Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio z CD w Fiacie 125p- Safari5

19 Sie 2006 13:27 2613 15
  • Poziom 10  
    Witam.
    Mam problem -pomocy nie znalazłem (narazie) w necie, więc uderzam do Was.
    A więc: mam fiata 125p :) i mam w nim radio Safari 5 :) i gra dobrze.
    Kupiłem sobie nieco lepsze radio z CD (z kostką ISO), jak wrzucam to radio do drugiego auta (Peugeota, też z kostką ISO) to gra super. A jak wrzucam je do fiata i podłączam odpowiednie kabelki z kostki (zasilanie, mase i dwa kabelki do głosnika +antena oczywiście) to radio się włącza, ale nie działa :(
    Na ekranie radia wyświetlają się wszystkie napisy, podświetlenie nie działa, radio nie reaguje na większość przycisków (działa m.in. włączanie i wyłączanie, czy przełączanie z CD na radio) ale radio nie gra -nie odtwarza płyt, anie nie zapuszcza muzyki z radia :( Znalazłem na nim przycisk reset (na radiu), ale jego uzycie nic nie zmieniło... w czym problem? Co jest nie tak? Radio jest ok, bo działa w Peugeocie! Fiat jest ok, bo Safari w nim działa! Więc o co chodzi? Ktoś poratuje?
    Pozdrawiam.
  • Poziom 39  
    W kostce są dwa przewody od zasilania. Jeden z nich jest przyłączony na stałe, a drugi dopiero po przekręceniu kluczyka w stacyjce (tak jest w przypadku kostki ISO). Czy podłączyłeś oba do zasilania?
  • Poziom 10  
    oba kabelki podłączyłem pod napięcie, i sprawdzałem na przekręconej stacyjce (ale w fiaciorze radio działa nawet jak jest kluczyk wyjęty ze stacyjki)... :(
  • Poziom 39  
    Inaczej
    sprawdź czy radio zachowuje się tak samo gdy nie ma kluczyka w Peugeocie.

Najprawdopodobniej czegoś nie podłączyłeś. Ewentualnie sama kostka np. zwiera ze sobą jakieś piny.
  • Poziom 10  
    Peugeot ma instalację podobną jak Fiat -radio działa bez kluczyka.
    W Peugeocie po podłączeniu radia (przez kostkę) i kiedy kluczyk NIE jest w stacyjce (mam go w kieszeni) radio gra jak ta lala -wszystko działa poprawnie. :( nie mam pomysłu co jest nie tak. :(
  • Poziom 15  
    Tu nie ma żadnej filozofii. Sam mam Fiata 125p i w nim radio z CD. Jeśli zapodasz zasilanie +12V permanentne + 12V po stacyjce, możesz to zmostować oraz mase to radio powinno mieć zasilanie (zresztą ma skoro piszesz że się świeci.

Może nie grać dlatego że nie podłączyłeś np głośników albo zrobiłeś to źle np do jednego głośnika podpiąłeś dwa minusy a do drugiego dwa plusy.

czy fiat czy mercedes czy chociażby warszawa (chociaż te miały +12 na karoserii - ale to nie ma znaczenia) to dla radia nie ma znaczenia pod warunkiem poprawnego podłączenia i napięcia w zakresie 11-14,4V oraz głosników i innych peryferiów.

więc instrukcje w rękę i do dzieła
  • Poziom 10  
    Mam w Fiacie tylko 1 oryginalny głośnik -więc podłaczam do niego dwa kable (napewno dobre!) a dwa wiszą bezwładnie (bo z kostki wychodzą cztery kable -do dwóch głośników). Czy to może mieć jakiś wpływ?
  • Poziom 14  
    Witam

Prawdopodobnie w maluszku minus tego głośnika jest połączony z masą pojazdu. Nowe radia mają końcówki mostkowe, musisz poprowadzić oddzielny przewód do głośnika. W radiu włancza sie zabezpieczenie i dlatego nie gra.

Pozdro
    otp2
  • Poziom 15  
    boss9999 napisał:
    Mam w Fiacie tylko 1 oryginalny głośnik -więc podłaczam do niego dwa kable (napewno dobre!) a dwa wiszą bezwładnie (bo z kostki wychodzą cztery kable -do dwóch głośników). Czy to może mieć jakiś wpływ?

