Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BO w Helios TC500 Unitra

27 Cze 2003 22:58 5728 56
  • Poziom 15  
    Witam mam problem nastepujacego typu. W BO w ukladzie odchylania poziomego pracuje tranzystor T655 SU 160 (BU 208,208A) . Po uruchomieniu wszystko pracuje poprawnie, do czasu okolo 20-30minut po czym tranzystor ulega przebiciu. W czym problem? Czy nalezy zajac sie stopniem sterujacym tranzystor - T654 (chociaz ten wyglada na to ze dziala poprawnie) czy raczej winy szykac gdzie indziej? Moze modul MH2030 niedziala tak jak powinien? Podczas pracy po kilkunastu minutach zdaza sie ze od czasu do czasu mozna uslyszec krociutki "syk" o wysokiej czestotliwosci i za niedlugo potem tranzystor pali sie. Czytalem kiedys ze czasem jest problem z Tr651 a mianowicie chodzi o rozchodzacy sie rdzen,ktory jednak w tym przypadku jest raczej w dobrym stanie. Ponoc tez Tr651 zmieniano w nowszych egzemplarzach z TS-14 na TS-15 oraz wprowadzano kilkanascie innych zmian (czy jest to aby potrzebne skoro tyle lat chodzil Tv bezawaryjnie?). Moze zastosowac w bloku poziomego inny tranzystor? Probowalem jeszcze wsadzac BU2527AX i BU508D (w tym przypadku byl to tylko egzemplarz testowy) .
  • Poziom 30  
    Odłącz +B 142V i wlącz zarówkę i przetestuj przetwornicę , może dawać za dużo.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista AGD
    Czasami winą za złe sterowanie BU 208 w Heliosie obarczony był transformatorek sterujący lub T654: trzeba było szukać tranzystora o jak najmniejszym wzmocnieniu ponieważ te o dużym h21e(powyzej 50) powodowały po kilkunastu minutach pracy Heliosa silne nagrzewanie się tranzystora linii i jego zniszczenie.
  • Poziom 13  
    Czy podstawiłeś C664-6,8nF/1500V(mogą być dwa szeregowo 13 nF),ewentualnie może być przerwa przy nim.
  • Poziom 21  
    Przede wszystkim wymień elektrolit C 515 (47uF/40V) w zasilaczu.
  • Poziom 15  
    Za C664 wstawiony jest nowy 10nF na 1k6 (stary po pierwszej awari rowniez zostal uszkodzony). Wszystkie 3 awarie nastapily po mniej wiecej podobnym czasie +/- 2 minutki niestety nie udalo mi sie wykluczyc co jest jeszcze nie tak. Dziekuje narazie za porady jutro postaram sie przetestowac przetwornice.
  • Poziom 21  
    C 664 powinien być 6n8/1500 i taki musisz wtawić (KFMP -bezindukcyjny).
  • Specjalista AGD
    Witam.
    Zrób tak jak pisze Michał99.
    Jeżeli po podłączeniu żarówki po 2min wystąpi błysk lub zaświeci się jasno to może być sam trafo przetwornicy.
    Jeżeli trafo zalany jest żywicą to wyprowadzenie (DNE) przewodu do nóżki
    mogą pękać i na początku jest OK a po podgrzaniu się trafa żywica razem z przewodem rozszerza się i robi się przerwa a z nią podnosi się napięcie i pada BU.
  • Poziom 15  
    Prawdopodobnie znalazlem przyczyne ktora byly elektrolity w zasilaczu C515 oraz C507 (nawet nie testowalem jeszcze calej przetwornicy bo od razu je wyjalem bez uruchamiania) . PS: C507 to 2x47uF/350V . Raczej nigdy nie uzywalem takich kondensatorow, czy zamiast niego moge wstawic popostu 100uF/350V?
  • Poziom 21  
    Oczywiście, że możesz założyć 100uF/350V. Pisałeś wcześniej, że wstawiłeś C664 -10nF. Wartość tego kondensatora jest dość krytyczna ,więc proponuję wstawić 6n8/1500V (lub 2*13n6 w szereg).
