logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

PSpice – jak ustawić zmienną rezystancję i indukcyjność sterowaną sygnałem 76 Hz?

Ludek29 20 Sie 2006 23:05 1279 5
REKLAMA
  • #1 2935877
    Ludek29
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Witam.
    Jak w PSpice zbudować modele zmiennej rezystancji i zmiennej indukcyjności, tak aby wartości zmieniały się w określonym zakresie (np dla indukcyjności 1p do 40m H) z częstotliwością 76 Hz?
  • REKLAMA
  • #2 2936001
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 629
    Witam,
    Ludek29 napisał:
    Witam.
    Jak w PSpice zbudować modele zmiennej rezystancji i zmiennej indukcyjności,

    dla jakiego typu analizy to ma być?
    Poza tym, warto poczytać sobie pomoc do tego programu, ponieważ tam wszystko jest objaśnione.

    Ludek29 napisał:
    tak aby wartości zmieniały się w określonym zakresie (np dla indukcyjności 1p do 40m H) z częstotliwością 76 Hz?

    Jak mam rozumieć zwrot: " ...z częstotliwością 76... " ?

    Pozdrawiam
    Greg
  • REKLAMA
  • #3 2936039
    Ludek29
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Znajomość modelowania zmiennych wartości rezystancji i reaktancji potrzebna jest mi do przeprowadzenia analizy Fouriera - konkretnie chodzi o harmoniczne, które się tam pojawią. Zmiana tych wartości musi odbywać się w takt częstotliwości 76 Hz.
  • REKLAMA
  • #4 2936072
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 629
    Ludek29 napisał:
    Znajomość modelowania zmiennych wartości rezystancji i reaktancji potrzebna jest mi do przeprowadzenia analizy Fouriera - konkretnie chodzi o harmoniczne, które się tam pojawią.

    Nadal nie rozumiem. Przecież każdy element obwodu elektrycznego w programie PSpice, jeśli będzie niestacjonarny i nielinowy, można opisać według ogólnie znanych reguł jako funkcje parametru i czasu.

    Ludek29 napisał:
    Zmiana tych wartości musi odbywać się w takt częstotliwości 76 Hz.

    Proszę o dokładne objaśnienie, ponieważ odnoszę takie wrażenie, iż znamy "różne" Teorie Obwodów Elektrycznych.
  • REKLAMA
  • #5 2937808
    Ludek29
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Muszę zaprojektować układ - ze zmienną w czasie rezystancją i indukcyjnością - przy czym zmiany wartości R i L nie mogą odbywać się w dowolnych chwilach czasowych (tzn. sterowanych jakimś algorytmem programu zapewne) tylko z częstotliwością 76 Hz, czyli co ≈0.01316 s.
    Pewnie każdy element można w programie PSpice opisać zależnościami parametru i czasu, tylko trzeba wiedzieć jak to zrobić... A dla mnie to już większy problem. :?
  • #6 2937887
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 629
    Witam,
    Ludek29 napisał:
    Muszę zaprojektować układ - ze zmienną w czasie rezystancją i indukcyjnością - przy czym zmiany wartości R i L nie mogą odbywać się w dowolnych chwilach czasowych (tzn. sterowanych jakimś algorytmem programu zapewne) tylko z częstotliwością 76 Hz, czyli co ≈0.01316 s.

    to co wyżej napisałeś oznacza, iż zmiany te mają mieć charakter okresowy z częstotliwością f=1/T powtarzania 76Hz.
    Natomiast nadal nie ma opisu tych zmian wewnątrz okresu, czyli
    R(t)=R(t+T), lub L(t)=L(t+T), gdzie T=1/76Hz i ogólnie;
    F(t)=F(t1+n•T), gdzie 0≤t1<T i n≡C (dziedziny liczb całkowitych, czyli 0, 1, 2 ... itd.).

    Ludek29 napisał:
    Pewnie każdy element można w programie PSpice opisać zależnościami parametru i czasu, tylko trzeba wiedzieć jak to zrobić... A dla mnie to już większy problem. :?

    Na mnie, by to zrobił za Ciebie możesz nie liczyć. Dostałeś "wędkę", natomiast "połów" i pozostałe z tym związane czynności, aż do "ryby usmarzonej na patelnii" musisz, korzystając z Pomocy do PSpice dojść sam.
    Inaczej to nie nauczysz się nigdy samokształcenia ... :D

    Pozdrawiam
    Greg
REKLAMA