Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośniki na ARZ 6604 szerokopasmowe

viperlodz2 18 Sie 2006 20:24 5537 28
  • Głośniki na ARZ 6604 szerokopasmowe
    Witam:)
    Jest to moja pierwsza konstrukcja i muszę napisać, że nie znam się zbyt dobrze na głośnikach więc zrobiłem konstrukcje na szerokopasmowych głośniczkach które mi poleciliście. Link do tego tematu
    Głośniki są zbudowane na głośnikach tesla ARZ 6604.

Obudowa jest z płyty wiurowej 18mm połączona na klej do drewna pattex oraz na kołki. W środku jest wszystko uszczelnione silikonem (nie wiem czy dobrze zrobiłem.

Rodzaj obudowy: zamknięta
    Wymiary zewnętrzne: 400 x 250 x 200 (wysokość, szerokość, głębokość).

Chciałbym jeszcze podziękować wszystkim którzy pomogli mi w rozwiązaniu problemów.

P.S. Sorka za zdjęcia ale nie mam aparatu cyfrowego więc robione są komem.

Fajne!
  • #2 18 Sie 2006 21:33
    AMD Wojtek
    Poziom 11  

Dosyć ciekawa i na swój sposób oryginalna konstrukcja jednodrożna. Podoba mi się w nich ta prostota. ( nie mylić z prostatą) :D

• #4 18 Sie 2006 22:36
    Irvine Kinneas
    Poziom 17  

Konstrukcja bardzo łądna. Użyłeś w niej jakiejś zwrotnicy? W celu dopasowania impedancji przy wysokich tonach? Te głośniki dobrze spisują się w Horn-ach. Tylko obawiam się że bas to raczej jest nikły i góra tez nie za bogata.

P.S.
    Włąsnie za oknem przejechała mi umcykająca dyskoteka w Fiacie 126p "Maluch" 8O trogedia.....

• #5 18 Sie 2006 23:06
    viperlodz2
    Poziom 12  

Zwrotnicy nie używałem, a powinienem? Co do basu to muszę przyznać, że mnie zaskoczyło, bo spodziewałem się że nie będzie prawie w ogóle, ale jest i to przyzwoity, ale i tak planuję zrobić jeszcze subwoofer.

Tyle, że mam problem bo nie jestem pewny.
    Do suwoofera potrzeba głośnik basowy np. ARN-226-05/4. Obudowa typu bass-reflex i jeszcze chyba jakiś filt do środka tak? I obudowe trzeba obliczyć programikiem?

• #6 19 Sie 2006 00:38
    RaideR_87
    Poziom 14  

Ciekawie wygląda ten głośnik w stanie 'surowym' :]

• #7 19 Sie 2006 11:21
    Irvine Kinneas
    Poziom 17  

ARN-eny nie nadają się na suby, było gdzieś na forum o tym. Lepiej zainteresuj się jakimś STX-em np. GDN 22-120-8 SC/SS koszt 42/49 zł sztuka. Mam dobre doświadczenia z tym głośnikiem i potrafi "trzebnąć" konkretnie jeżeli siedzi w dobrze wyliczonej i zestrojonej skrzynce.
    W subie powinien być filtr dolno przepustowy, może być II-rzedu o stromości 12dB/okt.

W kolumnach szerokopasmowych uzywa się zawsze filtrów biernych szczególnie jeżeli głośnik ma mniejszą membrane współosiawą. Taka zwrotnica ma za zadanie:
    -korekcje wzrostu impedancji dla najwyzszych czestotliwosci
    -korekcje typowej dla takich glosnikow "gorki" w środku pasma

• #8 19 Sie 2006 11:29
    viperlodz2
    Poziom 12  

Nie jestem pewny dobrze zrobiłem, że uszczelniłem całą obudowe od środka, żeby nie wpadało powietrze?

• #9 19 Sie 2006 11:32
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

bardzo dobrze, to jest podstawa przy obudowie zamknietej.

• #10 19 Sie 2006 11:33
    viperlodz2
    Poziom 12  

Aha czyli dobrze by było jakbym dokupił taki filtr. Możesz podać jakiś przykład takiego filtra to już znajde go jakoś.

• #11 19 Sie 2006 11:35
    Caleb_
    Poziom 33  

Irvine Kinneas napisał:
    ARN-eny nie nadają się na suby, było gdzieś na forum o tym.
    alez bzdury pleciesz... czemu sie nie nadaja? moglbys uzasadnic, skoro nawet w sztandarowych konstrukcjach jest jedna konstrukcja na ARNie?

• #13 19 Sie 2006 13:38
    Krzysztof33
    Poziom 15  

Prosto i starannie, żadnych pierdółek, co do głośnika to się nie wypowiadam, bo nie słyszałem. Kolor też odpowiada do tej budy, daję Ci 5+/6 za wygląd zewnętrzny i staranność.

• #14 19 Sie 2006 14:06
    Armosus
    Poziom 26  

No wyglada calkiem ladnie, tylko srubki mogles dac czarne. Troszke pusto na tym froncie...

A tak wogole to buda ma nieco ponad 12L i zamknieta, jak robilem symulacje w winisd to mocne podbicia mi wychodzily. I jego EBP=60 czyli niby otwarta. Mozesz podac swoje symulacje?

