Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Koder stereo E443. Nie wzbudza się generator 19kHz.

20 Sie 2006 20:25 1918 5
  • Poziom 11  
    Witam, Mam problem z moim koderem stereo. Nie wzbudza się generator 19kHz (Colpitts). Napięcia na tranzystorze są ok, elementy też wydają się być w porzadku. Czy możecie powiedzieć mi gdzie mam szukać przyczyny braku drgań?
    Pozdrawiam.
  • Poziom 25  
    a co to za element na bazie T201 czy też 204, słabo widać.
    A koder przestał działć sam z siebie? Mogły też paść któreś kondensatory, napięcia będą OK, a układ nie będzie się wzbudzał. Jeśli uzwojenia są OK oraz tranzystory to zostały tylko kondesatory.

A ten element to nie jest przypadkiem kwarc?, a enerator w układzie Pierce'a? Colpitts ma dzieloną pojemność, aja jej nigdzie nie widzę :)
    Częstotliwość w koderze musi być bardzo stabilna więc możliwe że tam jest kwarc i on klęknął. Ale ze schematu słabo widać co to jest, ja tam dojrzałem po dłuższej medytacji Q1.
  • Poziom 30  
    Witam!
    Mam wlasnie ten koder w calosci. jedyny problem byl z tranzystorem T203, padał dość czesto i wstawiłem mocniejszy.
    A generator jest na kwarcu Q1 19kHz
    Tu jest schemat w protelu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=176066
    Rdzeniami L201 i 202 reguluje sie zgodnosc fazy pilota i 38kHz do mieszacza.