Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gałki na transoptorach do sterowania syntezą - problemy...

16 Sie 2006 12:44 4118 37
  • Poziom 10  
    Jak w temacie poszukuję gotowego modułu takiego sterownika, może ktoś z kolegów wie gdzie coś takiego zdobyć.
    Z góry dziekuje za rady i wskazówki!!
    Pozdrawiam !
    Ryszard
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    A koniecznie musi być na transoptorach? Nie może być ze stykami?

Jeśli może, to zapytaj tutaj:
    http://www.kazpol.pnet.pl/
    Kiedyś mieli na giełdzie elektronicznej (Katowice) po 10zł, takie jak do sprzętu audio (miniwieże, itp.) - zajrzyj na potencjometry, tam są fotki. Mają nawet wersje z wyłącznikiem... :)

Być może TME i Elfa będą miały coś w swojej ofercie.

Zawsze można zrobić samemu...
    http://www.sp2swj.sp-qrp.pl/DDS_DL4JAL/impulsator/INDEX.htm

PS Taką gałkę ze stykami (a nie transoptorami) można bezpośrednio wpiąć w miejsce przycisków góra/dół, nie potrzeba żadnego dekodowania...
  • Poziom 18  
    Witam,zależy do jakiej syntezy to potrzebujesz.Kupiłem kiedyś na aukcji dwa enkodery do DDS-a ale niestety nie chcą w nim chodzić.Pozostało mi zrobić na elementach optycznych z myszki,nie jest to znów takie trudne.Na podanej w poscie wyżej stronie jest opis tylko elementy muszą być ustawione jak są w myszce(z boku koła a nie pod nim).Napisz do jakiej syntezy to potrzebujesz jeżeli nie do DDS-a mogę Ci opylić te moje.Jurek.
  • Poziom 26  
    nexia napisał:
    Witam,zależy do jakiej syntezy to potrzebujesz. (...) Napisz do jakiej syntezy to potrzebujesz jeżeli nie do DDS-a mogę Ci opylić te moje.

A jakie to ma znaczenie do jakiej syntezy ma to być? :)
    Przecież i tak układem DDS, czy PLL steruje zapewne mikrokontroler, i to od programu jaki wykonuje zależy, czy dany enkoder będzie działał, czy też nie. Chyba, żechodzi Ci o konkretną konstrukcję...

Ja spotkałem się z enkoderami opartymi na transoptorach (także szczeliniowych) i z enkoderami ze stykami wewnątrz. Te pierwsze dają informację w kodzie Greya i dla uzyskania impulsów Prawo/Lewo (Góra/Dół) wykorzystuje się np. mikrokontroler lub nawet kilka układów TTL (patrz: 'Poradnik ultrakrótkofalowca'). Użycie tych drugich enkoderów jest prostsze, bo "od razu" przy kręceniu gałką w prawo lub w lewo powodują chwilowe zwarcia dwóch nóżek (stąd zwykle trzy nóżki) - podobnie jak naciskanie klawiszy. Oba powyższe enkodery można zidentyfikować za pomocą miernika, najlepiej z buzzerem...
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Kolego Dykus,uznałem że jeżeli kolega RysKa poszukuje gałki do sterowania syntezą to jakąś syntezę już ma i do niej szuka gałki a nie będzie teraz dłubał w programie.I wtedy to ma znaczenie do jakiej syntezy.Może wypowie się sam zainteresowany bo jakoś milczy.Jurek.
  • Poziom 40  
    Też mam teraz enkoder Alpsa z którym nie mogę sobie poradzić.
    Ma dosyć nietypowe stany wyjściowe ale niektóre fabryczne urządzenia świetnie z nim pracują. Niezbędny będzie chyba analizator logiczny - Jarek SWJ coś zaproponował..... Ktoś używał tego narzędzia?
  • Poziom 10  
    Witam !
    Dziękuję za rady i wskazówki ( ustrojstwo - encoder) było potrzebne koledze który nie ma dostępu do iternetu, dzisiaj wydrukowałem mu wszystkie rozwiązania: te na bazie starej myszki i silników krokowych. Wiele to nam rozjaśniło temat a szczególnie rady Kol. "Dykus"
    Na Allegro też coś znalazłem.
    A tak a propos rodzaju syntezy to ma to być układ DDS do modernizacji transceivera, chyba Yeasu 101E.
    Pozdrawiam wszystkich biorących udział w dyskusji !!!
    Ryszard
  • Poziom 18  
    Witam

