Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alarm do mieszkania studentów, jak? jaki?

nelik1987 15 Sie 2006 18:49 3946 15
  • #1 15 Sie 2006 18:49
    nelik1987

Poziom 31  

Witam mam dość duży dylemat chodzi o to, że nie wiem jak zrealizować alarm do mieszkania. Mieszkanie ma 2 pokoje i jest usytuowane w bloku gdzie korytarze (galerie przebiegają wzdółż mieszkań czyli każdy kto wejdzie na klatkę może podejść do drzwi i 2 okien i może zacząć przy nich majstorwać. Bede miał w tym mieszkaniu niedługo dosć cenne sprzęty elektroniczne i chciałbym wykonać jakiś alarm tanim kosztem bo jestem biednym studentem.

Rysunek mieszkania dołaczony poniżej.

Alarm do mieszkania studentów, jak? jaki?

Mam w domu syrenę alarmową która moze narobic dużo chałasu i oto chodzi. Tylko jakie czujniki zastosować drzwi są zabezpieczone jednym zamkiem gerda i 3 tańszymi czyli o drzwi się nie mart bardziej martwię się o stare drewniane okna które można łatwo wywarzyć lub wybic i dostac się do mieszkania.

Czy lepiej zrobić czujnik na każdym ze skrzydeł okna który uruchomi alarm czy zastosować taki czujnik ruchu jaki stosuje się przy halogenach (bo taki posiadam a może cos w rodzaju wiązki swiatła po przecięciu której właczy się alarm??

Zasilanie zrealizować na akumulatorze samiochodowym czy jednak z sieci 230V??

Jaki wyłacznik alarmu zastosowac zeby był niwidoczny dla złodzieja ??

Jakie opóznienie zastosować po to by jak ja wejdę do mieszkania zeby mógł go w porę wyłączyć??

Jak widać na rysunku załozenie czujnika zało by duzo czy wystarczy załozenie jeszcze czujnika do pokoju nymer 1, bo przecież jak ktoś wejdzie prtzez okno do kuchni to pójdzie do pokoju przez korytarz, a jak bezie czujnik na oknie w pokoju numer 1 to też się włączy, czy dobrze myślę??

dodam jeszcze że pokój numer 2 nie musi być chroniony bo okna wychodza na balkon który jest na 5 piętrze a na doatek jest zabdowany w całosci szybami a nawet jak by ktoś tedy wszedł fdo ze sprzętem elektronicznym który bedzie tam najcenniejszy wyjdzie przez drzwi co właczy alarm na korytarzu.

Bardzo prosze o jak najwieksza ilość pomysłów schematów i sposobów jak zrobić to tanio i dobrze

ZA PEŁNĄ LUB CZĘSCIĄWĄ POMOC W ZREALIZOWANIU ALARMU OFERUJĘ do 300 punktów na elektrodzie w zależnosci od udzielonej pomocy

bedę bardzo wdzieczny

0 15
  • #2 15 Sie 2006 20:32
    sharp
    VIP Zasłużony dla elektroda

witam

MOIM ZDANIEM:
    - obowiązkowe czujki w pokoju1, kuchni i korytarzu,
    - w pokoju 2 - niekoniecznie, chociaż pożądane,
    - jednak najprostsza, ale porządna centrala alarmowa. Parę razy dałem się nabrać na jakieś dziwne wynalazki z marketów, czy inne "stuprocentowo pewne" rzeczy - od tego czasu jestem mądrzejszy. Z tego też względu jestem przeciwnikiem podłączeń typu "jakiś wyłącznik", "jakiś czujnik z lampy", ale jak piszę - TO MOJE ZDANIE.
    Oczywiście zdaję sobie sprawę, że przedraża to system, jednak, gdy wchodzi w grę koszt chronionego sprzętu, to taka opcja jestprzynajmniej do przemyślenia
    -zasilanie 230 + buforowe aku
    Może zmieściłbyś się w kwocie 600 PLN

pozdrawiam - Maciej

0
  • #3 15 Sie 2006 21:11
    nelik1987

Poziom 31  

uuuu 600 zł to przerozło moje najśmielsze oczekiwania, rozumiem ze alarm samorobny napewno nie dorówna nawet w setnej częsci alarmom renomowanych firma ale zawsze to jakis zabezpieczenie bo bez niczego bedę xle czuł jak pójdę na uczelnię nie ebdę się aż tak bał o sprzęt.
    Więc jeszcze raz prosze o przemyślenie moich propozycji czy w ogóle czujnik ruchu od lampy się przyda czy jest bezużyteczny na czym zrobić czujniki do okien itp...

