Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

chce zrobic zasilacz impulsowy...

pawlis 20 Sie 2006 16:58 1640 3
  • #1 20 Sie 2006 16:58
    pawlis
    Poziom 9  

tak jak napisałem w temacie chce sie zabrac za zasilacz impulsowy. nie mam sprecyzowanego zastosowania dla niego, ale mysle ze musi byc zasilany bezpośrednio z sieci, dobrze by bylo gdyby mial 2 napiecia wyjsciowe 5 i 12V ale samo 12V tez wystarczy. Prąd wyjściowy musialby byc w miare duzy, np. 3-5A. elektroniką zajmuje sie od niedawna, w dodatku ucze sie sam, wiec duzo nie wiem. prosze o pomoc. mile widziane sa schematy :)

0 3
  • #2 20 Sie 2006 17:35
    fuutro
    Poziom 43  

Jeśli nie jesteś zbyt doświadczony w tym kierunku to może lepiej poszukaj po ofertach kitów takich urządzeń albo sprubuj złożyć zasilacz z transformatorem sieciowym i stabilizator impulsowy. Samodzielne zaprojektowanie i wykonanie zasilacza impulsowego wymaga zarówno doświadczenia, teorii i odpowiednich przyrządów pomiarowych (zwłaszcza oscyloskop).
    Sprubuj z takim np układem:

0
  • #3 20 Sie 2006 22:32
    lechoo
    Poziom 39  

Na schemacie zamieszczonym powyżej jest bardzo poważny błąd - dioda D1 musi być przed dławikiem. Pozatym to tylko impulsowy stabilizator napięcia, zaś cała reszta (trafo, mostek, kondensator) będą tak samo duże i nieporęczne jak w zasilaczu liniowym.

0