Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer "tower" na Tonsilu GDN 20/80/2

Wieslaw3 15 Sie 2006 20:26 38330 65
  • Subwoofer "tower" na Tonsilu GDN 20/80/2
    Witam!
    Chciałbym poddać Waszej ocenie mój subwoofer aktywny, którego budowę skończyłem kilka dni temu.
    Subwoofer ma stanowić element kina domowego 5.1. Zrobiony został z płyty wiórowej 18mm. Ścianki łączone wkrętami do karton-gipsu i klejone vikolem. Elektronika w osobnej komorze.
    Przetwornik to kultowy tonsiloski GDN 20/80/2.
    Wzmacniacz kupiłem od Irka oparty na układzie 2 x TDA 7294 moc 140W z osobnym trafem na czuwanie. Trafo główne to transformator toroidalny 2x22V 150W.
    Obudowa (bass reflex) wykończona została fornirem klejonym na butapren i pomalowana nitrobejcą i lakierem półmatowym Domalux.
    Obudowę obliczyłem w programie BassBox 6 Pro.
    Wymiary zewnętrzne: 460 x 290 x 380 (wys, szer, gł)
    pozostałe parametry:
    Vb = 35,15 litrów
    V (total) = 37,05 litrów
    Fb = 34,45 Hz
    QL = 7
    F3 = 50,02 Hz
    Vents
    Dv = 76mm
    Lv = 251,3mm

Powyższe wymiary są wymiarami wyliczonymi w programie, potem obudowa została wydłużona o komorę na elektronikę i faktyczne jej wymiary wynoszą 460 x 290 x 448.
    Wzmocnienie ścianek zrobiłem tylko jedno biegnące przez środek obwodu obudowy.
    Wygłuszenie z pianki tapicerskiej (tylko sufit i ścianka przeciwległa BR-ce). Do przedniej ścianki subwoofera doklejona jest płyta z MDF-u ze skosami. Element ten został wykonany w zakładzie stolarskim (oklejony tam został zaraz fornirem i tam tez przygotowali mi fornir na resztę obudowy).
    Urozmaiceniem jest dioda niebieska umieszczona przy wlocie BR. Nie mam oznaczenia tej diody ale jest to dioda z płaskim czołem świecąca bardziej na boki. Zapala się w momencie załączenia subwoofera – efekt rewelacyjny.

Płyta panela z blachy stalowej 1,5mm. Na nią, wydrukowana na laserówce, na papierze samoprzylepnym naklejka i na to samoprzylepna folia (pomysł Nelika1987).
    Radiator składa się z dwóch części skręconych ze sobą śrubami i na pastę termoprzewodzącą –odizolowane od płyty panela.
    Większość przewodów (biegnące do potencjometrów i do przełączników filtrów) musiałem wymieniać na ekranowane gdyż buczało. Płyta panela też podłączona została do masy. Trafo początkowo przykręcone było do obudowy ale niestety też buczenie się przenosiło - dlatego owinąłem w gąbkę i wcisnąłem między ścianki obudowy.
    Nóżki to kolce zakupione na allegro z podkładkami – żałuje że zdecydowałem się na nie, bo ciężko jest postawić subwoofer nie niszcząc podłogi zwłaszcza, że waży on ponad 18 kg.
    Subwofer staje na wysokości zadania. Kiedy trzeba to potrafi pokazać pazurki i zaryczeć niskim basem. Mimo, że pomieszczenie jest trochę za duże jak na taki głośnik (25m2) to jak dla mnie jest naprawdę OK.
    Zamieszczam galerię fotografii które na pewno dopowiedzą na większość waszych pytań. Na pozostałe chętnie odpowiem.

P.S. Na niektórych zdjęciach widać dwie obudowy – druga to qmpla.
    Pozdrawiam
    Wiesiek

Fajne!
  • #2 15 Sie 2006 21:49
    Łukasz.
    Poziom 12  

Witam. Wypaśny ten panel sterownia. Jak sa zrobione te napisy??

