Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie diod LED w samochodzie

17 Sie 2006 15:49 5018 8
 • Poziom 1  
  Chciałbym zrobić sobie podświetlenie samochodu z diod LED, ale jak wiadomo w samochodzie przy pracującym silniku może być nawet 16V i tu moje pytanie: co zrobić aby nie podniosło się napięcie i aby nie uszkodzić LED? Jaki zastosować stabilizator (na jakieś 100-150 LED), jak go skonstruować?

  Czy jest możliwość zastosowania diod LED 3V? Jeśli tak, to w jaki sposób?

  Proszę o wyjaśnienie mi tego w prosty sposób bo dopiero zainteresowałem się elektroniką.
 • Poziom 18  
  Stabilizatory o dużej mocy 7812 połączone równolegle i podłączone do nich równolegle baterie diod, jedna bateria diod to 4 diody połączone szeregowo.
 • Poziom 30  
  Witam !!

  Myślę że swobodnie można zastosować odpowiednio dobrane rezystory. Pomysł ze stabilizatorem też wypali tylko przy zastosowaniu rezystorów wyrównujących. Warto by też wiedzieć jakie kolega chce zastosować te diody, ponieważ od tego zależy dobór rezystorów. Niedługo sklecę jakiś schemacik...
 • Poziom 16  
  Najlepiej bedze zastosowac rezystory jak napisal kolega wczesniej. Muszisz wiedziec jaki prad pobiera dioda
  i obliczyc sobie odpowiednia rezystancje dla danego napiecia. ( prawo Oma :P ) Osobiscie jak podpinalem diode pod 12 V stosowalem rezystor 1kΩ Mysle ze mozesz bez problemu takie zamontowac :) pozdro
 • Poziom 16  
  aaa no wlasnie moze autorowi nie chodzi o diody tylko cos co sie nazywa djoda ... tylko wlasnie pytanie co to jest... :]
 • Poziom 30  
  Wrzucam schemaciki.
  W przypadku schematu z rezystorami to w zależności od koloru użytych diod - czerwonych 4 szt. w szereg, zielone i żółte - 3 w szereg (na schemacie), niebieskie i białe - 2 szt. szeregowo. Więcej nie ma sensu, ponieważ różnica w jasności świecenia przy zasilaniu 12V, a 15V była by już zbyt duża. W przypadku układu LM 317 jako źródła prądowego ten problem nie występuje, jedynie trzeba obliczyć rezystor Rx, w zależności od ilości gałęzi diod LED, dla każdej 20mA, czyli :
  R=U/I,
  dla U=1,25V;
  I=0,02A(jedna gałąź) R=1,25/0,02=62,5Ω (62Ω)
  I=0,04A(dwie gałęzie) R=1,25/0,04=31,25Ω (33Ω)
  itd...
  Można też łączyć równolegle rezystory 62Ω, np: 7 szeregów LED - 7 rezystorów 62Ω równolegle (jako Rx).

  Co do ilości diod w szeregach to tak samo jak wyżej, należy też pamiętać o dobrym chłodzeniu LM-a, przy większej ilości szeregów z diodami. Przy dwudziestu szeregach to może już być ok. 3,5W ciepła na stabilizatorze. Nadmienię jeszcze że wszystkie diody w drugim układzie powinny być jednakowe (przy różnych diodach prawie cały prąd popłynie przez szereg o najniższym napięciu przewodzenia). Rezystory 5,1Ω mają wyrównać niewielkie różnice napięć między szeregami, często występuje ono nawet gdy diody są z jednej serii produkcyjnej.

  Pozdr. Daniel

  P.S. Ponieważ kolega jest początkujący, garść przydatnych informacji:

  Diody świecące w zależności od koloru mają różne napięcia przewodzenia, czerwone - 1,6V do 1,8 V; żólte i zielone 2V do 2,2V; niebeskie i białe ok. 3,5V. Dla poprawnej pracy dioda świecąca powinna być zasilona odpowiednim natężeniem prądu a nie napięciem, prąd ten dla większości diod wynosi 20mA. Przekroczenie prądu diody kończy się jej uszkodzeniem, większość początkujących podłącza jedną lub kilka diod szeregowo bezpośrednio (bez rezystora) do źródła zasilania, dziwią się potem czemu strzeliło :D . Kolega parę postów wyżej podał przepis na taką katastrofę: LM 7812 i cztery diody szeregowo. Przeanalizujmy:
  Z LM 7812 otrzymamy 12V i prąd do 1A (potem padnie stabilizator)
  Diody czerwone - 4*1,8V=7,2V; diody się spalą.
  Diody zielone - 4*2,2V=8,8V; jak wyżej.
  Diody niebiekie(białe) - 4*3,5V=14V; pewnie nawet nie zaświecą, napięcie zasilające za niskie.
  Ponadto do poprawnej pracy stabilizatora LM7812 potrzebne jest napięcie wejściowe ok 14V, a takie napięcie jest tylko przy pracującym alternatorze.
  Miłej zabawy!!
 • Poziom 12  
  Jeżeli można to podepnę się do tematu jednak z troszkę inna diodą. Mianowicie

  http://www.aliexpress.com/item/T10-5050-6-SMD...n-Indicator-Bulbs-Light-Lamp/32460587195.html

  Mam coś takiego, jednak w aucie na włączonym silniku mam 14V na instalacji na co diody reagują bardzo szybkim paleniem się. Chciałbym wymienić zamontowane rezystory na mocniejsze które by wydłużyły życie diody. Pytanie jakie rezystory zamontować?
 • Poziom 35  
  O spaleniu diody decyduje przede wszystkim prąd który przez nią płynie. Po prostu trzeba włączyć w szereg amperomierz i dobrać rezystor (zaczynając od większych wartości) np. w ten sposób aby przy najwyższym napięciu (w przypadku samochodu nieco ponad 14V) przez diody płynął prąd około 15÷20 procent mniejszy od dopuszczalnego dla diody. Innej metody niema, wszystkie teoretyczne obliczenia są raczej zawodne, bo temperatura, bo czas, bo brak chłodzenia, bo rozrzut parametrów i inne takie.