Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

2.1 do komputera (DIY). Czy wykonanie wzmacniacza do zestawu jest możliwe?

VC 16 Aug 2006 16:55 9993 46
    VC
    Level 21  
    Chce zrobic zestaw 2.1 do komputera z wbudowanym wzmacniaczem. NP. Takie jak produkuja firmy np. Logitech, Creative. Jeszcze nie wiem jakiej dokladnie mocy maja byc. Chce je zasilac z gniazdka 230V. Jako glosnik do suba ma posluzyc ARN-100-10/8. W dwoch kolumienkach jeszcze nie wiem co ma byc. Czy jest mozliwe wykonanie wzmacniacza do tego zestawu ? Tak aby nisie tony szly do suba a reszta dzielona bedzie na dwa kanaly. Chce zastosowac potencjometr do regulowania nikich tonow wysokicj i regulacji ogolnej glosnosci. Czy takie cos jest technocznie mozliwe do wykonania i czy mozna to zrbic w domowych warunkach ?
    Pozdrawiam
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    PZ IX
    Level 34  
    Po pierwsze - ten głośnik jest za mały, po drugie - ile masz kasy?
    Ja bym zrobił zestaw tak:

Dodano po 10 [minuty]:

Ten na obrazku zagrałby naprawdę porządnie. :)
    Oto prametry:
    na satelity - 20W+20W (thd 0.08 %) - tańszy jest STK 4028 i ma 30W na kanał
    na suba - 150W (thd max 0.4 %)
    To więc zbierz kasę na takie cuś, a będziesz zadowolony. :)
    VC
    Level 21  
    Wlasnie nie chcialem wybierac niskotonowca z STX, bo wiem ze one sa pradorzerne:/ a ja chce zrobic to jak najmniejsza cena. Bede mial okolo 300 zł. A te STK... to sa koncowki mocy? Czy jest mozliwe ale jeden glosnik pokral srednie i wysokie tony?
    Pozdrawiam i Dziekuje z góry.
  • Helpful post
    PZ IX
    Level 34  
    STK to końcówki. A ja napisałem ARN-100 - głosnik niskośrendiotonowy, a ARV - wysokotonówka. Jeszcze można zamiast STk wstawić na satelity TDA2040, a na suba - TDA7294, TDA7250 (i wtedy jeszcze dołożyć tranzystory końcowe) lub wzmaka w pełni tranzystorowego (np. na tranzystorach KD503).
    A weź może uzbierz więcej kasy, bo 300zł to troche za mało.

Dodano po 1 [minuty]:

Aha i gwarantuję, że ten na obrazku zagra lepiej niż prawie wszystkie głośniki komputerowe.
    VC
    Level 21  
    Acha i nie zalezy mi na tak duzej mocy suba (STX ma az 150W) bo mam 12^m2 pomieszczenie w ktorym mam kompa :P.
  • Helpful post
    PZ IX
    Level 34  
    No to Tadeusz 7294 ci w zupełności starczy + Tesla ARN-226
  • Helpful post
    piterek-23
    Level 33  
    Witam

Kolega zabardzo sie nie orientuje, A Ty polecasz wzmacniacz na tranzystorach :)

VC
    powiedz co chciałbyś osiągnąć z tego zestawu (jakie efekty) ?

Czy to ma być cos w stylu zestawu 2.1 creative ? Czy cos lepszego niż te pierdziawki ?

Kolega PZ IX poleca ci naprawdę porządny sprzęt :)

