Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tosca 303 buczący trafo, tranzystory w przedwzmacniaczu cd.

18 Sie 2006 18:58 1032 2
  • Poziom 20  
    Witam,
    Już byłem zadowolony, gdy odpaliłem Toscę po wlutowaniu nowych tranzystorów w przedwzmacniaczu, Wymieniłem T301, T303, T305.
    Za oryginalne BC239C wstawiłem tam C549B.

No i fajnie pięknie, przestało automatycznie buczeć trafo i wszystko wróciło do porządku. Grało tak z pół godziny odkręcone na 1/4 skali może, czyli nie głośno, po czym zaczęło coraz bardziej szumieć w głośnikach, chwilami strzelać i tak coraz bardziej aż teraz znowu buczy trafo i buczenie przedostaje się do głośnika częściowo, to samo co było wcześniej.

Czy użyłem nieodpowiednich tranzystorów??
    Pytałem się wczoraj, dostałem pare odpowiedzi, że mogę ich użyć, koleś w sklepie powiedział coś, że one są słabsze ale powinny być dobre.

Proszę pomóżcie.
  • Poziom 21  
    Witam to typowy objaw dla stopnia wejściowego mocy.Wymień profilaktycznie 2 szt BC307 na wejściu wzmacniacza stoją obok siebie łatwo je znajdziesz.Sprawdź sobie przy okazji prąd spoczynkowy tranzystorów mocy.Czyli bez obciążenia głośnikami miliwoltomierz na skrajne wyprowadzenia rezystorów emiterowych (nie te które są połączone razem i z nich jest brane wyjście na głośnik) ustaw bądx sprawdź tam ma być ok 20÷30 mV.
  • Poziom 20  
    Już jest ok, temat zamykam.