Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja RTV. Modernizacja instalacji antenowej. Jaki wzmacniacz?

Graveer 21 Aug 2006 13:06 5566 19
  • #1
    Graveer
    Level 11  
    Proszę o pomoc w modernizacji instalacji antenowej oraz w wyborze właściwego wzmacniacza. Jak przedstawiłem na schemacie instalacja antenowa jest już wykonana i funkcjonuje już kilka lat. Do ej pory korzystałem ze wzmacniacza Telkom Telmor WW-12/3, który posiadał cztery wejścia (UKF, VHF, UHFx2), oraz jedno wyjście, ale uległ awarii i nie nadaje się do użytku. Odpowiadał by mi wzmacniacz o wzmocnieniu około 40dB, który posiadałby jedno wejście UKF (radio), jedno wejście VHF, oraz dwa lub trzy wejścia UHF na kilka anten TV z różnych kierunków o różnej sile sygnału. Myślałem o wzmacniaczu Telkom Telmor WWK 861 ale cena około 500 zł jest dla mnie za wysoka. Wzmacniacz CA 310 ALCAD (166zł) byłby moim zdaniem odpowiedni, pasowałby jeszcze wzmacniacz AWS-333 producent AMS, ale na stronie SAT-SERWIS brak jest go w magazynie. Tak więc do istniejącej już instalacji zamierzam dokupić wzmacniacz, tylko jaki? W mojej instalacji dostrzegłem kilka błędów,niektóre z nich mogę wyeliminować a mianowicie przewód od wzmacniacza do pierwszego gniazda przelotowego, zamierzam podłączyć najpierw do rozgałęźnika (wejście IN), a następnie rozprowadzić dalej. Przebudowa całej instalacji na gwiaździstą tzn. Do każdego gniazda jeden przewód od rozgałęźnika nie wchodzi w rachubę. Proszę o radę, co jeszcze mógłbym zmienić.
    Czy istnieje możliwość bezpośredniego połączenia przewodu antenowego z anteny satelitarnej do wzmacniacza, i tym samym przeniesienie sygnału z satelity analogowego na rozgałęźnik i na wszystkie pozostałe gniazda. Jeśli nie, to proszę o radę jak połączyć antenę satelitarną z resztą instalacji, posiadam analogowy tuner satelitarny, a instalację wyposażyłem w gniazda przelotowe, abonenckie Telkom Telmor TYP GA-11/11.


    Instalacja RTV. Modernizacja instalacji antenowej. Jaki wzmacniacz?
  • #2
    kasprzyk
    Electrician specialist
    Witam

    Jeszcze raz bo nie zrozumiałem - chcesz zrobić docelowo całą instalację gwiaździście - -czyli do kazdego gniazdka osobny przewód?

    Jeśli tak, to nie ma problemu, żeby w każdym gniazdku była możliwość pdłączenia tunera sat, jednak koszty takiej instalacji gwłatownie rosną.
    Co do wzmnacniaczy - jednak preferuję markowe wyroby Telmor czy Vektor, o innych się nie wypowiem tzn - szerokopasmowe alkad czy ams uważam za słaby sprzęt - ale głównie za sprawą słabej ich pracy na kablówce.

    Pzdr
  • #3
    Graveer
    Level 11  
    Witam,
    Dzięki za odpowiedź.

    Nie chcę przebudowywać całej instalacji bo to są za duże koszty, chcę dokonać ew. zmian w instalacji, które mają na celu poprawienie sygnału we wszystkich telewizorach. Potrzebuję porad gdzie zastosować np. mikrowzmacniacz lub wzmacniacz, tak żeby w całym domu był ładny obraz bez zakłóceń.