• #3 15 Sie 2006 22:10
    Wieslaw3
    Poziom 18  

Tak jak pisałem CorelDraw i laserówka.
    Bardzo dziekuje za wysokie noty, nie spodziewałem się. :D

• #4 15 Sie 2006 22:18
    filip.jaskolski
    Poziom 14  

Witam!

Efekt wizualny świetny, wysoka staranność wykończenia :) Daje 5+/6. Na brzmienie pewnie też nie ma co narzekać. Jedyny szczególik to poziome żeberkowanie radiatora ;) (stąd ten minus). Przy najbliższej okazji możesz to zmienić, chyba że wzmacniacz aż tak się nie grzeje.

Pozdrawiam!

P.S: Niebieska dioda nie pasuje mi do tego typu urządzeń - ale to kwestia gustu ;). Doczytałem też, że konstrukcja nie była przygotowywana całkowicie własno ręcznie, ale i tak należą się gratulacje ;).

• #5 15 Sie 2006 22:43
    Wieslaw3
    Poziom 18  

Ten radiator jest sporych wymiarów i jak sprwadzam to jest najwyżej ciepły - nigdy nie gorący. Co do diody to fajnie się komponuje z moim aplitunerem Pioneera ponieważ tam przy pokrętle też jest taka dość mocno świecąca niebieska dioda.
    Co do tej przedniej deski którą zamówiłem u stolarza (a tak naprawde to robił qzyn pracujący w zakładzie stolarskim), to po prostu bez dokładnych maszyn nie dało by sie tego zrobić. Wyglądało to mniej-więcej tak:

• #6 15 Sie 2006 23:03
    piterek-23
    Poziom 30  

Witam.

Jak dla mnie wygląd jest super :)
    Moja ocenka 10/10

Pozdrawiam. Piotrek

P.S.
    Powiedz jak sie sprawuje wzmacniacz ? Właśnie go składam, płytka oczywiście od Irka :)

• #7 15 Sie 2006 23:11
    Wieslaw3
    Poziom 18  

Poza tym że musiałem zwiększyć wartość R3 bo włączał sie dopiero przy dużym powerze - reszta jest OK. Choć jest jeszcze jedna rzecz którą dobrze by było, gdyby Irek poprwił - to uderzenie w memrame w momencie włączenia. Ale to praktycznie wszystkie takie amatorskie wzmacniacze tak mają. :D

• #8 16 Sie 2006 01:53
    michcio16
    Poziom 12  

jakim cudem osiąga 140 watt jak trafo 150 watt ?

• #9 16 Sie 2006 03:14
    Kszol
    Poziom 13  

michcio16 napisał:
    jakim cudem osiąga 140 watt jak trafo 150 watt ?

2x tda7294 wyciaga chyba max 70w wiec pytam jak?

• #10 16 Sie 2006 06:56
    mejson
    Poziom 11  

Fajna konstrukcja, podoba mi sie bo jest inna od wszytskich jedynie co mnie by nie pasowało to kolor diody a poza tym to 6/6.

Kszol napisał

Cytat:
    2x tda7294 wyciaga chyba max 70w

Nie

1x TDA wyciąga max 70 W więc licząc na chłopski rozum 2 tadki dadzą 140 W

• #11 16 Sie 2006 07:26
    oleczek1988
    Poziom 21  

Sub naprawde nladnie sie prezentuje. Ta niebieska dida dodatkowo go upieksza. Calosc wykonana starannie.

Ocena 10/10

Zycze powodzenia przynastepnych konstrukcjach :)

• #12 16 Sie 2006 08:12
    Skator
    Poziom 17  

przydalbysie kosztorys :) a i czy dalbys rade zrobic jeden taki wzmak dla mnie i ile pieniazkow chcial bys za niego?

