Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop BBC M6011, wzorowany na HAMEG 205-3.

20 Sie 2006 02:53 3145 3
  • Poziom 26  
    Witam.
    Mam taki oscyloskop jak w temacie, robiony na wzór HAMEGa 205-3.
    Problem w tym, że nie ma on z tyłu portu IEEE-488(zamiast tego jest zaślepka).
    Proszę uważnie obejrzeć poniższy obrazek(zestawienie BBC vs. HAMEG):
    Oscyloskop BBC M6011, wzorowany na HAMEG 205-3.

W związku z tym kilka pytań.

Czy dorobienie takiego portu byłoby łatwe?
    Do środka jeszcze nie zaglądałem(nie rozkręcałem), aby porównać wnętrze BBC na zgodność ze schematem HAMEGa(schemat mam ze strony producenta).
    Ale nie wygląda to na banalną kwestię dołożenia gniazdka pod wolne miejsce na płytce(bo przez otwory wentylacyjne widać, że pod tą zaślepką, nie ma nic "podejrzanego" w pobliżu - żadnej płytki).
    Więc pewnie w tym BBC brakuje jakiegoś modułu wyjściowego.

Niestety w internecie nie ma ani słowa na temat tego BBC(ani instrukcji, ani schematu - to, że jest BARDZO podobny do Hamega, a do Hamega schemat jest, w tym przypadku może nie wystarczyć).

Czy przez port IEEE-488 można się łatwo połączyć z komputerem PC, czy potrzebne są jakieś skomplikowane konwertery sygnałów?
    Na stronie HAMEGa w dziale Download, nie ma żadnego oprogramowania do modelu 205-3(jakby nie był on przystosowany do komunikacji z PC, choć w instrukcji o tym wspominają).
    Co z tym oprogramowaniem do urządzeń z portami IEEE-488?

Kolejna sprawa to złącze leżące pomiędzy portem IEEE, a gniazdem zasilania.
    W BBC jest tam gniazdo DIN, a na płycie czołowej są dwa przyciski "Analog Output"(pewnie do tego gniazda DIN).
    W HAMEGu jest w tym miejscu inne gniazdo(wygląda jak antenowe - nie mam fotki większej rozdzielczości).
    Wie ktoś co to jest, jak działa, i jak z tego "analogowego wyjścia" korzystać?

Chciałbym mieć możliwość archiwizowania "zrzutów ekranu" z oscyloskopu w komputerze, stąd ten temat. :wink:
    Bo, po co komu pamięć cyfrowa w oscyloskopie, który nie ma wyjścia(cyfrowego)... :roll:

Proszę o jakieś komentarze, porady(jak uniknąć "haczyków" przy dorabianiu portu IEEE).

--------------------------------------------------------------------------------------

Nikt nic nie wie... Czeski film... :D
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    -Czeski film to to nie jest

Jak się kupuje Hamega z myslą o podpięciu do PC-ta to wybiera się model zaopatrzony w RS-232 , ze strony hamega zasysa się soft i wszystko pięknie działa

W Twoim przypadku masz dwa wyjścia:
    1.sprzedać ten oscyloskop i kupić inny z RS-232 ( najlepiej hameg bo jest soft gratis)
    2.próbować kombinować z tym co masz

Musisz rozkręcić swój oscyloskop i mozolnie porównywać swój ze schematem HM205.
    I tu jest problem bo :
    1.trzeba by dorobić komunikację 488
    2. dokupić kartę do PC-ta 488
    -zazwyczaj takie karty są drogie i mają złącze ISA czyli do nowszego PC-ta nie włożysz

Tak więc najtaniej / najszybciej sprzedac ten oscyloskop i kupić innego hamega z rs-232
  • Poziom 26  
    Dobrze, a co w kwestii tych "wyjść analogowych"?
    Co to w ogóle jest("z czym to się je")?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    do tego potrzebujesz albo drugi oscyloskop lub dokumentację
    1.napisz do hamega to odpowiedzą
    2. podłącz na wejście BBC jakiś sygnał a innym oscyloskopem "badaj" co pojawia się na pinach tego we/ wy
    czasami są to wyjścia powiedzmy "przelotki" aby podłaczyć nap. zewnętrzny częstościomierz lub inne urządzenie
    -jak jest dokładnie w tym przypadku to albo dokumentacja prawdę powie albo serwis Hamega lub próby jak napisałem wyżej