Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

filtr aktywny a stabilizacja napięcia

21 Sie 2006 09:18 2063 5
  • Poziom 15  
    Zrobiłem filtr dolnoprzepustowy znany juz na elektrodzie:

filtr aktywny a stabilizacja napięcia

i tu moje pytanie:
    czy skoro daje mu napięcie z REMOTE z anteny czy ze wzmacniacza z wyjścia z radyjka (są chyba zmostowane poza tym) to czy musze dać mu jeszcze stabilizacje napięcia np przez 7809?
  • Poziom 38  
    Na schemacie masz podane, że układ zasilasz napięciem stabilizowanym (chodzi również o filtrację!) 12V, z uwagą, że może być również zasilanie innym napieciem, mniejszym niż 30V, co wynika z parametrów dopuszczalnych dla wiekszości popularnych wzmacniaczy operacyjnych. Nie powinno się go zasilać napięciem niższym, niż podane w katalogu dla Twojego wzmacniacza operacyjnego, gdyż poniżej tego napiecia parametry wzmacniacza dość gwałtownie się pogarszają, zwykle to jest nie niżej niż 5V (czasem 3V). Nie rozumiem, skąd Ci się bierze napięcie z "remote", taki sygnal na schemacie nie wystepuje. Filtr dolnoprzepustowy tłumi wyższe częstotliwości - po co dajesz na niego sygnał "z radyjka"? Chcesz posłuczać basów?
  • Poziom 15  
    może źle się wyraziłem.

nie podaje mu +12V prosto z baterii czy nawet przez regulator napięcia, tylko 12V przez REMOTE z radia co daje włączenie filtra tylko wtedy gdy radio gra.

chodzi mi o to czy napięcie z wyjścia REMOTE juz nie jest przypadkiem stabilizowane w radiu. i czy jest sens dawania tu stabilizacji?
  • Poziom 38  
    Chodzi Ci zapewne o wyjście "Remote" z radia samochodowego? To jest wyjście, na którym pojawia się napięcie, gdy radio zostaje włączone - przyciskiem lub potencjometrem. To wyjście jest przeznaczone do zasilania np. wzmacniacza antenowego, lub silniczka wysuwającego antenę. Wyjście nie jest dodatkowo stabilizowane, po prostu jest to tylko wyjście z wyłącznikiem, równoległym do funkcji wyłącznika głównego w radiu.
    Oczywiście wyjscie filtra aktywnego jest wyjściem baardzo małej mocy, jeżeli chcesz usłyszeć działanie tego filtra, to musisz po filtrze właczyć wzmacniacz mocy przeznaczony do obciążenia głośnikiem.
  • Moderator CarAudio
    Tylko uważaj bo one nie może być za dużo obciążane(to jest napięcie sterujące ,a nie służy do zasilania czegokolwiek)W antenach elektrycznych też podłącza się + i _ ,a ten kabelek to tylko REMOTE.
  • Poziom 15  
    Jerzy Węglorz napisał:
    Chodzi Ci zapewne o wyjście "Remote" z radia samochodowego? To jest wyjście, na którym pojawia się napięcie, gdy radio zostaje włączone - przyciskiem lub potencjometrem. To wyjście jest przeznaczone do zasilania np. wzmacniacza antenowego, lub silniczka wysuwającego antenę. Wyjście nie jest dodatkowo stabilizowane, po prostu jest to tylko wyjście z wyłącznikiem, równoległym do funkcji wyłącznika głównego w radiu.
    Oczywiście wyjscie filtra aktywnego jest wyjściem baardzo małej mocy, jeżeli chcesz usłyszeć działanie tego filtra, to musisz po filtrze właczyć wzmacniacz mocy przeznaczony do obciążenia głośnikiem.

dzieki za zainteresowanie ale wydaje mi się ze ja pisze o jednym a Ty o czym innym.

Ja to wszystko wiem!

u mnie skrzyni aktywnej jest przetwornica, 2 wzmacniacze na tadkach 7294, oraz filtr aktywny wyżej wymieniony.

To że filtr służy tylko do ocinania pasma to wiem i to że nie może być on obciążony też.

filtr jest założony tak jak powinien czyli przed wzmacniaczami i filtruje i tak słaby już sygnał który idzie z przedwzmacniacza z radia...

chozi mi tylko o zasilanie. Ale już sam chyba wydedukowałem sobie że jednak muszę napięcie z REMOTE z radia do zasilania (uwaga) wzmacniacza operacyjnego w filtrze, puścić przez stabilizator, a 7809 bedzie chyba do tego najlepiej służył