Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATMEGA32 napięcie? Ściemniacz oświetlenia.

17 Sie 2006 22:55 1558 4
  • Poziom 16  
    Witam

W EDW jest pewien schemat ściemniacza oświetlenia na 90S2313. Chcę zrobić coś podobnego na ATMEGA32.

Mam jedną wątpliwość. W tym układzie napięcie sieci energetycznej 230V podawane jest na nóżkę portu procesora przez rezystor 10MΩ (i kondensator tak jak w załączniku). W napięciu tym procesor wykrywa moment przejścia przez 0 potrzebny do sterowania tyrystora.

Tak więc kontroler dostaje na port 230V - czy nie spowoduje to jakichś przebić i go nie zniszczy?? Moc wydzielana raczej mu ie zaszkodzi, bo prądy, które tam popłyną będą minimalne.
  • Poziom 26  
    procki mają wbudowane diody zabezpieczające i przy takim dużym rezystorze (10Mohm) nie powinno być problemu. z tym że procesor niejest odizolowany od siecii trzeba uważać przy modyfikacjach schematu...

takie rozwiązanie w sumie budzi wemnie mieszane uczucia, choć w sumie nie powinno sprawić problemów, nawet atmel w nocie katalogowej ma takie rozwiązanie, tak że sam już nie wiem
  • Poziom 16  
    hunterhouse napisał:

takie rozwiązanie w sumie budzi wemnie mieszane uczucia, choć w sumie nie powinno sprawić problemów, nawet atmel w nocie katalogowej ma takie rozwiązanie, tak że sam już nie wiem

We mnie też, spróbuję pozawracać głowę autorowi - zostawił kontakt.
  • Poziom 16  
    pewnie w tym wejściu jest włączone podciąganie pullup także rezystor 10M tworzy dzielnik z dużo mniejszym rezystorem wewnętrznym , stąd takie rozwiązanie jest bezpieczne. Ale nawet wejście "wiszące" ma jakąś rezystancję wewnętrzną dlatego zawsze tworzy się dzielnik. Sam robiłem coś takiego (na 2051) i wsio działało...
    Ale jeśli tam wchodzi napięcie przemienne, to dzielnik powstaje dzięki temu, że jest tam kondensator o reaktancji ok 320k czyli na nóżce będzie max 7V
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    hunterhouse napisał:
    nawet atmel w nocie katalogowej ma takie rozwiązanie, tak że sam już nie wiem

A pod adresem http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc2508.pdf masz tę notę. Tam jest nawet tylko 2MΩ rezystancji i są wrysowane te diody zabezpieczające porty. Gdzieś w nocie ATMegi powinna być wartość prądu jaki są w stanie te diody "upłynnić".
    Myślę że przy 10MΩ nie powinno być problemu.

Pozdrawiam