  • Poziom 15  
    Tak oczywiście 47+47 to 96uF napięcie też jest O.K.
  • Poziom 15  
    Hm, wstawilem za C664 10 nF bo tak mialem w serwisuwce... Dzieki za porady odezwe sie w poniedzialek. Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Proponuje potrzymać przetwornice na żarówce bo po latach 85% uszkodzeń (wzrost napięcia 142 V) jest z trafa przetwornicy
  • Poziom 15  
    Panowie, wymienilem C515 - 47uF/40V, C507 - 2x47uF/350V-wsadzilem 100u,C522 - tak samo jak C507,R510 -pr'ka(1k),C517 - 3n3/1k5. Podalczylem zasilacz i dalem na obciazenie zarowke 40W(wyregulowalem pr'ka napiecia,czyli +240V,+142,+25,+25+17). Zasilacz pracuje pod obciazeniem pieknie 2 godzinki i chyba wiecej to juz nie ma go po co trzymac na obciazeniu. Tutaj wszystko gra. Dalej pali sie T655 . Podczas pracy tranzystor nagrzewa sie max moze do 30 stopni napiecie na bazie okolo 460mV ( w servisuwce podane 0,5V) Podczas pracy tv mierzylem napiecie +142V oraz napiecie na bazie T655 - nie bylo tu zadnych niedociagniec tranzystor jak gdyby nigdy nic sie spalil. Jakies pomysly?
  • Poziom 19  
    No cóż w takim razie należałoby zainteresować się układem generatora.
    Wymienić elki (przede wszystkim C312) i przyjrzeć się Pr-kom(w szczególności R320) -ewentualnie wymienić.
  • Poziom 25  
    Witam,nic nie piszesz o tym C-664 ! czy zmieniłeś na 6,8n,jeszcze jak byś dał 8,2 to pół biedy ale 10 to już Ci tu pisali,chcąc wyeliminować trafo powinieneś sprawdzić wszystko co jest związane z zasilaniem jak i sterowaniem tego tranz.C-666, 0,47u R-682, 100 O.R-686, 0,33 O.
    i tak po kolei,nawet masz serwisówkę ,tylko jak widać są rozbieżności między nią a schematem.Możesz spróbować połączyć żarówkę 100W
    z T-655 C-E w czasie pracy tego tranz.będzie mocno świeciła,możesz zobaczyć czy coś się zmienia,pozdr.
  • Poziom 15  
    Tak zamienilem zgodnie z zaleceniem kolegi andy_o z 10n na 6n8 oraz wymienilem jeszcze D660,D654,D665 i D656. Myslalem moze ze nieprawidlowa praca tych diod moglaby spowodowac indukowanie sie wysokich napiec w uzwojeniu pierwotnym trafo (co bylo by tu bardzo prawdopodobne). Pozatym zmienilem juz wczesniej C666 oraz R691 i C673.
  • Poziom 15  
    Panowie mam takie pytanie, czy mozna odlaczyc blok synchronizacji MH i sprawdzic co bedzie sie dzialo?
  • Poziom 18  
    Miałem kiedyś taki dokuczliwy przypadek palił się Su.. w odchyl. raz pochwili a raz op jakimś niedługim czasie . W moim przypadku uszkodzone było trafo WN.
  • Poziom 15  
    Wydaje mi sie ze *chyba* mozna by trafo wykluczyc w tym przypadku (chociaz nie jestem w 100% pewien co do mojej tezy) poniewaz uszkodzenie od momentu wlaczenia wystepuje po czasie 25-27minut i ani chwili dluzej/krocej wiec wiaze sie to chyba raczej z wplywem temperaturowym lub indukowaniem niepozadanego napiecia w pewnej czesci obwodu. Szukam dalej...
  • Specjalista AGD
    Witam.
    A czy zrobiłeś to co pisał Ci Michał99 i ja.