0
  • #4 15 Sie 2006 21:57
    sharp

wiem, że zawsze będą rozbieżności na linii klient - instalator i tego nigdy się nie przeskoczy, ale w mojej wypowiedzi zasugerowałem, co JA bym założył, więc proszę to traktować jako propozycję.
    Co do czujnika z lampy: jeśli dobrze pamiętam, to w takim czujniku są regulatory czułości i długości czasu zadziałania. O ile czas zadziałania nie jest wartością dla nas krytyczną, o tyle problematyczna jest czułość - przecież w jasnym otoczeniu(dzień) ta czujka nie zapala lampy, i nie wiadomo, czy przy ustawieniu max. czułości czujnik wogóle by zadziałał.
    Chociażby z tego względu użycie tego czujnika stawiałbym pod znakiem zapytania.
    Kiedyś, gdzieś widziałem ciekawy sposób "zabezpieczenia" okna:dookoła okna w futrynie nawbijane były małe gwoździki, na których rozciągnięty był cienki sznurek(żyłka)dołączony z jednej strony do styku. Gdy ktoś wlazł przez okno - czyt. zerwał sznurek styk zwierał się uruchamiając sygnalizację. Może wziąć pod uwagę rozwiązania tego typu
    Może jakieś gotowe zestawy "niemarkowe" byłyby do znalezienia na np. Allegro

pozdrawiam - Maciej

0
  • #5 16 Sie 2006 01:22
    nelik1987

Poziom 31  

w zestawy typu super market alno tanie badziewie z allegro też bym nie polegał wywśliłem co zrobię tanim kosztem zrobie centralkę która znalazłem na eletktrodzie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic306561.html a do niego 2-3 czujki PIR tylko teraz chciałem spytac czy warto w ogóle kupowac czujki za 30 zł czy nawet za 24 zł znalazłem, z tego co widze czym droższe to napewno bardziej skomlikowane ale i zasięg mają daleki a mi na tym nie zależy bo mieszkanie jest bardzo małe co myście za czujki PIR polecili a moze jednak jakies inne na kontraktonach w oknach ale chyba PIR jest pewniejsze oceńcie sami co bedzie tańsze i lepesze

0
  • #6 16 Sie 2006 10:50
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witam

Nie napisałeś jaką masz formę powiadamiania, ochrony?
    Czy masz zaufanych sąsiadów, którzy podczas wyzwolenia alarmu wyskoczą z pałkami czy zadzwonią na policję? Jeżeli tak - zazdroszczę Tobie, jednak czasy teraz są inne...

Włamywacz wyważa drzwi, okno, zaczyna wyć sygnalizator, który w ciągu kilkunastu sekund zostaje rozbity w mak - a rozumiem, że sygnalizator jest bez własnego zasilania?

Jednak nie to jest najgorsze - zastosowanie najtańszych czujek (lub co gorsza czujki od lampy) może powodować częste fałszywki - włamywacze Cię ominą ale sąsiedzi szybko spalą mieszkanie! :) Co w sytuacji, kiedy wyłączą prąd, lub z braku kontroli awaryjnego zasilania nie będziesz wiedział, że ako jest na wykończeniu albo rozładowane?

To była realistyczna wizja Twojego taniego alarmu - i bardzo prawdziwa.
    Oczywiście nie jest to żadna dygresja z mojej strony - chciałem Ci przedstawić prawdziwe sytuacje.