1. Sprawdź jaką masz impedancję w tym jednym głośniku bo wydaje mi się że te pojedyncze głośniki w fiacie miały jakieś chore impedancje rzędu 15 ohm

2. Zobacz czy dobrze zaizolowałes 3 komplety kabli których nie podpinasz, nie mogą się zwierać ani ze sobą ani z karoserią.

3. Sprawdź czy nie masz akurat tego głośnika którego podpinasz (lub dwóch - bo wycisza się parami) wyciszonego w radiu w ustawieniach, funkcje balance lub fader...

Kolego otp2 ja rozumiem że można się nieznać na samochodach ale o polskiej motoryzacji co nieco powinniśmy wiedzieć. OD kiedy to Duży Fiat 125p, Polski Fiat 125p czy też FSO 1500 to maluszek???
    ...no rozumiem może się pomylić

i wątpie żeby "-" od głośnika był podłączany kiedykolwiek do karoserii
  • Poziom 10  
    Punkt 2 i 3 odpada (kable zwisają swobodnie, a żaden kanał nie jest wyciszony -poza tym jedynym objawem nie jest to, że radio nie gra /nie słychać dzwięku/ ale też m.in. pojawiają się bezsensowne napisy an wyświetlaczu /wyświetla się niemal wszystko na raz/). Co do punktu 1, to jak to sprawdzić i jaka jest na to rada?
  • Poziom 15  
    jakie to radio?

impedancje sprawdzisz z tyłu głośnika, prawdopodobnie jet to tonsil, na magnesie powinieneś mieć opisaną moc i impedancję.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Kolego! Podłączyłeś zamiast do zasilania, plus do sterowania na anteną! Dokładnie sprawdz piny!!!Powodzenia!
  • Poziom 10  
    Radio to Rodstar czy tam Roadstar (ale gra dobrze :) )

Co do tego wątku z anteną, to wątpliwe -w peugeocie też anteny* nie podłączam (jest ślepo zakończona i zaizolowana).

*kabelka do automatycznego sterowania anteną zawnętrzną
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    To miernik w dłoń lub schemat wyprowadzeń i pokoleji sprawdz zasilanie na kostce(wcześniej odłącz głośniki), nie sugeruj sie kolorami i napisami przewodów na kostce tylko ich pozycją, jak radio zacznie normalnie się zachowywać, podłącz głośniki, tu naprawdę nie ma żadnej filozofii, gdzieś musiałeś popełnić błąd, może zasilanie idzie tylko na oświetlenie|? Może masa nie tam gdzie trzeba?
    Innego wyjścia nie ma!!!!
  • Poziom 10  
    RADIO "NAPRAWIONE"!!! Dziękuję wszystkim za pomoc!!!

A więc: W Peugeocie radio grało ładnie, w Fiacie w ogóle... próbowałem, próbowałem i nic... wziałem w końcu "miernik i schemat" i patrzę... patrzę... a tam do podłączenia są w sumie cztery kabelki*: 1-masa, 2-zasilanie z podświetleniem, 3 i 4-głośnik, więc nie ma bata -wszystko podłaczyłem dobrze, a nie gra... więc przełożyłem raz jeszcze do Peugeota i... też nie zagrało! Radio się nagle zapsuło? Nie! BEZPIECZNIK w radiu (na przewodzie zasilania) poszedł! Brum... do sklepu, kupiłem bezpiecznik, założyłem go, wrzuciłem radio do Fiata i gra jak ta lala :)

Bezpiecznik musiałem uszkodzić jak za pierwszym razem montowałem to radio w Fiacie (czy plus czy minus zawsze alpinus ;)

Co do głośnika w Fiacie, to ma 4ohm :) ...i 5W :D -oryginał Unitra!

Przepraszam, że zawróciłem głowę bez sensu i dzięki za pomoc (bez Was bym zrezygnował)! ;)

Pozdrawiam i... zamykam wątek :D (przepraszam, zawsze chciałem tak napisać) :P

*z radia wychodzi co prawda, jak dobrze pamiętam, chyba 14 kabli, no ale przy użyciu głowy i schematu, 10 wykluczyłem z udziału w przedsięwzięciu (6 do "dodatkowych" głośników, i jeszcze kilka do sterowania anteną i innych zbędnych bajerów) :)
  • Poziom 43  
    Masz nauczkę żeby być dokładnym w tym co się robi. A tak na marginesie to możesz sam zamknąć temat kłódką pod ostatnim postem.

SławeK
    PS. Dziwię się że nie zamontowałeś odtwarzacza DVD bez monitora do tego auta, mógłbyś oglądać filmy w ciemno. ;)