  • Poziom 15  
    Trafo w zasilaczu nie jest zalane zywica i napiecia z przetwornicy sa OK (Pisalem ze wymienilem kondensatory i testowalem przetwornice podlaczajac zarowke 40W na okolo 2h , przy czym nie zaobserowalem zadnych blyskow na zarowce i zasialcz zachowywal sie poprawnie, miedzy czasie napiecia obserwowalem napiecie na mierniku - tez OK. 60W zarowke wlaczylem na okolo 1h i tez bylo OK.) Pozostale napiecia tez sa OK.
  • Poziom 18  
    Dla pewności proponuje wymienić tam jeszcze bc308 w zasilaczu
  • Specjalista AGD
    Witam raz jeszcz.
    Sprawdz C519 10uF/250V może utracił pojemność.Wartość średnia napięcia może wynosić 240V a impulsy mogą być znacznie większe i dlatego BU pada.Jak masz oscyloskop to zobacz.
    Powodzenia.
  • Poziom 20  
    A może kineskop nie ma masy?
    Zawsze kiedy jest uszkodzone trafo WN widać na nim jakieś pęknięcia mechaniczne.
  • Specjalista AGD
    No dobra, a jak wygląda obraz jak telewizor pracuje. Przyjrzyj się dokładnie czy nie ma strzępienia pionowych linii, krótkorwałych zmian geometrii (tu przydałby sie generator kraty...),sprawdź ścieżki odchodzące od trafa wn czy nie ma tam jakiś mikropęknieć. Co słychać w głośniku w momencie "agonii" tv? Zasilcz tego tv w momencie uszkodzenia c 507 ma to do siebie, że go więcej "słychać" w głośniku niż normalnie. Może masz małe przebicie z powielacza na masę lub pomiędzy wyprowadzeniami tegoż.Popróbuj przelutować wyprowadzenia trafka sterującego, sprawdź dokładnie czy w jego okolicy nie ma pęknięć ścieżek.Sprawdź dokładnie wszystkie "podkówki"na BO. Dobierz tranzystor sterujący linii lub wymień na nowy o jak najmniejszym wzmocnieniu(patrz mój post powyżej).Uszkodzenie c 664 nie powoduje w tym tv uszkodzenia bu czy su w linii, może tylko zablokować na stałe jego pracę. Możesz mieć faktycznie uszkodzony transformator w przetwornicy, przelutuj dokładnie jego końcówki lub lepiej wymień na nowy lub sprawdź ścieżki wokół niego.Sprawdź punkty lutownicze wszystkich elek w przetwornicy.
  • Poziom 15  
    Bardzo dokladnie przejzalem wczesniej juz wszystkie sciezki, rowniez wczesniej wymienilem w zasilaczu BC307a-T501 oraz C519. Co do ekranu na TV to jest poprostu idealny - nie mam co do tego najmniejszych zastrzezen bo porownojac go nawet z tv wyzszej klasy to obraz jest jak najbardziej prawidlowy a nawet smialbym rzec ze duzo lepszy(nie strzepi linii nie zmienia geometri i nic sie nie dzieje z obrazem ). W momencie przebicia tranzystora oczywiscie zasilacz na zwarciu i buczy, to samo w glosniku. Juz kompletenie nie mam pomyslow...
  • Poziom 25  
    Niedługo pobijesz wszelkie rekordy zainteresoewania tym zabytkiem.Jeśli masz możliwość to w n-rze 5/87 RADIOELEKTRONIKa jest dokładny opis działania BO,i wszystkich elementów które odpowiadają za jego prawidłową pracę,mógłbyś się sporo dowiedzieć z tego tekstu może by Ci pomógł,dziś się spóźniłem trochę ale jak chcesz to jutro rano mogę to
    zeskanować i przesłać Ci,no chyba że rzeczywiście coś jest z trafem,to i wymiana płyty nie pomoże ,ale jak sobie do jutra nie poradzisz to daj znać najlepiej dziś do 19godz.i potrzebny byłby Twój e-mail.
  • Poziom 15  
    Mam wszystkie archiwalne nr radioelektronika z tym tv z poszczegolnymi blokami. Wszystko jest jak byc powinno ale nic nie dziala :D