Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić samozapalające sie światło w łazience??

17 Sie 2006 00:08 4362 15
  • Poziom 9  
    Witam. Mam pewien problem.. Chce zrobić samo zapalające się światło w łazience... czyli...

Otwierasz drzwi światło sie zapala wchodzisz do łązienki zamykasz za sobą drzwi.. światło nadal sie pali... otiwrasz drzwi światło nadal sie pali i po zamknięciu sie gasi...

Układ może być na przekaźnikach, włącznikach skrajnych lub na jakiś specialnym układach do zrobienia.. z tym sobie poradze ale czy ma ktoś pomysł jak to zrobić?? chodzi mi tylko o pomysł.. z wykonaniem sobie poradze :)

Pozdrawiam :)
  • OptexOptex
  • Poziom 40  
    Witam
    Są specjalne czujniki kontaktronowe do drzwi w systemach alarmowych. Na drzwiach przymocowany jest magnesik który zbliża się do kontaktronu gdy zamykasz drzwi. Sam układ wykonawczy można zrobić na małym mikrokontrolerze albo na scalakach TTL lub CMOS, przekaźniki jako elementy mechaniczne lepiej nie używać.
  • Poziom 27  
    A ja mam pytanie gdzie takie kontaktory jak przy alarmach sa idzie dostac i w jakiej cenie ?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    1. Nie wiem jak to się fachowo nazywa (wyłacznik dwustanowy?), ale jak w dobrym elektrycznym wytłumaczysz to na pewno dostaniesz. Wyłącznik który działa na zasadzie: jadno naciśnięcie - załącza, drugie rozłącza. Minusem jest to że jak się po coś wrócisz to musisz dodatkowo kłapnąć drzwiami.
    2. Czujka ruchowa - ale jak się drzymniesz w wannie to ci zgasi światło i możesz sie utopić :(

Chyba że chcesz się bawić samemu: wtedy zwykły mikrostyk -> przerzutnik bistabilny -> przekaźnik, albo sterowanie triakiem
  • OptexOptex
  • Poziom 18  
    Witam
    Jesli uklad mial by dzialac na zasadzie takiej, ze kazde otwarcie drzwi zaswieca badz gasi swiatlo to bym jakis czujniczek podlaczyl do przezutnika JK a ten sterowal by triakiem do ktorego polaczona byla by instalacja oswietlenia. Jednakze to rozwiazanie, tak samo jak z przelacznikiem bistabilnym, powoduje gaszenie swiatla juz w momecie "wychodzenia" z lazienki gdy tylko otworzysz drzwi.

Jako czujnik zamknietych drzwi mozesz rozne rzeczy urzyc od mechanicznych wylacznikow krancowych poprzez uklady optyczne konczac na ultradzwiekach :)

Dodano po 21 [minuty]:

mozesz zobaczyc czy taki uklad by Ci sie nadal :)

Jak zrobić samozapalające sie światło w łazience??

oczywiscie z lewej strony jest wejscie sygnalu z czujnika a z prawej strony wyjscie do ukladu zalaczajacego oswietlenie :)
  • Poziom 40  
    Witam
    Do przerzutników trzeba koniecznie dorobić układ resetujący aby w momencie chwilowego zaniku napięcia układ wchodził na OFF. W innym przypadku pod nieobecność domowników światło może zapalić się samo.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Tylko trzeba przy tych rozwiązniach pamiętać o zachowaniu dwuotwarciowego trybu pracy. Każde uchylenie drzwi bę dzie liczone. Dużo prościej jest zrobić to na czujkach ruchu i dać jakis czas zwłoki. Należałoby wtedy pamietać o tym, by co jakiś czas machnąć którąś kończyną. I tyle. Gotowe czujki do kupienia w sklepie za kilkanaście złotych.
    I nie trzeba pchać dodatkowej elektroniki. A mamy już przerzutniki, układ resetujący i propozycje procesora.
  • Poziom 40  
    Do czujnika ruchu też trzeba pchać elektronikę :D . Najlepszym rozwiązaniem jest mikroprocesor. Mały 8 nóżkowy z generatorem wewnętrznym. Jak zrobisz błąd w logice to trzeba zmieniać elementy i połączenia a na procesorze program. Na procesorze można z biegiem czasu udoskonalać program i dodawać pomysły które pomogą w bardziej inteligentny sposób sterować światłem. Na tym samym układzie można zrobić ściemniacz światła, dodając czujnik od zdalnego sterowania można zrobić sterowanie na pilota a to wszystko tylko na tym samym układzie.
  • Poziom 42  
    Rozdrabniasz się z jakimś procesorkiem 8-nóżkowym... Wmontować w ścianę solidny komputer z najnowszym Core2Duo, do tego panoramiczny wyswietlacz LCD, joystik i czytnik kart dostępowych. Dla małych dzieci - kreskówki, dla większych Quake, dla dorosłych filmy... "przyrodnicze" itd. Teraz dopiero masz pełnię możliwości!

