Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wskaźnik wysterowania? Sprawdzenie mocy. O co chodzi?

19 Sie 2006 22:28 1421 11
  • Poziom 16  
    Witam.

Ostatnio widziałem fajny wskażnik wysterowania na 64 led -ach i w opisie było równiesz że morzna sprawdzić tym moc. Ja chciałbym się dowiedzieć o ch z tym chodzi?? Poniewarz jak będe miał taki wskaźnik i podłącze go i stwierdze że nie jest dobrze to co?? w wielu wzmacniaczacz nie ma żadnej rególacji i da mi to tylko to że będe wiedział??
    Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej o tym.

Dziękuje z góry za odpowiedź.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 39  
    Cytat:

Poniewarz jak będe miał taki wskaźnik i podłącze go i stwierdze że nie jest dobrze to co?? w wielu wzmacniaczacz nie ma żadnej rególacji i da mi to tylko to że będe wiedział??

Nie rozumiem tych dwóch zdań. Może kolega napisać jeszcze raz innymi słowami?

Pewnie coś takiego widziałeś

Tutaj masz inne kity - wskaźniki wysterowania
  • Poziom 16  
    Chodzi mi o to , że gdybym miał wskaźnik (chodzi mi o taki - http://www.szafirek.pl/index.php/,browse,id_g...pr+DESC%5C%2C+name_pr,itlpager%5Bpg%5D,8.html [J-78]) podłączył go do czegoś to co mi to da?? jeśli stwierdze że jest żle to i tak nic nie zrobie, czy tak??
    Morze źle myśle, dlatego pytam do czego tak dokładnie jest to potrzebne?

Dziękuje za odpowiedzi.
    Pozdrawiam.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 39  
    Myśle że jeśli już wskaźnik wysterowania to bardziej coś takiego

Cytat:

li stwierdze że jest żle to i tak nic nie zrobie, czy tak??

Tzn. stwierdzisz że nie działa czy jak?

Cytat:

Jest to po prostu bajer - efekt świetlny reagujący na dźwięk.
    Teoretycznie możesz stwierdzić jaki jest poziom sygnału na wejściu / jaka moc jest na wyjściu (chociaż nie wiem na jakiej zasadzie ta moc jest tam liczona).
  • Poziom 29  
    mrrudzin napisał:
    Myśle że jeśli już wskaźnik wysterowania to bardziej coś takiego

Cytat:

li stwierdze że jest żle to i tak nic nie zrobie, czy tak??

Tzn. stwierdzisz że nie działa czy jak?

Cytat:

Jest to po prostu bajer - efekt świetlny reagujący na dźwięk.
    Teoretycznie możesz stwierdzić jaki jest poziom sygnału na wejściu / jaka moc jest na wyjściu (chociaż nie wiem na jakiej zasadzie ta moc jest tam liczona).

Nie. Kolega ma na myśli że jeżeli konstuktor wzmaka zrobił go w konia podając zawyżoną moc, to i tak tego nie zmieni. Owszem, niewiele na to poradzisz, ale będziesz mógł pokazać światu np. że twój wzmak 25W jest mocniejszy od TDAkowego 50W. Ja ostatnio zbudowałem wzmacniacz 50W na TDA2030 z dodatkowymi tranzystorami i tak jak się spodziewałem jego moc nie przekracza 20W. LOL co nie?

P.S. Jak naprawdę chcesz mieżyć, to mież pod obciążonym wzmacniaczem przy częstotliwości 1kHz w przebiegu sinusoidalnym. W internecie są za darmo programy/generatory akustyczne.
  • Poziom 29  
    Ten wskaźnik wysterowania jest sterowany NAPIĘCIOWO. Tzn. pokazuje mniej więcej jakie napięcie jest na wyjściu wzmaka. W przypadku gdy podamy na jego wejście sinus 1kHz odczytamy ten pseudo pomiar napięcia z prawa ohma znając obciążenie (impedancje głośnika/ów) możemy obliczyć jaka moc idzie na wyjściu. Tak na marginesie, ten wskaźnik wcale nie ma 64 diod, on ma tylko 10 (czy ileś tam) a jedynie jest podłączone po kilka do jednego. Taki pomiar ma naprawdę niewiele do realu, więc lepszy jest tradycyjny woltomierz. Ja osobiście mierzyłem moc na wzmacniaczu poprzez zmierzenie mocy prądu zasilającego końcówkę. Biorąc pod uwagę że wzmacniacz nie ma 100% sprawności wystarczy odliczyć od wyniku tak ze 20-40% i z grubsza wychodzi moc samego wzmaka.
  • Poziom 10  
    Pewnie chodzi o wzkaznik wysterowania 64 LED firmy jabel J-78 . posiadam taki wzkaznik . Synał do tego wzkaznika jest regulowany za pomocą potecjometru , sygnał wejsciowy do tego układu nie moze byc mocny, i nienalezy go podłączyc na wyjsciu wzmacniacza.
  • Poziom 16  
    Jeśli tak to jaki wskaźnik wysterowania polecacie abum wiedział ile wat mają wzmacniacze które składam??
  • Poziom 29  
    ŻADNEGO WSKAŹNIKA WYSTEROWANIA. Wskaźnik z podziałką 10-12 czy nawet na upartego 24-30diod nie jest żadnym urządzeniem pomiarowym. Jeżeli myślisz o pomiarach mających w sobie choć troszeczkę do prawdy, to lepiej sobie spraw oscyloskop... Ewentualnie po wielu obliczeniach możesz sobie zrobić watomierz wychyłowy, i wtedy może by to coś wskazywało konkretnego.
  • Poziom 16  
    Więc jak mam obliczyć moc wzmacniacza???
    Oczywiście nie mam oscyloskopu.

Pozdrawiam.