Pozdrawiam. Piotrek
  • Helpful post
    PZ IX
    Level 34  
    Jest dużo możliwości jeśli chodzi o końcówki. Akurat STK można by było, ale tylko jeśli trafiłyby się oryginalne. Taka Tańsza możliwość to TDA2030A na satelity, TDA7294 (pojedynczy) na suba z tym ARN-em 226, a na satelity można dać szerokopasmówki na ARZ6604. Jest to już tańsza możliwość. :)
    VC
    Level 21  
    Dobra, sub bedzie wygladal tak: TDA7294 + ARV-226.
    A satelity: TDA2030A + ARZ 6608.
    Jest to wmiare tania konstrukcja. A nie jestem audiofilem i przez cale zycie sluchalem muziki z tanich glosnikow od kompa 2.0 Made in China to napewno poczuje roznice :d.
  • Helpful post
    PZ IX
    Level 34  
    I pamiętaj - ARN-226
    I kup ARZ 6604 - będzie miał 4 ohm i więcej mocy na satelity. :)
    VC
    Level 21  
    Tak, Tak : mial byc ARN-226
    A ARZ 6604 kupie wersje 8 Ohm bo nie moge znalesc w zadnym sklepie 4 Ohm, a jak juz znajde to cena nie poruwnuje sie z cena Empire. Na TDA2030a znalazlem taki schemat, czy on bedzie dobry ? A ktos ma moze schematna wzmacniacze do TDA7294. Nie moge znalesc, nawet google nie chce mi pomuc:/ .
  • Helpful post
    PZ IX
    Level 34  
    Znajdź schemat zasilania symetrycznego TDA2030A i TDA7294.
  • Helpful post
    PZ IX
    Level 34  
    Aha i polecam gorąco najpierw zrobić zasialcz, ap otem polutować wzmak . Bo czasem odechciewa sie juz zrobić zasilania. :D
  • Helpful post
    piterek-23
    Level 33  
    :arrow: VC
    Zgłoś sie do kolegi Irek2
    Możesz u Niego kupić wzmacniacz do subwoofera na TDA7294 z filtrami, regulacja wzmocnienia itp. i nawet auto włączaniem-czyli "fullwypas" :)

A na satelity polecam http://diyaudio.pl/forum/viewtopic.php?t=5860&postdays=0&postorder=asc&start=0

Pozdrawiam

P.S.
    Taki zestaw 2.1 "zabije" wszystkie (dosłownie) chińskie (i nie tylko) "pierdziawki" komputerowe :)
    VC
    Level 21  
    piterek-23 wrote:
    Zgłoś sie do kolegi Irek2
    Możesz u Niego kupić wzmacniacz do subwoofera na TDA7294 z filtrami, regulacja wzmocnienia itp. i nawet auto włączaniem-czyli "fullwypas" :)

A na satelity polecam http://diyaudio.pl/forum/viewtopic.php?t=5860&postdays=0&postorder=asc&start=0

Pozdrawiam

P.S.
    Taki zestaw 2.1 "zabije" wszystkie (dosłownie) chińskie (i nie tylko) "pierdziawki" komputerowe :)

A nie wiesz moze ile bedzie za to cudo chcial ?
    A satelitek juz nie bede zmienial.
    A o zasilaczy teraz mysle.

Dodano po 11 [minuty]:

Dodano po 1 [minuty]:

Czy jest mozliwe zbudowanie takie zasilacza?
  • Helpful post
    boom!!
    Level 14  
    witam

moim zdaniem lepiej by bylo zrobic oddzielny zasilacz na suba(jezeli jedna kostka TDA to ok 150W) i osobny na kolumny(dla Stk 4028 ok 100W)

na rysunku nie poprowadziles zasilania do jednej satelitki
  • Helpful post
    md
    Level 39  
    Moim zdaniem, wszystko to, to przerost formy nad treścią. Ktoś policzył koszt wykonania tych konstrukcji? Trafo dużej mocy, potężny (jak do komputera) wzmacniacz TDA i po co? Proponuję przeanalizować kit AVT 485 i wykorzystać go do budowy zestawu 2+1 po drobnych modyfikacjach filtów na wejściach:
    http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT485.pdf
  • Helpful post
    PZ IX
    Level 34  
    Nie polecam tego kitu AVT - wzmacniacze TDA1514 wzbudzając się po prostu wybuchają. :|
    A jak wiadomo ze wzbudzeniem jest największy problem dla początkujących.
  • Helpful post
    md
    Level 39  
    Nigdy nie miałem problemów z tym wzmacniaczem, ale skoro tak, co co stoi na przeszkodzie wykorzystać podobny pomysł na Kit AVT2360 - wzmacniacze na TDA2030
    VC
    Level 21  
    piterek-23 wrote:
    Ja tylko mowie zeby takie zrobic, a nie kupic :)

Niestety nie podejme sie tej próby.

