Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

dziwne rzeczy sie dzieja po rozbudowie komputera

bobi70 16 Aug 2006 16:25 1584 17
    bobi70
    Level 14  
    witam
    rozbudowalem sprzet i jego obecne zasoby to:
    win xp profesional+sp2
    Amd Athlon 64 3200+
    pamiec 1GB
    plyta MSI K9Nu Neo
    grafija Radeon X300/X550 Series

po postawieniu komputerka dzieja sie dizwne rzeczy, z ktorymi nie do konca sobie radze a chcialbym sie ich pozbyc.koles ktory skladal sprzet rozklada teraz rece:
    1-problem ze skanerem podlaczonym na usb mustek bear paw 2448cs+
    po instalacji driverow nie chodza przyciski szybkiego dostepu.przesledzilem foirum musteka. znalazlem sugestie ze to ktorys z programow chodzacy w tle blokuje pelna funkcjonalnosc skanera.wylaczylem wszystko w msconfogu. skaner dalej nie dziala prawidlowo. zaznaczam ze z poziomu panelu programowego wszystko jest Ok ze skanowaniem.
    spotkalem sie z opinia, zeby zaistalowac wszystkie poprawki do sp2 jakie sie pojawily, korzystajac np.z Autopatchera, gdyz prawdopodobne jest , ze to sp2 blokuje pelna komunikacje ze skanerem przez USB.

2-po wylaczeniu komputerka na ekranie miga napis "no signal"-zachowuje sie tak jakby przewody na karcie byly odpiete.
    niby nic strasznego. ale przyzwyczailem sie do sytuacji kiedy komputer wylaczal monitor, a wlasciwie przelaczal go na stan oczekiwania.teraz procz komputera trzeba wylaczyc takze monitor.

nie potrafie sam poradzic sobie z tym i oczekuje na podpowiedzi milych kolegow.

z gory dziekuje za pomoc
    i pozdrawiam
  • Helpful post
    czarny22
    Level 12  
    Witam.

Jeśli chodzi o tą pierwszą sprawe ze skanerem, to w Twojej wypowiedzi masz odpowiedź. Jeśli masz Win XP z SP2 to własnie windows moze blokować Ci automatycznie przyciski szybkiego dostępu. Problem ten można rozwiązać na dwa sposoby. Albo zainstalować łatkę do SP2, albo znaleźć cyfrowy podpis do sterownika skanera, który odblokuje windowsowskie zabezpieczenia przed dostępem z zewnątrz do systemu. Windows z SP2 samodzielnie blokuje dostęp do swojego systemu z urządzeń zewnątrznych, o ile nie są one wpisane w wyjątkach które dopuszcza.

Jeśli chodzi o druga sprawe z monitorem, to zalezy od tego jaki masz monitor. Zapewne jest on nowy, więc zauważ ze monitor ma osobno zasilanie ( nie z zasilacza komputerowego, lecz prosto z sieci). Z komutera bierze tylko sygnał, wiec jesli wyłączasz komputer, to BRAK SYGNAŁU jest normalnym zjawiskiem na monitorze, który jest wciąż włączony so sieci. Po chwili sam powinien przejść w stan oczekiwania (czyli zapala się pomarańczowa diodka). Jeśli nie przechodzi to znaczy że taki jest typ monitora. Ciężko jest mi coś więcej powiedzieć, ponieważ nie napisałeś typu monitora.

Mam nadzieje, że chociaż w małym stopniu Ci pomogłem.