Osobiście założyłbym radiolinię Elmesa http://www.elmes.pl/ CH4 która może pracować jako mini centralka alarmowa - do tego sygnalizator z własnym zasilaniem (jeżeli rozwalą Ci całą centralke, przewody - sygnaliator będzie nadal działał) + obowiązkowo jakiś zasilacz buforowany czy ups do tego wystarczyłyby czujki SAtela aqwa (okolo 50zł sztuka)- jednak koszty rosną....

Pozdrawiam

Jeszcze jedna rzecz - ile ten chroniony sprzęt jest warty? 1000, 5000 10000zł - jeżeli to ostanie to warto sobie przeliczyć ewentulane straty do kosztów montażu profesjonalnego alarmu.

0
  • #7 16 Sie 2006 12:35
    sharp

witam

radiolinia CH4 - jak najbardziej, tylko:
    -zastanowiłbym się nad bezprzewodowymi czujkami np PTX 50 też elmesa, a nie wkładałbym żadnych zwykłych, które trzeba by przerabiać na bezprzewodowe
    -mimo wszystko zasilacz do radiolinii (bezprzerwowy)
    -kwestia zasilania także sygnalizatora (chyba, żeby centralkę schować w sygnalizatorze)
    No i rzeczywiście kwestia powiadamiania: co komu po alarmie, skoro nikt na sygnał nie reaguje, lub słysząc go wzrusza litościwie ramionami.

kontaktron - na drzwi lub okno, ale tylko jako uzupełnienie(co będzie, jak włamywacz wytnie szybę?)
    czujki - nie wiem jakie to czujki za 24 PLN(nie znam pod względem występowania fałszywek - wstrzymałbym się od zakupu), kol. kasprzyk poleca SATEL-Aqua - moim zdaniem OK, ja mogę zaproponować ENCORE 301D (są to oczywiście czujki przewodowe)

pozdrawiam - Maciej

0
  • #8 16 Sie 2006 14:37
    nelik1987

Poziom 31  

już zdecywoałem sie na centralkę którą opisano w linku w poprzednim moim poscie. Zasilanie dodatkowe bedzie napewno chce je zrealizowac na akumulatorze który akurat mam pod ręką i mam pytanie jak tam dokładnie podłaczyć ten akumulator + napewno pod wejsćie BAT na płyctę PBC a - aku gdzie podłaczyć?? aha i czy ten rezystor R10* musi byc jezeli tak to jaki?? Jeszcze jedno pytanie: w układzie zastowano 2 głosnikiczki jeden to buzzet któr ma być zamontowany razem z płytka a drugi to syrena która ma głośno wyć niestety nie mam buzzera czy jest on niezbędny w tym układzie co podłaczyć zamiast niego??, aha a sprzęt elektroniczny to jest warty około 5000-6000 zł, alarmu w ogóle nie miało być w mieszkaniu ale ja chce poprostu go zrobić w ramach nauki, więc po czescie bedzie to taka zabawka ale fajnie by było jak by zadziałał jak by się coś działo. Mam syrenę na 12V od alarmu samochodowego mysle że jest bardzo głosna bo z ogległosci 1 metra nie idzie wytrzymać. Sąsiadów mam bardzo wporządku zreszą uprzedze ich o tym ze jak coś bedzie wyło to maja okiem rzucic aha i pałki tez im zakupie w razie czego :)

0
  • #9 16 Sie 2006 15:52
    sharp

na pewno zmieniłbym sposób zasilania - standartowy aku ma 12V(ład. 14,4-15V) przy zasilaniu 9v szybko się rozładuje - zastosowałbym zasilacz bezprzerwowy. W przypadku, jak na rysunku aku musiałby mieć 7,2-8V, rezystor R10* służyłby do doładowywania aku i trzeba by go dobrać ze względu na jego pojemność. W szereg z R10 dałbym jeszcze diodę (najlepiej Schottky'ego), aby nie rozładować akumulatora podczas braku zasilania sieciowego. Piszczyk WD1 nie jest potrzebny; w miejsce WD2 dałbym przekaźnik, który dopiero sterowałby syreną

pozdrawiam - Maciej

0
  • #10 16 Sie 2006 19:54
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

sharp napisał:
    witam

radiolinia CH4 - jak najbardziej, tylko:
    -zastanowiłbym się nad bezprzewodowymi czujkami np PTX 50 też elmesa, a nie wkładałbym żadnych zwykłych, które trzeba by przerabiać na bezprzewodowe

Owszem - moja pomyłka (lub brak pamięci ;) ) kiedyś bawiłem się tym zestawem i myślałem, że posiada wejście NC.
    Oczywiście przerabianie czujek na bezprzewodowe - mija się z celem.

