Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Świetlówka energooszczędna zasilana z 12V.

DjExit 16 Sie 2006 17:35 15768 57
  • Świetlówka energooszczędna zasilana z 12V.
    Witam!
    Wykonałem dzisiaj energooszczędne oświetlenie gdzie ma zastosowanie wszędzie tam gdzie nie mamy dostępu do prądu, np. na działce, pod namiotem. Jest to moja pierwsza poważniejsza konstrukcja dlatego proszę to uwzględnić przy ocenianiu ;) Układ przetwornicy składa się głównie z generatora fali prostokątnej około 50khz na NE555, tranzystora kluczującego IRF630, transformatora na rdzeniu z zasilacza atx i zabezpieczeń. Projekt prezentowany był w którymś numerze "nowy elektronik". Płytkę wykonałem techniką termotransferu z matrycy z "nowego elektronika". Układ posiada potencjometr do regulacji wypełnienia impulsów. Cały układ przy pełnej mocy świecenia żarówki 22W (odpowiada 100w normalnej żarówki) pobiera tylko 0,5A z 12V akumulatora. Całkowicie wyeliminowany jest pisk transformatora przez wysoką częstotliwość. Wspomniany już transformator nawinąłem na rdzeniu z zasilacza atx drutem 0.3mm. Uzwojenie pierwotne 4 zw. zwiniętymi 3 drutami 0,3mm; Uzwojenie wtórne 100zw. 1 drutem 0,3mm. Na wyjściu całego układu pod obciążeniem żarówki występuje napięcie skuteczne około 200V. Z żarówki energooszczędnej wymontowałem wszystko pozostawiając tylko rurkę i obudowę. Nie zrobiłem jeszcze obudowy ale zrobie to w najbliższym czasie. Układ działa w zakresie zasilania 6V - 15V. Schematu nie zamieszczam ponieważ mam go w gazecie a nie posiadam skanera. Dla zainteresowanych projekt jest w Nowy Elektronik 3/2004. Koszty były naprawdę niewielkie. praktycznie wszystkie części z odzysku lub już miałem. Jedyne co musiałem kupić to żarówkę energooszczędną 3zł na targu ;) i laminat 1,50zł.
    Pozdrawiam :D

Fajne!
  • #2 16 Sie 2006 19:04
    mmgryc
    Poziom 22  

Fajnie pomyślane, powiedz tylko czy mocno grzeje ci się tranzystor strujący??

• #3 16 Sie 2006 19:43
    kloszi
    Poziom 19  

Cytat:
    Cały układ przy pełnej mocy świecenia żarówki 22W (odpowiada 100w normalnej żarówki) pobiera tylko 0,5A z 12V akumulatora

Troszke mnie to zastanowilo bo uklad powinien pobierac przynajmniej 2A z akumulatora..

• #4 16 Sie 2006 20:07
    sheeeep
    Poziom 25  

Pomysł super! Wykonanie też.
    kloszi jest tylko pytanie czy te 22W to nie jest przez przypadek prąd zmienny. To chyba ma znaczenie. 1A na 220 zmiennego a stałego.
    pozdrawiam

• #5 16 Sie 2006 21:07
    DjExit
    Poziom 23  

Na żarówce pisze 22W a dałem zdjęcie ze wskazaniami miernika... 0,5A

Dodano po 4 [minuty]:

mmgryc napisał:
    Fajnie pomyślane, powiedz tylko czy mocno grzeje ci się tranzystor strujący??

Tranzystor grzeje się nieznacznie, ale jednak. ten mały radiatorek który dałem na niego w zupełności wystarcza.

• #6 16 Sie 2006 21:42
    sheeeep
    Poziom 25  

A pozatym, te 0.5A może wynikać także z faktu mniejszych strat, brak dławików które szystko na ciepło przerabiały. Poprostu ten układ jest sprawniejszy od stanadrdowego.

• #7 16 Sie 2006 21:48
    Tomasz486
    Poziom 11  

Witam!
    Zastanawia mnie tylko fakt co jest takiego nadzwyczajnego w zrealizowaniu projektu z gazety? Nie ma tu żadnej innowacji. No ale można tu przyjąć że autor chciał się tylko pochwalić swoją pierwszą konstrukcją. Poza powyższymi uwagami wszystko ok!

>Pozdrawiam<

• #8 16 Sie 2006 21:50
    maxrider
    Poziom 20  

Hejo fajna zabawka możesz zażucić schemacik ??
    pozdrawiam!!

• #9 16 Sie 2006 21:56
    Krashan7
    Poziom 17  

sheeeep napisał:
    A pozatym, te 0.5A może wynikać także z faktu mniejszych strat, brak dławików które szystko na ciepło przerabiały. po prostu ten układ jest sprawniejszy od stanadrdowego.

Zasada zachowania energii obowiązuje. Z akumulatora pobierane jest 6 W mocy (12 V * 0,5 A). I maksymalnie tyle może iść do żarówki... Chyba, że z akumulatora prąd pobierany jest impulsowo, a miernik ustawiony jest na pomiar prądu stałego. Wtedy miernik po prostu pokazuje nieprawdę.

• #11 16 Sie 2006 22:44
    TomPi
    Poziom 20  

Fajnie że działa

Co do poboru prądu - mierniki uniwersalne - takie jak na fotce nie nadają się do pomiaru prądu pobieranego impulsowo. Gdyby go zmierzyć dobrym miernikiem, lub oscyloskopem mielibyśmy pełny obraz sparwy.

• #12 16 Sie 2006 22:58
    jerzykG
    Poziom 14  

Żarówka za 3 zł nie jest żarówką enerogooszczędną jest to zwykła świetlówka nazwałbym ją światłooszczędną no i pobiera 22W , żarówki energooszczędne pobierają mniejszą moc i świecą jaśniejszym światłem.
    Skąd ta moc świecenia żarówki przy poborze 6W z akumulatora ?
    P=IxU :|

• #13 16 Sie 2006 23:15
    trol.six
    Poziom 30  

bardzo fajne, mam pytanie, jak nie możesz zrobić fotki schematu, to:
    1. wyjscie jest z tego co widze prostowane? jak gretza?

co do pomiaru to gdzie się wpiąłeś, jak szeregowo z zasilaniem 12 V, to błąd może wynikać z impulsowego poboru prądu z zasilania i takich tam innych zakłóceń, przy impulsówkach to normalne, mi miernik pokazywał napięcie 300V kiedy naprawde było ok 80V :) Najlepszy byłby oscyloskop.

A moze zachodzi tu jakieś inne ciekawe zjawisko :?:

• #14 16 Sie 2006 23:24
    DjExit
    Poziom 23  

W takim razie pozwólcie że przytoczę cytat z Nowego elektronika:
    "Podczas pracy 18W energooszczędna żarówka przy pełnej mocy świecenia pobiera tylko 0,6A z akumulatora."

P=IxU
    18=0,6x12 ?? Nie sądze...

Raczej:
    0,6x12=7,2W

Czyli specjaliści z tej dziedziny lecą w kulki i nie znają podstawowych wzorów? Raczej NIE.

Dodano po 2 [minuty]:

trol.six napisał:

1. wyjscie jest z tego co widze prostowane? jak gretza?

Tak wyjście jest prostowane przez mostek gretza

• #15 16 Sie 2006 23:27
    kiler129
    Poziom 27  

Fajny projekt, masz moze schemat ?

• #16 16 Sie 2006 23:33
    116236
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 16 Sie 2006 23:40
    DjExit
    Poziom 23  

Być może chiński badziew, ale świeci jasno i w 100% spełnia swoje zadanie :D Miało być energooszczędne oświetlenie do namiotu i jest. Jak wrócę za tydzień z wczasów to kupię sobie jakiegoś porządnego osrama i wtedy się sprawdzi jak się będzie spisywał.

• #18 17 Sie 2006 01:45
    tomgart
    Poziom 25  

Wszystkie powyższe rozważania nt. mocy mogą być słuszne ale tylko dla żarówek zwykłych. Tam rzeczywiście - im większa moc wydzielona w żarniku tym więcej światła. W świetlówce (obojętnie jakiej) strumień świetlny nie jest prostą funkcją mocy wydzielonej w rurze wyładowczej. Ten sam "stopień" zjonizowania gazu można osiągnąć różnymi drogami - np. zmianą częstotliwości (z 50 Hz do 50 kHz). Oczywiście nie ma nic za darmo - trzeba w ostatecznym rozrachunku uwzględnić straty w samej przetwornicy.

• #19 17 Sie 2006 16:05
    pawel4090
    Poziom 13  

DjExit, prosimy o schemat..., nie daj sie prosić,

• #20 17 Sie 2006 16:11
    freesam
    Poziom 12  

DjExit wrzuć schemat. Na pewno jakiś kumpel twój ma skaner(ze skanuj i podaj wymiary płytki). Jeśli jednak masz taki niefart, to przyłóż się i narysuj schemat w np paincie ;p

• #21 17 Sie 2006 21:22
    Krzysztof33
    Poziom 15  

Wszyscy proszą o schemat, nie potraficie sami??

poszukajcie tutaj, na pewno coś się znajdzie
    www.google.pl

• #22 17 Sie 2006 21:47
    lechoo
    Poziom 39  

Skoro ta przetwornica pobiera tylko 0,5A to nie pracuje z wydajnością tej samej świetlówki bez przeróbki - proszę zrobić porównanie.

Podobną konstrukcję, ale opartą na przetwornicy opracowanej przeze mnie i w przyzwoitej obudowie znajdziecie w tym poście:
    -> https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic324149-55.html
    Przeglądając dokładnie tamten wątek znajdziecie również mój schemat.

• #23 17 Sie 2006 22:24
    tomgart
    Poziom 25  

Daję 5pkt. jak ktoś znajdzie w googlach schemat przetwornicy którą zrobił DjExit, tej z NE 3/2004.
    Gugluję od wczoraj i nic.

• #27 18 Sie 2006 21:27
    Przybysz1224
    Poziom 16  

Witam.

Mam jedno pytanko. Mionowicie jakiej mocy musi być rdzeń, albo jakie wymiary rdzenia masz w swojej przetworce??

Pozdrawiam.

• #29 18 Sie 2006 22:28
    Przybysz1224
    Poziom 16  

i jeszcze jedno autor pisze o diodzie IRF630 a na schemacie jest BZX55C12 czy to to samo czy muszę mieć tak jak na schemacie??
    I czy autor mógłby podać moc tego rdzenia??

Pozdrawiam.

• #30 18 Sie 2006 22:45
    chrisi
    Poziom 16  

Chcialem dodac ze specyfika tego projektu ze wlacza sie zarowke potencjometrem ktory ustala jasnosc swiecenia sam to zrobilem rzeczywiscie 0,5 A