Pozdrawiam
    bobi70
    Level 14  
    dzieki Czarny22
    jesli moge cie jeszcze podpytac:
    znalezienie podpisow cyfrowych do strownikopw musteka raczej jest wykluczone, choc...... teraz mam odinstalowane stery wiec nie wiem co tam jest w ich opisie. ale czy sadzisz ze np winstalowanie poprawek do sp2 jak napisalem np z Autopatchera moze pomoc? fajnie byloby wpuscic jedna late. ale przesledzilem opisy na stronce MS i nic nie widze co mogloby mi sie tu kojarzyc z sytuacja istniejaca.

co do monitora.
    tu nic nie zmienilo sie jesli chodzi o sam monitor.zawsze byl ten sam i jest to LG Studioworks 563N.
    w czasie rozbudowy zmienila sie karta graficzna, plyta, procek.reszta bebeszkow pozostala po staremu. wiec nie wiaze tego z monitorem a raczej z zarzadzaniem energia na plycie, lub moze sama karta video.
    monitor (ten sam) zawsze byl zasilany indywidualnie a tylko sygnal bral skad powinien. wczesniej jednak (przed tuningiem sprzetu) tego typu objaw nigdy nie wystepowal. no chyba ze wypadla wtyka z karty.

pozdrawiam
    gacucha
    Level 11  
    Jeśli wcześniej monitor samoczynnie przechodził samoczynnie w stan czuwanie <tzn. przed wymiana płyty głównej> to może spróbuj uruchomić kompa z inserem. Naciśnij insert na klawiaturze, trzymaj go wciśniętego i włącz wtedy komputer. Trzymaj insert tak długo aż zacznie się normalnie włączać sprzęt. Mi to kiedyś pomogło;)
    pozdrawiam
    czarny22
    Level 12  
    Hmm no więc skoro nie ma łatki do kłopotów ze skanerem to spróbuj pogrzebać coś w sterownikach, może uda Ci się ustawić tak sprzęt i system, żeby działało (chodzi mi głównie o odblokowanie w wyjątkach zdarzeń związanych z obsługą skanera). Ciężko mi coś więcej powiedzieć.

Co do monitora to mi sie wydaje ze on sam w sobie zawiera funkcje przechodzenia w stan oczekiwania jak nie ma sygnału z karty graficznej. Może nowa grafika to powoduje że nie przechodzi, a instalowałeś sterowniki monitora oddzielnie ? czy masz tylko te windowsowskie ?
    Bogdanor
    Level 27  
    Uwazam ze z monitorem to normalne (te z rozbudowanym osd) jesli komputer sie wylacza i nie podaje sygnalu- to co niby ma wyswietlac monitor jak nie "no signal" ? ktory to napis zreszta i tak znika sam po krotkim czasie.
    czarny22
    Level 12  
    No tak, może i napis znika, ale jemu nie przechodzi w stan czuwania, co działo się przy wcześniejszej karcie. Wiec to raczej nie jest normalne...
    Bogdanor
    Level 27  
    Dziwne, nie rozumiem moze czegos, ale jesli wyswietla "no signal" to MUSI sie przelaczyc na stan "oczekiwania" no bo kurcze nie ma sygnalu.... To tak jak bys wlaczyl mona calkiem bez podlaczania do niczego , taki sam efekt.
    A co do skanera na stronie producenta powinny byc odpowiednie poprawki/solucje na ten problem.
    kp9
    Level 11  
    A może to z kartą graficzną jest coś nie tak?
    Albo za nowa i nie może się z monitorem dogadać...
    tomi140
    Level 14  
    Aby monitor przeszedl w stan oczekiwani musi dostac odpowiedni sygnal od karty graficznej. Widocznie twoja karta nie wysyla. Sprawdz wtyczke monitor od strony kompa czy jakies piny nie sa wylamane. Jezeli wszystko jest dobrze to moze instalacja nowych sterownikow.

P.S. Czy po modernizacji kompa, reinstalowales system??
    Jezeli nie to wlasnie tu moze byc problem. Windows bardzo trudno przystosowuje sie do wymiany sprzetu typu plyta glowna.
    Reinstalacja moze pomoc.

