Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przedwzmacniacz mikrofonu pojemnościowego

builderpb 17 Aug 2006 19:50 6976 7
 • #1
  builderpb
  Level 10  
  Znalazłem taki oto schemat przedwzmacniacza mikrofonowego:

  http://www.elektroda.net/cir/mk/PL-Przedwzmacniacz.html  Otóż, nie jestem pewien, czy dobrze zrozumiałem podłączenie mikrofonu widoczne z lewej strony. Zawsze wydawało mi się, że do mikrofonu mono prowadzą dwa przewody, a tu są jakby trzy. Zaryzykowałem i stworzyłem sobie następującą płytkę do tego schematu:

  Przedwzmacniacz mikrofonu pojemnościowego

  Zamiast tranzystorów BC549C zastosowałem 550C (tak mi doradził spec w sklepie). Całość zasiliłem baterią alkaliczną 12V - nie wiem na ile ona wystarczy bo jest dość mała a nie mam wogóle wyobrażenia ile coś takiego ciągnie prądu. Chciałbym użyć mikrofonu pojemnościowego i dowiedziałem się, że takie zastosowane w komputerach są właśnie pojemnościowymi. Wiem, że do pracy potrzebują 2.5V (tyle jest podobno na wejściu karty dźwiękowej). Czy zatem wykorzystany tutaj przedzwmacniacz po dobraniu odpowiedniej rezystancji R6 mógłby pracować z mikrofonem pojemnościowym?
 • Helpful post
  #2
  jony
  Electronics specialist
  Przeczytaj to a wszystko będzie jasne na temat mikrofonu.
  http://www.edw.com.pl/pdf/k01/27_08.pdf
  Sam wzmacniacz ma wzmocnienie około 300 i moim zdanie rezystor emiterowy pierwszego tranzystora powinien wynosić 10K choć wtedy zmaleje wzmocnienie do 170.
  Chodź z drugiej strony, dla tak małych sygnałów raczej nie będzie to miało znaczenia. Zresztą zawsze możesz zobaczyć jak będzie grał z 1K i 10k
  A co do poboru prądu to 1.5mA dla R=1K i 3.4mA dla R=10K
 • #3
  builderpb
  Level 10  
  Rzeczywiście teraz rozjaśniło mi się na temat mikrofonów. Rozebrałem włąśnie taki prosty mikrofon komputerowy, który mi przypomina takie za 2zł z Allegro i ma on tylko dwa przewody. Mając to na względzie i dodatkowo informację, że na karcie dźwiękowej jest owe 2.5V, muszę to napięcie wprowadzić tak, jak w prezentowanym artykule przez rezystor. No i tu mam problem - jak ustalić jego wartość? Czy można prosić o jakieś obliczenia? Czy po dobraniu tego rezystora będę mógł to wszystko podłączyć do powyższego przedwzmacniacza (pracującego oczywiście tak jak dla mikrofonu dynamicznego)?
 • #5
  builderpb
  Level 10  
  Ostatnie pytania: w jakim celu jest ten kondensator elektrolityczny i jak dobiera się jego pojemność? Bardzo dziękuję za wszelką pomoc - to mój pierwszy układ i tak bardzo bym chciał, żeby zadziałał :)
 • #6
  żarówka rtęciowa
  Level 37  
  Ten kondensator służy do odseparowania składowej stałej, wartość tego kondensatora zależy od impedancji wejściowej, kondensator o wartości 1µF stosuje się przy wejściu o impedancji 22kΩ, zaś przy impedancji 220kΩ stosuje się kondensator MKSE 100nF.
 • Helpful post
  #7
  jony
  Electronics specialist
  Kondensator C z rezystorem R=1K tworzy obwód filtru odsprzęgającego RC.
  Zmniejsza on wpływ tętnień i wahań zasilania. Istotna tu jest stała
  czasowa RC. Można ją osiągnąć stosując mniejszą rezystancję i większą pojemność, albo odwrotnie mniejszą pojemność i większą rezystancję. Nie ma tu ściśle określonej minimalnej wartości RC czym jest ona większa, tym lepiej. Ja proponuje ci dać C=220uF bo już masz takie kondensatory na schemacie wzmacniacza więc nie ma co wydziwiać.
 • #8
  GroMag
  Level 10  
  Witam... W tym przypadku Jako VCC to jakie powinno byc napiecie aby wszystko ladnie smigalo? W mom przypadku rejestrator Video, w ktorym chce to zainstalowac ma impedancje wejsciowa ;10 Kohm