• #13 16 Sie 2006 08:19
    Krzychu_185
    Poziom 16  

fajny sub , ta dioda w ujściu tuby ma mozliwość mrygania w rytm muzy? Takie sa najlepsze

• #14 16 Sie 2006 08:49
    Wieslaw3
    Poziom 18  

Moc wzmacniacza wpisałem taką, jaka podaje Irek. Trafo natomiast celowo użyłem troche słabsze niz powinno być gdyż 140 W jak na ten głośnik to trochę za dużo.

Kosztorys - postaram się choć sub był robioni kilka miechów więc nie wiem czy wszystko spamiętałem.

Mrugająca dioda - to chyba była by lekka przesada tym bardziej, że sub wiecej gra przy filmach niż przy muzie.

Skator, ja ten wzmacniacz kupiłem od Irka w całości (złożony) a nie robiłem więc sorki...

• #15 16 Sie 2006 09:58
    Krzysztof33
    Poziom 15  

a zmyślasz i tyle, kupiłeś nowy w sklepie i szpanujesz, że twoja konstrukcja. Pewnie że samoróbka, doskonale wygląda przednia ścianka, te pochyłe kroje, super, tylko jedno zastrzerzenie, ta dioda nie pasuje do bas-reflex ja bym zamontował ją przy tym głośniku tak aby podświetlała kurz pod subkiem, tak ze 4 diody. Efekt by był super, bo jak ustawisz suba rurą do siebie to dioda razi podczas oglądania co nie?? Ale wykonanie jest super. 6/6

• #16 16 Sie 2006 10:30
    Wieslaw3
    Poziom 18  

Jeszcze raz dzięki wszystkim za te wysokie noty :D
    Fakt, gdybym postawił go tak na przeciwko to faktycznie światło diody trochę by przeszkadzało. Ale wystarczy że stoi lekko pod kątem i jest OK.

• #17 16 Sie 2006 17:00
    poeta5
    Poziom 23  

Fakt super sie preazentuje moglbys powiedziec cos o zastosowanym filtrze

• #18 16 Sie 2006 18:36
    Wieslaw3
    Poziom 18  

Kosztorys:
    Trafo – 42,50zł
    Głośnik 137,00zł
    Kolce i BR – 31zł
    Wzmacniacz – 123zł
    Za wykonanie frontu – 0,75l czterdziestoprocentowej ;)
    Radiatory – 20zł
    Blacha na panel + cięcie - 10zł
    Płyta wiórowa + cięcie ok. 40zł
    Przełączniki, włącznik sieciowy, przewody, bezpiecznik itp. 10zł
    Wkręty, kleje, lakier, nitrobejca, uszczelka okienna (pod głośnik), rozpuszczalniki, papier ścierny 50zł

Razem ok. 480,00zł

Dodano po 4 [minuty]:

poeta5 napisał:
    Fakt super sie preazentuje moglbys powiedziec cos o zastosowanym filtrze

Nie bardzo wiem o jaki filtr chodzi. Filtr jest wbudowany w zmacniacz.

• #19 17 Sie 2006 09:32
    OCELOT
    Poziom 10  

a z kad taki wzmacniacz nabyłes...i za ile z przesyłaka

• #20 17 Sie 2006 10:41
    Wieslaw3
    Poziom 18  

O wzmacniacz zapytaj Irka (ksywka na tym forum irek2). Cenę (z przesyłką) podałem w kosztorysie.

Pozdr.

• #21 18 Sie 2006 09:19
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Z symulacji F3=50Hz to nie zawiele, może sposób umieszczenia głośnika powoduje niższe zejście?
    Dioda nie wpływa na dźwięk :D , więc taki bajerek trąci trochę ....
    To była opinia subiektywna, natomiast obiektywnie konstrukcja bardzo ładna, estetycznie wykonana, brawo.

• #22 18 Sie 2006 19:38
    viperlodz2
    Poziom 12  

5+/5 konstrukcja super i wykonanie jak najbardziej dobre. Patrząc na zdjęcia nie można się chyba do niczego przyczepić a radiator jak nie grzeje się za mocno to też spoko. A co do nużek to radziłbym wbić od dołu gumowe nużki wtedy nie ma obawy, że porysujesz.

