Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

P e r p e t u u m m o b i l e - bez kitu !

pacraf 22 Sie 2006 07:36 32152 101
  • #31 22 Sie 2006 07:36
    maciek_slon
    Poziom 29  

"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić.
    I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi"
    A.E. ;-)

pożyjemy zobaczymy.

• #32 22 Sie 2006 08:43
    kaem
    Poziom 26  

Podniecanie się perpeetum mobile oraz niekomercyjnym free energy nie ma najmniejszego sensu. Dlaczego? Ano dlatego, że gdyby udało się opracować skuteczne i tanie źródło energii tego typu, to i zostało by też opatentowane oraz sprzedane do zarządzania odpowiednio silnej grupie menedżerskiej. Energia jest towarem strategicznym - umożliwia prowadzenie polityki, jest źródłem nacisku na słabszych partnerów (vide: nasze i nie tylko nasze problemy z Rosją). Nawet gdyby coś z tych wynalazków weszło do normalnego użycia, to ciśnienie rynku spowodowało by natychmiast obciążenie cenowe i podatkowe proporcjonalne do udziału tego nowego źródła na rynku. W ten sposób dotychczasowi potentaci w wydobyciu i zarządzaniu ropą naftową, węglem, energią elektryczną zabezpieczą swoje interesy poprzez opanowanie części nowego rynku. Nie liczmy na to, że jakimś jednym wspaniałym wynalazkiem uda się wykiwać światowy biznes albo zabronić im "zamykania" nowego źródła energii na jakichś zasadach open-sourcowych (hehe, nawet pasuje że w sofcie po angielsku też jest "źródło"). Spójrzcie jakie kłody pod nogi kładzie się np. konstruktorom małych elektrowni wiatrowych... Na logikę, jeżeli jakieś powszechnie dostępne dobro (wiatr, słońce) jest ogólną własnością wszystkich ludzi, to odpowiednio mała, proporcjonalna, ułamkowa część tego dobra powinna być też wyłączną własnością każdego człowieka (tak jak publiczne dobro jakim jest powietrze, staje się twoją wyłączną włąsnością gdy znajdzie się odpowiednio blisko twoich dróg oddechowych). A jednak tak nie jest! Nawet są już opłaty klimatyczne - ktoś zarabia na własności powszechnej/proporcjonalnie osobistej! Dobro publiczne jest... publiczne! Nie twoje! Węgla kamiennego też nie możesz wydobywać w prywatnym biedaszybiu, mimo że procentowo te kilkaset kilogramów publicznej własności na twoim prywatnym terenie wystarczyło by ci w zupełności, a to co wydobyłby twój sąsiad na jego terenie, interesować cię nie będzie.
    Natomiast wobec wyczerpywania się dotychczasowych surowców energetycznych, sprawa PM i FE jest jak najbardziej warta świeczki.

• #33 22 Sie 2006 10:40
    Mr. B
    Poziom 11  

zgadzam się. Spójrzmy też z innej strony. Jakby się udało już tak, że każdy mógłby sobie taką darmową energię na własne potrzeby w domku wytwarzać, to co? To mnóstwo ludzi straciłoby pracę. Chłopaki z elektrowni, górnicy, ludzie z elektrociepłowni, ze wszystkich stacji benzynowych. Ale też z drugiej strony jak by to było pięknie z rachunkami za prąd, gaz, nie trzeba by było węgla na zimę kupować, benzyny do samochodu...

• #34 22 Sie 2006 11:10
    revolt
    Poziom 34  

jedno wierzą w duchy, inny w kosmitów a jeszcze inni w perpetum mobile :)

wiele takich maszyn jest chowanych, blokowanych, utajnianych .... ble ble ble

chyba sami co niektórzy w to nie wierzą w dobie internetu.

• #35 22 Sie 2006 11:43
    trol.six
    Poziom 30  

veteran5 napisał:
    Przecież lecąc w stronę Jowisza sondy te miały mniejszą prędkość, niż oddalając się od niego

Sondy przyspieszyły, ale Jowisz zwolnił :) Tylko że policz sobie jak mało :) Ze wzoru na energie kinetyczną E=(mv^)/2

A mam pytanie czy sprawność silników naprawde jest rzędu 20% jak pisze to na stronie japonczyka? Jak to jest z tą sprawnością? Ile ona wynosi?

• #37 22 Sie 2006 12:25
    trol.six
    Poziom 30  

podobno najlepszy parowy (o trzech komorach rozprężnych czy jakiś tam) miał sprawność lepszą od diesla, a mi chodzi mi o sprawność elektrycznych silników. ;)

• #38 22 Sie 2006 12:42
    kura999
    Poziom 12  

elektryczne maja mniej wiecej od 70% komutatorowe, a nawet do 98-99% bezczotkowe

• #39 22 Sie 2006 13:24
    dex
    Poziom 27  

Do tych od utajnień i podatków, niech opodatkują -może już czas zmienić( własciwie wyrównać) nieco układ sił, Rosja, Bliski Wschód bye bye

Czemu nie?

Ale poki co to takie 'perpetum' sa mozliwe , na zasadzie ze coś się kręci i to wszystko, a żeby pociągnąć z tego większą moc nie ma szans.

• #40 22 Sie 2006 13:32
    majster256
    Poziom 21  

dex napisał:

Ale poki co to takie perpetum sa mozliwe , na zasadzie ze coś się kręci i to wszystko, a żeby pociągnąć z tego większą moc nie ma szans.

tez tak mysle:) ale jest mozliwe wyprodukowanei wysokosprawnych silnikow jak beda ialy 'cos' z perpetum mobile to moze osignac powyzej 100% sprawnosci
    zawsze trzeba cos dac zeby cos wziasc mozna tylko proporcje zmieniac:D

• #41 22 Sie 2006 13:35
    AdamG
    Poziom 10  

Panowie schodzimy z tematu.Perpetum można wsadzić między bajki.Potrzebne jest urządzenie np.wielkości lodówki,które sobie pracuje w piwnicy i zasila domek w energię.Ładuje mój samochodzik,telefon,laptopa itd.Niech to tylko pracuje np.10-15 lat,po tym czasie wyrzucam i idę do sklepu po nowe.Takie jest moje zdanie na temat PM.

• #42 22 Sie 2006 13:39
    majster256
    Poziom 21  

AdamG napisał:
    Panowie schodzimy z tematu.Perpetum można wsadzić między bajki.Potrzebne jest urządzenie np.wielkości lodówki,które sobie pracuje w piwnicy i zasila domek w energię.Ładuje mój samochodzik,telefon,laptopa itd.Niech to tylko pracuje np.10-15 lat,po tym czasie wyrzucam i idę do sklepu po nowe.Takie jest moje zdanie na temat PM.

najpierw wkladasz miedzy bajki a pozniej mowisz jak ma dzialac:D

• #43 22 Sie 2006 13:55
    AdamG
    Poziom 10  

Napisałem,że ma działać 10-15 lat.Wszystkie rozmowy na temat PM kończą się stwierdzeniem-to nie będzie działać przez 1000000 lat.To ma być takie PM,które sie zużywa.Trzeba się mieścić w skali ludzkiego życia,a nie milionów lat.

• #44 22 Sie 2006 14:11
    majster256
    Poziom 21  

PM i tka by nie dzialalo wiecznie :D bo wszstko sie zuzywa, koroduje, utlenia jednym slowem wszystko sie niszczy z czasem

• #45 22 Sie 2006 14:15
    trol.six
    Poziom 30  

Wcale nie schodzimy :) w końcu to bez kitu ;) perpetum mobile,

Ale przychylam sie do kwestii AdamG, niech coś będzie po przystępnej cenie i działa 10-15 lat; Kwestia teniej i łatwo dostępnej energii jest otwarta.

• #46 22 Sie 2006 21:46
    Krzysztof33
    Poziom 15  

Chwila, jeżeli to "coś" jest tak masywne, a cała aparatura zajmuje niewiele miejsca na tym żelastwie to, to po co takie grube rury? Czy te magnesy mają aż takie bicie, że konstrukcja musi być aż tak stabilna, niech mi to ktoś wytłumaczy, jeśli potrafi, bo z tych linków to... ja... no... wiecie... nie byłem prymusem :D:D:D

• #47 22 Sie 2006 22:26
    einstein
    Poziom 16  

Nie pamietam juz dokladnie ale temat drazylem jakis rok temu i po wnikliwej analizie uwazam ze jest to mozliwe, lecz nie jest to perpetum mobile tylko silnik wykorzystujacy pewna odmiane energii otaczajacej nas. podczas licznych testow zauwazono ze w pomieszczeniu w ktorym pracuje taki silnik spada temperatura.

