Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Najprostsze radio. Gdzie można znaleĽć najprostszy model?

matthef16 19 Aug 2006 21:15 8911 6
    matthef16
    Level 2  
    jestem tu nowy i moje pierwsze pytanie czy wiek ktos gdzie moge znalesc model najprostszego radia, odniornika. chcial bym go zbudowac wlasnorecznie ale nie wiem jak sie za niego zabrac.
    oj
    Level 42  
    Najprostsze radio:

1. Słuchawka wysokoomowa, 200-400Ω
    2. Dioga germanowa, AAP, DOG
    3. Antena - jak najdłusza
    4. Uziemienie

Takie radio gra na AM, łapi±c szczegolnie w nocy wszystkie stacje - która mocniejsza.

Tak wygl±da najprostsze radio

Okre¶l co ma być radio na AM/FM stero/mono, wtedy można bardziej precyzyjnie podać namiary na schemat, opis.

Baterii słonecznej nie zrobisz.

Można zrobić baterie tylko z dużych tranzystorów, obcinaj±c im "dekle" - padajace ¶wiatło na struktre spowoduje wytworzenie energii elektrycznej.

Ze względu na małe powierzchnie struktury krzemu jej sprawno¶ć jest bardzo mała ale działa - silnika nie zasilisz
    tomgart
    Level 25  
    Jako trznzystory możesz wykorzystać 2N3055 ale wydajno¶ć pr±dowa znikoma.Wykorzystujesz tylko jedno zł±cze.
    Pro¶ciej tera możesz nakupić lamp solarnych w hipermarketach (ok. 8zł) i próbowac zrobić z nich jaki¶ panel słoneczny. Niestety wydajnoi¶ci pr±dowej nie znam :(
    matthef16
    Level 2  
    dzieki za wskazuwki, moze byc radio am, skoro jest latwiejsze. co do bateri slonecznych masz racje zrezygnowalem z budowy, lepiej sobie kupic. te ktore wytwarzaja mala energie np. ladowania telefonow, baterii sa nie takie drogie. jak inno dasz mi namiary wezne sie do roboty i sprubuje zmontowac jakies radio ale nie wiem czy mi sie to uda jestem amatorem, zaczloem kombinowac od miesiaca.
    tomgart
    Level 25  
    Z braku wysokoomowej słuchwaki można pokombinować z gło¶nikiem i małym trafo sieciowym jako transformatorem głosnikowym (impedancji) Moiże nadawałaby się słuchawka od komórki?