Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Świetlówka energooszczędna zasilana z 12V.

DjExit 19 Sie 2006 10:58 16422 57
    lechoo
    Poziom 39  
    Nie rozumiem po co na schemacie zamieszczonym przez kol. waldec jest ten mostek prostowniczy na wyjściu, skoro przetwornica ta zasila świetlówkę pozbawioną wewnętrznego układu zapłonowego. W przypadku gdy zasilana jest świetlówka kompaktowa bez żadnych przeróbek to wystarczyłaby jedna dioda + kondensator kilkaset nF. Przetwornica ta pracuje bowiem w klasycznym układzie flyback:

W załączeniu jeszcze raz ten sam schemat w postaci obrazka o strawnej wielkości, czasami warto trochę się wysilić aby zaoszczędzić mniejsce na serwerze oraz nerwy użytkowników...

freesam
    Poziom 12  
    Czy na uzwojeniu wtórnym musi być akurat drut 3x0,3. nie wystarczy 1x0,3?? Nie wiem czy mi się zmieści na wtórnym tyle drutu:/
    freesam
    Poziom 12  
    Aaa, i jeszcze jedno... (sorki, jestem zielony w elektronice ale ona mnie kreci) mógłby ktoś wrzucić wzór płytki, albo powiedzieć mi czy na dole od R6 jest węzeł, czy też go nie ma -w takim wypadku prąd płynie z uzwojenia pierwotnego L1 na diodę D4 i przez rezystor R6, następnie na T1??
    Przybysz1224
    Poziom 16  
    Witam.

Dałem już posta ale pozostał bez echa więc piszę jeszcze raz.
    Autor pozmieniał troaszkę schemat i np. zamiast tranzystora T1 - IRFZ44 pisze o IRF630 oraz zamiast 80 zwojów drutu napisał o 100 zwojach i teraz chcę się dowiedzieć czy poprawia to układ czy autor pracował według troszkę innego schemat?

Pozdrawiam.
    DjExit
    Poziom 23  
    Pracowałem dokładnie z tym samym schematem, a te poprawki wprowadziłem dla własnych potrzeb. Dałem 100 zwojów zamiast 80 ponieważ układ był przystosowany do żarówki 18W, a ja użyłem 22W. Dodatkowo zwiększyło to szybkość zapłonu, jasność i stabilność świecenia. A co do tranzystora to taki miałem pod ręką. Może być użyty każdy mosfet o podobnych parametrach.
    Przybysz1224
    Poziom 16  
    A jakiego rdzenia musszę urzyć, o jakiej mocy??

Pozdrawiam.
    lechoo
    Poziom 39  
    Pytanie do autora - czemu wybebeszyłeś świetlówkę skoro ta przetwornica jest dedykowana do zasilania właśnie świetlówek energooszczędnych? Sprawdzałeś co się stanie (jaki będzie pobór prądu i czy nic się nie spali) po odłączeniu świetlówki od przetwornicy i podłączeniu jej luzem do zasilania?
    DjExit
    Poziom 23  
    Wbebeszyłem świetlówkę dlatego że "cała" podłączona do przetwornicy nie chciała odpalić, to pewnie zpowodowane tym że kosztowała 3zł :D Ale gdy podłączałem taką zwykłą "markową" to się zaświeciła. A gdy podłączam samą przetwornicę bez świetlówki to nic się nie pali. Wszystko jest zimne, tylko tranzystor letni. Pobór prądu wtedy jest około 100mA
    maciej_kaz
    Poziom 12  
    DjExit napisał:
    Cytat:
    Niestety ze względu na wysoką częstotliwość pracy i występująceprzy niej zjawisko nadskórkowości nie możemy nawinąć tego uzwojenia 1 drutem 0,9mm a już na pewno nie 0,3mm.