Pozdro tomi140
    bobi70
    Level 14  
    MILO ZE KOLEDZY CHCECIE POMOC!!

jak wspomnialem wczesniej monitor zachowuje sie jakby kabel sygnalowy byl odpiety. po wylaczeniu kompa miga napisem No Signal. napis nie przestaje migac po chwili jak ktos twierdzi tylko jest non stop. monitor nie przechodzi w stan normalnego czuwania jak kiedys. zeby sie pozbyc tych objawow musze poprostu pstrykanac guzikiem monitora na OFF. wspomniany monitor to LG SW563N.
    sterowniki monitora nie byly instalowane (moze sprobuje jeszcze tego) XP rozpoznal go automatycznie i to nie jako domyslny monitor windows tylko dokladnie po typie i modelu.
    zadne piny we wtyczce nie sa wylamane. wszystko jest OK.Wtyka jest osadzona pewnie i mocno. srubki mocujace zlacze do karty video sa wkrecone.

czy to wiec cud?? ktos powiedzial mi ze nowe karty zachowuja sie tak ze wzgledu na oszczednosc energii, ale szczerze mowiac nie widzialem by ktos tak mial.

nadal pozostaje w nadziei ze ktos pomoze mi cos wymyslec.
    pozdr
    datatomek
    Level 26  
    Nadal nie napisałeś czy po zmianie sprzętu znaczy grafiki reinstalowałeś system.Powinieneś poprawnie mieć zainstalowane sterowniki nowej karty.Po deinstalacji starych.Same niby sterowniki monitora to nie są sterowniki do karty tylo profile kolorów,więc niema co się nimi przejmować.Oczywiscie taki monitor powinien normalnie się wyłączyć,gdyż to właśnie z kabla karta grafiki wysyła sygnał wyłączenia.Cała sprawa kręci się wokół sterowników karty grafiki.
    bobi70
    Level 14  
    datatomek wrote:
    Nadal nie napisałeś czy po zmianie sprzętu znaczy grafiki reinstalowałeś system.

po zmianie sprzetu system byl stawiany na nowo po formacie.wszystkie sterowniki urzadzen byly instalowane wiec od nowa.
    moze faktycznie wywalic karte (tzn sterowniki dla niej) i postawic jeszcze raz? tego nie robilem jeszcze.
    bobi70
    Level 14  
    witam

karta odinstalowana i winstalowana ponownie. wszsytkie sterowniki wskoczyly z plytki.
    zadne zmiany nie nastapily.
    Jack14
    Level 37  
    Przeczytaj uważnie co napisał kolega "tomi140" w P.S. i tak zrób.
    bobi70
    Level 14  
    Jack14 wrote:
    Przeczytaj uważnie co napisał kolega "tomi140" w P.S. i tak zrób.

zdaje sie ze Tomi pisal o reinstalacji systemu.

a co ja napisalem pare linijek wyzej??
    system stanal od nowa-nowy window+nakladka sp2+wszystkie porawki.
    tomi140
    Level 14  
    Witam.
    Mam jedno pytanie odnosnie karty. Kto jest jej wykonawca. Jakas lepsza firma czy cos typu Biedronka ??
    W kartach wykonywanych przez firmy "Kowalski i Krzak" takie rzeczy moga sie dziac. Jezeli jest to znany producent kart to wina lezy po stronie oprogramowania.

P.S. Jezeli sprawdzales gniazdo karty to sprawdz na odwrocie karty czy wszystkie 15 wyprowadzen gniazda jest przylutowane, czy firma z oszczednosci okroila gniazdo. Mialem gdzies karte ktora robila tak jak twoja i w tym byl problem.

P.S.2 Czy SP2 jest ci potrzebny?? On moze tu mieszac.
    Jack14
    Level 37  
    "Bobi 70" przepraszam fakt teraz to ja nie doczytałem.
    Zmodernizowałeś komputer, prawie wszystko działa system postawiłeś jak piszesz od nowa rozumiem że zrobiłeś format dysku i wszystko instalujesz od nowa bo jeśli "napraw" to nic nie pomoże.

ps

jeśli tak zrobiłeś to pozostało (jeśli masz oczywiście możliwość) podstawić inną kartę grafiki dla pewności.