Jeżeli już coś budować samemu to zdecydowanie polecam tą wersję ze starej myszki

Sam nie zrobiłem żadnego z nich -) bo mam fabryczne, ale fakt jest że takie mechaniczne mają średnią wytrzymałość i jak zacznie wariować to KONTAKT spraj nie pomoże

Jak działa encoder - przebiegi czasowe są na karcie katalogowej tego Alpsa na linku z mojego WWW (ze strony ELFA)

Z informacji od ludzi wiem, że największe problemy maja z tymi z silnika krokowego - optyczne z myszki jak są dobrze zrobione działają bezbłędnie

/Jarek
  • Poziom 40  
    Jarek SWJ napisał:
    Jak działa encoder - przebiegi czasowe są na karcie katalogowej tego Alpsa na linku z mojego WWW (ze strony ELFA)
    /Jarek

Ten mój jest chyba jakiś inny:

Obracanie w prawo:
    H L
    L H
    H L
    L H itd

Obracanie w lewo:
    H H
    L L
    H H
    L L itd

Zapewne nie jest istotny stan przed i po wykonaniu 1 kroczka enkodera ale samo przesunięcie fazowe sygnałów z jego końcówek w momencie przeskakiwania o 1 krok.
  • Poziom 18  
    szukałes do niego karty katalogowej ??

czy to jest pasywny ( styki)

czy dobry pin masy wziołeś??
  • Poziom 40  
    Ma 3 piny. A B i COM - można je kupić tanio na giełdzie po ok 4zeta ,dodatkowo ma wbudowany przycisk na osi - fajna sprawa.
  • Poziom 20  
    sq6ade napisał:
    Ma 3 piny. A B i COM - można je kupić tanio na giełdzie po ok 4zeta ,dodatkowo ma wbudowany przycisk na osi - fajna sprawa.

Pewnie taki jak ten ? Do przyrządu to i tak , ale jako gałka to za delikatny Ale też chodzi z DDS-em .
    Natomiast ten który podałem wcześniej z myszki , jest super .
  • Poziom 18  
    coś mi się wydaje że jest

te przebiegi co opisałeś nie są do zrealizowania prostym mechanicznym pstrykaczem

lewo

ab
    HH
    HL
    LL
    LH
    HH

PRAWO

ab
    HH
    LH
    LL
    HL
    HH

WYKRES NA 4 STRONIE
    http://www.elfa.se/pdf/35/03584745.pdf

POTESTUJ TYM
    http://www.sp2swj.sp-qrp.pl/DDS_DL4JAL/impulsator/LPT_LA.htm

można taki impulsator testować podłaczony wprost do LPT - chyba tylko R podciągające do 5V

=======

polecam fajną zabawę z silnikiem krokowym takim dużym od stacji 5.5 cala
    - wkładamy dwie diody LED - zgodnie zpolaryzacją
    - mocujemy dwie diodu na boku silnika "wzdłuż osi"
    - gasimy światło
    - trzymamy za ośkę silnika
    - kręcimy silnikiem
    - oglądamy diodki - mamy taki fajny efekt "strobo" i możemy zobaczyć taki fajne świecące kreski podobne do wykresów z PDFa powyżej
    sprawdzone praktycznie - osobiście
    [size=9]

/jarek

PS
    SP4MSU - masz rację te małe działają z tą syntezą na bazie DL4JAL to był mój pierwszy impulsatorek z pstrykiem i przyciskiem pod osia - juz się rozsypuje :cry:
  • Poziom 40  
    Te o których piszę wyglądają inaczej. Przystosowane do montażu poziomego - obudowa w kolorze zielonym.