• #24 19 Sie 2006 12:04
    ostry_18
    Poziom 24  

Krzychu_185 napisał:
    mozliwość mrygania w rytm muzy

diody mrugają, nie mrygaja, wrr

• #25 19 Sie 2006 21:37
    kotek*88
    Poziom 11  

Mi się podoba i to bardzo. Wygląda jak ze sklepu.... jedyny mankament to ta dioda-ona jest nie na swoim miejscu ale to tylko kwestia gustu.

• #26 20 Sie 2006 22:59
    zupik15
    Poziom 11  

wedlug mnie bardzo estetycznie wykonane.powiec ile czasu ci to zajelo??

Dodano po 25 [minuty]:

witam wszystkich.ladna konstrukcja tego suba.niewiem czy ta dioda w wylocie nie swieci zbyt mocno?moze ciebie to pasi ale dluzsze patrzenie sie w niebieski blask moze byc neprzyjemne.moze sie nieznam ale jak piszesz ze komponuje sie to ze wzmakiem.co do migania diody w takt muzyki to chyba bylby tot fajny pomysl albo maly stroboskop pod spod kolumny:)a skod wytrzasnoles tako fajno blache z tylu gdzie jest panel sterowania?kupiona czy na zamowienie albo samorobka.ten sob smialo moze konkurowac z takimi ze sklepowych polek nadto moze jest lepszy.wszystko lepsze co samemu zrobione:)

• #27 21 Sie 2006 11:35
    Wieslaw3
    Poziom 18  

Trudno powiedziec ile czasu zajęło bo przecież dzień w dzień nie siedziałem przy tym. Zaczołem gromadzić materiały w kwietniu tego roku. Mimo wszystko jest to sporo dłubaniny. Płyty trzeba wpierw potrasować, popunktować, poprzewiercać na stołowej wiertarce potem jeszcze raz powiercić zagłębienia pod łby wkretów. Potem sklejanie i skręcanie - tutaj najpierw 3 ścianki potem dalsze. Później szpachlowanie i szlifowanie żeby nic nie wystawało. Wygłuszanie. Zabawa nad panelem. Panel to blacha 1,5mm którą ucieli mi i sprzedali na warsztatach szkolnych (gdzie ok. 20 lat temu uczęszczalem). Blache trzeba było dokładnie powiercic i powyżynać otwory za pomoca wyżynarki i pilnika. Dalej na panel naklejona byla wydrukowana na laserowej drukarce naklejka i na to folia samoprzylepna. Najwięcej roboty było z przyklejeniem forniru i później pobejcowaniem i polakierowaniem. Kilka razy lakier zdzierałem i od nowa bejcowałem i lakierowałem zanim udało mi się pożądany efekt. Wczora dowiedziałem się, że błąd w mojej technice był taki, że za bardzo wygładzałem fornir - zbyt miałkich papierów używałem. Trochę też było zabawy z ta diodą. Osadzona jest na takiej cienkiej rurce pcv tuz przy wlocie BR-ki. Widzę, że nie wszystkim pomysl z diodą się podoba - mi akurat tak. Ale to akurat tylko i wyłącznie kwestia gustu.

• #28 23 Sie 2006 17:02
    Paladyn13
    Poziom 9  

Witam,
    mam pytanie dotyczące programy którym posłużyłeś się przy obliczeniech (
    BassBox 6 Pro ). Skąd go miałeś. Ja szukałem go tydzień na necie i nic (oczywiście wersja for free :D ma się rorumieć).
    Pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

Witam,
    Mam pytanie dotyczące programy którym posłużyłeś się przy obliczeniech (
    BassBox 6 Pro ). Skąd go miałeś. Ja szukałem go tydzień na necie i nic (oczywiście wersja for free :D ma się rorumieć). Dzięki

Pozdrawiam

• #29 23 Sie 2006 22:44
    Wieslaw3
    Poziom 18  

Jutro wrzucę na rapida (ma 12MB) i podam Ci link.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME