Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zmienic prąd zmienny na prąd stały?? Jak to zrobić??

15 Sie 2006 22:48 18990 20
  • Poziom 10  
    Witam mam maly problem chcem zmienic prad zmienny w prad staly i niewiem jak to zrobic prosze o pomoc ;]
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Poziom 38  
    No to jest trochę mało informacji, żeby można było liczyć na wyczerpującą odpowiedż! Prąd stały uzyskać można z prądu zmiennego przy pomocy prostownika i układu filtrującego ale to wszystko zależy od wartości napięcia, poboru prądu i dopuszczalnego współczynnika tętnień.
  • Poziom 16  
    Witam
    Zastosuj diody , lub mostek prostowniczy
    pozdro
  • Poziom 38  
    Tak! Tylko w takim przypadku nie będzie to prąd stały tylko jednokierunkowy! Chyba, że o taki "Kamilek5_4'owi" chodzi.
  • Poziom 22  
    Prad Zmienny --> Mostek prostowniczy-->kondensator--->Prad Stały :) :) :)
  • Poziom 25  
    No ale odpowiedni dobór elementów zależy już od konkretnych przypadków.... trzeba nam więcej informacji
  • Poziom 27  
    Hmmm....
    Chodzi o prad zmienny czy o prad przemienny? Prad zmienny to taki ktory zmienia swoje natezenie w funkcji czasu, a wszyscy opisuja rozwiazanie jak "wyprostowac" prad PRZEMIENNY.

Z racji ze czesto te pojecia sa mylone opisz kolego dokladnie o co chodzi?
    Byc moze rozwiazania sa podane dobre a pytanie jest mylace :)

Pozdrawiam :P

PS: a moze sie tylko czepiam? ;p
  • Poziom 38  
    No w zasadzie tak ale w mowie potocznej używa się określenia "prąd zmienny" a myśli "przemienny". Ja stosuję (potocznie) to określenie a "zmienny" określam jako jednokierunkowy (jak ulica). Stały to oczywiście też jednokierunkowy ale pozbawiony składowej zmiennej lub ta składowa ma bardzo małą amplitudę. Podobnie przyjęło się określenie "niebo" mówiąc o chmurach lub wolnej od chmur przestrzeni nad naszymi głowami na otwartej przestrzeni i "niebo" w sensie "raj" gdzie dobrzy katolicy pójdą (no właśnie - nie po śmierci lecz...) po "Sądzie Ostatecznym":D. Wiele jest zresztą takich określeń, które używane są bardziej lub mniej nieprawidłowo i trzeba dodatkowych określeń, żeby nie popełnić pomyłki.
  • Poziom 27  
    Heheh tak tak, wiem ze potocznie sie tak mowi :) sam uzywam takiego zwrotu. Mysle jednak ze przy tak podstawowych pytaniach jak o mostek prostowniczy mozna wprowadzic w blad pytajacego:)

Kolego kamilek, tak jak moi "przedmowcy" pisalil, 4 diody prostownicze i kondensator (jesli oczywiscie chodzi o "wyprostowanie pdary przemiennego (takiego jaki jest w sieci 230V) :D

Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Nie zgadzam się ze zdaniem powyżej. To że prąd jest zmienny nie oznacza wcale, że musi płynąć w jednym kierunku. Prąd przemienny też jest prądem zmiennym (okresowo), a przyjmuje wartości zarówno dodatnie jak i ujemne.
  • Poziom 38  
    Ale się narobiło!
    Może lepiej napisać tak?
    Każdy prąd przemienny jest prądem zmiennym lecz nie każdy zmienny jest przemiennym.
    Dyskusja się rozwinęła ale do sprawy nić nowego nie jest wniesione bo "Kamilwk5_4" milczy i nie chce (lub nie może) udzielić info. Ponowię więc jeszce jedną próbę wydostania od "pytka" do czego ten prąd jest mu potrzebny? Trzeba się zorientować jaki będzie pobór prądu, jakie napięcie i jakie dopuszczalne tętnienia? I czy chodzi o konkretny schemat (z wartościami elementów) czy tylko teoretyczne odpowiedzi? Te ostatnie już były więc może już nic więcej nie chce wiedzieć?
  • Poziom 25  
    Takie akcje czasem mnie "denerwują". Ludzie próbują komus pomóc, piszą, poświęcają swój czas a tu co? Ktoś Cię olewa!! :( smutne ale prawdziwe.

Ale przynajmniej na przykładzie tej dyskusji czasem sami sobie potrafimy coś pomóc wytłumaczyć..... może to szczegóły których ktoś się tam czepia ale lepsze to niż nic, przynajmniej wracamy do korzeni elektroniki (których czasem zdarza się zapomnieć).

Mnie naprzykad boli jak ktoś napisze "napięcie płynie".... no nie mogę koło czegoś takiego przejść obojętnie.... za dużo jedynek kiedyś za coś takiego się dostało :D
  • Poziom 27  
    Moze troche off topic ale co tam, kolega ktory zadal temat i tak olewa sprawe

cackoarek napisał:

Mnie naprzykad boli jak ktoś napisze "napięcie płynie".... no nie mogę koło czegoś takiego przejść obojętnie.... za dużo jedynek kiedyś za coś takiego się dostało :D

I wlasnie kolego mamy ten sam "problem", nigdy nie zapomne jak dostalem niezlego strzala przez lep od nauczycielki od fizyki (szkola podstawowa) kiedy to powiedzialem ze w gniazdku "wystepuje" praz zmienny :P . Niektorych rzeczy sie nie zapomina, taki uraz z "dziecinstwa" :D

Pozdrawiam
  • Poziom 38  
    To była jakaś zboczona sadystka!
    Napięcie nie może płynąć choć "wszystko płynie!"
    Jak powiedział pan Tarei! :D
    (Panta rei)
  • Poziom 25  
    Preskaler napisał:
    Napięcie nie może płynąć ......

No a ja właśnie ostatnio to widziałem nawet w temacie.... od razu przypomniały mi się czasy Technikum.... to była trauma!!
  • Poziom 15  
    Słuchajcie mam pytanie... Jak zrobić z przemiennego 60V prąd stały. I jak zrobić dokładnie mostek prostowniczy... :D
  • Poziom 38  
    Napisz skąd masz to 60V i co chcesz tym zasilić.
    I naucz się czytać ze zrozumieniem.
  • Poziom 26  
    Tak jest. I naucz się korzystać z opcji "szukaj" oraz z Google(wpisz "mostek prostowniczy" a stanie się cud).
  • Poziom 38  
    Jeśli chcesz zrobić z 60V przemiennego - stały to zastosuj mostek lub pojedyńczą diodę i kondensator (do zmniejszenia tętnień). Kondensator musi być na (conajmniej) 100V bo i napięcie stałe (bez obciążenia będzie ok. 90V! Pojemność kondensatora (i ew. innych elemenmtów) zależy od pobieranego prądu (wielkości) i ew. dopuszczalnych tętnień.