Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr sieciowy - pytania odnośnie połączeń

kwierzyk 20 Sie 2006 20:09 6917 1
 • #1 20 Sie 2006 20:09
  kwierzyk
  Poziom 15  

  Witam. Chciałbym zbudowac prosty filtr sieciowy :) Czytałem juz troszkę o nich, przerobiłem cały temat "Porządny filtr sieciowy" z elektrody, niestety zamknięty, zeby ontynuowac lub ewentualnie zaptać się o cokolwiek.

  Wzorować bedę sie na filtrze PowerMagic, ze strony : audiopit.fm.interia.pl
  Schemat jest tutaj: http://audiopit.fm.interia.pl/schematy/powermagic.pdf

  I w związku z tym mam kilka pytań.

  • do czego potrzebne mi będzie uziemienie ? - Filtr ma byc do toroida 250VA(że uziemia to wiem, ale toroid ma 2 kabelki, nie 3 :) )
  • Mam zamiar zastosować gniazdo 3 pinowe takie jak jest w zasilaczach od PC. Co mam zrobić z uziomem? Podłączyć w tym filtrze i co dalej ? Z filtru do obudowy czy jak? A może po prostu pominąć kondensatory typu U, te 2 warystory i po porstu podłączyc od gniazdka bezpośrednio do obudowy ? Filtracji do uziemienia przez kondensatory typu Y nie ma np w schemacie z audiotonu:

  Filtr sieciowy - pytania odnośnie połączeń

  Lub inny pzykłąd, z tematu o "Porządnym filtrze sieciowym" :

  Filtr sieciowy - pytania odnośnie połączeń

  Tutaj jest uziom, tylko co dalej z nim ? Podłaczyć do obudowy czy jak ? Bo na spodzie obudowy mam poprzykręcane trafa EI które zasilac będą preampa i inne drobiazgi. Nie będzie zadnego przypadkowego BOOM ?:D (oby nie:) )

  Na moje skromne myśli zrobiłbym tak: filtr sieciowy + kondy tak jak na schemacie z AudioPit'u i to uziemienie przykręcam do obudowy.

  Zaznaczam, że mam uziemiony kontakt itd, nie atrapę w postaci bolca uziemiającego!

  I jeszcze jeden przykład, znalażłem w temacie esh0 o LM3886 w ładnej obudowie :D

  Filtr sieciowy - pytania odnośnie połączeń
  Z tym, że nie ma tam chyba nic połączonego elektrycznei z obudową? Nie wiem, może się mylę, jeśli tak to poprawcie mnie ;) I proszę napiszcie czy to uziemienei z filtra sieciowego mogę połączyc z obudową lub czy nei mogę, a jeśli nie to dlaczego i co by mogło się stac w rzie gdybym je podłączył ? :)


  Prosilbym o jakieś porady, wskazówki, itp zanim cokolwiek ruszę, bo chcę żyć a i pokój miec w całości :D bez dziur w ścianie, popalonych przewodów, rozwalonej instalacji elektrycznej itp itd :D

  0 1
 • Pomocny post
  #2 21 Sie 2006 09:51
  cyruss
  Poziom 30  

  No to po kolei:

  Pierwszy schemat (ten na żółtawym tle) - zupełnie skopany:
  1. niedopuszczalne jest stosowanie wyłącznika na przewodzie ochronnym
  2. warystor wyłapujący przepięcia jest zawsze pierwszym elementem od strony zasilania, po co obciążać filtr prądem zwarcia przy przepięciu?
  3. oporniki powinny mieć moc min. 0,5 - 1 W - chodzi o dopuszczalne napięcie opornika.
  4. przewody powinny być oznaczone L = faza, N = zero, PE = ochronny / ziemia
  5. kondensatory C1 - C4: nie mogą to być zwykłe kondensatory na 630V i na pewno nie o tej pojemności. Te ze schematu przy przerwie w przewodzie ochronnym grożą porażeniem. MUSZĄ to być kondensatory przeciwzakłóceniowe klasy Y ze znakami bezpieczeństwa, pojemność zwykle rzędu 2,2 - 4,7 nF.
  6. Całkowity brak kondensatora między fazą i zerem - zwykle jest to przeciwzakłóceniowy 0,22uF / 250V AC - klasy X, oczywiście ze znakami bezpieczeństwa.
  7. Filtr nie spełni do końca swego zadania. Nie powinien przepuszczać zakłóceń z sieci do urządzenia, czyli filtr dolnoprzepustowy LC powinien pracować w ukladzie "Γ" z wejściem na dławik. Jesli przeniesiemy C1 i C2 do punktu gdzie łączą się szeregowo dwa dławiki to będzie OK.
  8. Dławiki o dziwnie małej indukcyjności - typowa dla filtra sieciowego to 2,2 - 3,3 mH. Oczywiście dławik musi wytrzymać prąd pobierany przez odbiornik (powinno to być na nim napisane). Inaczej bardzo szybko się przegrzeje.

  Wg mnie schemat jest bez zastanowienia przerysowany z jakiegoś niskonapięciowego zasilania do urządzenia nadawczego, (CB radio?). Na pewno NIE JEST TO FILTR SIECIOWY NA 230V.

  Do drugiego schematu też się doczepię.
  1. Oznaczenia przeweodów: powinno być zamiast L-1 i A-3 -> L = faza, zamiast L-2 i A-2 -> N = zero, zamiast L-3 i A-3 -> PE = ochronny / ziemia
  2. Opornik powinien mieć moc min. 0,5 - 1 W - chodzi o dopuszczalne napięcie opornika.
  3. Kondensatory C1 i C2 - przeciwzakłóceniowe na 250V AC - klasy X, oczywiście ze znakami bezpieczeństwa.
  4. Kondensatory C3 i C4 - przeciwzakłóceniowe klasy Y ze znakami bezpieczeństwa, pojemność zwykle jest nieco mniejsza, przy 10 nF może nieco "szczypać" jeśli PE nie podłączymy np w gniazdku w ścianie
  5. Dławiki L1 i L2 to oczywiście jeden czterokońcówkowy dławik skompensowany, dla działania kompensacji ważne jest gdzie wejdziemy do niego z prądem a gdzie wyjdziemy. Powinno być na nim oznaczone. Gdyby nie było to faza wchodzi na początek jednego uzwojenia a zero na koniec drugiego (albo na odwrót).
  6. Wartości L3 i L4 - typowa dla filtra sieciowego to 2,2 - 3,3 mH. Oczywiście dławik musi wytrzymać prąd pobierany przez odbiornik (powinno to być na nim napisane). Inaczej bardzo szybko się przegrzeje.

  Co do połączenia przewodu ochronnego to MUSI on być koloru żóltozielonego i NIE WOLNO tego koloru używać w innych obwodach. Łączymy go w sposób PEWNY z metalową obudową (śrubą z podkładką zabezpieczającą, po oczyszczeniu w tym miejscu blachy z farby). Wskazane jest by każdy z przewodów od jakiegoś elementu (gniazdo, filtr) miał swoją śrubę. W przypadku gniazda czy kabla z wtyczką przewód ten ZAWSZE powinien być nieco dłuższy od pozostałych. Chodzi o to że przy wyrwaniu gniazda / kabla ma się urwać ostatni.
  Pozostałe przewody wiodące prąd powinny mieć izolację na 3 kV, albo słabszą (np. 500V) plus dodatkowa koszulka izolacyjna na przewodzie.
  Na płytce drukowanej pomiędzy ścieżką masy / ziemi / PE / obudowy a ścieżkami zasilania sieciowego MUSI być odstęp min. 4-5 mm po izolacji.

  A na ostatnim zdjęciu przecież wyraźnie widać żółtozielony PE od gniazda sieciowego do śruby na masie.

  1