Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Korektor graficzny - budowa

Cinekas 18 Sie 2006 03:46 2585 2
  • #1 18 Sie 2006 03:46
    Cinekas
    Poziom 17  

Witam, czy ktoś z was planował zrobienie tego korektora bądź go zbudował?
    http://www.elektroda.net/audio/korektro28.html
    jeśli tak to mam teraz parę pytań ;P
    1. ile wyniosła by budowa?
    2. Czy jest dość trudno wykonać taki korektor?
    3. co to jest napięcie symetryczne?
    4. a może bardziej opłacalne jest kupno gotowego korektora? http://www.nikomp.neostrada.pl/zestawyN/N-073.htm
    Z góry dzięki za odpowiedzi ;)

0 2
  • Pomocny post
    #2 18 Sie 2006 08:30
    mrrudzin
    Poziom 39  

Cytat:

1. ile wyniosła by budowa?

Sprawdź ile kosztują najdroższe elementry (jak dla mnie 8xTL084 i 28 potencjometrów), dodaj do tego 5PLN za resztę i wiesz.
    Cytat:

2. Czy jest dość trudno wykonać taki korektor?

Jak każde urządzenie elektroniczne. Jeśli dobrze wykonasz płytkę - jego uruchomienie sprowadza się do podania zasilania.

Cytat:

3. co to jest napięcie symetryczne?

Są to dwa napięcia (względem pewnego punktu odniesienia 0) charakteryzujące się tym że jedno ma dodatni, a drugie ujemny potencjał względem 0.
    Wyobraź sobie że łączysz ze sobą szeregowo dwie baterie 1,5V.
    Miejsce ich połączenia jest punktem 0. Mierząc napięcie względem 0 a górnej baterii masz +1,5V; między 0 a dolną -1,5V. Jeśli pomierzysz napięcie pomiędzy górną a dolną baterią masz 3V.

Cytat:

4. a może bardziej opłacalne jest kupno gotowego korektora?

Policz i porównaj.

0
  • Pomocny post
    #3 18 Sie 2006 17:04
    h jaworski
    Specjalista AGD

schemat ideowy jest schematem okrojonym bo do każdego potencjometru dochodzi układ z układem us10 a jest ich 28 sztuk a układ zadziała tylko wtedy gdy wszystkie elementy trafią tam gdzie trzeba i nie popełnisz żadnego błędu a jak tak to bedziesz musiał go znaleść i usunąć sam pamietam jak budowałem swój pierwszy wzmacniacz 2*20w składałem końcówkę przez 2 dni a uruchomiałem i usuwałem błędy 3 tygodnie i spaliłem do tego około 20 dodatkowych tranzystoorów a przedwzmacniacz składałem 2 tygodnie a uruchomiałem i poprawiałem błędy 4 miesiące ale efekt był leprzy niż fabryczny a doświadczenie miałem
    a kolega pyta co to zasilanie symetryczne osobiście radzę poszukać coś gotowego dobre były korektory z radmora teraz czasami w komisie można kupić za 40zł 5tylko do czyszczenia potencjometry

0