Jarek SWJ napisał:
    coś mi się wydaje że jest

te przebiegi co opisałeś nie są do zrealizowania prostym mechanicznym pstrykaczem

A jednak tak działa - sprawdzone diodami LED.
  • Poziom 18  
    myślę że masz impuilsatorek z pstrykaczem mechanicznym - sprawdz czy z wystarczającą dokładnością robisz analizę problemu - te pstrykaczki sa tak smiesznie ustawione

pstrykacz- terkotka- grzechotka itp

to nie jest mozliwe żeby mechaniczny tak działałą - chyba że ma uszkodzonego w środku jednego "wąsika" i sie ciągnie po tarcy jak kręcisz w grugą stronę

załóż na OS jakieś sługie szczypce- najlepiej zatrzaskowe PEANY - i kręć bardzo precyzyjnie - jak kręćisz palcamitą zienka ośka to nie zauważasz chyba stanu pośredniego
  • Poziom 40  
    Kupiłem ich kilka - każdy się tak zachowuje.
    Sprawdzę jeszcze tym analizatorkiem na LPT.
  • Poziom 18  
    Witam,może mam ten sam co sq6ade bo moj również nie chodził z DDS-em.Nie bawiłem się w szukanie stanów ,ale również wszystkie nóżki (3)były zamieniane i nie było efektu.Jak o jeden "cyk" dds szedł do góry to już za drugim"cykiem" dwa na dół.Dziwne jeszcze było że kręcąc gałką chcąc zwiększyć częstotliwość(w prawo) akurat działał dobrze ale częstotliwość szła na dół. Najlepszy jest z elementami myszki.Można nawet zastosować orginalne kółko z niej.Tak zrobiłem i mam spokój.Jurek.
  • Poziom 18  
    może jakaś wadliwa partia i dlatego takie tanie ???
  • Poziom 40  
    Wstawiłem taki do TS-690 w miejscu kręciołka od kanałów (nie dużej gały :) ) i działał wyśmienicie.
  • Poziom 18  
    Trzeba jednak sprawdzić oscyloskopkiem analizatorkiem -)

może jest tak małe przesunięcie fazowe miedzy sygnałami że nie wszystkie programy go poprawnie obsługują

W przypadku syntazy na bazie DL4JAL obsługa impulsatora jest bardzo prosta

dwa druciki to
    INT - przerwanie
    DIR - kierunek

w momencie pojawienia się przerwania INT (zbocza jak pamietam opadającego) procek sprawdza stan logiczny drugiego pinu DIR jak jest
    0= to oznacza w dół
    1= oczywiście w górę

procek odpowiednio sobie tam liczy i sie znowu usypia - czeka na INT

taki prosty patent pozwala na eksperymetowanie z dwoma przyciskami

- jeden - podłączamu do IND
    - drugi do INT i DIR przez dwie diody ale do nogi DIR dodatkowo szeregowo R i do nogi DIR dajemy mały kondensatorek do masy ?? 1uF

============

może inicjator wątku niech się wypowie do jakiej to będzie syntezy

myślę że już zdążyliśmy określić że możliwe iż na rynku dostęne są dwa rodzaje impulsatorów -))

Czekam - Jarek
  • Poziom 26  
    Jarek SWJ napisał:
    W przypadku syntazy na bazie DL4JAL obsługa impulsatora jest bardzo prosta

dwa druciki to
    INT - przerwanie
    DIR - kierunek

To chyba jakieś niestandardowe rozwiązanie? Typowe enkodery, a zwłaszcza te wykonane na transoptorach z myszki, generują przebiegi w kodzie Greya i nie da rady obsługiwać tego poprzez jedno przerwanie zewnętrzne - trzeba co pewien czas sprawdzać stan wyprowadzeń (chyba, że stosujemy zewnętrzną bramkę XOR). Oczywiście można podłączyć oba wyprowadzenia enkodera pod końcówki INT0 i INT1, i ustalić, że przerwanie ma być wykonywane przy dowolnym zboczu na dowolnym z w/w pinów (np. w uC AVR), ale tracimy wtedy tak cenne wejścia... :)

Enkodery zrobione z myszki mają jeszcze taką wadę, że luźno się obracają, tzn. nie mają żadnych ząbków i "stanów stabilnych". :) Taką "gałką z ząbkami" to czuć, że obracami i ile kroków zrobiliśmy. Lepsze chyba są tu enkodery oparte na silnikach krokowych...

Do sq6ade: Faktycznie masz takie stany, że w jednym położeniu oba klucze wewnątrz są zwarte, a przy innym oba rozwarte? Jeśli tak, to faktycznie jakieś niestandardowe... :) A co się dzieje, gdy mierzysz stan kluczy przy poruszaniu gałki np. w prawo, ale tuż przed skokiem ("cyknięciem")? Czy stan kluczy się zmienia, czy dopiero po "cyknięciu"?
    Przebiegi można sprawdzić używając zwykłego dwukanałowego oscyloskopu analogowego - przy w miarę stabilnym kręceniu (duża gałka i kręcimy palcem:) widać wyraźnie zależności czasowe mimo, że przebiegi się troszkę "poruszają". :) A czy enkoder jest optyczny, czy ze stykami to można łatwo sprawdzić miernikiem...

Bo w sumie jeśli jest tak jak piszesz, to obsługa programowa tego jest bardzo prosta i bardzo podobna do tej, jaką opisaj kilka postów wyżej SP2SWJ (INT + DIR). Jeśli to nie jest kwestia negacji odpowiednich pinów, to trzeba zrobić układ np. na TTL, który z dowolnego zbocza z Twojego enkodera (kolumna z lewej) zrobi krótki impuls tak, by wygenerować przerwanie INT (patrz np. Układy TTL, Pieńkowskiego). Drugi pin (kolumna prawa) zgadza się już z wejściem DIR. Tak mi się wydaje.

PS Żywotność enkoderów ze stykami wewnątrz można przedłużyć poprzez odwrócenie zębatki wewnątrz, przynajmniej ja tak zrobiłem w moim radiu. Przy kręceniu klucz nie zawsze zwierał i czasami trzeba było kilka kroków zrobić, by np. przeskoczyć o kanał w górę. Wytarły się plastikowe ząbki.
  • Poziom 40  
    Wykorzystanie INT jest bardzo wygodne. Jakież to inne ważne (czasowo) sygnały zewnętrzne mogą się znaleźć jako dane wejściowe do kontrolera przy DDS? Może zanik zasilania w celu zapamiętania bierzących ustawień?
    Co prawda mój ulubieniec '51 ma tylko INT od zbocza opadającego i może być kłopot z wykorzystaniem tego do niektórych enkoderów.
    Stany w moich enkoderach są takie a nie inne - sam się dziwię a zbieraczom osobliwości mogę zakupić i wysłać tego cudaka pocztą.
    Napisałem program, który sprawdza stany styków A i B po jakiejkolwiek zmianie ich stanów zgodnie z tabelą prawdy jaką zamieściłem - działa on ale nieidealnie a to mnie nie satysfakcjonuje. Myślę że ważne jest tylko przesunięcie fazowe pomiędzy zmianami stanów na stykach w momencie "kliknięcia" enkodera.
  • Poziom 18  
    momentem mechanicznego kliknięcia impuilsatora się wogóle nie sugeruj

jedynie zwracaj uwagę na ZBOCZA bo tylko to procesor jest w stanie "zauważyć" - procesora nie interesuje kiedy kliknie zapadka -)

możliwe że bliskość zboczy w ta druga stronę kręcenia jest tak bliska że procek nie nadąża z wykryciem tego innego stanu logicznego na grugiej nodze

słusznie zauważyłeś że używanie INT jest wygodne-) co ważniejszego ma procesor syntezy do robienia przecież on cały czas śpi

zobacz
    http://www.sp2swj.sp-qrp.pl/DDS_DL4JAL/IDLE/Idle.htm
    tu jest wyjaśnienie dlaczego autor programu zdecydowął się na tryb IDLE - i właśnie dlatego jak ja cokolwiek dodawałem do programu to taż żeby zachować ten tryb pracy