    PS
    Mogę prosić o jakiś namiar na te wzmacniacze Vektor?
  • #4
    MIREK54
    Level 26  
    Instalacja gwiżdzista zaproponawana przez kol.kasprzyk jest propozycją optymalną w tej sytuacji (rozwiązuje też problem SAT) ale chyba nie do przyjęcia przez właściciela (tak zrozumiałem).
    A w tej narysowanej sytuacji to nie widzę rozsądnego wyjścia.
    Można tylko metodą pomiarów doprowadzic tą instalację do miejmy nadzieję w miarę dobrego zestrojenia ale bedzie to zależało od wielu czynników (ilość programów naziemnych,poziomy sygnałów,częstotliwości na których są nadawane,zastosowany osprzęt itp.)nadal bez SAT.
    Krótko mówiąc jest to wyzwanie dla fachowca ale ja bym tą robotę ominął ponieważ będzie to kosztowne a widzę że w grę wchodzą oszczędności!
    Taka jest przykra prawda - według mnie.
    Ale życzę powodzenia!
  • #5
    piotrekmilitowski
    Level 23  
    Witam serdecznie ! Tyle gniazd przelotowych !?? Napewno nie bedzie dobże , Pamiętaj jeden przelot i do tego gniazdo końcowe to jeszcze ale nie to co masz na schemacie blokowym powyżej! Musisz pamiętać, że każde z tych gniazd ma pare decybeli tłumienia !!!

    Bardzo dobra rada : Proponuje rozważyć inne połączenia!!!

    Z chęcią pomoge!!!

    Pozdrawiam
  • #6
    seba0101
    Level 15  
    Polecam zastosowanie multiswitcha i stworzyć gwiazdę o małej ilości gniazd tak do 4 to koszty powinny być małe. Co do anten TV to zastosuj dobre anteny kierunkowe i jakiś dobry wzmacniacz. Odsyłam do strony http://www.dipol.com.pl tam można rozejżeć się za antenkami i sprzętem.
  • #7
    kasprzyk
    Electrician specialist
    Witam

    Instalacja jest prosta pod warunkiem, że posiada się miernik poziomów sygnałów.

    Zakładam, że uda się Tobie osiągnąć poziom wyjściowe ze wzmacniacza 95db

    1- odgałęźnik 1/16dB - odgałęzienie na gniazdko końcowe ,przelot do:
    2 -ki - odgałęźnik 3/12dB - odgałęzienia na poszczególne gniazdka przelot na:
    3-ke - tam w zależności jaki uzyskasz poziom sygnałów może wystarczyć rozgałęźnik, jeżeli sygnał tam będzie poniżej 57db - można wcześniej dać dodatkowy wzmacniacz.

    Pzdr

    Instalacja RTV. Modernizacja instalacji antenowej. Jaki wzmacniacz?
  • #8
    tomarex
    Level 24  
    Witam.
    Moja propozycja. Uzyskasz kilka dB na odległych gniazdach w stosunku do kolegi Kasprzyka.

    Odgałęźnik 3-krotny: najlepiej 3/24 dB w ostateczności 3/20 dB.
    Przełączasz gniazdo to po wzmacniaczu jako przelotowe z odgałęźnika.
    Gniazdka 1,2,3 można jeszcze dać o innym tłumieniu odgałęzienia np w kolejności 20, 18, 15dB.
  • #9
    Graveer
    Level 11  
    Proszę o radę czy załączony schemat instalacji antenowej nie ma jakiś zasadniczych błędów i czy instalacja wykonana wg tego schematu będzie poprawnie działać, proszę również o radę jakie urządzenie zastosować, które pozwoliłoby na zsumowanie sygnału z wzmacniacza antenowego oraz sygnału z tunera satelitarnego w jeden sygnał i jednym kablem poprowadziło go dalej do rozgałęźnika, który pozwoliłby na podłączenie 5 szt. niezależnych gniazd. Zaznaczam że nie zamierzam przenosić tunera satelitarnego, chodzi mi aby aktualny wybrany kanał satelitarny był możliwy do odbioru we wszystkich gniazdach.
    Instalacja RTV. Modernizacja instalacji antenowej. Jaki wzmacniacz?
  • #10
    kasprzyk
    Electrician specialist
    Witam

    ta instalacja byłaby poprawna w sytuacji, kiedy tuner sat znajdowałby się np. na poddaszu i ustawiony byłby tam stale 1 program.


    Za pewne chciałbyś mieć możliwość przełączania programu na tunerze.
    Dlatego musisz wyznaczyć sobie punkt główny - gdzie będziesz miał postawiony tuner sat - do niego musisz doprowadzić sygnał z konwertera sat oraz między tunerem a punktem podziału sygnału - tkzw przewód zwrotny - na tunerze nadasz kanał TV (o ile ten tuner ma modulator) i zsumujesz kanał na którym będzie program sat z programami z anten naziemnych za pomocą sumatora (np rozgałęźnika 1/2) lup powrowadzisz 2 przewody zwrotne na jednym wprowadzisz sygnał z anteny naziemnej do tunera sat - drugim zsumowany sygnał z anteną naziemną doprowadzisz na rozg i dalej na gniazdka.

