Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik indukcyjny klatkowy - przemiennik częstotliwości

21 Aug 2006 14:09 2301 3
  • Level 2  
    Tabliczka znamionowa.
    Typ 100L/40TF
    --------------------------------------------
    50Hz, 400/690 V trójkąt/gwiazda
    6,3/3,7A, 3 kW
    cos 0,82 , 1430 1/min
    380-400V/660-725V trójkąt/gwiazda
    67-6,1/3,9-3,5A
    ---------------------------------------------
    60Hz, 460V
    6,2A, 3,5kW
    cos 0,83, 1730!/min
    440-480V
    6,5-6,0A
    -----------------------------------------------

Do jakiej częstotliwości mogę go wysterować, żeby go nie uszkodzić mechanicznie.
    Przy częstotliwości 50 -60Hz normalna praca, natomiast już przy 70Hz pojawia się dziwny wysoki dźwięk (gwizd). Mam obawy, że pracuje na granicy wytrzymałości.
    Zabezpieczenia prądowe i napięciowe są prawidłowo wprowadzone.
    Czy częstotliwość podana na tabliczce znamionowej jest maksymalna?.
  • Helpful post
    Level 39  
    Nie zbyt dużo ponad 50Hz - trudno jednak podać konkretną wartość (zależy ona od konstrukcji silnika)
    Wynika to z kilku cech silnika:

Wirnik silnika jest wyważony do 1,2 prędkości znamionowej. Im bardziej przekraczasz tą granicę tym większe prawdopodobieństwo uszkodzenia wirnika czy łożysk.
    Ponadto wraz z wzrostem częstotliwości rosną straty w obwodzie magnetycznym.
  • Level 12  
    Ważne abyś nie przekroczyłprądu znamionowego silnika powiększonego o 10% czyli przy na pięciu 400V będzie to około 7A. Pamiętać nalezy że wraz ze wzrostem częstotliwości będzie wzrastał prąd. Najlepiej jeżeli jest to falownik to wprowadź mu prąd 7A i sam ograniczy częstotliwość. Ja tak praktykuję z falownikiem Hitachi.
  • Level 2  
    Ważny jest prąd znamionowy, ale jeżeli chodzi o obroty, to łożyska a raczej ich wytrzymałość jest ważna by nie przekraczać 3000 obrotów.Kolega nie napisał jakie obroty ma jego silnik,bo jeżeli np:1470/min to jeżeli będzie czuwał nad pomiarem prądu to może nawet tą prędkość podwoić,ale tu też uwaga!: bo wraz ze wzrostem częstotiwości, napięcie też idzie w górę i trzeba nieć na względzie by napięciowo nie uszkodzić izolacji!