Pzdr

0
  • #11 16 Sie 2006 21:59
    nelik1987

Poziom 31  

hmm ale rozmowa odbiega od temau, mam pytanie dlaczego czujka od halogenu moze dawać fałszywe alarmu?? u mnie w odmu jest klka takich czujek i jeszcze nie zauwazyłem żeby sie włączały bez powodu (zamontowane są przy halogenach oczywiscie) a czy mozna by w jakiś prosty sposób zrobić taka barierę z diory nadawczej i obiorczej nie koniecznie w podczerwieni na przykład dioda z soczewką i foto rezystor lub mały laser i fotorezystor?? czy foto rezystor bedzie reagował na laser?? mówmy tutaj tylko i wy lacznie na temat alarmów samorobny gdzie nie trzeba kupowac zcujek ja doskonale rozumiem ze lepsze sa gotowe alarmu ale mnie na nie nie stać i musze coś wykombinowac we własnym zakresie

0
  • #12 16 Sie 2006 22:15
    sharp

dlaczego czujka od halogenu moze dawać fałszywe alarmy? - dlatego, że w takiej czujce jest tylko wzmacniacz sygnału z piroelementu sterujący przekaźnikiem. Za to w czujce alarmowej jest kilkustopniowa analiza sygnału nie pozwalająca na wywołanie alarmu od np. od przelatującej blisko muchy - nie mówiąc już o czujce mikroprocesorowej lub wykorzystującej specjalizowany procesor DSP.
    Dioda, laser, fotorezystor ... - ta sama klasa, co czujnik z lampy

0
  • Pomocny post
    #13 20 Sie 2006 00:37
    telesystem
    Poziom 21  

Ja zastanowiłbym się na kupnem jakiejś centrali alarmowej z demontażu, przeciez one sa jak najbardziej sprawne np cos z DC 585, 1565, 1550, lub coś z Satela czy innych za jakieś 50 do 150 zł z klawiaturą i kto wie czy nie z obudowa do tego jakieś aku za 25...30 zl sygnalizator niekoniecznie zewn. tylko np SPW 100 Satela i kilka czujek np Brawo 2, 3 lub innych może MH 10 czy MH 20 choc nowe to też nie jest wielki koszt np. Paradox Pro lub DSC Encore EC 301 i to prawie wszystko, pogadaj z Kolegami z forum napewno 60-70 % nas ma takie materialy z demontazu w 100% sprawne jakie bedą działały jeszcze przez wiele lat...

Działania typu: czujka od lampy, czy akumulator samochodowy doprowadza Cie do takiego stanu ze bedziesz zmuszony zmienieć kierunek swojej edukacji bo sytuacja Cie do tego zmusi... to ta zartem, ale po co odkrywać Ameryke dawno odkryta ??? Zapytaj kolegow kto moze pomóc w wysłniu tych urządzeń a zobaczysz ze cala sterta takich sprzętów może sie u Ciebie pojawić w atrakcyjnej cenie...
    Pozdrowienia
    Michał

0
  • #14 20 Sie 2006 18:36
    nelik1987

Poziom 31  

no i to jest odpowiedz jakiś pomysł sensowny gdzie można mic coś porządnego za małą kasę i to jest pomysł !! dziekuję bardzo < telesystem > WIELKIE DZIEKI !!!

0
  • #16 13 Lut 2007 15:35
    nelik1987

Poziom 31  

Zbudowałem jeden alarm ale niestety nie uruchomiłem go :(. Jak na razie zainwestowałem w nowy zamek i modlę się żeby nikt mi się nie włamał.

Dziękuję wszystkim za sugestie i pomysły

0
  Szukaj w 5mln produktów