/Jarek
  • Poziom 26  
    Jarek SWJ napisał:
    momentem mechanicznego kliknięcia impuilsatora się wogóle nie sugeruj
    jedynie zwracaj uwagę na ZBOCZA bo tylko to procesor jest w stanie "zauważyć" - procesora nie interesuje kiedy kliknie zapadka -)

Oczywiście, ja pisałem tylko o tym, jak można dojść do tego, jak zbudowany jest dany enkoder. Przy samym wykorzystaniu (pisanie programu) nie jest to istotne.

Jarek SWJ napisał:
    słusznie zauważyłeś że używanie INT jest wygodne-) co ważniejszego ma procesor syntezy do robienia przecież on cały czas śpi

A klawiaturę numeryczną jak obsługujesz? Przerwaniem, czy "przemiatasz" (krążące zero, itp.) ją cały czas? Jeśli "przemiatasz", to przechodzenie w stan Idle na np. 10ms wg mnie nie ma sensu, chociaż...

Jarek SWJ napisał:
    zobacz
    http://www.sp2swj.sp-qrp.pl/DDS_DL4JAL/IDLE/Idle.htm
    tu jest wyjaśnienie dlaczego autor programu zdecydowął się na tryb IDLE - i właśnie dlatego jak ja cokolwiek dodawałem do programu to taż żeby zachować ten tryb pracy

Oglądałem to, ale nic mi to nie mówi. Musiałbym mieć jakiś punkt odniesienia - np. poziom zakłóceń w fabrycznych generatorach. Oczywiste jest, że wokół każdego urządzenia z procesorem mogę sobie nawinąć drut, podłączyć do analizatora i powiedzieć - patrzcie jak to sieje, i zawsze w trybie Idle zakłócenia będą mniejsze...
    Poza tym sam piszesz, że nie ma to na wpływu na widmo sygnału z DDSa. Nie wiem tylko, z jaką dynamiką obserwowałeś to widmo...

Ciekawe też, co powoduje największe zakłócenia - sam procesor, enkoder, komunikacja np. z LCD...
    Zawsze można obniżyć napięcie zasilania czy popsuć zbocza. No i nie stosować wielkich prcesorów w obudowach DIP, które zajmują połowę płytki... ;)
    Jeszcze "lepszy" jest tryb Power-down, w którym zatrzymywany jest zegar...

sq6ade napisał:
    Jakież to inne ważne (czasowo) sygnały zewnętrzne mogą się znaleźć jako dane wejściowe do kontrolera przy DDS? Może zanik zasilania w celu zapamiętania bierzących ustawień?

Na przykład (choć w takie układy często procesory są już wyposażone). Może to być również obsługa klawiszy (i/lub klawiatury). A jeśli przy okazji wykorzystujesz to jednocześnie jako np. miernik częstotliwości, to wejść zaczyna brakować... :)
  • Poziom 18  
    Klawiatura - BCD - dekodowanie

zobacz tutaj jest link
    http://www.sp2swj.sp-qrp.pl/DDS_DL4JAL/Klawiatura/Klawiatura_SP2SWJ_DDS.htm

INT >> i procek odczytuje stan BCD - proste archaiczne i skuteczne

====

te pomiary śmieci - porównaj dwa zdjęcia
    - procesor biega
    - procesor w trybie IDLE

i porównaj ile mniej śmieci generuje procek JAK JEST W idle

Pomiar miał odpowiedzieć czy warto uzywać trybu IDLE - zrobiłęm go w momencie wyboru typu klawiatury - BCD czy ta 4x4 druty
    wypadło na BCD -)

na tej 4x4 można zrobić także z tybem INT -ale to wymaga trochękombinacji dodać scalak rezystorki i diody - a mi zależało na kompatybilności wstecz