(MSPANC)
  • Poziom 40  
    Wiem że cię to śmieszy ale zastanów się nad wszystkimi sytuacjami jakie mogą nastąpić i problem zaczyna narastać. Jeżeli układ będzie prosty powstaną dość uciążliwe sytuacje które zamiast uprzyjemniać życie będą uprzykrzać. Jeśli jesteś sam w mieszkaniu to jeszcze się da wytrzymać ale z gromadką ludzi to będzie problem.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Proszę mi wytłumaczyć po co na tym schemacie są dwa przerzutniki? Czy jeden nie wystarczyłby?

Pewnie dostane za to oper ale nie mogę się powstrzymać:
    Roman - ostatnio do mojego komputera załączającego światło w kibelku dołożyłem czytnik linii papilarnych – goście s... po ciemku – zawsze to oszczędność na prądzie.
  • Poziom 40  
    Dla mnie jest łatwiej zrobić to na ATiny15 niż na kilku CMOSach więc najprawdopodobniej nie umiecie programować i wolicie sie z kogoś nabijać niż przyznać się do tego. Jedynym rozsądnym sposobem jest wykrywanie przejścia osoby przez drzwi i wykrywanie kierunku ruchu. Przy takim systemie układ jest prawie niezawodny, problem jest gdy dwie osoby wejdą będąc blisko siebie a wychodzić osobno.
  • Poziom 18  
    forestx napisał:
    Proszę mi wytłumaczyć po co na tym schemacie są dwa przerzutniki? Czy jeden nie wystarczyłby?

Jeden by nie wystarczyl gdyz an jednym mozna zrobic uklad prawie tak samo dzialajacy lecz w momecie wychodzenia jak tylko otworzysz drzwi swiatlo zgasnie a tak gasnie dopiero w momecie ich zamkniecia za soba, a w obudowie chocby 7473 i tak sa dwa :)

Owszem uklad ma kilka, kilkanasie wad zwlaszcza jak jes wiecej niz jeden urzytkownik, ale to jest chyba najprostrze rozwiazanie, do ktorego nie trzeba procka i umiejetnosci napisania kilku linijek programu :)
    Zgadzam sie rowniez, ze mozna wladowac czujnik ruchu lecz po prostu zaproponowalem taki uklad aby spelnial postawione wymagania :P
    Z tym zanikiem napiecie i swieceniem sie swiatla to tez nie koniecznie, gdyz to tylko kwestia (jesli tak rzeczywiscie bedzie) zanegowania sygnalu a tego mozna dokonac na conajmniej dwa sposoby:
    1. skozystac z zanegowanego wyjscie przezutnika
    2. skozystac z pozostalych wolnych bramek NAND
    tak wiec problemu nie widze no ale moze sie myle :)
  • Poziom 11  
    kiedyś w elektronice praktycznej był układ zliczający ilość osób wchodzących do pomieszczenia, można wykorzystać do sterowania
    osobiście ma czujnik ruchu ustawiony na 2 min i jest ok
  • Poziom 11  
    1. Kolega pytał o kontaktrony http://allegro.pl/item121682523_kontaktron_magnetyczny_3m_gwarancja_3_lata_.html
    2. Ja bym zrobił układ z czujką ruchu. Takie rozwiązanie często spotykane jest w miejscach publicznych, więc musi się sprawdzać i nie jest zbyt skomplikowane do zrobienia.
    http://allegro.pl/item122566996_es34z_czujnik_ruchu_11m_2_kolory_wysylka_24h_.html
    ZASTOSOWANIE:
    - automatyzacja procesu załączania i wyłączania światła