• #15 19 Sie 2006 14:22
    Caleb_
    Poziom 33  

Irvine Kinneas napisał:
    Nie pamiętam dokłądnie na Elce w akustyce jest o tym trzeba poszukać. Chodziło o to że magnes jest zbyt mały i coś tam jeszcze.
    nie uwierze, gdy nie zobacze... poza tym trzbea umiec rozrozniac wypowiedzi dzieci, dla ktorych scan-speak to smiec, bo sie nie nazywa stx, a wypowiedzi ludzi, ktorzy sie faktycznie znaja...

• #16 19 Sie 2006 14:48
    Cybus18
    Poziom 17  

Bardzo fajna konstrukcja! Jaki był koszt budowy tego cuda?

• #17 19 Sie 2006 15:20
    viperlodz2
    Poziom 12  

Śrubki będą czarne ale nie miałem takich więc na razie są inne i z tyłu terminale jeszcze nie są dokręcone i dlatego nie ma zdjęć.
    Koszt wynosi około 130-140zł.

Niestaty nie mam symulacji, bo nie za bardzo się znam na tym, ale doczytałem że ma być pomiędzy 12 a 22l na forum mi doradzili i tak zrobiłem.

• #18 19 Sie 2006 16:18
    Irvine Kinneas
    Poziom 17  

Caleb_ napisał:
    ...dla ktorych scan-speak to smiec, bo sie nie nazywa stx, a wypowiedzi ludzi, ktorzy sie faktycznie znaja...

Może nie mam racji nie chce mi się togo szukać. Osobiście wole Usher-y jężeli chodzio dół i środek pasma, a wysokie to Peerless. Scan-Speak jest drogi i w wielu testach i porównaiach wychodzi tak samo jak Usher, alebo i gorzej. Coś o tym wiem ;)

• #19 19 Sie 2006 18:33
    AMD Wojtek
    Poziom 11  

Mam pytanie wypełniłes objętość kolumny watą lub gąbką ?

• #20 19 Sie 2006 18:57
    Caleb_
    Poziom 33  

Irvine Kinneas napisał:
    Caleb_ napisał:
    ...dla ktorych scan-speak to smiec, bo sie nie nazywa stx, a wypowiedzi ludzi, ktorzy sie faktycznie znaja...

Może nie mam racji nie chce mi się togo szukać.
    no wiec wlasnie. Do autora: spokojnie rob subwoofer na tesli. Sam bym wybral arna, a nie stxa (chocby ze wzgledu na ich powtarzalnosc, co jest potwierdzane przez wiele niezaleznych pomiarow; z stxem to niestety roznie bywa)
    Cytat:
    Osobiście wole Usher-y jężeli chodzio dół i środek pasma, a wysokie to Peerless. Scan-Speak jest drogi i w wielu testach i porównaiach wychodzi tak samo jak Usher, alebo i gorzej. Coś o tym wiem ;)
    scan-speak byl tylko przykladem, a nie tematem dyskusji...

• #21 19 Sie 2006 19:22
    viperlodz2
    Poziom 12  

Nie niczym nie wypełniałem. Jedynie jest silikon w środku. Waże jest aby wypełnić czymś w środku? A i czy to trzeba maksymalnie wszystko wypełnić?

• #22 19 Sie 2006 19:36
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

Kolumny zamkniete powinno sie tłumić w środku, np. wypełnij ją watą, lub czymś podobnym, zobaczysz jak poprawi sie bas.

• #23 19 Sie 2006 19:52
    Caleb_
    Poziom 33  

na scianki daj gabke i welne owcza a reszte wypelnij watolina. poprawia ci sie srednie tony rowniez (zmniejszenie powstawania fal stojacych)

• #25 19 Sie 2006 22:29
    Caleb_
    Poziom 33  

ano widzisz, ale w tamtym temacie jest mowa o tesli 312, a nie 226. rowniez bym wolal tej 312 nie kupowac, a zamiast niej visatona w250s, ale tu jest mowa o 226...

• #27 20 Sie 2006 22:49
    zupik15
    Poziom 11  

wedlug mnie za pierwszym razem zadko sie udaje wystroic i dopasowac litraz do glosnika jeszcze jak chodzi o bassreflex ale pierwsze koty za ploty jak sie to mowi wiec zycze powodzenia w konstruowaniu kolumieniek

• #29 28 Sie 2006 02:32
    marcino2000
    Poziom 24  

tesla arn 226 nie nadaje sie do obudowy bassreflex. ma zamały współczynnik spl ponizej pięćdziesięciu. zresztą wklepcie jego parametry w WinISD. program sam zasugeruje obudowę zamkniętą. zrobić się na upartego da soobwoofer(nawet z pcspeakera by się dało hehehe;)) ale to nie bedzie to o co chodzi. ARN ma za miękkie zawieszenie. na tani woofer polecam tonsile GDN-y najlepiej te powyzej średnicy 25 cm. kolumienki jak na pierwsze to superek.
    pozdrawiam

Dodano po 15 [minuty]:

sory za pomyłkę ten współczynnik to EBP

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME