Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oscyloskop C1-94. Pytania dotyczące obsługi.

18 Aug 2006 21:53 3470 9
  • Level 12  
    Zakupilem taki oscyloskop jak wyzej.Wszystko chodzi.Ale mam kilka pytań.

- do czego służy przycisk (wewnetrzny/zewnetrzny) w czasie normalnej pracy ustawiony jest w pierwszej pozycji.wew

-pod potencjometrem płynnej synchronizacji jest jakieś gniazdo (co to jest i do czego służy)

- z tylu są 4 gniazda (masa, wejście X , DASTJAX , wyjście systemu V i do czego służą )

- w jaki sposób dopasowć daną sondę (skomposować)do wejścia oscyloskopu

- może ktoś ma instrukcję obslugi tego oscyloskopu ( najlepiej po polsku)

- do czego służy ten wewnętrzny kalibrator

- w jaki sposob przeprowadzić regulację astgmatyzmu

To sa wwszystkie narazie moje pytania.
    Proszę - ktos z kolegow coś podpowie.
  • Level 12  
    W wyszukiwarce szukałem ale to co chcę nie znalazlem i dlatego otworzylem nowy temat.
    Ten temat jest ciekawy: http://www.kipis.ru/articles/article_c1-94.pdf ale jakby byl po polsku. Może ktoś się zglosi i przetlumaczy go .
    Czekam na dalsze sugestie.
  • Level 12  
    "nieśmiej się dziadku z czyjegoś niedostatku"-to jest delikatna odpowiedź
    na post K3048.Forum "elektroda" winien służyć radą i pomocą dla tych co jej potrzebują a nie wykazywać swojej wyższości nad innymi.Sądzę, że można wyczuć z pytania czy osoba pytająca chce pogłębić wiedzę czy wykorzystać to w niecnych celach.Natomiast rada typu "czytu,czytu" świadczy o pewnej złośliwości odpowiadającego.
    Odpowiedź na zadane pytania przesłałem e-mailem.
  • Level 37  
    nie było moim zamiarem wykazywania tego o czym pisze kolega ''baobab'' , jeżeli ktoś moim postem poczuł się dotknięty lub obrażony ,najmocniej przepraszam.Nie sądzę by podawanie wszystkich informacji na tacy ,było najlepszą formą pomocy ,a zachęcanie dobrotliwe ''czytu czytu '' ,do korzystania z informacji już dostępnych w sieci ,było złośliwością.Pozdrawiam i życzę miłego popołudnia
  • Level 12  
    Ja jeżeli mam wiedzę i chcę się podzielić to poprostu piszę.Jeżeli nie to niepodaję żadnej informacji i siedzę cicho.Ponieważ często śledzę posty na "elektrodzie" zauważyłem, u niektórych kolegów docinki niekoleżeńskie w postaci "szukaj,poczytaj itp.Moim zdaniem jeżeli niezna się języka obcego to trudno coś znaleźć a tym bardziej zrozumieć.A w kraju każdy skrzętnie ukrywa informację jakby to było zdradzenie tajemnicy bomby atomowej.K3048, bez urazy zwróciłem tylko uwagę na drobny niuans, który nieczęsto jest poruszany na forum.
    Odpowiedź dla Waldemara.
    Opisałem w e-mailu co oznaczają gniazda z tyłu oscyloskopu.
    dosłowne tłumaczenie
    1-masa obudowy -!--
    2-podłączenie zewnętrznego sygnału odchylania.Często wykorzystuje się do wyświetlania figur Lissaju.Z przodu podaje się jeden sygnał z tyłu drugi.
    3."PAZTIARZ" Zmiana współczynnika wzmocnienia wzmacniacza odchylania.
    4.gniazdo "V"pobiera się sygnał o kształcie piły
    Schemat sondy narysowałem i podałem parametry elementów.Trzeba taką zbudować lub kupić z tymi parametrami.Sonda obniża wielkość sygnału o 10 jednostek lub nie.
    5. Z kalibracją podam tylko jeden sposób-najważniejszy
    Ustaw przełącznikiem V/dz w pozycję trójkąta zaczernionego.
    Ustaw przełącznik czas/działkę "BPEMJA/DEL"w pozycji "2"
    włącznik "ms,us" w poz."ms"
    Przycisk "żduszczij" na auto.
    przycisk "BNIESZNIJ" czyli zewnętzny na "BNUTRISZNIJ" wewn.generator
    synchronizuj sygnał prostokątny jaki się pojawi gałką "YPOBEN"
    Amplituda sygnału winna mieć 5-ć działek.Jeżeli nie to trzeba przeprowadzić regulację.Ale trzeba mieć schemat i wiedzieć gdzie kręcić.
    Zazwyczaj sygnał mieści się w tych granicach.
    Przyjemnego oglądania.
  • Level 12  
    Wielkie dzięki!!!!
    Wiele rzeczy mi się rozjaśniło.
    To jest niegłupie ale po ruisku :http://www.kipis.ru/articles/article_c1-94.pdf
    Czyli nie da sie dopasować daną sondę (skompansować)do tego oscyloskopu.- niema takiej mozliwości ?
    Dlaczego pytam , ponieważ kolega ma jakiś polski oscyloskop i tam się podpina gdzieś sondę i na ekranie mamy prostokat i za pomocą pokretla w sondzie regulujemy tak żeby uzyskać idealny prostokąt .
    W takim układzie mam jeszcze takie pytanie: znalazłem orginalną sondę ale coś jest żle z przelacznikiem i odciety jest kabel - jaki to jest kabel koncentryczny i jego dlugośc?
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    -kompensujesz sondę a nie oscyloskop
    -do oscyloskopu będzie pasowała KAŻDA sonda o okreslonej "pojemności wejściowej" którą daje sie kompensować w pewnym zakresie ( takim jakie jest wejście oscyloskopu)
    no i która wejdzie na RUSKIE BNC ( mają nieco inną srednicę)
    -przebieg prostokątny jest tylko jako "wskażnik" do kompensacji ( czyli usuwania "zwisów" lub "przerostów")
  • Level 12  
    Skoro oscyloskop posiada wejście 1M ,40 pf na 1:1 czy będzie pasować taka sonda
    http://www.atlantec.pl/sprzet/tx60.html
    albo jest gdzieś taniej i drugie pytanie :
    skąd wziąc przebieg prostokatny w C1-94 i skompensować sondę.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Sonda powinna pasować ( o ile wejdzie na BNC ).

Zapytaj na allegro człowieka international-tr on ma sondy 60 MHz.
    Podłaczasz sondę do oscyloskopu i do przebiego prostokatnego z zewnetrznego generatora.
    Kompensujesz sondę i to wszystko.

Wewnętrzny kalibrator w oscyloskopie to zwykły generator prostokąta o częstotliwości zazwyczaj 1KHz.
    Nic nie stoi na przeszkodzie aby do kompemnsacji uzyć każdego innego sygnału prostokątnego o znanej częstotliwości i napięciu ( gdybyś chciał regulować GAIN w Y).