    Pzdr
  • #11
    piotrekmilitowski
    Level 23  
    Witam!
    Wtrąciwszy jeśli tuner musi być na górze to można zastosować tzw. przedłużacze pilota radiowy! Albo z pomieszczenia w którym będzie się znajdował docelowo tunerek i zrobisz powrót > warunek dwa przewody jeden z sumowanym sygnałem RTV/SAT, drugi powrót z modulatora (Tak jak kolega powyżej slusznie zaznaczył)
    Pozdrawiam
  • #12
    pajo21
    Level 35  
    kasprzyk wrote:
    Witam

    ta instalacja byłaby poprawna w sytuacji, kiedy tuner sat znajdowałby się np. na poddaszu i ustawiony byłby tam stale 1 program.


    Taka instalacja jest poprawna.Zrobiłem klijentowi dokładnie taka instalacje.Sygnał sat. jest doprowadzony do tunera który stoi na parterze.Sygnał modulatora idzie spowrotem na strych i zsumowany jest z anteną naziemną i rozdzielony na kilka gniazdek.
    proponowałem klijentowi bardziej rozbudowana instalacje http://www.dipol.com.pl/schemat02.htm ale ze względu na koszty wybrał właśnie takie rozwiązanie jakie narysował Graveer.
  • #13
    kasprzyk
    Electrician specialist
    pajo21 wrote:

    Taka instalacja jest poprawna.Zrobiłem klijentowi dokładnie taka instalacje.Sygnał sat. jest doprowadzony do tunera który stoi na parterze.Sygnał modulatora idzie spowrotem na strych i zsumowany jest z anteną naziemną i rozdzielony na kilka gniazdek


    Witam

    Kolega nie zrozumiał mojej wypowiedzi - dokładnie to samo wyjaśniłem w swoim poście - proszę przeczytać uważnie ;)

    Pzdr
  • #14
    Graveer
    Level 11  
    Dziękuję za wszystkie rady, chciałbym tylko wyjaśnić że u mnie nie występuje problem z tunerem, który znajduje się na strychu. Kabel od anteny satelitarnej ma długość ok. 10 m i jest poprowadzony bezpośrednio do tunera, który znajduje się przy odbiorniku telewizyjnym. Do odbiornika telewizyjnego doprowadzony jest kabel pojedynczy długości również ok. 10m z wzmacniacza antenowego. Chciałbym poinformować że w spominany przez was problem u mnie nie ma zastosowania, tuner znajduje się przy odbiorniku telewizyjnym. Chodzi tylko o kwestię jak zsumować (połączyć) sygnał z wzmacniacza antenowego z sygnałem, który wychodzi z tunera satelitarnego, a mianowicie 2 kable połączyć w jeden, a następnie ten jeden kabel w moim przypadku o długości ok. 1m skierować na rozgałęźnik z pięcioma wyjściami i wyjścia z rozgałęźnika poprowadzić do gniazdek. Jeżeli dobrze zrozumiałem to instalacja prze ze mnie zaprojektowana będzie poprawna, a programy satelitarne będę mógł zmieniać w miejscu zainstalowania tunera. Proszę tylko o radę jaki konkretnie, proszę podać nazwę ew. symbol, zastosować sumator, który pozwoliłby na połączenie sygnału po wyjściu z tunera satelitarnego, z sygnałem, który przychodzi bezpośrednio ze wzmacniacza antenowego. Sumatory które oglądałem w internecie na stronie dipola, posiadają jedno wejście i dwa wyjścia, natomiast z tego co rozumiem ja potrzebowałbym urządzenie, które podsiada dwa wejścia i jedno wyjście. Nie jestem fachowcem żeby zdecydować czy takie sumatory można stosować naprzemiennie (wyjście może być wejściem i na przemian). Dziękuję za rady, czekam na odpowiedź.
  • #16
    MIREK54
    Level 26  
    To nie będzie dobrze działać !
    Nie zgadzają się poziomy sygnałów po modulatorze tunera SAT i po wzmacniaczu antenowym (60/110dBuV)!
    Proponuję dodatkowy wzmacniacz po modulatorze tunera SAT i wtedy zsumować sygnały w.cz.
    Ale tak jak napisałem wyżej lepiej będzie pomierzyć sygnały.
    Powodzenia!
  • #17
    kasprzyk
    Electrician specialist
    Witam

    Sprecyzuje Tobie jeszcze raz - generalnie cały mój opis i innych już to wyjasnił.

    1) Sygnał z anteny sat doprowadzasz prosto do tunera
    2) Sygnał z anteny naziemnej doprowadzasz także do tunera SAT, jeżeli tuner ma modulator czyli wejście i wyjście RF wprowadzasz go na wejście.
    3) zsumowany sygnał na modulatorze SAT wyprowadzasz do rozgałęźnika 1/6 (multitap) i dalej do gniazdek - w każdym gniazdku masz niezależny odbiór programów naziemnych + jeden program SAT - wszędzie ten sam jaki został ustawiony na tunerze SAT. Żeby pozbyć się problemu nierównego poziomu sygnału (o ile tak się stanie) kanał SAT starasz się max oddalić od innych kanałów z anteny naziemnej.

    Jeżeli tuner SAt nie posiada modulatora - musisz zakupić modulator zewnętrzny - do niego wprowadzisz sygnal z anteny naziemnej i dowolnie ustalisz wyjście kanału SAT.

    modulator:
    np .: http://sklep.delta.poznan.pl/?page=shop/flypa...=&ps_session=0e41f3079d30720f7241f5ca411d348c

    to wszystko

    Pzdr
  • #18
    MIREK54
    Level 26  
    Sygnał z anteny naziemnej , a nie po wzmacniaczu TERRA MA-014 jak wprowadzi na modulator to będzie OK!
    Jezeli po wzmacniaczu to współczuję modulatorowi i telewizorom i oglądaczom bo będzie kaszana!
    Bez miernika ani rusz!
    Wszyscy wiedzą (chyba) że podstawą działania takiej instalacji jest równy poziom sygnałów,najgorzej będzie gdy jakieś programy będą miały sygnał zależny np. od pogody (dalekie stacje).
    Powodzenia!
  • #19
    kasprzyk
    Electrician specialist
    MIREK54 wrote:
    Sygnał z anteny naziemnej , a nie po wzmacniaczu TERRA MA-014 jak wprowadzi na modulator to będzie OK!
    Jezeli po wzmacniaczu to współczuję modulatorowi i telewizorom i oglądaczom bo będzie kaszana!


    Witam

    Te obawy można spokojnie odłożyć na bok. Wzmacniacz ma regulację 20dB, poziom 80 - 75dB na jego wyjściu zupełnie wystarczy do zasilenia tych gniazd (warunek, że nie będą to gniazda Legranda) Jeżeli 20dB tłumika wew. wzm będzie za mało - można na jego wyjściu założyć stały (dobrać go)

    Różnica 10db- 15dB w paśmie z kilkoma programami nie zakłóci pracy modulatora - ważne, żeby kanał z modulatora ustawić w najbardziej "czyste" miejsce w paśmie.

    Owszem miernik bardzo ułatwi pracę, ale bez niego także jest to do zrobienia.

    Pzdr
  • #20
    MIREK54
    Level 26  
    Wszystko co kol.Kasprzyk pisze jest "Świętą Prawdą" - dla instalatora i on sobie poradzi nawet bez miernika!
    Ale pragnę zwrócić uwagę wszystkich że temat zaczął kolega który nawet nie wie co to jest -20dB itp. (przepraszam jeżeli jest inaczej) i do tego chciałby to zrobić najtaniej jak się da i podejrzewam że również chciałby (za jakiś czas) mieć przejrzysty obraz na plażmie i jeszcze w DD i stereo,bo w sklepie go zapewnią że telewizor ten będzie działał nawet bez anteny!
    Chorobą naszego kraju jest między innymi przeświadczenie z czasów komuny że najlepszy odbiór TV jest na obręczy od kolarzówki bo jest wąska i z zachodu.
    Ale to wszystko są moje spostrzeżenia i mogą się nie sprawdzić w praktyce i tego życzę kol.Graveer.
    Ale sobie ulżyłem:D
    Powodzenia!