Przykładowo jak masz bardzo starą syntezę DL4JAL - po prosty wgrywasz nowy program - dokładasz kilka klawiszy i diodek i masz -))
    a jak masz ochotę na FULL KIBORD a w radiu brak miejsca - robisz złacze 5 pinowe i podłaczasz zewnętrzna klawiaturę - jak kaklulator -)
    podłaczasz ją tylko wtedy jak masz potrzebę - normalnie używasz tylko 4 klawiszy no może 6-ciu :D

====

z procka dużo śmieci wydostaje się do świata zewnętrznego przez port sterowania pasm i musi byc poblokowany 100nF

super by było wzobić wszystkie I/O na transoptorach -))

====

jak ktoś ma wątpliwości czy procek nadal mu śmieci - pozbawia go zasilania - DDS dalej generuje :D i dayjko odbiera -)

====
    a wracając do tematu - IMPULSATOR, klawiatura , klucz CD powoduja obudzenie procka - zrobi co swoje i śpi dalej

=============

Zaczynamy ewoluować z tematem-) czas przejśc na PW albo założyć inny wątek
    :?:

Pozdrawiam
  • Poziom 40  
    Bardzo ciekawym rozwiązaniem klawiatury jest wykorzystanie PCF8574.
    Wystarczą nam wtedy tylko 2 porty i mamy klawiaturę 16 przycisków.
    I nie potrzeba całej paczki 1n4148 :D
    Rozwiązanie zerżnięte z jakiegoś radia samochodowego.
    Do obsługi klawiatury nie zatrudniłbym przerwania. Sygnały z niej są "wolne" jak palec operatora i wystarczy ją skanować po przerwaniu z Timera lub w głównej pętli programu.
  • Poziom 26  
    Jarek SWJ napisał:
    Klawiatura - BCD - dekodowanie
    INT >> i procesor odczytuje stan BCD - proste archaiczne i skuteczne

Sprytne. :) Rozwiązanie idelane, gdyby tylko nie te diody... :)

Jarek SWJ napisał:
    te pomiary śmieci - porównaj dwa zdjęcia
    - procesor biega
    - procesor w trybie IDLE
    i porównaj ile mniej śmieci generuje procesor JAK JEST W idle

Ok, widzę, że jest np. 30dB różnicy (pomijam szumy), ale to mi nic nie mówi. Jeżeli sygnał z jakiegoś wzmacniacza, mieszacza, itp. byłby mniejszy o 30dB to jestem w stanie to sobie wyobrazić, natomiast to, że sygnał odbierany przez kilka zwoi drutu jest o 30dB mniejszy już nie. Rozumiem, że pojawia się sporo syfu, ale napisz jakie to ma praktyczne znaczenie. Czy np. w odbiorniku z niepodłączoną anteną znajdującym się w odległości 20cm od DDSa pojawiają się zakłócenia? O to mi chodzi.

Jarek SWJ napisał:
    super by było wzobić wszystkie I/O na transoptorach -))

A co by to dało? I tak masa (wspólna, obudowa urządzenia) będzie taka sama. Nie prościej po prostu popsuć zbocza?

Jarek SWJ napisał:
    jak ktoś ma wątpliwości czy procesor nadal mu śmieci - pozbawia go zasilania - DDS dalej generuje :D i dayjko odbiera -)

A dlaczego nie używasz trybu Power-down, zamiast Idle? Procesor nie zdąży "wstać" i obsłużyć klawiatury/enkodera?

Jarek SWJ napisał:
    Zaczynamy ewoluować z tematem-) czas przejśc na PW albo założyć inny wątek

Albo po prostu zmienić temat i oprócz enkodera, dopisać słówko o klawiaturze. :)

sq6ade napisał:
    Bardzo ciekawym rozwiązaniem klawiatury jest wykorzystanie PCF8574.

Tak, ale chyba potrzeba na bieżąco sprawdzać stan układu, a to (niby:) generuje zakłócenia. :(
    Można też ~8 klawiszy podłączyć do jednego pinu, ale procesor musi być wyposażony w przetwornik A/C...