• #48 22 Sie 2006 23:24
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

revolt napisał:
    20% to parowe gdzieś miały.

silnik parowy ma sprawność teoretyczną poniżej 10% :D

Pozdrawiam
    Greg

Dodano po 3 [minuty]:

majster256 napisał:
    dex napisał:

Ale poki co to takie perpetum sa mozliwe , na zasadzie ze coś się kręci i to wszystko, a żeby pociągnąć z tego większą moc nie ma szans.

tez tak mysle:) ale jest mozliwe wyprodukowanei wysokosprawnych silnikow jak beda ialy 'cos' z perpetum mobile to moze osignac powyzej 100% sprawnosci

SPRAWNOŚĆ ENERGETYCZNA POWYŻEJ 100%, to tylko w urojeniach ludzi chorych ...
    Cudów na zawołanie nie ma !

• #49 22 Sie 2006 23:28
    tomgart
    Poziom 25  

Niestety PM nie jest możliwe. To że taki silnik ma taką fajową sprawność nie wynika z niczego. Też czytałem iż w trakcie jego pracy pobierana jest energia cieplna z otoczenia. Podrugie w ostatecznym bilansie energii należałoby uwzględnić energię zużytą (i zaklętą wewnątrz w postaci pola magnetycznego ) na wytworzenie tewgo typów magnesu. Ma to się tak mniej więcej jak z kalorycznością węgla - jest lepszy i gorszy, tak samo magnesy, te silniejsze są droższe, bo trudniej je wytworzyć, z bardziej wymyślnych materiałów, przy większym nakładzie środków i operacji technologicznych. Rzadko się bierze pod uwagę ilość energii zużytą na wyprodukowanie takich super magnesów.

• #51 23 Sie 2006 10:17
    tomgart
    Poziom 25  

Choć może kiedyś zbliżymy się do tej magicznej 100% to w ostatecznym rozrachunlu nigdy jej nie przekroczymy, choć na króką chwilę czasu tak się może będzie wydawać, ale rozpatrując globalnie zawsze będzie <100 :)

• #52 23 Sie 2006 11:15
    trol.six
    Poziom 30  

tomgart napisał:
    choć na króką chwilę czasu tak się może będzie wydawać, ale rozpatrując globalnie zawsze będzie <100 :)

Hm... efekt tunelowania, czyli pokonywanie bariery potencjału z mniejszą energią?

Swoją drogą w necie wyczytałem że chętnie by czerpano energie z punktu zero, tyle że nie bardzo wiadomo jak skutecznie to robić :)

• #53 23 Sie 2006 12:09
    dyduś
    Poziom 20  

WYSTARCZY COFNĄĆ SIĘ O 100 LAT WIELCY UCZENI / czytaj z Noblem/jakie dyrdymały opowiadali.

• #54 23 Sie 2006 14:14
    revolt
    Poziom 34  

tylko te dyrdymały po iluś latach obalano a PM chcę już od dobrych 800 zrobić i coś nie wychodzi. i daj przykład takiej dyrdymały. że byli ludzie typu Nicolai Tesla który twierdził że słyszy kosmitów to tak zawsze będzie. poszukaj prac dr Pająka.

• #55 23 Sie 2006 17:16
    CMS
    Moderator

Perpetuum mobile I rodzaju

Perpetuum mobile pierwszego rodzaju, to maszyna, która wytwarza co najmniej tyle energii, ile sama zużywa tj. działa bez pobierania energii z zewnątrz. Miałby to być samonapędzający się mechanizm. Taką konstrukcją mógłby być np. silnik spalinowy mający sprawność cieplną większą od jedności. Perpetuum mobile pierwszego rodzaju to także maszyna, która raz wprawiona w ruch działałaby wiecznie, o ile zostałaby ona umieszczona w idealnej próżni i pozbawiona całkowicie kontaktu z otoczeniem (czyli o ile można byłoby zaniedbać opory ruchu).