Dodano po 3 [minuty]:

TDA7294 ma 100W mocy, a ARN - 226 ma 70W. Czy ja cos pkrecilem czy tak nie moze poprostu byc ?
  • Helpful post
    md
    Level 39  
    TDA nie ma 100W mocy. Wpisz w Google symbol scalaka, to znajdziesz notę katalogową z parametrami prawdziwymi, a nie zawyżonymi dla uzyskania lepszego efektu handlowego.
    VC
    Level 21  
    http://www.email-directory.net/amplificateur/tda7294.pdf
    sciagnelem stad, i jak BYK pisze ze 100W.

Dodano po 10 [minuty]:

Wchodzi mi cos takiego:
    Czy Filtr aktywny z podzialem jest potrzebny i gdzie go wsadzic?
    A czy do regulatora glosnosci trzeba doprowadzac zasilanie i czy on bedzie wgule spelnial swoja role?
    Pozdrawiam i dziekuje za pomoc!
  • Helpful post
    piterek-23
    Level 33  
    VC wrote:
    http://www.email-directory.net/amplificateur/tda7294.pdf
    sciagnelem stad, i jak BYK pisze ze 100W.

Dodano po 10 [minuty]:

Wchodzi mi cos takiego:

Czy Filtr aktywny z podzialem jest potrzebny i gdzie go wsadzic?
    A czy do regulatora glosnosci trzeba doprowadzac zasilanie i czy on bedzie wgule spelnial swoja role?
    Pozdrawiam i dziekuje za pomoc!

Do regulatora nie trzeba zasilania :)
    Mozna dac potencjometr lub sterowac glosnoscia z komputera.
    TDA ma 100W, ale mocy muzycznej :)

Ja bym zrobil to tak (rys.)

P.S.
    VC powiedz ile masz kasy na to wszystko ?
  • Helpful post
    md
    Level 39  
    TDA ma 100W przy zniekształceniach 10%, więc co to za słuchanie.
    Bardziej sensowne wydaje się być rozwiązanie na bazie poniższego rysunku ;)
    VC
    Level 21  
    Chyba wibiore cos takiego jak narysowal piterek-23. Bede mial ok. 300 zł, moze wiecej :D jeszcze dokladnie nie wiem. A co to ma byc na rysunku md bo ja pierwszy raz takie cos widze.
    md
    Level 39  
    VC wrote:
    Chyba wibiore cos takiego jak narysowal piterek-23. Bede mial ok. 300 zł, moze wiecej

Więc policz ile Cię będą kosztować głośniki, scalaki. trafo zasilacza, elektrolity w filtrze itp. Z kwotą 300zł - zdrowia życzę
    VC wrote:
    A co to ma byc na rysunku md bo ja pierwszy raz takie cos widze.

To ma być schemat blokowy zestawu 2+1, gdzie na wejściach wzmacnaczy są filtry i regulacja wzmocnienia - nie muszę chyba dodawać, że regulacja poziomów posczególnych kanałów i subwoofera osobno jest bardziej praktyczna niż jeden wspólny potencjometr na wejściu :)
    VC
    Level 21  
    300 zł . Jest tylko na wzmaka i glosniki a caly zasilacz z trafo pozniej zloze. Wiec chyba starczy. A scali bede mial w kitach, obydwa wzmaki. Trafo tez z kitow bede kupywac :D.
    md
    Level 39  
    Jeszcze raz zwracam uwagę, by nie przesadzać. Za 300zł można kupić Toskę i 2 kolumny Tonsila - szybko i bez niepotrzebnej zabawy, a brzmienie będzie całkiem sensowne. Chyba zdajecie sobie sprawę z tego, że z komputera wyposażonego w kartę dźwiękową z wyjściem stereo nie zrobi super centrum multimedialnego o superjakości dźwięku.
    Ja bez zastanowienia brałbym kit do kolumny aktywnej i po drobnych przeróbkach zrobił niezbyt mocny i tani zestaw. Budowanie stuwatowego subwoofera do komputera jest chyba lekko przesadzone. Lepiej zainwestować w dobry wzmacniacz i kolumny i do tego podpinać komputer.