Pytanie dlaczego nie można zastosować drutu 0.9mm skoro jego obwód jest identyczny jak przy użyciu 3x0.3mm, a to w zjawisku naskórkowości ma największe znaczenie??

Pozdrawiam.
    DjExit
    Poziom 23  
    maciej_kaz napisał:
    DjExit napisał:
    Cytat:
    Niestety ze względu na wysoką częstotliwość pracy i występująceprzy niej zjawisko nadskórkowości nie możemy nawinąć tego uzwojenia 1 drutem 0,9mm a już na pewno nie 0,3mm.

Pytanie dlaczego nie można zastosować drutu 0.9mm skoro jego obwód jest identyczny jak przy użyciu 3x0.3mm, a to w zjawisku naskórkowości ma największe znaczenie??

Pozdrawiam.

Ja zacytowałem fragment z Nowego Elektronika. Tam tak pisze i widocznie nie można zastosować 0,9mm
    lechoo
    Poziom 39  
    Przy takiej przetwornicy o małej mocy jest bez znaczenia, czy uzwojenie pierwotne będzie nawinięte 3 drutami jednocześnie 0,3mm, czy jednym 0,7mm. Pozatym liczy się przekrój, a nie obwód drutu. Przy częstotliwościach rzędu 50kHz zjawisko naskórkowe już występuje, ale przy średnicach drutu poniżej 1mm można je sobie darować w obliczeniach.
    tomgart
    Poziom 25  
    Naskórkowość występuje już przy 50 Hz. Dlatego przewody napowietrzne robi się z rdzeniem stalowym w środku a oplot z aluminium.
    Istnieje też takie coś jak licz w.cz. której używa się do nawijania cewek obwodów radiowych.

Skin-efekt, fiz. zjawisko nierównomiernego rozkładu gęstości prądu elektr. w przekroju poprzecznym przewodu, wywołane przez siły elektromotoryczne samoindukcji, powstające przy przepływie prądu zmiennego przez ten przewód; siły te powodują pojawienie się induktancji, której wartość rośnie wraz z częstością i jest największa wewnątrz przewodu. Zjawisko naskórkowości jest więc tym silniejsze, im większa jest częstość zmian prądu elektr. oraz im większy jest promień przekroju przewodu. W przypadku prądów o wielkich częstotliwościach, prąd płynie praktycznie tylko w cienkiej warstwie przypowierzchniowej przewodu. Zjawisko naskórkowości jest przyczyną zmniejszenia tzw. przekroju czynnego przewodu i silnego wzrostu oporu elektr. przewodu wraz ze wzrostem częstości prądu elektrycznego. W celu zmniejszenia niekorzystnych skutków zjawisko naskórkowości w obwodach elektr., w których płyną prądy o wielkiej częstości, stosuje się przewody rurowe zamiast przewodów pełnych bądź przewody srebrzone.

Stosując wiele cienkich przwodów uzyskujemy to iż prąd wnika do nich głębiej niż do jednego grubego. Co sumarycznie daje większy przekrój efektywny kilku przwodu niż jednego grubego.

Dodano po 15 [minuty]:

Podobnie ma się z głębokością wnikania polem magnetycznego. Zmian częstotliwości magnesowania z 3 Hz do 30 Hz powoduje zmianę efektywnej głębokości wnikania pola magnetycznego z 20mm do 7 mm.
    Zjawisko naskórkowości wykorzystywane też jest w silnikach elektrycznych do rozruchu, gdzie stosuje się klatki z głębokimi żłobkami do zmniejszania prądu rozruchowego. W trakcie rozruch częstotliwość pola mag. stojan wynosi względem wirnika 50 Hz i prąd indukuje się tylko w górnej częsci żłobka, a więc mały przekrój - duża rezystncja - mały prąd.
    Po rozruchu, na skutek zjawiska poślizgu częstotliwość wirowania pola mag. względem wirnika to tylko kilka Hz, a więc prąd może już płynąć praktycznie całym żłobkiem.
    Ale to już chyba inny wątek to co napisałem.
    [/img]
    lechoo
    Poziom 39  
    Dobrze wiem co to jest zjawisko naskórkowości, nie musisz mnie uświadamiać, istnieją nawet odpowiednie wzory i wykresy określające głębokość wnikania prądu w przekrój przewodnika. Napisałem jednak wcześniej, że nie ma to znaczenia w tym konkretnym przypadku gdyż moc przetwornicy jest niewielka i gęstość prądu nie przekroczy kilku A/mm2.
    kiler129
    Poziom 27  
    MOZNA w tym przypadku zastosowac 1x0.9 ale lepiej jest 3x0.3 i koniec sprzeczki !
    tomgart
    Poziom 25  
    Aby już całkowicie zamknąć dyskusję - to ja bym zastosował 0,5mm przekrój dla pojedynczego drutu na uzwojeniu, bynajmniej jeśli chodzi o teoretyczną gęstość prądu. Przekrój O,9 pomieści "w sobie" 7 drutów 0,3.
    Oczywiście to wszystko dywagacje. Niedługo będę robił tę przetwornicę to przetestuję na żywca wszystkie 3 przypadki: 3x0,3, 1x0,9 i 1x0,5.
    sp4msu
    Poziom 20  
    tomgart napisał:
    Naskórkowość występuje już przy 50 Hz. Dlatego przewody napowietrzne robi się z rdzeniem stalowym w środku a oplot z aluminium.

[/img]

Sznowny Kolego .Przewody (linki napowitrzne ) robi sie tylko i wyłończnie dlatego z żyłą stalową w środku , żeby zwiekrzyć wytrzymałość mechniczną tych że LINEK . I to by było na tyle .
    tomgart
    Poziom 25  
    Oczywiście. Może z tym przykładem nie trafiłem najlepiej do przekonania bo w przewodach napowietrznych chodzi bardziej o ten drugi aspekt - większą granicę wytrzymałości stali niż aluminium. No i linkę łatwiej rozpiąć niż gruby drut. A zjawisko wypierania prądu czy się z tym zgadzasz czy nie i tak występuje. Opracowuje się specjalne technologie wytwarzania prętów i drutów gdzie rdzeń jest stalowy, ewentualnie aluminiowy a płaszcz miedziany. Niestety koszt jest na razie większy niż korzyści.
    Przybysz1224
    Poziom 16  
    Witam.

Chciałbym się dowiedzieć jaką rezystancję powinno mieć trafo w uzwojeniu pierwotnym i wtórnym?

Pozdrawiam.
    lechoo
    Poziom 39  
    A do czego Ci potrzeba jest znajomość tej rezystancji? Ważniejsza jest indukcyjność - na podstawie jej pomiaru można ocenić czy transformator został wykonany prawidłowo.
    Przybysz1224
    Poziom 16  
    Mam trafo oraz drut, ale drut jest z tezewizora(z tyłu na kineskopie w starych telewizorach jest nawinięty drut) i na suwmiarce mniej więcej jest 0,3 ale nie jestem w stanie ocenić na zwykłej sówmiarce dokładnie a elektronicznej nie posiadam i chciałbym się dowiedzieć jaka powinna być rezystancja uzwojeń, to w tedy mniej więcej będe wiedział czy to jest ten drut.
    freesam
    Poziom 12  
    A to w końcu potrzebny jest ten mostek gretza za uzwojeniem wtórnym czy nie??:)

Pozdrawiam.
    konti
    Poziom 27  
    witam a czy zamiast irfz44 moge da 2sk1016-bo akurat taki mam
    Przybysz1224
    Poziom 16  
    Witam.

W sklepie nie dostałem diody zenera BZX55C12, i diody BY299 i chciałbym się spytać czy mogę zastosować inne te elemęty czy muszę jechać do innego sklepu?

Pozdrawiam.