Perpetuum mobile pierwszego rodzaju byłoby sprzeczne z pierwszą zasadą termodynamiki, czyli z zasadą zachowania energii mechanicznej.
    [edytuj]

Perpetuum mobile II rodzaju

Perpetuum mobile drugiego rodzaju, to maszyna, która generuje energię bez wzrostu całkowitej entropii. Taką maszyną byłby np. silnik, który produkowałby energię z wody poprzez zamienianie jej w lód, czyli pobierana z otoczenia energia ciepla miałaby całkowicie być zamieniana na pracę.

Jego działanie zaprzeczałoby drugiej zasadzie termodynamiki.

1. rozumiem ze temat dotyczy tego drugiego pm
    2. jak widac dopuszczalne jest pobieranie np ciepla z otoczenia

• #56 23 Sie 2006 18:59
    rdt
    Poziom 24  

revolt napisał:
    tylko te dyrdymały po iluś latach obalano a PM chcę już od dobrych 800 zrobić i coś nie wychodzi. i daj przykład takiej dyrdymały. że byli ludzie typu Nicolai Tesla który twierdził że słyszy kosmitów to tak zawsze będzie. poszukaj prac dr Pająka.

sorki ale nie kojarze zebym coś takiego słyszał o Tesli - mozesz mi podać źródło z jakiego to wiesz ?

wiesz chociaż kim Nikolaj Tesla był ?? gdzie mieszkał -co wynalazł - na czym go oszukał Edison gdzie zmarł i co sie stało z jego apartamentem w którym mieszkał po jego śmierci ?
    bo wydaje mi sie ze nie masz pojęcia o kim mowisz albo ja nie wiem wszystkiego wiec jako osoba ktora chetnie pogłębi swoją wiedze na temat tego naukowca dowiem sie skąd czerpiesz informacje o tym naukowcu,
    nawiasem mowiąc jakby miał ktoś książke Georga Trinkausa "Tesla the lost inventions" o Tesli tez sie chetnie dowiem gdzie kupił

a co do kosmitów - moje zdanie jest takie ze jezeli ktoś nie dopuszcza do siebie mysli ze gdzies na innej planecie mogły zaistnieć warunki równie dogodne do rozwinięcia się życia co na ziemi to jest po prostu ograniczony

nie twierdze ze te formy istnieją ale nie zdziwiłbym sie

• #57 23 Sie 2006 20:37
    bse-bse
    Poziom 13  

już jakiś czas temu ktoś wymyślił ciekawy silnik elektryczny, którego sprawność (energia elektryczna - energia mechaniczna) wynosi 333% i jest oparty na magnesach stałych. I co ciekawsze to człowiek ten nie zamierza sprzedać tego projektu wielkim koncernom, które głównie takie projekty chcą zaszufladkować, ponieważ nie od dziś wiadomo że przemysł energetyczny (dłównie paliwowy) to największy dział gospodarki.
    Jeśli chcecie więcej dowiedzieć się o tym silniku to zapraszam do obejrzenia http://darmowa-energia.eko.org.pl/pliki/free/kohei.html

• #58 23 Sie 2006 21:55
    Lewho
    Poziom 15  

Wokół nas jest pełno energii… cieplnej. Nie jestem fizykiem, ale wydaje mi się, że jest realny klimatyzator, który oprócz chłodzenia powietrza wytwarzałby energię elektryczną.

Kiedyś zrobiłem eksperyment:
    Przymocowałem moduł peltiera do sporego radiatora, podłączyłem do niego silniczek i zacząłem jego drugą stronę podgrzewać zapalniczką. Silniczek zaczął się kręcić i to nawet szybko. Wiem że termopara to jeszcze nie to, ale można by ją jakoś dopracować .

• #59 23 Sie 2006 22:22
    CMS
    Moderator

gdyby do ogrzewania peltiera udalo cie sie wykorzystac cieplo z silnika to mialbys PM, musialbys tylko dostarczyc energi do momentu nagrzania sie silnika a potem dzialalby wiecznie - oczywiscie nie jet to mozliwe (przynajmniej na ziemi)

• #60 23 Sie 2006 23:02
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto