Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka POLAR PDG-585-dziwne zachowanie

jaadamek 16 Sie 2006 18:39 2120 16
  • #1 16 Sie 2006 18:39
    jaadamek
    Poziom 16  

Pralka przyjechała z następującą awarią-przegrzewa wodę.Podejrzenie padło na programator ponieważ załączała grzałkę nawet bez wody. Programator został podmieniony na inny używany. Grzałka zachowywała się już poprawnie, natomiast pojawił się drugi problem. Na płukaniu pobiera wodę obraca silnikiem prawo , lewo dochodzi do wypuszczania wody i tu niespodzianka. Wypuszcza wodę, chwila przerwy i znowu wypuszcz wode i tak w kółko. Tak jakby program w tym miejscu stawał. Przekręcenie o jeden ząbekpokretła programatora uruchamia elektrozawory i pobiera wodę.Postanowiłem wrócić do programatora i sprawdzić czy na tym co był pralka zachowuje się poprawnie czy też tak samo. Po wymianie okazało się, że na płukaniu ma ten sam problem. Ponieważ nie było pewności czy przy podmianie nie przestawiły sie gdzieś kable, został sprawdzony ze schematem umieszczonym na elektrodzie kilka razy i jest podłączony identycznie. Czy to możliwe, żeby dwa programatory były uszkodzone w ten sam sposób. Może ktoś miał podobny problem i mógłby pomóc. Dzięki bardzo za wszelkie podpowiedzi.Typ programatora to P-124

0 16
  • #2 16 Sie 2006 18:53
    zayzayer
    Specjalista AGD

To ewidentna wina programatora.

0
  • #3 17 Sie 2006 00:01
    Parol
    Poziom 17  

Przełacz podłączenie pompki kabel fioletowy styk 2H na pozycję 6 lub 2 po drugiej stronie programatora.Pompa będzie wtedy włączana bez styku 2-2B.Będzie wtedy działała bez przerw.Prawdopodobnie w obu programatorach są zużyte styki 2-2B.Styk 2-2B powoduje że pompa jest wyłączana na 10sek. w kazdym cyklu 2minutowym.

0
  • #4 17 Sie 2006 11:29
    PS 663S BIO
    Poziom 31  

A jak się ma ominięcie sterowania pompy krzywką szybką do przeskoku programatora w tym typie pralki? :lol:

0
  • #5 18 Sie 2006 07:34
    jaadamek
    Poziom 16  

Nie wiem do kogo PS 663S kieruje to pytanie? Ponieważ nie mam tej pralki u siebie wszelkie próby związane z waszymi wskazówkami przeprowadzę jutro.Jeszcze jedno pytanie, czy po przełożeniu zasilania pompy na styk 6 lub 2 z 2H program powinien pójśc dalej, czy tylko zmieni to cykl załączenia pompy?

0
  • #6 18 Sie 2006 08:58
    PS 663S BIO
    Poziom 31  

jaadamek napisał:
    Jeszcze jedno pytanie, czy po przełożeniu zasilania pompy na styk 6 lub 2 z 2H program powinien pójśc dalej, czy tylko zmieni to cykl załączenia pompy?

No właśnie chodzi o to owe ominięcie sterowania pompy krzywką szybką. Program nie pójdzie dalej. Może przekaźnik blokady jest źle podłączony? (np. o jedną wsuwkę dalej) :?

0
  • #7 18 Sie 2006 15:18
    gamafino
    Poziom 11  

jeśli załącza grzałkę nawet bez wody to albo zawiesza się hydrostat albo wężyk hydrostatu jest przytkany

0
  • #8 19 Sie 2006 00:04
    Parol
    Poziom 17  

Oczywiście, że program pójdzie dalej.Styk 2-2B steruje tylko pracą pompy
    i nie ma nic wspólnego z zasilanie silniczka programatora.Można to prześledzić na schemacie pralki.

0
  • #9 19 Sie 2006 09:10
    PS 663S BIO
    Poziom 31  

Parol napisał:
    Oczywiście, że program pójdzie dalej.Styk 2-2B steruje tylko pracą pompy

No to drogi kolego wytłumacz mi jak to się stanie? Bo to dla mnie jest jakaś niepojęta rzecz 8O Naprawdę nie mogę sobie tego wyobrazić że ominięcie cyklicznego załączania pompy spodowuje odblokowanie krzywek wolnych programatora. No bo o tym że ta pralka jak nie wyleje wody to pójdzie dalej i skończy program z wodą w bębnie to chyba nie muszę przypominać :?

0
  • #10 19 Sie 2006 10:46
    Dzban
    Poziom 14  

Ja miałem taki przypadek ze grzałka bez wody się włanczała winny był termostat

0
  • #11 19 Sie 2006 11:46
    staszekf
    Poziom 32  

Sprawdź ze spokojem jeszcze raz całą instalacje programatora tzn. czy przewody na zewnetrznych stykach nie zwierają sie z wewnętrznymi, dalej czy właściwie podpięte sa wszystkie przepinki oraz sprawdził bym czy przewody podwójne wchodzące na jeden konektor mają przejście...Powodzenia

0
  • #12 20 Sie 2006 13:01
    Parol
    Poziom 17  

Kol.jaadamek napisał na poczatku,że pompa wypompowuje wodę z przerwami.Zaproponowałem podłączenie pompy w inne miejsce żeby wyeliminować styk 2-2H który często się psuje.Nie było informacji czy w momencie przerwy w pracy pompy również nie pracuje silniczek programatora.Jeżeli występuje przypadek,że nie pracuje pompa jak również nie pracuje silniczek programatora lub wyłącza się cała pralka to to zaproponowane przełączenie nic nie da.

0
  • #13 20 Sie 2006 16:41
    Zbych034
    Poziom 36  

Prawdopodobnie masz uszkodzona dzwigienkę sterującą szybkością przeskakiwania ząbków programatora Programator będzie działał parokrotnie wolniej co w szczególności widać przy płukaniu.
    Pierwotna usterka wskazuje na uszkodzenie hydrostatu (najczęściej niedrożny wężyk) chyba iż na programatorze widać wypalenia lub ma zgrzany styk ale te usterki występują sporadycznie
    Poz
    [/url]

0
  • #14 21 Sie 2006 08:00
    jaadamek
    Poziom 16  

Może odpowiem na kilka pytań, które zadajecie aby rozwiać wątpliwości.
    Jeżeli chodzi o hydrostat to jest sprawny na 100%. Po wymianie programatora na inny grzałka nie załączała się kiedy chciała tylko działała już poprawnie.
    W trakcie cyklicznego załączania i wyłaczania pompy na płukaniu silniczek programatora pracował normalnie.
    W trakcie cyklicznego wypompowywania wody wyłączyłem i włączyłem zasilanie pralki. Okazało się, że w którymś momencie silniczek programatora przekręcił krzywki i program poszedł dalej. Stwierdziłem, że ewidentnie zła praca pralki to wadliwy programator. Wymieniłem silniczek programatora chodź nie wyglądał na uszkodzony, oraz zauważyłem, że przekaźnik blokady jest trochę źle złożony. Widełki przekaźnika były poza wystającym plastikowym trzpieniem. Włożyłem go w środek widełek tak jak powinno być. Po tych zabiegach pralka zaczęła działać normalnie. Na wszelki wypadek zamówiłem nowy programator i myśle,że po wymianie bedzie już wszystko ok. Możecie mi wytłumaczyć do czego jest przekaźnik blokady? Zastanawiam się co było przyczyną usterki, silniczek, czy źle złożona blokada, a może jedno i drugie?
    Dziękuje wszystkim za pomoc.
    Pozdrawiam gorąco.

0
  • #15 21 Sie 2006 08:12
    asdasd11
    Poziom 22  

Przekaźnik blokady służy do zablokowania programatora,(krzywki wolnej programowej) ,aby grzałka nagrzała wodę.

0
  • #16 21 Sie 2006 14:01
    jaadamek
    Poziom 16  

Dzięki za wyjaśnienie ( przekaźnik blokady).

0
  • #17 21 Sie 2006 17:59
    skryn
    Admin grupy AGD

Temat uważam za wyczerpany. Wina leży ewidentnie po stronie programatora, co było w pierwszej odpowiedzi.
    Wątek zamykam.

0