Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czym wylutować kondensatory z płyty głównej ?

lato8 16 Aug 2006 10:41 8613 10
    lato8
    Level 16  
    Dzień dobry.

W płycie do komputera są wybulwione kondensatory. Płyta dziala ok, ale mimo wszystko nalezy je wymienić.

Sądzę , że są do tego lepsze urządzenia niż lutownica transformatorowa/pistoletowa i chciałem się dowiedzieć jakie.

Pozdr.
    radek68
    Level 20  
    Wystarczy zwykła lutownica 25W. No i dość ostry grot (punktowy). Naprawdę - sam tak już przelutowywałem.
    mrrudzin
    Level 39  
    Zwykła lutownica wystarczy. Ważne żeby grot był w miare dobrej jakości (ostry). Najlepiej gdybyś miał stacje lutowniczą - można precyzyjnie ustawić temperaturę. Dobrze też mieć pod ręką kalafonię.
    Należy uważać aby nie odlazły ścieżki (przegrzanie) oraz żeby nie wyrwać kawałka ścieżki podczas wkładania/wyjmowania kondensatora.
    p.mlo
    Level 15  
    ten temat był poruszany na stronie EdW, tam człowiek żeby było wygodniej pierw wyłamał kondensatory a później wylutowywał nóżki, pdf z opisem powinien być na stronie
    lato8
    Level 16  
    Dzieki za podpowiedz.

Odnosnie lutownicy to wystarczy taka z przedzialu do 20zl akurat takich jest chocby na allegro sporo...

Sprzet bedzie uzywany sporadycznie i baardzo amatorstko.:D
    mrrudzin
    Level 39  
    Gdybyś się zdecydował na wyrywanie kondensatorów trzeba uważać przy przenoszeniu takiego sprzętu.

Jeśli masz doświadczenie w lutowaniu powinieneś sobie bez problemu poradzić. Warto pozyskać jakąś uszkodzoną płytkę z komputera (płyta główna, karta dźwiękowa itp) i przed wymianą popróbować na niej.
    lato8
    Level 16  
    Kondensatory juz pare razy w plycie wymienilem , ale uzywalem lutownicy transformatorowej (chyba tak sie nazywa ). Zrobilem cienki grot, ale mimo wszystko byl on za gruby i nie wygladalo to potem tak jak bym sobie tego zyczyl.
    User removed account
    User removed account  
    PL_Marco
    Level 14  
    Używanie "transformatorówki" do takiej roboty jest ryzykowne. Lepiej już kupić taka malutką "kolbe" z allegro za pare groszy i bedzie bezpieczniej.
    lato8
    Level 16  
    Dzieki wielkie o taka odpowiedz chodzilo.
    misiupan
    Level 35  
    witam to ja powiem jak zrobić to jak należy ,by z płyty jeszcze coś zostało , jak wiadomo płyta jest tak skonstruowana,że ciepło gromadzone np. pod procesorem szybko rozchodzi się po powierzchni płyty , miejwięcej tak się będzie zachowywać lutownica przyłożona do punktu lutowniczego na płycie , temperatura grota spadnie i nic nie wylutujemy ,tylko popaćkamy ścieżki .moja metoda jest taka : podgrzewam płytę w tej okolicy do około 200 stopni -mam taki piecyk z aukcji z regulacją ,ale można użyć czegoś innego , jak płyta jest wystarczająco ciepła , mocuję ją w imadełku , następnie punkty lutownicze smaruję pastą kalafoniową , łapiąc z jednej strony za kondesator podgrzewam punkt z drugiej strony lutownicą , kondesatorek wychodzi jak masełko , bez długiego grzania lutownicą . natomoast montując z powrotem należy nagrzać płytę ponownie , posmarować pastą i przycięte kondensatorki wlutować starając się ,by trafiły w otworki . nie urzywam odsysacza do wyczyszczenia otworków ,jak ktoś by miał problem ,by przewlec kondensator przez otworek to polecam jedynie taśmę do odsysania cyny -uprzednio w paście nasączonej . mam nadazieję ,że opis jest wystarczająco obszerny i łatwy do zrozumienia , po zakończonym lutowaniu całość należy przemyć izopropanolem i wytrzec do sucha , jak ktoś sie postara nie będzie śladu po wymianie.