 wężownicami z których jedna jest wykożystana do grzania wody z kotła co a druga do kolektora słonecznego. Obieg kolektora jest zamknięty oraz wymuszony pompą oraz napełniony glikolem co zapobiega zamarzaniu. Przy zastosowaniu pompy upraszcza się sterowanie ponieważ przy orginalnych kolektorach temperatura może osiągać 180 st. Warto pokombinować ponieważ z doświadcenia wiem że ok 5 miesięcy w roku można mieć ciepłą wodę za friko.
    Pozdrawiam
    Bogwie
    Poziom 19  
    Jakby ktoś był poważnie zainteresowany tematem kolektorów słonecznych to może poczytać po polsku na stronie producenta http://www.aparel.com.pl/. Miłej lektury
    adjurek
    Poziom 11  
    ja zamierzam cos takiego zrobic ale nie mam ukladu do zalacznia pompy dwa czujniki i jak jeden ma wieksza temperature od drugiego na dole to zalacza pompe
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  
    Nie mogę zrozumieć pewnego detalu. Rozumiem że słońce oddaje ciepło do zbiornika z wodą. Załóżmy że warunki na dworze są kiepskie i woda płynąca od panelu słonecznego ma jakieś 40*C. Do układu jest podłączony także piec dwufunkcyjny który potrafi zagrzać wodę w zbiorniku. Co się dzieje jeśli system ma ustawione utrzymywanie 60*C w zbiorniku z ciepłą wodą? Czy wtedy energia słoneczna jest tracona? Widzę dwa (albo nawet 3) zachowania:
    1. pracują oba źródła ciepła, do zbiornika wpływa woda (ciecz) z temperaturą 40*C a paneli, z wypływa ~60*C? Czyli trochę grzejemy panele i instalację na dach.
    2. zaworami (np termostatycznymi albo elektrycznymi) jest odcinany przepływ wody z paneli. Czyli tracimy zupełnie ciepło z paneli słonecznych.
    3. jakieś pompy cieplne które wymuszą przeniesienie ciepła w kierunku przeciwnym od naturalnego. Chyba to nieopłacalny interes.