Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy można bezpośrednio podłaczyć baterię do laptopa

leliwapl 17 Aug 2006 08:36 2736 3
    leliwapl
    Level 10  
    jak w temacie chodzi mi o baterię np 12V 44Ah np akumulator samochodowy. Czy przy zasilaniu komputera jakąś istotną rolę dla pracy komputera odgrywa elektronika zamieszczona w baterii, poza sprawdzaniem poziomu naładowania i innych parametrów baterii.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    telemax
    Level 22  
    Elektronika baterii nie jest częścią komputera i zajmuje się pośrednio zarządzaniem energią ładowania baterii i dostarcza informacji o jej stanie. Niektóre laptopy po podaniu stabilnego napięcia nominalnego baterii pracują poprawnie a niektóre się nie uruchamiają.

Napewno bezpośrednio do akumulatora samochodowego nie można podłączyć laptopa.

Niektóre szczególnie nowsze sterowniki przetwornic są czułe na spadek napięcia zasilania poniżej pewnego poziomu co prowadzi do uszkodzenia tranzystorów przetwornic , inne na niestabilność napięcia. Napięcie baterii w więkrzości laptopów jest podane za przetwornicą stabilizującą i zabezpieczającą co automatycznie eliminuje jedno z zabezpieczeń.

Reasumując do zasilania z akumulatora konieczne było by zbudowanie elektroniki stabilizująco zabezpieczającej a w niektórych emulującej elektronikę baterii.

Prościej i bezpieczniej jest chyba kupić zasilacz samochodowy za kilka zł.
    leliwapl
    Level 10  
    Może z tym akumulatorem samochodowym to trochę przesada, chodziło mi o to że po kalibracji baterii bateria padła a raczej wyłączyła się elektronika w baterii tak że nawet nie działa wskaźnik naładowania w baterii. Połączone ogniwa w baterii mają razem 12.4V przy obciążeniu 4A. Wygląda jakby została zablokowana elektronika baterii i pomyślałem czy można byłoby pominąć elektronikę i zasilić bezpośrednio z tych ogniw.
    telemax
    Level 22  
    Niestety elektroniki nie można pominąć. Ale raczej elektronikę da się naprawić .
    Poczytaj temat "Dziwne ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw"